Obľúbené podujatie sa nezadržateľne blíži. Ako tradícia velí, druhá májová sobota sa nesie v znamení podujatia Noc múzeí a galérií. Koná sa už po devätnásty raz. Do celoeurópskeho podujatia sa 13. mája 2023 zapojí viac ako 130 slovenských kultúrnych ustanovizní od východu na západ a od severu na juh tak v netradičnom čase a s množstvom zaujímavých aktivít otvoria návštevníkom svoje brány. Spoznáte skryté zákutia či odhalíte inak dobre uchovávané tajomstvá. Prinášame veľký prehľad programu Noci múzeí a galérií z celého Slovenska.
Jedným z TOP tipov pre milovníkov umenia, histórie i prírody patrí tento týždeň dlho očakávané podujatie Noc múzeí a galérií. Tento rok píše 19. ročník a uskutoční sa v jeden deň – a to v sobotu vo viac ako 130 slovenských múzeí a galérií na celom Slovensku. Tie sú v netradičnom čase a s množstvom zaujímavých aktivít pripravené prilákať milovníkov kultúry a umenia, ale aj tých, pre ktorých je takáto návšteva skôr výnimočnou udalosťou. Na svojich návštevníkov, ktorí prejdú ich bránami v netradičnom čase, si pripravili bohatý program a exkluzívne zážitky. Nezvyčajným a zábavným spôsobom objavíte bohatstvo zbierkotvorných inštitúcií rovnako, ako v približne tridsiatich európskych krajinách. Každý účastník podujatia si môže podľa programu zostaviť svoju vlastnú cestu za poznaním a zábavou či už sám, s rodinou alebo priateľmi.
Podujatie s tradíciou
Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy. Jeho cieľom je v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene. Pomáha pri šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu. Francúzska iniciatíva nadviazala na odkaze Medzinárodného dňa múzeí. Aktivity múzeí a galérií po celom svete sa počas Noci múzeí a galérií orientujú na také činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. V tom čase múzeá otvárajú verejnosti svoje „skryté“ komnaty a odkrývajú tajomstvá, schovávané pred zrakmi verejnosti. Takto môže verejnosť preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne“.
„Odkrývanie tajomstiev“ pomáha verejnosti aj prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie pochopiť význam múzeí pri ochrane súčasti kultúrneho a prírodného dedičstva, uchovávaných v múzeách. Podujatie organizuje Zväz múzeí na Slovensku v spolupráci so Slovenským národným múzeom, ktoré je zároveň hlavným koordinátorom múzeí a galérií v Bratislavskom kraji.
Aké sú highlighty podujatia?
Do neskorých večerných hodín bude možné vidieť zaujímavé výstavy, autorské výklady, tvorivé dielne, animácie, prehliadky a ďalší program vo viac ako 100 lokalitách na Slovensku. Okrem prednášok, komentovaných prehliadok, workshopov sa k slovu dostanú odhalené tajomstvá. Tešiť sa môžete aj na nové výstavy. Témou sa stanú zaujímavé i zakázané témy ako čarodejnice, posledný bojnický gróf, kráľovná Mária Terézia, Július Andrássy, Ludwig van Beethoven alebo husári z najnovšej knihy Dr. Attila Réfiho. TOTO je veľký prehľad!
Ak chcete okúsiť atmosféru podujatia v Bratislavskom kraji, máme pre vás širokú ponuku atraktívnych tipov. Inštitúcie tu už tradične spolupracujú na prezentačných aktivitách, zdieľajú jednotné vstupné (5 € – zaplatiť je potrebné len v prvom navštívenom múzeu/galérii). Pre 19. ročník pripravili organizátori v spolupráci Dopravným podnikom Bratislava a Železničným múzeom SR špeciálnu dopravu na podujatie. Historické vozidlá mestskej dopravy prepoja jednotlivé múzeá a galérie a fanúšikov železníc povozí parný a motorový vlak po tradičných trasách v hlavnom meste.
Noc múzeí a galérií v Bratislavskom kraji prepoja s historickou dopravou
Program Noci múzea a galérií v Bratislavskom kraji vykreovalo viac ako 40 múzeí a galérií od národných inštitúcií až po menšie regionálne. Našu púť začíname v hlavnom meste a v múzeách patriacich Slovenskému národnému múzeu, ktoré pripravilo bohatú programovú nádielku a jeho podrobnú ponuku nájdete TU. Každoročnou devíziou dramaturgie sú rôznorodé témy, od prírody, cez históriu, obchod, dopravu, umenie či šport. A tak je tomu aj tento rok. Múzeá SNM na Žižkovej ulici sa prezentujú aktivitami pre deti aj dospelých. V Archeologickom múzeu si bude možné vyrobiť napríklad medailón s hieroglyfickým menom v kartuši. SNM – Múzeum kultúry karpatských Nemcov privíta návštevníkov na aktivitách k výstave Prirodzene! SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku otvorí výstavu Europa Nobis a SNM – Hudobné múzeum poteší svojich návštevníkov gitarovým koncertom. Na Židovskej ulici v SNM – Múzeu židovskej kultúry ponúkajú okrem iného aj interaktívny vzdelávací program Imi Lichtenfeld – Krav Maga a jej tvorca. Nález mamuta srstnatého spolu s prezentáciou novej publikácie Anny Ďurišovej, ktorá spracovala tému fosílnych chobotnáčov na území Slovenska predstavia v SNM – Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku.
Za prírodou i Máriou Teréziou
V sídelnej budove SNM – v Prírodovednom múzeu je pripravených množstvo zaujímavých aktivít pre deti aj dospelých. Tie tematicky ladia s jednotlivými prírodovednými odbormi a presnú ponuku si môžete pozrieť TU. Novootvorenou spoločenskovednou výstavou o všestrannom výtvarnom umelcovi Jiřím Krohovi Od moderny po socialistický realizmus tu prevedie jej autor a kurátor Jindřich Chatrný z Muzea města Brna. Program Historického múzea na Bratislavskom hrade je tematicky ladený k 306. výročiu narodenia Márie Terézie. Pozrieť si môžete výstavy venované holíčskej manufaktúre, barokovému sakrálnemu umeniu, uhorskej kráľovnej Márie Terézie v portrétoch či bratislavským Keltom. Súčasťou programu bude aj koncert barokovej hudby v podaní mladých hudobníkov – študentov Cirkevného konzervatória v Bratislave. Podrobný program nájdete TU.
Okrem múzeí v správe SNM sa Noc múzeí a galérií rozprúdi aj v ďalších bratislavských múzeách, galériách či kultúrnych ustanovizniach. Reč bude o rozhlasovom vysielaní, o mímovi Milanovi Sládekovi, slovenskom dizajne, histórie plavby po Dunaji či o známych spevákov v školských laviciach.
O káve s kávou v BIBIANE
BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti ponúka okrem svojej výstavy Najkrajšie knihy Slovenska aj podujatia s jedinečnou témou kávy. Bude sa o káve čítať, ale aj z kávy čítať, s kávou maľovať a z kávy modelovať. A pritom si to všetko vychutnáte pre šálke dobrej kávy. Podľa informácií BIBIANY sa však na ich podujatie vopred zaregistrovať, keďže počet účastníkov je obmedzený.
Noc múzeí a galérií ovládne aj Slovenskú národnú galériu v Bratislave. V jej programe tematicky dominujú témy vzťahov a architektúry a rekonštrukcie objektu. Svoju trošku do veľkolepého programu prináša aj Slovenské centrum dizajnu. Pre návštevníkov pripravilo sprievodné aktivity k výstave 100 rokov dizajnu / Slovensko 1918 – 2018. K spoluorganizátorom patrí aj Univerzitná knižnica v Bratislave. Tá odprezentuje niekoľko architektonických projektov s dôrazom rekonštrukciu kúpeľov Grössling na výstave ADAGIO.
V znamení histórie a výtvarného umenia
Jednou z ťažiškových tém podujatia je história. Okrem spomínanej panovníčky Márie Terézie či Keltov sú to aj kapitoly z dejín nášho hlavného mesta. Galéria mesta Bratislavy prezentuje svoju najnovšiu výstavu Pozri, Prešporok! Od grafickej veduty k fotografickým pohľadom. Múzeum mesta Bratislavy ponúka atraktívnu nočnú prehliadku Nox v múzeu, kde si návštevníci vlastnou baterkou posvietia na dejiny hlavného mesta. Bunker B-S 4 Lány Múzeum československého opevnenia a Bunker B-S 6 Vrba privítajú predovšetkým milovníkov vojenskej histórie. Dom Quo Vadis predstaví Nenápadných hrdinov formou výstavy a komixu.
Galéria Nedbalka doplní svoj program kurátorským sprievodom po expozíciách v ukrajinskom jazyku. V Galérii UMELKA sú vítaní záujemcovia o štúdium na školách s umeleckým zameraním a všetci, ktorí chcú navštíviť novú výstavu Milan Sládek – Mím. Kunsthalle Bratislava pripravila aktivity k výstavám A Window: Prísľub strážkyne bahna, a A Hall: Cena Oskára Čepana 2022 – Call Me If You Need Me. Slovakiana organizuje registrovaný workshop na vytvorenie si vlastného trička formou risografiky. ÚĽUV – Ústredie ľudovej umeleckej výroby sa vo svojich aktivitách bude venovať prírodným pletivám a materiálom.
Od rozhlasu k divadlu a hudbe
České centrum v Bratislave zaujme v duchu osláv 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu. Výstava Múzea Divadelného ústavu theatre.sk, priblíži vývoj slovenských divadiel od roku 1920 po súčasnosť. V Múzeu školstva a pedagogiky zaspomínajú na školské časy známi predstavitelia slovenskej hudobnej scény na výstave Speváci v školských laviciach.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Reč bude o doprave a colniciach
Jednou z tém bratislavskej verzie bude aj doprava. Stredoeurópsky dom fotografie priblíži projekt Autá doby c.k. s komentovanou prehliadkou. STM – Múzeum dopravy sa v programe zameriava medzi iným aj na 100 rokov Dunajplavby. Príbehy lodí na riekach, moriach a oceánoch. Múzeum Obchodu Bratislava pozýva na znovuotvorenie zrekonštruovanej stálej expozície a koncert: „Polish Blues Show VII.“ – GED. Múzeum polície Slovenskej republiky pripravilo prehliadku stálej expozície s odborným lektorským výkladom. V Múzeu colníctva a finančnej správy si návštevníci zase zaspomínajú na úlohu colníc v histórii bývalého Československa. Svoje zastúpenie bude mať aj Vodárenské múzeum BVS, a.s. Tu sa návštevníci potešia príjemnou atmosférou vodárenskej záhrady.
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Noc múzeí a galérií aj v ďalších miestach Bratislavského kraja
K témam podujatia patrí aj šport so živým prenosom z majstrovstiev sveta, príbeh vína, mlynárstva i hliny. Neveríte? Malokarpatské múzeum v Pezinku zaujme Príbehom vína. Prechádzku mestom na tému Pezinské architektúry 1. polovice 20. storočia ponúka Mestské múzeum v Pezinku. Mestské múzeum v Senci pripravilo komentované prehliadky archeologických nálezov v spolupráci so známymi slovenskými archeológmi. Program Miniexpozície ťažby a spracovania bridlice v Marianke sa viaže k téme nálezom a spracovaniu tohto nerastu. Slovenská ľudová majolika spolu so SNM – Ľudovíta Štúra pripravili interiérové aj exteriérové aktivity k Slávnosti hliny v Modre. SNG – Schaubmarov mlyn priláka na podujatia s témou mlynskej expozície pre malých aj veľkých. Súčasťou programu je aj podujatie Detská noc literatúry. Slovenské olympijské a športové múzeum sľubuje nevšedný zážitok sledovania priameho prenosu z MS v ľadovom hokeji Slovensko – Lotyšsko, spolukomentované osobnosťami slovenského hokeja.
Témou bude aj aristokracia
Okrem pripomienky 306. výročia narodenia Márie Terézie, ktorej organizátori venujú počas sobotňajšieho programu priestor v Historickom múzeu na Bratislavskom hrade, bude témou programov viacerých múzeí a galérií téma aristokracie. SNM – Hudobné múzeum – Kaštieľ Dolná Krupá sprístupnia na lektorské prehliadky kaštieľa v kontexte Ludwiga van Beethovena. Večerný program o 18:00 hod. uzavrú Epizódy zo života rodiny Brunsvik – Večerné čítanie ukončené sonátou mesačného svitu. Téma aristokratického rodu Balasovcov zarezonuje na Hrade Modrý Kameň aj počas Noci múzeí a galérií. SNM – Kaštieľ Betliar pripomenie na mimoriadnych prehliadkach osobnosť uhorského politika Júliusa Andrássyho, od narodenia ktorého uplynulo 200 rokov. Večer na Betliari doplní zábava s hudbou, dobrým jedlom i ohňostrojom.
V znamení Pálffyovcov i kráľovej milenky. Od Malackách, cez Červený Kameň až po Bojnice
Mestské centrum kultúry Malacky – Múzeum Michala Tillnera sprístupní krypty pod františkánskym kostolom a Pálffyovský kaštieľ. Kurátori v SNM – Múzeu Červený Kameň predstavia podujatia k téme novej výstavy portrétov Za obrazom. Kurátori ju sprístupnia návštevníkom v procese vzniku a poodhalia aj svoje zámery do budúcna. Mimoriadnym bodom programu bude výklad historika Haralda Skalu zameraný na portréty husárov zo zbierky Múzea Červený Kameň. Stane sa tak pri príležitosti nedávneho vydania publikácie Portréty dôstojníkov husárskeho pluku Rudolfa Pálffyho, ktorú bude možné zakúpiť priamo na mieste. V priestoroch Rytierskej sály budú návštevníkom predstavené portréty vojensky a politicky najúspešnejších Pálffyovcov – portrét Mikuláša V. a jeho brata Jána. Návštevníci sa vďaka nim dostanú do zákulisia príprav nového scénického podujatia Kráľova metresa. Zamlčaný osud Marianny Pálffy, ktorého ústrednými postavami sa stanú práve Mikuláš a Ján Pálffyovci.
V téme Pálffyovcov pokračuje svojim programom aj SNM – Bojnický zámok. Okrem tradičných expozícií prináša výstavu Sprítomnenie pamäti a dvojicu zaujímavých prednášok. V dvoch termínoch o 15:00 a o 17:00 hod. Erik Kližan rozpovie Príbeh bojnického oltára. Večer o 19:00 hod. sa stane témou posledných majiteľ Bojnického zámku z rodu Pálffyovcov. Katarína Malečková ho priblíži v prednáške Gróf Pálffy ako staviteľ a zberateľ.
Kam na Ponitrí?
Noc múzeí a galérií sa bude konať aj v Ponitrianskom múzeu v Nitre i v Zlatých, kde na vás okrem výstav a expozícií čakajú tvorivé dielne, čitateľský kútik, burza kníh či prednášky, ktorým bude dominovať reštaurátorstvo či bábkarská umelecká tvorba. Podrobný program nájdete TU.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Aj stredné Slovensko ponúkne bohatý program
Dlho očakávané podujatie ovládne aj stredné Slovensko. Výnimkou nebudú ani múzeá a galérie v Banskej Bystrici a vo Zvolene, v ktorých v sobotu, 13. mája 2023, od 16:00 takmer až do polnoci zažijete zaujímavé, neobyčajné, ale aj zábavné prehliadky, workshopy, kvízy, divadelné vystúpenia či koncerty. Súčasťou Noci múzeí a galérií na Zvolenskom zámku bude i sprievodné podujatie Zabudnuté remeslá, ktoré bude prebiehať vo vonkajších priestoroch zámku – v sobotu aj v nedeľu od 10.00.
Posledná barónka v Strážkach
SNM – Múzeá v Martine ponúkajú rozličné aktivity v 3 expozíciách (Etnografického múzea, Múzeu Andreja Kmeťa a v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku) za cenu jedinej vstupenky. SNG – Kaštieľ Strážky spustí online interaktívnu mestskú hru Posledná barónka, prostredníctvom ktorej môžete bližšie spoznať osud poslednej barónky zo Strážok Margity Czóbelovej. Zaujímavý bude aj výklad reštaurátora kníh Petra Ližbetina o tajomstvách reštaurátorskej práce či šachový workshop s turnajom. Múzeum hradu Sklabiňa pripravilo výstavu Hrad Sklabiňa od písma po fotografiu, kde vystavia aj dve originálne knižné diela z tvorby hradných pánov zo 17. a 18. storočia. Rosenfeldov palác láka na prechádzku v sprievode klavírnej hudby svetelné efekty a videoprojekcie. Galéria Ľudovíta Fullu sa predstaví podujatím Zaži dejiny umenia 2 s Robom Švarcom: Variť a jesť – Netradičná téma si vyžaduje netradičnú prednášku a bude sa spoločne VARIŤ A JESŤ.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Noc múzeí a galérií aj na Hrade Modrý Kameň
Počas Noci múzeí a galérií pripravilo Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň animované vstupy do kaštieľa. Podujatie otvorí o 17:00 hod tradičným marionetovým divadelným predstavením “O dvanástich mesiačikoch” na nádvorí kaštieľa v podaní bábkového divadla Dvor zázrakov. Pripravená je aj remeselná dielňa a výroba hračiek, jarmok či novootvorená cukráreň. Navštíviť môžete tradičné expozície ako Uhorský rod Balašovcov na hrade Modrý Kameň, Hračky na Slovensku v 20. storočí či História a súčasnosť slovenského bábkového divadelníctva. Ponuku dopĺňa aj výstava Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť.
K slovu sa dostanú kone, svetlo i modrotlač
LESY Slovenskej republiky štátny podnik Lesnícke a drevárske múzeum ponúka prehliadku múzea pri nočnom osvetlení sviec a historických lámp a ukážky hipoterapie. Prezentácia historických kostýmov a múzea v neobmedzenom čase sa bude konať vo Svätom Antone. Hradné múzeum vo Fiľakove otvorí výstavu prešovského grafika a maliara Kamila Juraška Krajiny svetla a inscenáciu bábkarského predstavenia Smiech je najlepší liek. Podpolianske múzeum v Detve pripravilo prezentáciu výstav ako Veľkú múzejnú tajničku s hádankami a cenami, alebo aj Modrotlač v tradícii (ukážky a odtláčanie vzorov). Múzeum Lutherovej reformácie na Slovensku prezentuje príchod a vývoj reformačných myšlienok na našom území a expozíciu o dejinách reformácie na území dnešného Slovenska.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Košická Noc múzeí a galérií v znamení tajomstiev
Na východe krajina zaujme Košická noc múzeí a galérií s témou Tajomstvá na dotyk. Do ulíc mesta pozýva tisíce záujemcov v čase od 17.00 do polnoci. Do projektu sa zapojilo 15 inštitúcií: Visit Košice Infopoint, Slovenské technické múzeum, Východoslovenské múzeum, Východoslovenská galéria, Múzeum Vojtecha Löfflera, Pamätná výstava Sándora Máraia, Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Košice, Tabačka Kulturfabrik – Galéria Tabačka, Šopa Gallery a KAIR Košice Artist in Residence, Malá galéria, Alexandra Eckerdta, Štátna vedecká knižnica v Košiciach, Steelpark – park vedy, Dolná brána a Múzeum obetí komunizmu. Spoločne tu odkryjú príbehy umeleckých diel, ľudového remesla a záhady vedy a techniky vo výstavách, expozíciách a špeciálne pripravenom programe.
V Košiciach aj s bylinkárkami a bosorkami
Nabitý program prináša Východoslovenské múzeum v Košiciach. V Historickej účelovej budove sa bude konať Opening Violin Show z balkóna. Čaká na vás aj Benátska noc s Diamantom, Staň sa Nomádom Európy a prejdi sa Storočím propagandy či Zaži barok a spoznaj darované skvosty majstrov. Pri túlaní sa Historickou účelovou budovou sa naučíte, prečo Košičanov volajú “Vraňare” a pod strechou vás okúzli svetelná ilúzia Bellatrix. Dom remesiel predstaví novú výstavu s názvom Odhaľ precíznosť v kove – cech zámočníkov v Košiciach. Spoznajte dejiny zámočníckeho remesla v Košiciach.V budove Divízie poobdivujete nádherné výrobky pani šperkárky, či ovoňať a priučiť sa niečomu novému vo voňavom kútiku u pána voskára a pani bylinkárky. Katova bašta ponúkne opojenie hudby, tanca, divadla a vizuálneho umenia a na záver aj ohňovú šou. Okrem cukrovej vaty ochutnáte aj orient Františka II. Rákocziho. Miklušovu väznicu po stáročiach obsadia bosorky a témou sa stanú aj krvavé historky z väznice.
Článok pokračuje pod reklamou
Východoslovenská galéria v Košiciach uvedie bábkové a hrané predstavenie Popoluška pre deti aj dospelých v podaní Divadla z krabice. Konať sa bude aj burza umeleckých kníh a prezentácia nových prírastkov v knižnici za rok 2022. Galéria ÚĽUV – Regionálne centrum remesiel Košice pripravilo výstavu Obaly a iné ako prezentáciu prác študentov Školy umeleckého priemyslu v Košiciach a Tajomstvá prírodných pletív – zabudnutý prírodný materiál.
Spoznáte aj svet šifier
V Zemplínskom múzeu v Michalovciach odborní pracovníci pútavo porozprávajú o práci v múzeu a ponúknu možnosť nahliadnuť do depozitárnych priestorov. Múzeum Vojtecha Löfflera predstaví diela sochára Vojtecha Löfflera a výber z jeho zbierky autoportrétov, Výkvet Talianska a výstavu Nová generácia ilustrátorov pre deti (20 mladých talianskych ilustrátorov). Návštevníkov čaká ukážka 3D modelovania a 3D tlače. Banícke múzeum v Rožňave – Zážitkové centrum Sentinel usporiada jazdu banským vláčikom do štôlne Alexander a ukážku interaktívnych prvkov Expozície baníctva a hutníctva Gemera.
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi odkryje najnovšie archeologické nálezy a prácu vo fotoateliéri. V Kaštieli a letohrádku Dardanely v Markušovciach čaká atraktívna večerná prehliadka renesančného kaštieľa v Markušovciach po bočných schodiskách a priestoroch kaštieľskej pivnice a povaly a koncert vážnej hudby v letohrádku Dardanely. Slovenské technické múzeum predstaví výstavu Enigma – Tajný svet šifier a legendárny šifrovací stroj Enigma. STM-Múzeum letectva v Košiciach ukáže výstavnú inštaláciu o hlavnom konštruktérovi lietadla L-39 Albatros Jánovi Vlčkovi. Vystavené je prvé lietadlo L-39 Albatros overovacej série v. č. 0001 a reštaurovaný vrtuľník MI8. Múzeum špeciálneho školstva v Levoči uvedie Braillovo písmo, ako ho nepoznáme – zážitkovo-edukatívne spoznávanie sveta nevidiacich.
Čo pripravili na východnom Slovensku pobočky SNM?
SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku prináša Pamätnú výstavu Sándora Máraia. Tá uvedie Tajomstvá a záhady v rodine Sándora Máraia. Na programe je aj špeciálny výklad: Portrét mladého Sándora a iné zaujímavosti. Program SNM – Múzeum Betliar v kontexte oslavy 200. výročia narodenia Júliusa Andrássyho sme si už predstavili. Tešiť sa môžete aj na špeciálne kurátorské prehliadky po nesprístupnených miestach. SNM – Múzeum rusínskej kultúry si pripravilo program z histórie a kultúry Rusínov, doplnený o folklórne vystúpenia. SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry pripravilo sprievodné podujatia k výstave Daj mi Janičku jablčko, dam ti svoje srdiečko o tradičným ľudových, ale aj mestským interiéroch 20. storočia, vrátane ukážky dobovej kuchyne. Vojenské historické múzeum Piešťany – Múzejné oddelenie Svidník predvedie ukážky kolesovej a pásovej techniky OS SR, prezentáciu Klubu vojenskej histórie Svoboda a ukážky činnosti psovodov Vojenskej polície Prešov. SNM – Spišské múzeum v Levoči pozýva na lektorované prehliadky stredovekého kláštora minoritov a na vernisáž výstavy Dary pápežov Slovensku.
Gemersko-malohontské múzeum oslávi počas Noci múzeí a galérií svoje výročie
Gemersko-malohontské múzeum venuje program tohtoročnej Noci múzeí a galérií oslave 110. výročia otvorenia prvej stálej expozície múzea v priestoroch bývalých delostreleckých kasární. Programová skladba večera bude rôznorodá. V priestoroch múzea si budú môcť návštevníci vypočuť zaujímavosti a najnovšie vedecké poznatky o gemerských nárečiach. Súčasťou budú aj tvorivé workshopy, remeselné dielne i trh. Reč bude nielen o rybároch a rybárčení, ale aj o vode, prírodných mydlách i historických zbraniach. Priestor dostanú tiež vyhliadkové jazdy i pochúťky pre „mlsné“ jazýčky.
Do podujatia sa zapojí aj Krajské múzeum v Prešove. Otvorí vodnú vežu Kumšt v Prešove komentovanou prehliadkou a v Kaštieli v Hanušovciach zaujmú nočnou prehliadkou barokového kaštieľa s prednáškami. Témou v Rákociho paláci budú historické remeslá a ich cechy a na návštevníkov čaká aj hľadanie pokladov.
Svoj program na Noci a múzeí 2023 nájde naozaj každý, stačí len vyberať. Veríme, že sme vás inšpirovali.
Foto: Silvia Mária Petrovitsová, Archív SNM, GMB
Zdroj: Projekt Noc múzeí a galérií, múzeá a galérie
Z podkladov, programových ponúk a tlačových správ zostavila Silvia Mária Petrovitsová