Debut Pabla Ferrándeza pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina

Debut Pabla Ferrándeza pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina / Slovenská filharmónia / 8. a 9.12.2022

Bratislavu čaká tento týždeň debut Pabla Ferrándeza. Slovenská filharmónia sa vo štvrtok a piatok 8. a 9. decembra 2022 predstaví pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistom večerov bude španielsky violončelista Pablo Ferrández, ktorého niektorí označujú za nového violončelového génia. Pred piatkovým koncertom sa vo foyer SF o 18:15 koná obľúbené stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Koncerty sa začnú o 19.00 hod. a uskutočnia sa v spolupráci so Španielskym veľvyslanectvom v Bratislave.

Priaznivcov vážnej hudby čaká koncom pracovného týždňa výnimočný koncert, ktorý avizujeme aj v aktuálnom prehľade TOP koncertných tipov 49. kalendárneho týždňa. Slovenská filharmónia uvádza poslednú dvojicu symfonických koncertných večerov so svojím šéfdirigentom v kalendárnom roku 2022. Privíta pritom excelentného hosťa, ktorého čaká premiéra na pódiu v bratislavskej Redute. Debut Pabla Ferrándeza v Slovenskej filharmónii je ďalším z koncertných vystúpení tohto roka pre mladého Španiela. V tomto roku sa debutovo predstavil aj v Českej filharmónii a v ďalších európskych metropolách spolu s  legendárnou Anne-Sophie Mutter. 

Slovenská filharmónia / Vianočné a sviatočné koncerty s violončelovou hviezdou / Koncertné tipy

Bratislavský debut Pabla Ferrandéza s atraktívnym programom

So Slovenskou filharmóniou si pripravili zaujímavý program z diel Ernesta Blocha, Joaquina Turinu a Sergeja Prokofieva. V Slovenskej filharmónii debutovo uvedie hebrejskú rapsódiu pre violončelo a orchester Schelomo Ernesta Blocha. Pablo Ferrández hrá na vzácnom nástroji z dielne Antonia Stradivariho.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

„Schelomo, hebrejská rapsódia pre violončelo a orchester, je šiestym a zároveň posledným dielom tzv. Židovského cyklu Ernesta Blocha, ktorým chce vyjadriť svoju osobnú predstavu a interpretáciu židovskej hudby. Inšpiráciu na skomponovanie rapsódie nachádzal skladateľ v starozákonnej Knihe Kazateľ, ktorej autorom je podľa tradície kráľ Šalamún (heb. Schelomo). Niekoľko rokov si zapisoval námety na vokálne spracovanie vybraných veršov, nakoniec však mal pochybnosti pri výbere toho správneho jazyka pre dielo. Dôležitým pre vývoj skladby bolo skladateľovo stretnutie s violončelistom Alexandrom Barjanským. Počas neho si Bloch uvedomil, že violončelo by mohlo byť riešením jazykového problému,“ píše o skladbe Samuel Šomorjai, autor textu ku koncertom. 

Daniel Raiskin / Slovenská filharmónia
Šéfdirigent Slovenskej filharmónie Daniel Raiskin. Foto: Peter Brenkus

Program koncertu doplnia Danzas fanatásticas Sevillčana Joaquina Turinu, jedno zo skladateľových najslávnejších diel. Pri komponovaní  sa inšpiroval  románom Josého Mása La orgía. Turina  pôvodne skladbu skomponoval pre sólový klavír a neskôr vytvoril verziu pre orchester, ktorá bola uvedená ako prvá v roku 1920. Venoval ju svojej manželke. Program uzavrie  výber baletných suít Romeo a Júlia Sergeja Prokofieva. V naštudovaní šéfdirigenta Daniela Raiskina to bude hudba prvých dvoch  – Suita č. 1, op. 64a a Suita č. 2, op. 64b.

Slovenská filharmónia / stretnutie so šéfdirigentom

Fotografie: Peter Brenkus

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »