Novinky

Slovenská filharmónia odcestovala na japonské turné

Slovenská filharmónia

Slovenská filharmónia odcestovala už vo štvrtok 29. júna 2023 do Japonska na svoje tradičné turné. Počas štrnásteho japonského turné odohrá od nedele 2. júla 2023 v troch japonských mestách (Tokio, Yokohama, Akita) päť koncertov s programom, ktorý predstavila aj bratislavskému publiku.

Ešte vo štvrtok 29. júna 2023 odcestovala Slovenská filharmónia na svoje štrnáste japonské turné. Pôvodne bol umelecký zájazd do krajiny vychádzajúceho slnka plánovaný  v roku 2020. Vtedy sa však z dôvodu  koronavírusu neuskutočnil. Turné s plánovaným programom sa presunulo na leto 2023.  Slovenská filharmónia sa v Japonsku predstaví s dvoma dirigentmi – šéfdirigentom SF Danielom Raiskinom a pravidelným hosťom jej koncertných sezón Leošom Svárovským. Päť koncertov v interpretácii orchestra SF zaznie v troch japonských mestách (Tokio, Yokohama, Akita). Sólistami budú, ako sme už neraz avizovali, dvaja mladí virtuózi – nemecká klaviristka  Olga Scheps a japonský violončelista Tatsuki Sasanuma.

Slovenská filharmónia s Danielom Raiskinom
Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Foto: A. Trizuljak

Turné otvorí nedeľný  koncert v  slávnej tokijskej Suntory Hall,  kde sa filharmonici predstavia aj vo štvrtok 6. júla 2023. Na programoch budú znieť diela Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka, Michaila Ivanoviča Glinku, Sergeja Rachmaninova a Piotra Iľjiča Čajkovského. Program koncertov japonského turné pod taktovkou oboch dirigentov si v uplynulých týždňoch vypočuli aj návštevníci Slovenskej filharmónie. Filharmonici pricestujú z Japonska do Bratislavy v pondelok 10. júla 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Třeboňská nocturna
O necelý mesiac začína MHF Třeboňská nocturna 2023

Umelecké zájazdy s tradíciou

Prvý zájazd orchestra Slovenská filharmónia sa datuje do 80. rokov 20. storočia. Po prvýkrát vycestovala Slovenská filharmónia do krajiny vychádzajúceho slnka  roku 1980 s dirigentmi Zdeňkom Košlerom, Ladislavom Slovákom a japonským dirigentom a skladateľom Ken Ichiro Kobayashim. O šesť rokov neskôr tu vystúpili pod taktovkou Zdeňka Košlera a Bystríka Režuchu. S touto dvojicou dirigentov uviedli v Japonsku koncerty aj o rok neskôr  v roku 1987. Roku 1993 vycestovali do Japonska so Zdeňkom Košlerom a Ondrejom Lenárdom, ktorý dirigoval japonské turné Slovenskej filharmónie aj roku 1996. 

Ondrej Lenárd / Dva výnimočné koncerty v ŠfK
Ondrej Lenárd. Zdroj: ŠfK

Roku 1999 tu koncertovali s japonským dirigentom Hideaki Mutom. Od roku 2003 sprevádza Slovenskú filharmóniu v Japonsku Leoš Svárovský, ktorý zastával post  stáleho hosťujúceho dirigenta SF.  V roku 2003 turné viedol s Angličanom Douglasom Bostockom, roku 2005 s Japoncom Ichiro Saitom, roku 2007 s Joji Hattorim. Jubilejné 10. turné Slovenskej filharmónie v Japonsku sa uskutočnilo roku 2010 opäť pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského.

Leoš Svárovský / Slovenská filharmónia
Uznávaný dirigent Leoš Svárovský je pravidelným hosťom koncertných sezón Slovenskej filharmónie.

S ním sa uskutočnilo koncertné turné Slovenskej filharmónie v Japonsku aj roku 2012 a  v  roku 2015. V poradí 13. turné v Japonsku absolvovali filharmonici  v roku 2018, za 12 dní odohrali 8 koncertov v piatich  japonských mestách (Tokyo, Mie, Kyoto, Ishikawa, Salatama) pod taktovkou dvoch dirigentov – stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského a pravidelného hosťa sezón SF Daniela Raiskina. Sólistami večerov boli japonský violončelista Tsuyoshi Tsutsumi,  ruská klaviristka Anna Vinnitskaya a Ľudovít Kanta, slovenský violončelista žijúci v Japonsku. Turné sa uskutočnilo v júni 2018.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
68. music festival Piešťany 2023
Jún v znamení 68. mfp

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, A. Trizuljak, archív SF, archív ŠFK

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Správu sme redakčne upravili.

*** Posledná aktualizácia: 2023-07-03 (red a smp) ***

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »