Novinky

Virtuózi V4+ pozná mená semifinalistov

Virtuózi V4+

Úspešná medzinárodná talentová šou Virtuózi V4+ 2021 pozná mená semifinalistov. Národné kolá sú úspešne za nami. Poroty v každej participujúcej krajine stáli pred náročnou úlohou. Z desiatok uchádzačov vybrali semifinálové štvorice. Poznáme mená nominantov do semifinále.

Uplynuli dva týždne, čo odštartovala sezóna Virtuózov V4+ 2021. Ako prvé boli na rade národné kolá. Tie sme mohli sledovať na obrazovkách RTVS či DUNA ostatné dva piatky. Boli to dni, kedy sa pred národnými divákmi predstavili so svojimi číslami umelecké nádeje. Medzi vystupujúcimi uchádzačmi vo všetkých zúčastnených krajinách to boli hráči na najrôznejšie nástroje – od tých typických ako klavír, husle, gitara, flauta, akordeón až po menej typické ako xylofón. A samozrejmosťou boli aj spevácke čísla. Snažili sa vydať zo seba maximum, pretože každý z nich v kútiku duše túžil súťaž aj vyhrať. Prejavili svoju muzikalitu a interpretačné umenie.  

Kastingové poroty stáli pred náročnou úlohou

Po dvoch týždňoch môžeme skonštatovať, že klasická hudba má v radoch mládeže nielen zanietených poslucháčov, ale aj umelecké hráčske či spevácke nádeje a nesporné talenty. Pred národnými porotami (a porotcami) stála náročná úloha: vybrať to najlepšie. A tých v súťaži menej úspešných, úprimne povedané,  od hudby neodradiť… Zo stoviek sa hľadala najprv dvadsiatka tých najlepších. Z nich si vybrali výslednú štvoricu, ktorú poslali do semifinále. Práve v piatok, 26. novembra 2021, sme spoznali slovenskú národnú semifinalovú štvoricu. O postupujúcich zo všetkých participujúcich krajín – Českej republiky, Poľska, Maďarska a Chorvátska informovala maďarská televízia Duna.

Nebudeme napínať, veď už šou Virtuózi V4+ 2021 pozná mená semifinalistov

Začnime u nás doma. Slovenská kastingová porota v zložení Adriana Kučerová, Adrián Kokoš, Jozef Lupták a Apor Szüt z počtu zaujímavých a mimoriadne talentovaných adeptov vybrali štvoricu.

Virtuózi V4+ / SK porota
Slovenská kastingová porota mala ťažkú úlohu. Z početných talentov vybrať štvoricu.

Medzi semifinalistami aj rezidenčný sólista SOSR

Prvým je 14–ročný klavirista Ryan Martin Bradshaw austrálsko-slovenského pôvodu, ktorého nemusíme priveľmi predstavovať. Je rezidenčným sólistom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Klavíru sa venuje od šiestich rokov. Od roku 2016 je žiakom viedenskej Universität für Musik und darstellende Kunst v triede profesora Vladimira Kharina pre mimoriadne nadané deti. Ako jediný študent klavírneho oddelenia získal možnosť hrať pre Marthu Argerichovú, jednu z najvýznamnejších klaviristiek 20. storočia.

Laureát prestížnych cien
Virtuózi V4+ / Bradshaw
Klavirista Ryan Martin Bradshaw počas kastingu.

Bradshaw absolvoval celý rad súťaží a stal sa laureátom zo 16 medzinárodných klavírnych súťaží. V roku 2019 získal cenu Zlatý Luskáčik v medzinárodnej televíznej súťaži Luskáčik v Moskve. Dostal aj špeciálnu cenu Moskovského Čajkovského konzervatória v podobe účasti na sérii koncertov v sezóne 2020/2021. Tento rok sa stal laureátom Concertino Praga 2021. Je držiteľom aj prestížnej EMCY ceny. Patrí mu tiež prvenstvo na Chopinovej súťaži v poľskej Szafarnii, na súťaži Vladimira Kraineva v Moskve či v dánskom Aarhuse. Zúčastnil sa viacerých majstrovských kurzoch, napríklad v Ženeve či vo Philadelphii.

Hráva vo významných koncertných sálach sveta

Skúsenosti v hre s orchestrom zbiera od ôsmich rokov. Hral vo významných koncertných sálach ako Veľká Čajkovského sála v Moskve, Svetlanovská sála v Medzinárodnom dome hudby v Moskve, v Brahmsovej sále Musikverein vo Viedni, v salzburskom Mozarteu, vo Weimarskej sále, v Slovenskej filharmónii. Zúčastnil sa na medzinárodných festivaloch, ako Mozartov festival v Roverete, Copenhagen Summer Festival, Philadelphia Summer Festival, Medzinárodný festival priateľov hudby v Moskve či na našich Bratislavských hudobných slávnostiach.

Na národnom kastingu Virtuózov V4+ zahral jednu z najnáročnejších diel klavírnej literatúry. Predstavil sa s prvou časťou suity Maurica Ravela Gaspard de la nuit – Ondine. Hral s nadhľadom, dokonalou technikou a presvedčivým výrazom. Počuli sme mimoriadnu, skrátka fascinujúcu interpretáciu. Prejavil sa ako skutočný virtuóz. Svoju nomináciu do semifinále si zaslúži.

Nádej zo Španej Doliny si pochvaľovali aj virtuózi Vadim Gluzman s Pavlom Bogaczom

Ďalšou je 16-ročná huslistka Miriam Minková zo Španej Doliny. Už počas prvého národného kola sme v jej interpretácii druhej časti Smetanovho dua Z domoviny mohli obdivovať jej vyspelú techniku, brilantnosť i skutočnú muzikalitu. V roku 2018 absolvovala majstrovský kurz u virtuóza Vadima Gluzmana počas jeho pobytu v Bratislave. Slávny virtuóz Gluzman i Pavel Bogacz sa o nej vyjadrili veľmi pochvalne.

Virtuózi V4+/ Minková
Miriam Minková počas kastingu Virtuózi V4+. Zdroj: RTVS

„Rozprávali sme sa s Vadimom o Miriam po skončení kurzov. Bol nadšený z toho, aký má vo svojom veku potenciál. Čokoľvek, čo jej počas lekcie povedal, vedela okamžite aplikovať v praxi, pohotovo reagovala na jeho otázky. Som presvedčený, že budeme o Miriam, ale aj o ďalších huslistoch, ktorí prešli lekciou od Vadima, ešte veľa počuť.“

S akordeónom žne úspechy doma i vo svete

Do semifinále posunula slovenská kastingová porota aj 15-ročnú gymnazistku Sáru Sokolovú, rodáčku z Údolia. Osud jej dal do vienka mnoho talentov. Kreslí, športuje a je talentovanou akordeonistkou. Ako sama hovorí, miluje vážnu hudbu, hoci počúva aj iné žánre – jazz, pop či folk. Podľa možností – ak to štúdium a momentálne i epidemická situácia dovoľuje – aj koncertuje.

Virtuózi V4+ / Sokolova
Sára Sokolová na bratislavskom kastingu Virtuózi V4+.

Úspechy zbiera nielen na domácej ale i zahraničnej scéne. Z doterajších 28 ocenení z medzinárodných a domácich súťaží má šestnásť prvenstiev. Zvíťazila v komornej hre na medzinárodnej akordeónovej súťaži v Prahe (2017) a významné úspechy zaznamenala v New Yorku, Litve, Bielorusku, v Chorvátsku či v Bosne a Hercegovine. Zúčastnila sa tiež online akordeónového šampionátu Trophée Mondial De L’accordéon so 70-ročnou tradíciou. Medzi konkurenciou najlepších akordeonistov sveta získala na ňom 3. cenu. Na kastingu sa predstavila Derbenkovou skladbou Detektív. Nielen porota onemela od úžasu. Opäť perfektný výkon.

Slovenská operná nádej

Semifinálovú štvoricu uzatvára 12-ročný Francesco Machats. Spieva v Bratislavskom chlapčenskom zbore. Počas kastingu sa predstavil so slávnou Händelovou áriou Lascia ch´io pianga. Treba podotknúť, že máme dočinenia s veľkou nádejou operného spevu ak sa vydá na umeleckú dráhu.

Virtuózi V4+ / Machats
Francesco Machats si získal kastingovú porotu Virtuózi V4+.

Národných semifinalistov si vybrali aj ostatné krajiny

Virtuózi V4+ / Kollert
Semifinalista za Českú republiku Richard Kollert.

Naši bratia v Českej republike posielajú do semifinále a finále, ktoré sa budú konať v Budapešti pred medzinárodnou porotou, dvoch huslistov, harfistu a klaviristku. Vybrali si 13-ročného huslistu Richarda Kollerta. Pochádza z muzikantskej rodiny a muzikalitu má v krvi. Vystupoval ako hosť opernej legendy, maestra Plácida Dominga na otváracom galakoncerte festivalu v Českom Krumlove (písali sme o tom TU). Jeho starší brat, Eduard, bol finalistom súťaže minulý rok.

Atmosféru budapeštianskeho fóra si vychutnajú aj ďalší semifinalisti za Českú republiku: huslista Daniel Matejča (16), klaviristka Nora Lubbadová (12) či harfista Martin Sadílek (16).

Virtuózi V4+ / Matejca
Daniel Matejča
Virtuózi V4+ / Lubbadová
Nora Lubbadová
Martin Sadílek

Poľská semifinálová štvorica je tiež zaujímavá. Do Budapešti sa dostáva akordeonista Miƚosz Bahonko (11), huslistka Zoja Syguda (12) a  klarinetista Leon Klimiuk (13). Štvoricu uzatvára 16-ročná huslistka Milena Pioruńska.

Virtuózi V4+/ Bachonko
Miƚosz Bahonko
Virtuózi V4+ / Klimiuk
Leon Klimiuk
Virtuózi V4+ / Syguda
Zoja Syguda
Virtuózi V4+/Piorunska
Milena Pioruńska

Poznáme aj mená semifinalistov poriadateľskej krajiny Virtuózi V4+

Koho vysiela do semifinále tohtoročných Virtuózov materská krajina súťaže, Maďarsko, prezradila tamojšia národná porota včera. Oslovil ich hráč na marimbe – nástroji patriacom medzi xylofóny – Áron Braun (13) a klaviristka Viktória Kádárová (12).

Virtuózi V4+ / Braun
Áron Braun
Virtuózi V4+ / Kádár
Viktória Kádárová

Brány semifinále sa otvorili aj pre klarinetistu Jázona Mészárosa (17) a gitaristu Vilmosa Oláha (18).

Virtuózi V4+ / Meszaros
Jázon Mészáros
Virtuózi V4+/ Oláh
Vilmos Oláh

Chorvátsko je na súťaži Virtuózi V4+ nováčikom

Mená chorvátskej štvorky poznáme tiež. Spevácke umenie zastupuje 21-ročný Marko Antolković. Vstupenku do finále získali aj akordeonistka Kiara Janko (18), klarinetistka Lucija Dujmović (17) a klavirista Ivan Petrović-Poljak (16).

Virtuózi V4+ / Antolkovic
Marko Antolković
Virtuózi V4+ / Dujmovic
Lucija Dujmović
Virtuózi V4+ / Janko
Kiara Janko
Virtuózi V4+ / Petrovic-Poljak
Ivan Petrović-Poljak

Virtuózi V4+: Alea iacta est.

Kocky sú hodené,“ povedal Caesar prekračujúc Rubikon. Pomyselný Rubikon prekročili s úspechom menovaní semifinalisti. Nasledujú dve semifinálové epizódy. Uvidíme ich 4. a 11. decembra 2021. Porota bude medzinárodná a samé zvučné mená. Chýbať nebude ani maestro Plácido Domingo, violončelista Hauser či dirigent Eugene Kohn. O tom, ktorí z nich budú národní virtuózi sa rozhodne až vo finále. Veľké finále bude už 18. decembra 2021.

Zdroj fotografií: RTVS, DUNA / Printscreen resp. fotografie počas vysielania

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »