Novinky

Jún 2023 patrí festivalom Pro musica nostra

Pro musica nostra 2023

Tradícia festivalov Pro musica nostra pokračuje aj tohto roku. V júni 2023 sa uskutoční v troch slovenských regiónoch, kde na návštevníkov čaká mnoho inšpiratívnych zážitkov. Nadviaže tým na novú tradíciu v Trnavskom kraji, no po piaty raz sa vracia do Žilinského i Prešovského kraja. Hudbu prinavráti na miesta s historickým geniom loci, kde kedysi znela. Rovnako ako v minulých vydaniach, tak i teraz privíta domácich a zahraničných interpretov. Na návštevníkov čaká mnoho inšpiratívnych zážitkov.

Za roky svojej existencie patrí festivalu Pro musica nostra v jeho jarnom i jesennom variante popredné miesto v slovenskom kalendári podujatí vážnej hudby. Idea organizátorov, ktoré pod jednu strechu združuje Hudobné centrum, sa za roky nemení. Mottom jeho tvorcov i festivalového výboru je prezentácia klasickej hudby vo významných architektonických pamiatkach viacerých slovenských regiónov. Hudobnému centru nejde pri koncipovaní festivalu len o číre „zatraktívnenie“ klasickej hudby a pamiatok. Jedným z cieľom je aj poukázať na potenciál uchrániť, zveľadiť a rozvíjať tak umeleckú, ako i historickú časť tohto pomyselného zväzku.

Festival Pro musica nostra v znamení atraktívnych inšpirácií

Napokon, nejde pri tom iba o novodobé príťažlivé spojenie, veď chóry kostolov, spoločenské sály kaštieľov či salóny meštianskych sídiel boli u nás ešte pred sto rokmi takmer výlučne jedinými priestormi pre pestovanie duchovnej a svetskej hudby. Organizátori sa týmto podujatím vracajú takpovediac do prirodzeného umeleckého prostredia, lona umeleckej tvorby a jej prezentácie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Festival Pro musica nostra neprináša iba čaro jedinečného priestoru, historickej pamäte, inšpiratívnych tónov a prestížnych interpretov, ale aj niečo navyše. Poslucháči sa s hudobníkmi stretávajú na putovaní po krásnych architektonických pamiatkach za zvukov predovšetkým komornej hudby, ktorá má svojou intimitou a vnútornou integritou osobitú silu priestory týchto pamätihodností rozozvučať. Nielen vniesť do nich zvuk, ale rozvibrovať to, čo je v nich na prvý pohľad statické, umŕtvené časom z povahy architektúry, maliarstva či sochárstva. Darí sa im odhaľovať nepoznané, pridať mu zvukom novú farbu a ukázať dnešnému človeku estetický a etický výraz minulej doby v jej nespočetných a neopakovateľných podobách. 

Článok pokračuje pod reklamou

Júnová časť prinesie hudbu do troch regiónov

Festival Pro musica nostra je medzinárodný hudobný festival, ktorý sa každoročne koná v rôznych mestách Slovenska. Priaznivci klasickej hudby si na koncertoch môžu vychutnať hudobné výkony desiatok popredných slovenských i zahraničných umelcov. Cieľom festivalu, ktorý sa koná vo vybraných historických pamiatkach jednotlivých regiónov, je prezentácia klasickej hudby na vynikajúcej interpretačnej úrovni a sprostredkovanie jedinečného vizuálneho zážitku z priestorov historických pamiatok. V júni sa tak stane v troch regiónoch Slovenska. Ako prvý prichádza na rad Žilinsky kraj, kde festival píše tohto roku už piaty ročník. Po ňom príde na rad Trnavský kraj, kde je Pro musica nostra veľmi mladou tradíciou. Na záver, v niekoľko dňovom rozostupe, zavíta festival aj do Prešovského kraja.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

V programe júnových regionálnych verzii festivalu Pro musica nostra 2023 má tento rok svoje pevné miesto stará hudba. Okrem diel majstrov polyfónie od renesancie do baroka sa môže publikum tešiť na uvádzanie neznámych či málo známych diel. Významný priestor dostáva tak vokálna hudba, a to vrátane diela G. Rossiniho, gregoriánskych chorálov či gospelovej hudby. Hoci je v zásade dramaturgia festivalu rovnaká pre celý festival, predsa sa regionálne verzie festivalu Pro musica nostra navzájom v niečom líšia.

Pro musica nostra začína v Žilinskom kraji

Tohtoročný júnový festival Pro musica nostra začína najprv v Žilinskom kraji, ktorému záštitu poskytla predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. Žilinskú verziu festivalu organizuje po boku Hudobného centra aj občianske združenie Cultura Nostra. Na realizáciu festivalu finančne prispelo nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, ale aj Žilinský samosprávny kraj či Nadácia SPP. Po roku pauzy sa tak už po piaty raz opäť rozozvučia tóny medzinárodného hudobného festivalu Pro musica nostra Thursoviensi v deviatich prekrásnych historických pamiatkach Žilinského kraja. Kysucké Nové Mesto, Gbeľany, Rajec, Kotešová, Čadca, Predmier, Bytča, Strečno a Orlové budú hostiť 5. ročník tohto obľúbeného festivalu v termíne od soboty 10. do nedele 18. 6. 2023. Svoje miesto budú mať v pestrom programe keltské hudobné tradície, diela starých majstrov polyfónnej hudby, starých majstrov i operného velikána G. Rossiniho či argentínskeho kráľa tanga, A. Piazzollu. Priestor dostanú ale aj veľké orchestrálne skladby v podaní Komornej filharmónie Pardubice. Viac informácií nájdete v článku Pro musica nostra Thursoviensi už po piaty raz v znamení výnimočných zážitkov.

Pokračuje aj v mladej tradícii

pondelok 12. 6. 2023 štartuje Pro musica nostra Tyrnaviensi, ktorý sa koná pod záštitou predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča a s finančným príspevkom Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Trnavské regionálne vydanie festivalu sa uskutoční v termíne od 12. 6. do 18. 6. 2023. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prepojí Piešťany, Smolenice, Voderady, Lančár, Cífer-Pác, Hlohovec a Trnavu. Počas siedmych večerov prinesie do historických miest sedem zaujímavých programov. Tie zaznejú v podaní domácich umelcov ale i hostí z Francúzska, Maďarska, Českej republiky či Poľska. Milovníci klasickej hudby v Trnavskom kraji sa môžu tešiť na pestrú paletu diel svetových autorov od baroka až po súčasnosť. Viac informácií o programe a účinkujúcich nájdete v článku Pro musica nostra 2023 nadväzuje v mladej tradícii. Vracia sa do Trnavy.

Do tretice v Prešovskom kraji

Júnová verzia festivalu Pro musica nostra nemôže chýbať v Prešovskom kraji. Nad piatym ročníkom Pro musica nostra Sarossiensi 2023 prevzal záštitu predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Organizátori Prešovský hudobný spolok Súzvuk a Hudobné centrum vyhliadli za festivalové dejiská čarovné priestory kaštieľov a kostolov na rôznych miestach Prešovského kraja: Fintice, Petrovany, Zborov, Brežany, Fričovce, Hanušovce nad Topľou, Hermanovce a Prešov. Tieto budú počas ôsmich júnových dní od štvrtka 15. 6. do štvrtka 22.6.2023 hostiť umelcov z Francúzska, Škótska, Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska a prinesú atraktívny program. Ponesie sa v znamení keltskej hudobnej tradície, gregoriánskych chorálov, hudby renesancie i baroka či veľkých majstrov. Sľubuje aj kúsky so šarmom latina. V programe zaznejú totiž aj diela argentínskeho tanga či peruánskej ľudovej hudby. Viac informácií o programe a účinkujúcich nájdete v článku Šariš s vážnou hudbou: Pro musica nostra Sarossiensi sa vracia po piaty raz.

Tri regionálne verzie s atraktívnymi interpretmi a v znamení rôznorodosti

Náročné festivalové publikum sa vo všetkých regiónoch, na ktoré prichádza počas júna 2023 festival Pro musica nostra, môže tešiť na domácich i zahraničných interpretov. V programoch všetkých troch regionálnych vydaniach sú štyri koncertné stretnutia stabilným prvkom. Jedným z nich je originálne duo mladých Francúzov – šarmantnej trubkárky Lucienne Renaudin Vary a akordeonistu Féliciena Bruta. Ďalšámi programovými stálicami tohto ročníka naprieč regiónmi sú súbor starej hudby Collegium Marianum a maďarský vokálny ansámbel Corvina Consort. Svoje miesto má aj Rossiniho Soirée v podaní speváckych osobností ako Andrea Vizvári, Iwona WallMiroslav Dvorský a Gustáv Beláček, s klavírnym sprievodom slovensko-americkej klaviristky Evy Virsik.

Článok pokračuje pod reklamou

A teraz prejdime k odlišnostiam programovej dramaturgie. V Trnavskom a v Prešovskom kraji poteší návštevníkov aj Agi Ferienčíkovej a cimbalistky Enikö Ginzery. Program žilinského a prešovského vydania festivalu dotvárajú keltské hudobné tradície v podaní poľsko-škótskeho komorného súboru Celtic Triangle. Žilinský a trnavský festival Pro musica nostra spájajú vystúpenia českých umelcov – súboru starej hudby Barocco sempre giovane a dua – trúbkara Vladimíra Rejleka a organistu Víta Havlíčka.

Článok pokračuje pod reklamou

Žilinský festival sa voči ostatným regionálnym variantom líši dvojicou vystúpení. Prvým unikátom v Žilinskom programe je vystúpenie Speváckeho zboru mesta Bratislavy s barytonistom Romanom Krškom, klaviristom Tomášom Nemcom pod taktovkou Adriána Kokoša. Ďalším výnimočným koncertom je vystúpenie Komornej filharmonie Pardubice s dirigentom Stanislavom Vavřínkom a sólistom Romanom Patkolóm. Aj Prešovské vydanie má svoje obmeny v programe. Prvou je koncert Mucha Quartet a druhou vystúpenie Bratislavského chlapčenského zboru s Miriam Garajovou a Danou Hajóssy na záver prešovského vydania festivalu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival Viva Musica!
Viva Musica! prinesie novinky, nečakané spolupráce aj duch oslavy

Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

— TS, Hudobné centrum, www.hc.sk

Zdroj: Hudobné centrum

*** Správu sme redakčne upravili. (red) / Posledná aktualizácia – grafiky, zaradenie do kategórií: 2023-06-06 (mk) ***

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »