Novinky

V nasledujúci týždeň hrá prím saxofón

Podoby saxofónu / Saxofón v hlavnej úlohe s Ladislavom Fančovičom

Je saxofón nástrojom jazzovým alebo klasickým? Kto a kedy ho vyrobil? Málokto sa zamyslí nad tým, odkiaľ pochádza jeho názov, ale všetci sa asi zhodneme na tom, že je to jeden z najsexi hudobných nástrojov. A to je jeho šťastím a zároveň aj prekliatím... .

Saxofón vymyslel na začiatku 40. rokov 19. storočia Adolphe Sax a patentovať si ho dal v roku 1846. Niekoho môže prekvapiť, že už na počiatku zostrojil celú „rodinu“ saxofónov od sopraninového po basový. Dôvodom pre tento „výmysel“ mladého Belgičana bolo, že chcel (zjednodušene povedané) skonštruovať nástroj, ktorý by mal flexibilitu ľudského hlasu a svojou farbou zvuku tvoril akýsi pomyselný most medzi dychovými a sláčikovými nástrojmi v symfonických orchestroch alebo vojenských a pochodových kapelách. O jazze v tom čase nikto nechyroval, ten sa zrodil na brehoch rieky Mississippi až o dobrých 60 rokov neskôr.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Skladateľov vynález saxofónu uchvátil hneď od začiatku. Hector Berlioz napísal v roku 1842 článok do časopisu Journal des Débats: „Neviem o žiadnom v súčasnosti používanom nástroji, ktorý by sa s ním dal porovnať. Jeho zvuk je plný, jemný, žiarivý, má obrovskú silu a dá sa zjemniť” a už v roku 1844 ho ako prvý na svete použil v inštrumentácii skladby Chant sacré. Očaril aj ďalších velikánov impresionizmu a nastupujúcej vlny symfonického jazzu, ktorí ho zaradili do orchestra – Ravel (Bolero), Musorgskij (Obrázky z výstavy), Gershwin (Rapsódia v modrom, Američan v Paríži a i.), Debusy, Rachmaninov, Bizet, Berg, Šostakovič, Prokofiev, Ibert, Britten, Penderecki, Milhaud a mnohí ďalší. Skladatelia už vyše 180 rokov po celom svete objavujú neuveriteľné zvukové a perkusívne možnosti tohto nástroja vo vážnej aj súčasnej hudbe.

Medzinárodné trio The Saxophone Connections
The Saxophone Connections. Zdroj: Janka Dekanková / PR

Do našich končín prišiel saxofón až v 20. rokoch minulého storočia práve s tanečnými a zábavnými kapelami po vzore amerických jazzbandov. Jeho klasickú minulosť (a aj netušenú prítomnosť) však do našich končín zavialo len minimálne. Ako sa stával saxofón stále populárnejším (a viac sexi) nástrojom jazzu a pop music, menili jeho výrobcovia stavbu nástroja aj jeho zvuk. To, čo dnes u nás z 99% poznáme ako zvuk saxofónu, je na hony vzdialené pôvodnému zámeru a vynálezu Adolpha Saxa.

Štátna filharmónia Košice
Štátna filharmónia Košice so Zbyňkom Müllerom a Ladislavom Fančovičom. Foto: Miriama Fenciková

Saxofón má svoje miesto aj v klasickej hudbe

Dobrou správou ale je, že aj na Slovensko za posledné roky začali prenikať snahy o návrat saxofónu medzi plnohodnotné nástroje klasickej hudby a to v jeho pôvodnej zvukovosti. Náš popredný klavirista, a dnes už aj etablovaný saxofonista Ladislav Fančovič je jedným z týchto iniciátorov.

Ladislav Fančovič
Klavirista a saxofonista Ladislav Fančovič. Foto: Linda Kisková Bohušová

Klasický saxofón som vyštudoval na Fontys Academy of Music and Performing Arts v Holandsku pod vedením jednej z najväčších saxofónových osobností Andreasa van Zoelena. Mal som možnosť spoznať neuveriteľne farebný a variabilný svet klasickej aj súčasnej tvorby pre saxofón, či už ako sólového nástroja, alebo aj v rôznych komorných zoskupeniach. Minulý rok som inicioval nahrávku komorných skladieb s použitím saxofónu v kombinácii s husľami, violončelom, trúbkou či fagotom v medzinárodnom obsadení a CD The Saxophone Connections vyšlo vo vydavateľstve Pavlík Records,” začína svoje rozprávanie uznávaný slovenský klavírny virtuóz a saxofonista s medzinárodným renomé Ladislav Fančovič.

