Novinky

Opera NDKE sa v piatok pripája k 100. maratónu open air koncertom Príbeh mesta

Príbeh mesta

Opera Národného divadla Košice pripravuje k 100. maratónu open air koncert. Uskutoční sa už v posledný septembrový piatok.

Open air koncert Opery NDKE príBEH mesta sa uskutoční 1. októbra o 10:30 v Kasárňach Kulturparku v spolupráci s filmovým režisérom Petrom Kerekesom v rámci 100. ročníka Medzinárodného maratónu mieru 2023. Peter Kerekes je tiež iniciátorom tejto myšlienky a tvorcom dokumentu s rovnomenným názvom, ktorý prinesie príbeh o dejinách malého mesta v strednej Európe, o maratóne, maratóncoch, ale aj obyčajných ľuďoch, ktorí bežia za slobodou alebo utekajú pred pohromou. Utekajú, aby rýchlejšie preklenuli priestor a predbehli čas…

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Program podujatia Príbeh mesta v znamení času i príbehov

Príbeh mesta, jeho obyvateľov a prebiehajúceho času mapuje aj program koncertu. Zaznejú časti skladieb Bélu Bartóka, ktorý svoj známy Concerto for orchestra skomponoval v exile v USA krátko pred svojou smrťou a Emmericha Kálmána, ktorého „jazzová opereta“ Vojvodkyňa z Chicaga so svojimi americkými rytmami preslávila dávno predtým, ako po prvýkrát vstúpil na americkú pôdu a ktorý neskôr v Amerike po úteku pred nacizmom počas 2. svetovej vojny finančne i ľudsky pomáhal práve Bartókovi. V tejto časti programu sa predstavia Martin Kovács a Janette Zsigová.

Program podujatia pokračuje aj uvedením piesní židovských skladateľov Arthura Chitza, Karla Švenka (obaja sú obeťami holokaustu), Paula Abrahama a Karola Elberta, ktorý v predvojnovom období pôsobil ako korepetítor a dirigent aj v košickej opere, ako aj výber z Piesní z hôr Eugena Suchoňa, ktorého významné jubileá si pripomíname v tomto roku. Vychutnáte si ich v podaní sólistov opery NDKE ako Myroslava Havryliuk, Marián Lukáč, Tatiana Paľovčíková-Paládiová či Titusz Tóbisz v klavírnom sprievode Júlie Grejtákovej. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
MOFIS / Medzinárodný organový festival Ivana Sokola
Vo štvrtok štartuje Medzinárodný organový festival Ivana Sokola. Píše 52. ročník

Záverečným dielom bude Concerto for myself rakúskeho legendárneho klaviristu a skladateľa Friedricha Guldu (1930 – 2000). Kritici ho po svetovej premiére v roku 1988 nazvali „vyznaním lásky klasickej hudbe“. Ako samotný názov napovedá, autor ho napísal pre seba. V nasledujúcich rokoch ho pravidelne uvádzal s veľkými orchestrami Európy na čele s berlínskymi i viedenskými filharmonikmi v dvojjedinej úlohe klaviristu a dirigenta. Tento netradičný koncert pre klavír a orchester je nielen „behom“ po stáročiach klasickej hudby s výraznými jazzovými elementami, ale i veľkou výzvou pre interpretov v oblasti improvizácie. Striedajú sa v ňom vážne a veselé tóny, humor aj irónia. Jeho radostný záver ukazuje život, ktorý je zmysluplný a beží ďalej naprieč dejinami i napriek nim. So sólovým klavírnym partom sa predstaví Ľuboš Šrámek.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

TS, Národné divadlo Košice, www.ndke

Zdroj: NDKE

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »