Novinky

Nitrianske divadelníctvo – výstava i seminár

Ponitrianske muzeum 1

Za divadlom do múzea? Prečo nie… Na návštevu dejinami nitrianskeho divadelníctva pozvalo verejnosť Ponitrianske múzeum v Nitre. Nielen na výstavu Divadlo v múzeu, múzeum v divadle. 25. októbra 2021 sa uskutoční aj zaujímavý seminár.

Divadelníctvo má v Nitre bohatú tradíciu a jej spätosť so svetom divadla dokladajú viaceré významné výročia. V roku 2019 si Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripomenulo 70. výročie svojho založenia. Najväčší divadelný festival na Slovensku, Divadelná Nitra, si pripomína 30. výročie vzniku. Sedem desaťročí pôsobí v Nitre profesionálna bábkarská scéna, v súčasnosti pod názvom Staré divadlo Karola Spišáka. Minulý rok sme si pripomenuli 100. výročie profesionálneho divadelníctva na Slovensku. S cieľom priblížiť jeho bohaté dejiny pripravilo Ponitrianske múzeum v Nitre sériu výstav pod názvom Divadlo v múzeu, múzeum v divadle. Seminár je jej súčasťou. Ak ste ju zatiaľ nevideli a zaujíma vás, treba sa poponáhľať. Sprístupnená bude už len pár dní, do 30. októbra 2021.

Divadlo v muzeu / Z rozprávky do rozprávky
Z výstavy Divadlo v múzeu, múzeum v divadle. Zdroj: Ponitrianske múzeum v Nitre

Divadelníctvo predstaví aj seminár

Nitrianske divadelníctvo sa stane už v pondelok 25. októbra 2021 témou semináru Pohľady do dejín divadiel v Nitre a v jej okolí. Rečníkmi budú historici, ktorí prinesú k tejto téme zaujímavé informácie a budú pokrývať niekoľko storočí. Ladislav Holečka zo Štátneho archívu v Nitre porozpráva o počiatkoch gymnaziálneho piaristického divadla. Príbeh Župného divadla v Nitre do zániku monarchie si na mušku zoberie archivárka Edina Turanová. Akademickú obec bude zastupovať Miroslav Palárik z Katedry histórie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.  Prítomným priblíži činnosť Slovenského ľudového divadla v Nitre v rokoch 1941 – 1945.

One thought on “Nitrianske divadelníctvo – výstava i seminár”

Comments are closed.

SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
Culture Eventy Literatúra News PR

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

Týždeň slovenských knižníc sa koná i tento rok. Do podujatia sa pripojilo opäť mnoho slovenských knižníc. Pri tej príležitosti čaká množstvo podujatí na návštevníkov naprieč všetkými vekovými kategóriami…

Read More
Translate »