... aj na Slovensku, a to nielen počas najbližších dní

Verejnosť čakajú atraktívne zážitky. Tohtoročné plány približuje Ladislav Fančovič:  „Tento rok som, okrem pravidelných koncertov môjho saxofónového kvarteta Pressburg Saxophone Quartet, vymyslel program saxofónových recitálov Podoby saxofónu s klavírom a husľami a som veľmi rád, že ako klavirista sa do tohto projektu zapojil môj dobrý priateľ a kolega, skvelý klavirista Jakub Čižmarovič a nadaná mladá huslista Janka Macíková. Odohráme spolu sedem koncertov a prvé štyri už teraz v júni v Púchove, Prešove, Humennom a Šahách. Veľmi sa teším, že sa saxofón dostáva do povedomia aj našich prvých inštitúcií a na pôde Slovenskej filharmónie budeme v ďalšej sezóne premiérovať s trubkárom Jurajom Bartošom Koncert pre saxofón, trúbku a sláčikový orchester Jeana Rivieru.

Spojenie saxofónu, klavíra s husľami

Projekt Podoby saxofónu spája saxofón s klavírom a husľami. K spolupráci si Ladislav Fančovič prizval nášho popredného klaviristu Jakuba Čižaroviča a na husliach bude koncert dopĺňať mladá talentovaná huslistka Janka Macíková. Atraktívny program predstaví saxofón ako nástroj klasickej hudby od obdobia neskorého romantizmu až po jeho využitie v súčasnej, aj slovenskej tvorbe. Stane sa tak počas 23. kalendárneho týždňa roka od pondelka 5. do štvrtka 8. júna 2023.v štyroch slovenských mestách. Saxofón prepojí Púchov – Prešov – Humenné a Šahy. V pondelok 5. júna 2023 začína už v Divadle Púchov o 19:00 hod., následne sa v utorok presunie na pôdu Súkromného konzervatória v Prešove. Tamojší koncert sa začne o 18:00 hod. a nasledujúci deň sa dejiskom stane Kaštieľ v Humennom. Koncert v Humennom sa uskutoční v stredu od 18:30 v rámci 60, ročníka Humenskej hudobnej jari. Štvoricu uzatvorí štvrtkový koncert v Šahách o 18:00 hod. a jeho dejiskom bude Menora Saag Centrum Artis. 

Podoby saxofónu
Podoby saxofónu. Foto: Tomáš Polešenský

Program:

  • Jean – Baptiste Singelée: Fantázia pre barytónový saxofón a klavír, op. 60
  • Adolf Busch: Suita pre altový saxofón a husle
  • Erwin Schulhoff: Hot sonáta pre altový saxofón a klavír
  • Jevgenij Iršai: Ein Mensch verließ das Haus pre husle a barytónový saxofón
  • Viliam Gräffinger: Danza pre barytónový saxofón a klavír
  • Leon Stein: Trio Concertante pre husle, altový saxofón a klavír

Všetky koncerty podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, ktorý ocenil snahu šírenia komornej hudby tej najvyššej interpretačnej kvality po Slovensku.

Podoby saxofónu / Kam za kultúrou

Pondelok, 5.6. PÚCHOV – Divadlo Púchov o 19:00 h. –  viac informácií: https://www.kultura.puchov.sk/event/615348/podoby-saxafonu-koncert

Utorok, 6.6. PREŠOV – Súkromné konzervatórium Prešov o 18:00 h. – viac informácií: https://www.skdkpo.sk/

Streda, 7.6. HUMENNÉ – 60. ročník Humenskej hudobnej jari – Kaštieľ v Humennom o 18:30 h. – viac informácií: https://www.mskshe.sk/index.php/program/7295/-/60-hhj-podoby-saxofonu

Štvrtok, 8.6. ŠAHY – Menora Saag Centrum Artis o 18:00 h. – viac informácií: https://www.sahy.sk/?program=48&module_action__0__id_akcia=140961#id_kult_140961

TS, Pressburg Saxophone Quartet

Foto: Janka Dekánková, Linda Kisková Bohušová, Miriam Fencíková, Tomáš Polešenský

Zdroj: Pressburg Saxophone Quartet

Redakciu informovala a fotografie poskytla Janka Dekánková, PR manažér Pressburg Saxophone Quartet

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »