Dnes sa začína 30. ročník medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Súc je už druhý rok v tieni pandémie, prinesie opäť zaujímavý program. Nitra sa stane počas šiestich dní – od 1. do 6. októbra – centrom jeho diania.
Za tri desaťročia svojej existencie si festival vydobyl pozíciu doma i v medzinárodnom prostredí. Právom patrí medzi najvýznamnejšie kultúrne podujatia na Slovensku. Stal sa významným miestom na prezentáciu európskeho scénického umenia a rozvoj kritického myslenia či inšpiratívnej práce s publikom. Záštitu nad Medzinárodným festivalom Divadelná Nitra 2021 prevzali prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica a primátor mesta Nitra Marek Hatta.
V hlavnej úlohe: PRESAHY
Témou tohto ročníka sú PRESAHY / TRANSCENDENCIES ako :
- činy stierajúce hranice medzi ľuďmi, kultúrami a komunitami.
- prepojenia medzi minulosťou a prítomnosťou, privátnym a verejným.
- prechod medzi fyzickým jestvovaním a duchovným životom, medzi životom a smrťou, prízemnosťou a vznešenosťou.
Svoj odraz nájdu nielen v hlavnom programe, ale aj v bohatom sprievodnom programe.
Presahy tematické - presahy vizuálne
Tému festivalu možno čítať nielen medzi riadkami anotácií jednotlivých inscenácií, ale aj vidieť vo vizuálnej koncepcii, ktorú pre Divadelnú Nitru vytvoril grafik Tomáš Vicen. Výsledná podoba vizuálu pozostáva z fyzických presahov – spájania živých a neživých objektov, ktoré do seba fyzicky vstupujú. Rebrík/balón, radiátor/ľad, stolička/kaktus. Vizuál má jednoduchú, minimalistickú, čistú formu, ktorá pripomína katalógy produktov, čo naznačuje ďalší presah medzi komerčným a umeleckým svetom. V tomto prípade sú však produktmi jednotlivé presahy.
Bude naživo, ale sčasti aj online
Festival ponúkne divadlo, diskusie, koncerty, program pre deti a mladých, standupy či komentované prehliadky. Aj tento rok čaká na návštevníkov desiatka rôznorodých, progresívnych a zaujímavých inscenácií. Každé dielo v sebe nesie zakódovanú tému tohtoročného festivalu, avšak vždy z iného uhla. Do programu sa dostali aj zahraničné diela, ktoré minulý rok chýbali. Divadelné inscenácie tak prinesú v podobe kvalitných videozáznamov. Sčasti ich premietnu v divadelnej sále, sčasti online.
Divadelnú Nitru 2021 otvorí Vojna a mier
Divadelnú Nitru otvorí jedna z najsilnejších inscenácií Slovenského národného divadla za ostatné roky – Vojna a mier v réžii Mariána Amslera. Režisér využil kombináciu divadelnej akcie a live cinema, vďaka čomu vznikli strhujúce vojnové scény, ktoré zostávajú v mysli diváka dlho potom, čo plátno zmizne z javiska. Režisér spolu s hereckým kolektívom, v ktorom účinkujú i Milan Ondrík, Ján Koleník či Petra Vajdová, vytvorili z kultového románu Leva Nikolajeviča Tolstého divadlo súčasnosti a pre dnešného človeka.
Odkazom pre súčasnosť sú tiež ďalšie inscenácie, aj keď ich korene siahajú do tradícií a folklóru. Veselohru Drotár o živote slovenskej inteligencie v 19. storočí a v multikultúrnom Uhorsku v podaní Divadla Andreja Bagara v Nitre premenili tvorcovia na čele s režisérom Lukášom Brutovským na provokatívnu paródiu a grotesku o neduhoch súčasného Slovenska v stredoeurópskom priestore. Inscenácia ponúka nekonvenčný a vecný pohľad na klasickú komédiu z rodinného striebra našej divadelnej spisby. Silnou stránkou tejto úpravy Palárikovej hry je výtvarná zložka – otáčajúca sa scéna vytvorená z dreva či kostýmy posúvajúce folklór do modernej doby.
Syntéza činohry, pohybu a folklóru
Syntézu činohry, pohybu a folklóru prinesie inscenácia Čepiec na motívy oceňovanej rovnomennej knihy Kataríny Kucbelovej v podaní Divadla Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena. Príbeh je jednoduchý – rozpráva o Katke, ktorá navštevuje Iľku, aby sa od nej naučila šiť čepiec. Vzťah týchto dvoch žien však nie je len o odovzdávaní tradície, ale predovšetkým o pochopení identity našej ženy, mentality nášho národa a o povahe našej krajiny. Jeho sila tkvie v demaskovaní stereotypov a predsudkov s úmyslom podporiť toleranciu a kritické myslenie, čo je v súčasnosti vysoko aktuálna téma.
Téma migrácie presiakne tragikomédiu Lebensraum
Presakujúcu minulosť možno nájsť aj v tragikomédií Lebensraum mladého kolektívu Divadla LAB z produkcie VŠMU. Dielo súčasného amerického dramatika Israela Horovitza v réžii Kateřiny Quisovej opisuje fiktívnu situáciu, keď nemecká kancelárka navrhne potomkom Židov možnosť návratu do krajiny ich predkov. A nielen to – ako odčinenie viny z druhej svetovej vojny im ponúkne získanie regulárneho občianstva a záruku stálych pracovných miest. Inscenácia však nehovorí len o problémoch vo vzťahu Nemcov a Židov – jej posolstvo je univerzálne: „menia sa dejiny, a nie ľudia“. Dokáže si niečo také predstaviť dnešná Európa pod náporom migrantov?
Profesionálne divadlo v čase a priestore
Dokumentárnu inscenáciu o jednej z najvýznamnejších osobností slovenského divadelníctva Jankovi Borodáčovi prinesie do Nitry režisérka Júlia Rázusová a Štátne divadlo Košice. Nejde však o zbožný obdiv, ale o nesentimentálne hľadanie pravdy o človeku, ktorý bol milovaný i nenávidený. Pred divákom sa tak rozvinie koláž vytvorená na základe autobiografických prameňov, zachovaných archiválií i spomienok pamätníkov.
Inscenácia Borodáč alebo Tri sestry nielen sú nahliadnutím do dejín slovenského divadelníctva a osobnej i profesijnej cesty jeho nestora Janka Borodáča, ale aj veľmi pútavou a zrozumiteľnou divadelnou formou, ktorá cez témy minulosti kladie otázky našej divadelnej súčasnosti. Kladie si otázku posunu profesionálneho divadelníctva v čase a priestore jedného storočia. A samozrejme, otázku ako posledné pandemické sezóny zasiahli divadlo, ktoré začalo hrať v online priestore.
Presahy divadla a filmu
Na festivalový program zahraničných diel sa dostali diela, ktoré tematizujú či využívajú presahy medzi internetom, videoartom, filmom a divadlom. Jedným z nich je český videofilm Očitý svedok režiséra Jiřího Havelku, ktorý mal byť pôvodne divadelnou inscenáciou. Avšak koronakríza zmenila plány režiséra a súboru Činohry pražského Národního divadla. Vzniklo tak sugestívne a autentické filmové dielo o povojnovom vraždení civilného obyvateľstva, akých sa v Československu udialo niekoľko. Spolu 34 autentických svedectiev, ktoré nahrali o masakry pri Přerove v noci z 18. na 19. júna 1945 s 265 obeťami karpatských Nemcov, Maďarov a Slovákov – väčšinou žien a detí nielen z Dobšinej, Kežmarku a Gelnice, pripomína hovory na videočetoch. Teda prostredie, do ktorého sa preniesla počas pandémie podstatná časť nášho života. Predstavia sa v ňom hviezdy hereckého ansámblu Činohry Národního divadla ako Saša Rašilov, František Němec, David Prachař, Jiří Štěpnička, Vladimír Javorský a iní. Divadelný film s excelentnými hereckými výkonmi bude uvedený v unikátnom festivalovom formáte – ako projekcia na veľkom plátne vo Veľkej sále Divadla Andreja Bagara. Presahy sa tu k slovu dostávajú v obsahovej i formálnej podobe. Presah z divadelného a teda fyzického priestoru do online sveta
Šestica umelkýň o útlaku
Presahy medzi rôznymi formami umenia prinesie aj podmanivá inscenácia Sieť francúzskeho súboru Compagnie Kadidi. V nej sa javisko stáva križovatkou osudov šiestich žien, šiestich príbehov o tom, ako nás formuje minulosť, o našich predkoch a ich skúsenostiach, dobrých i zlých. Tanečníčka a režisérka Dorothée Munyaneza zhromaždila pre svoje dielo šesť rozdielnych umelkýň afrického pôvodu – haitskú rozprávačku príbehov, britskú tanečnicu, dánsku poetku, holandskú filozofku, francúzsku choreografku a napokon i seba – a tie spolu hovoria o svojich skúsenostiach s útlakom. Neplačú, nespovedajú sa, aby vzbudili súcit. Tiež táto inscenácia bude uvedená v unikátnom festivalovom formáte ako projekcia videozáznamu na veľkom plátne vo Veľkej sále Divadla Andreja Bagara v Nitre.
Arkadi Zaides opäť v Nitre
Trojicu zahraničných inscenácií uzatvára francúzsko-izraelsko-bieloruské dielo Necropolis režiséra Arkadiho Zaidesa. Na Divadelnej Nitre sa predstavil už pred šiestimi rokmi s dokumentárnym projektom Archív o konflikte na palestínsko-izraelskej hranici. Jeho nové dielo zavedie diváka na územie mŕtvych, aby si uctil pamiatku tých, ktorí nemali v živote také privilégiá ako my. Hold vzdá všetkým migrantom, ktorí zahynuli na európskom území, a bude niesť aj slovenskú stopu. Festival totiž exkluzívne uvedie aktualizovanú verziu tohto divadelného dokumentu, pre ktorú momentálne vzniká zber informácií o obetiach z radov migrantov na Slovensku a v okolitých krajinách. Dielo zaujme svojím hlboko apelatívnym politicko-kritickým a humánnym rozmerom, ale aj originálnym použitím videa a digitálnych médií v kontraste s hlboko ľudskou témou, telesnosťou, témou smrti ako tabu v súčasnej spoločnosti.
Festival podporuje našich v medzinárodnej tvorbe
Návštevníkov Divadelnej Nitry čakajú aj dve odložené premiéry medzinárodných inscenácií, ktoré vlani nemohli byť uvedené pre koronakrízu. Vznikli ako súčasť európskeho projektu Be SpectACTive! Realizáciou týchto projektov napĺňa Asociácia Divadelná Nitra ambíciu podporovať slovenských umelcov v medzinárodnej tvorbe a prispievať k ich etablovaniu sa na svetovej scéne. Zelená je tráva (alebo Načo umývať pohárik od jogurtu, keď niekto lieta štyrikrát za rok do Thajska) je názov multižánrového diela choreografky a performerky Petry Fornayovej, v ktorom sa ponára do rôznorodých úvah o budúcnosti sveta. Prostredníctvom scénického diela sa zamýšľa nad tým, čo nás ako civilizáciu presvedčí o potrebe zmeny nastaveného diskurzu. Participatívna inscenácia vznikala nielen na Slovensku, ale prostredníctvom kreatívneho rezidenčného pobytu aj v Slovinsku. Do realizácie ďalších plánovaných rezidenčných pobytov v Írsku a Belgicku zasiahla epidémia. V závere ich nahradil výskum s využitím digitálnych technológií a skúšanie doma. Pocity, ktoré vyvoláva dnešná doba a prichádzajúca dospelosť, zase mapuje tanečná inscenácia ICARUS, ktorá vznikala v spolupráci profesionálnych tanečníkov a tínedžerov z Prahy a Nitry. Mladí účinkujúci s trojicou umelcov – Marie Gourdain (Francúzsko), Jaro Viňarský (Slovensko) a Václav Kalivoda (Česko) – rozohrajú mytologický príbeh o Daidalovi a Ikarovi, ktorý sa stáva východiskom na kombináciu symboliky a abstrakcie.
Skrátka, bohatý program
Hlavný program budú tradične sprevádzať diskusie, koncerty, program pre deti a mladých, standupy či komentované prehliadky. Okrúhle, 30. výročie festivalu si pripomenie theory event Presahy Divadelnej Nitry 1992 – 2021 za účasti autorov pripravovanej jubilejnej publikácie.
Kompletný program nájdete na stránkach festivalu
Spracované podľa tlačovej správy festivalu Divadelná Nitra 2021
One thought on “Začína sa Divadelná Nitra 2021”
Comments are closed.