Novinky

Nitrianske divadelníctvo – výstava i seminár

Ponitrianske muzeum 1

Za divadlom do múzea? Prečo nie… Na návštevu dejinami nitrianskeho divadelníctva pozvalo verejnosť Ponitrianske múzeum v Nitre. Nielen na výstavu Divadlo v múzeu, múzeum v divadle. 25. októbra 2021 sa uskutoční aj zaujímavý seminár.

Divadelníctvo má v Nitre bohatú tradíciu a jej spätosť so svetom divadla dokladajú viaceré významné výročia. V roku 2019 si Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripomenulo 70. výročie svojho založenia. Najväčší divadelný festival na Slovensku, Divadelná Nitra, si pripomína 30. výročie vzniku. Sedem desaťročí pôsobí v Nitre profesionálna bábkarská scéna, v súčasnosti pod názvom Staré divadlo Karola Spišáka. Minulý rok sme si pripomenuli 100. výročie profesionálneho divadelníctva na Slovensku. S cieľom priblížiť jeho bohaté dejiny pripravilo Ponitrianske múzeum v Nitre sériu výstav pod názvom Divadlo v múzeu, múzeum v divadle. Seminár je jej súčasťou. Ak ste ju zatiaľ nevideli a zaujíma vás, treba sa poponáhľať. Sprístupnená bude už len pár dní, do 30. októbra 2021.

Divadlo v muzeu / Z rozprávky do rozprávky
Z výstavy Divadlo v múzeu, múzeum v divadle. Zdroj: Ponitrianske múzeum v Nitre

Divadelníctvo predstaví aj seminár

Nitrianske divadelníctvo sa stane už v pondelok 25. októbra 2021 témou semináru Pohľady do dejín divadiel v Nitre a v jej okolí. Rečníkmi budú historici, ktorí prinesú k tejto téme zaujímavé informácie a budú pokrývať niekoľko storočí. Ladislav Holečka zo Štátneho archívu v Nitre porozpráva o počiatkoch gymnaziálneho piaristického divadla. Príbeh Župného divadla v Nitre do zániku monarchie si na mušku zoberie archivárka Edina Turanová. Akademickú obec bude zastupovať Miroslav Palárik z Katedry histórie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.  Prítomným priblíži činnosť Slovenského ľudového divadla v Nitre v rokoch 1941 – 1945.

One thought on “Nitrianske divadelníctvo – výstava i seminár”

Comments are closed.

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Divadlo z Ivano-Frankivska príde do Košíc s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia
Culture Divadlo

Divadlo z Ivano-Frankivska príde už 28.9.2023 do Košíc s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia

Divadlo z Ivano-Frankivska príde do Národného divadla Košice s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia už v posledný septembrový štvrtok.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Translate »