Novinky

Nitrianske divadelníctvo – výstava i seminár

Ponitrianske muzeum 1

Za divadlom do múzea? Prečo nie… Na návštevu dejinami nitrianskeho divadelníctva pozvalo verejnosť Ponitrianske múzeum v Nitre. Nielen na výstavu Divadlo v múzeu, múzeum v divadle. 25. októbra 2021 sa uskutoční aj zaujímavý seminár.

Divadelníctvo má v Nitre bohatú tradíciu a jej spätosť so svetom divadla dokladajú viaceré významné výročia. V roku 2019 si Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripomenulo 70. výročie svojho založenia. Najväčší divadelný festival na Slovensku, Divadelná Nitra, si pripomína 30. výročie vzniku. Sedem desaťročí pôsobí v Nitre profesionálna bábkarská scéna, v súčasnosti pod názvom Staré divadlo Karola Spišáka. Minulý rok sme si pripomenuli 100. výročie profesionálneho divadelníctva na Slovensku. S cieľom priblížiť jeho bohaté dejiny pripravilo Ponitrianske múzeum v Nitre sériu výstav pod názvom Divadlo v múzeu, múzeum v divadle. Seminár je jej súčasťou. Ak ste ju zatiaľ nevideli a zaujíma vás, treba sa poponáhľať. Sprístupnená bude už len pár dní, do 30. októbra 2021.

Divadlo v muzeu / Z rozprávky do rozprávky
Z výstavy Divadlo v múzeu, múzeum v divadle. Zdroj: Ponitrianske múzeum v Nitre

Divadelníctvo predstaví aj seminár

Nitrianske divadelníctvo sa stane už v pondelok 25. októbra 2021 témou semináru Pohľady do dejín divadiel v Nitre a v jej okolí. Rečníkmi budú historici, ktorí prinesú k tejto téme zaujímavé informácie a budú pokrývať niekoľko storočí. Ladislav Holečka zo Štátneho archívu v Nitre porozpráva o počiatkoch gymnaziálneho piaristického divadla. Príbeh Župného divadla v Nitre do zániku monarchie si na mušku zoberie archivárka Edina Turanová. Akademickú obec bude zastupovať Miroslav Palárik z Katedry histórie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.  Prítomným priblíži činnosť Slovenského ľudového divadla v Nitre v rokoch 1941 – 1945.

One thought on “Nitrianske divadelníctvo – výstava i seminár”

Comments are closed.

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »