Leto sa oplatí stráviť v múzeu. Martinské múzeá v správe Slovenského národného múzea pripravujú počas leta zaujímavé aktivity. Nechýbajú kultúrno-osvetové workshopy plné zážitkov i spoznávania. Prezradíme vám o nich viac.
V čase od 10. 7. 2024 do 22. 8. 2024 sa martinské múzeá patriace Slovenskému národnému múzeu stanú miestom jedinečných letných zážitkov. Patria podujatiu LETO V MÚZEU, ktorého súčasťou sú nielen workshopy a prehliadky, ale najmä kopa skvelej zábavy! Parádnu zábavu i nové vedomosti prinesú aj workshopy druhého ročníka vzdelávacieho programu Múzea slovenskej dediny Uč sa v múzeu!, ktorý sa uskutoční v termíne od 13. 7. 2024 do 5. 10. 2024.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Leto v múzeu si vychutnáte v martinských múzeách. Čo prinesie podujatie do Múzea slovenskej dediny?
Počas prázdnin si môžete spestriť prehliadku Múzea slovenskej dediny návštevou tvorivej dielne. Vyskúšate si plstenie vlny a tkanie na stolových krosienkach. Urobíte si jednoduchú handrovú bábiku, vareškovú postavičku na detské divadielko alebo filcovú hračku. Zabaviť sa môžu prísť deti aj dospelí. Z dielne si odnesú vlastný originálny výrobok. Tvorivú dielňu v Múzeu slovenskej dediny nájdete otvorenú každý prázdninový utorok od 9. júla do 27. augusta 2024 v čase od 10.00 do 15.00 hod. v dome z Moškovca.
Pri návšteve tkáčskej dielne si návštevníci Múzea slovenskej dediny budú môcť pozrieť a pod vedením skúsenej tkáčky aj vyskúšať viaceré činnosti spojené s výrobou textilu. Zistíte aj to ako sa napríklad tkalo plátno alebo koberce na krosnách. Spoznáte, ako vyzeralo súkanie nití na kolovrate alebo pradenie ľanovej nite. Okrem toho sa budú môcť zoznámiť s niektorými druhmi tradičných tkanín, ktoré sa používali v gazdovstve alebo v domácnostiach. Tkanie v múzeu bude prebiehať počas nasledujúcich dní: 10., 13., 17., 18., 24., 25. júla a 1., 3., 7., 11., 15., 22. augusta 2024 od 10.00 do 16.00 hod.
Workshopy ponúknu aj v Etnografickom múzeu
V Etnografickom múzeu čaká návštevníkov cyklus tvorivých dielní Leto v múzeu. Počas prázdninových stried sa od 17. júla v čase od 10.00 do 15.00 hod. zabavia pri tradičných technikách – napríklad výrobe „šúpoľových“ bábik z krepového papiera, drôtovaní ozdôbok, pleteniu kvietkov z papierových „prútikov“ či rôznych textilných technikách ako vyšívanie alebo háčkovanie. Mimochodom, vedeli ste, že keď pridáte uzlík k uzlíku, vzniknú zaujímavé dekorácie?
Program tvorivých dielní Leto v múzeu prinesie 17. 7. program s podnázvom Krepové “šúpolienky”. Do konca júla si v termínoch 24. 7. vychutnáte Čarovanie s drôtom a 31. 7. zase Vyšívané záložky. August ponúkne trojicu podujatí. Už 14. 8. to bude Uzlík k uzlíku, 21. 8. si zase vyskladáte Kvietok z papierových “prútikov” a na záver 28. 8. predstavia múzejníci program Háčkovanie.
Druhý ročník Už sa v múzeu! prinesie ďalšie zaujímavé workshopy
Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete užitočne stráviť aj pri návšteve Múzea slovenskej dediny, kde pre návštevníkov pripravili druhý ročník vzdelávacieho programu Uč sa v múzeu!. Počas neho sa zoznámite s rôznymi prácami a tradičnými remeslami, ktoré si budete môcť aj aktívne vyskúšať. Vzdelávací program Uč sa v múzeu!, realizovaný s finančnou podporou mesta Martin, priblíži návštevníkom rôzne témy každodenného i pracovného života našich predkov. Cyklus vzdelávacích programov sa uskutoční počas piatich víkendových dní: 13. júla, 3. a 11. augusta, 29. septembra a 5. októbra 2024 v čase od 10.00 do 16.00 hod., vždy v Múzeu slovenskej dediny.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Do sveta remesiel
Na prvom stretnutí v sobotu 13. júla 2024 získate praktické vedomosti a zručnosti v oblasti kováčstva, korytárstva, tkáčstva, pradenia ľanu, medovnikárstva a výroby figúrok zo šúpolia od samotných majstrov ľudových remesiel. Ukážeme vám, ako sa kedysi brúsili pracovné nástroje, napríklad kosáky, kosy a motyky. Okrem toho si návštevníci budú môcť zasúťažiť v „hádzaní halušiek“ a ochutnať osem rôznych typov haluškových špecialít. Na druhom stretnutí v sobotu 3. augusta 2024 vás zasvätíme do tajov hrnčiarstva, drotárstva, rezbárstva, plstenia vlny a košikárstva. Ukážeme vám, ako sa kedysi pripravoval kvások alebo miesil a sádzal chlieb. Okrem toho budete môcť ochutnať kvalitné domáce pečivo od turčianskych pekárov a detskí návštevníci si budú môcť ozdobiť svoj vlastný medovníček.
Počas národopisných podujatí Ľanová nedeľa (11. augusta 2024) a Michalský jarmok (29. septembra 2024) vás lektorka modrotlačových dielní Lucia Dovalová zasvätí do tajov modrotlače, ktorej výrobu si budete môcť aj sami vyskúšať. Spolu s ňou sa oboznámite s touto špeciálnou technikou farbenia a potláčania látky – postupmi tlačenia vzorov na látku s použitím špeciálnej krycej zmesi „papu“ a prípravou farbiacej indigovej zmesi „kypy“. Počas posledného stretnutia v sobotu 5. októbra 2024 sa oboznámite s rôznymi spôsobmi farbenia látok, ich viazaním špagátom a skladaním. Tvorivá dielňa bude zahŕňať veľa experimentovania, vzorovania a každý z vás si domov odnesie vlastnoručne zafarbené vrecúško alebo plátennú tašku. Okrem toho vás oboznámime s tkaním zápästkov, pradením ľanu a vyskúšate si suché plstenie ovčej vlny.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zdroj: Slovenské národné múzeum
Posledná aktualizácia: 2024-07-16 (adm, mk)