Novinky

Debut Pabla Ferrándeza pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina

Debut Pabla Ferrándeza pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina / Slovenská filharmónia / 8. a 9.12.2022

Bratislavu čaká tento týždeň debut Pabla Ferrándeza. Slovenská filharmónia sa vo štvrtok a piatok 8. a 9. decembra 2022 predstaví pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistom večerov bude španielsky violončelista Pablo Ferrández, ktorého niektorí označujú za nového violončelového génia. Pred piatkovým koncertom sa vo foyer SF o 18:15 koná obľúbené stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Koncerty sa začnú o 19.00 hod. a uskutočnia sa v spolupráci so Španielskym veľvyslanectvom v Bratislave.

Priaznivcov vážnej hudby čaká koncom pracovného týždňa výnimočný koncert, ktorý avizujeme aj v aktuálnom prehľade TOP koncertných tipov 49. kalendárneho týždňa. Slovenská filharmónia uvádza poslednú dvojicu symfonických koncertných večerov so svojím šéfdirigentom v kalendárnom roku 2022. Privíta pritom excelentného hosťa, ktorého čaká premiéra na pódiu v bratislavskej Redute. Debut Pabla Ferrándeza v Slovenskej filharmónii je ďalším z koncertných vystúpení tohto roka pre mladého Španiela. V tomto roku sa debutovo predstavil aj v Českej filharmónii a v ďalších európskych metropolách spolu s  legendárnou Anne-Sophie Mutter. 

Slovenská filharmónia / Vianočné a sviatočné koncerty s violončelovou hviezdou / Koncertné tipy

Bratislavský debut Pabla Ferrandéza s atraktívnym programom

So Slovenskou filharmóniou si pripravili zaujímavý program z diel Ernesta Blocha, Joaquina Turinu a Sergeja Prokofieva. V Slovenskej filharmónii debutovo uvedie hebrejskú rapsódiu pre violončelo a orchester Schelomo Ernesta Blocha. Pablo Ferrández hrá na vzácnom nástroji z dielne Antonia Stradivariho.

Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

„Schelomo, hebrejská rapsódia pre violončelo a orchester, je šiestym a zároveň posledným dielom tzv. Židovského cyklu Ernesta Blocha, ktorým chce vyjadriť svoju osobnú predstavu a interpretáciu židovskej hudby. Inšpiráciu na skomponovanie rapsódie nachádzal skladateľ v starozákonnej Knihe Kazateľ, ktorej autorom je podľa tradície kráľ Šalamún (heb. Schelomo). Niekoľko rokov si zapisoval námety na vokálne spracovanie vybraných veršov, nakoniec však mal pochybnosti pri výbere toho správneho jazyka pre dielo. Dôležitým pre vývoj skladby bolo skladateľovo stretnutie s violončelistom Alexandrom Barjanským. Počas neho si Bloch uvedomil, že violončelo by mohlo byť riešením jazykového problému,“ píše o skladbe Samuel Šomorjai, autor textu ku koncertom. 

Daniel Raiskin / Slovenská filharmónia
Šéfdirigent Slovenskej filharmónie Daniel Raiskin. Foto: Peter Brenkus

Program koncertu doplnia Danzas fanatásticas Sevillčana Joaquina Turinu, jedno zo skladateľových najslávnejších diel. Pri komponovaní  sa inšpiroval  románom Josého Mása La orgía. Turina  pôvodne skladbu skomponoval pre sólový klavír a neskôr vytvoril verziu pre orchester, ktorá bola uvedená ako prvá v roku 1920. Venoval ju svojej manželke. Program uzavrie  výber baletných suít Romeo a Júlia Sergeja Prokofieva. V naštudovaní šéfdirigenta Daniela Raiskina to bude hudba prvých dvoch  – Suita č. 1, op. 64a a Suita č. 2, op. 64b.

Slovenská filharmónia / stretnutie so šéfdirigentom

Fotografie: Peter Brenkus

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Hrad Červený Kameň
Community Culture Koncerty News Podujatia PR

Dožinky na hrade Červený Kameň

Víkend 30. 9. – 1. 10. bude v SNM-Múzeu Červený Kameň patriť „zberu kultúrnej úrody“ – novému podujatiu s názvom Dožinky. Prezradíme, na čo sa môžete tešiť…

Read More
Dominika Kováčiková / 1. miesto / Maľba 2023
Culture News Odporúčame Podujatia PR Výtvarné umenie

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023.

Read More
Pro musica nostra Nitriensis 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Už o pár dní štartuje jesenná Pro musica nostra po piatykrát v Nitrianskom kraji

Už 1. októbra štartuje jesenná edícia festivalov Pro musica nostra. Po piatykrát ovládne historické lokality aj v Nitrianskom kraji.

Read More
Translate »