Bratislavu čaká tento týždeň debut Pabla Ferrándeza. Slovenská filharmónia sa vo štvrtok a piatok 8. a 9. decembra 2022 predstaví pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistom večerov bude španielsky violončelista Pablo Ferrández, ktorého niektorí označujú za nového violončelového génia. Pred piatkovým koncertom sa vo foyer SF o 18:15 koná obľúbené stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Koncerty sa začnú o 19.00 hod. a uskutočnia sa v spolupráci so Španielskym veľvyslanectvom v Bratislave.
Priaznivcov vážnej hudby čaká koncom pracovného týždňa výnimočný koncert, ktorý avizujeme aj v aktuálnom prehľade TOP koncertných tipov 49. kalendárneho týždňa. Slovenská filharmónia uvádza poslednú dvojicu symfonických koncertných večerov so svojím šéfdirigentom v kalendárnom roku 2022. Privíta pritom excelentného hosťa, ktorého čaká premiéra na pódiu v bratislavskej Redute. Debut Pabla Ferrándeza v Slovenskej filharmónii je ďalším z koncertných vystúpení tohto roka pre mladého Španiela. V tomto roku sa debutovo predstavil aj v Českej filharmónii a v ďalších európskych metropolách spolu s legendárnou Anne-Sophie Mutter.
Bratislavský debut Pabla Ferrandéza s atraktívnym programom
So Slovenskou filharmóniou si pripravili zaujímavý program z diel Ernesta Blocha, Joaquina Turinu a Sergeja Prokofieva. V Slovenskej filharmónii debutovo uvedie hebrejskú rapsódiu pre violončelo a orchester Schelomo Ernesta Blocha. Pablo Ferrández hrá na vzácnom nástroji z dielne Antonia Stradivariho.
„Schelomo, hebrejská rapsódia pre violončelo a orchester, je šiestym a zároveň posledným dielom tzv. Židovského cyklu Ernesta Blocha, ktorým chce vyjadriť svoju osobnú predstavu a interpretáciu židovskej hudby. Inšpiráciu na skomponovanie rapsódie nachádzal skladateľ v starozákonnej Knihe Kazateľ, ktorej autorom je podľa tradície kráľ Šalamún (heb. Schelomo). Niekoľko rokov si zapisoval námety na vokálne spracovanie vybraných veršov, nakoniec však mal pochybnosti pri výbere toho správneho jazyka pre dielo. Dôležitým pre vývoj skladby bolo skladateľovo stretnutie s violončelistom Alexandrom Barjanským. Počas neho si Bloch uvedomil, že violončelo by mohlo byť riešením jazykového problému,“ píše o skladbe Samuel Šomorjai, autor textu ku koncertom.
Program koncertu doplnia Danzas fanatásticas Sevillčana Joaquina Turinu, jedno zo skladateľových najslávnejších diel. Pri komponovaní sa inšpiroval románom Josého Mása La orgía. Turina pôvodne skladbu skomponoval pre sólový klavír a neskôr vytvoril verziu pre orchester, ktorá bola uvedená ako prvá v roku 1920. Venoval ju svojej manželke. Program uzavrie výber baletných suít Romeo a Júlia Sergeja Prokofieva. V naštudovaní šéfdirigenta Daniela Raiskina to bude hudba prvých dvoch – Suita č. 1, op. 64a a Suita č. 2, op. 64b.
Fotografie: Peter Brenkus
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF