Novinky

Štúdio 12 štartuje novú divadelnú sezónu

Štúdio 12 štartuje novú divadelnú sezónu

Štúdio 12 štartuje už v pondelok 5. septembra novú divadelnú sezónu. Prinesie nové hry a núdza nebude ani o návraty. Taktiež oslávi tri desaťročia samostatnej Slovenskej republiky, bude vzdelávať, zabaví a poteší.

Štúdio 12 nezáľahalo ani počas letných prázdnin, kedy svedomito pripravovalo novú divadelnú sezónu 2022/2023. Prinesie nové divadelné produkcie, inšpiratívne vzdelávacie projekty, konferencie, kolokviá a prednášky, odbornejšie aj laickejšie diskusné pásma či workshopy. Samozrejmosťou budú aj nové tituly v podaní nových nekonvenčných tvorcov i koncerty.

Oslávi 30. rokov Slovenskej republiky

Pri tvorbe dramaturgického plánu sa Štúdio 12 tematicky opierajú predovšetkým o 30. výročie vzniku Slovenskej republiky.  Toto oslávime rôznymi podujatiami, ktoré nebudú určené len pre odborníkov v oblasti divadla, ale aj pre bežného diváka so záujmom o živé umenie. Súčasťou osláv tak budú výstavy, sympózia, kolokviá, diskusie atď.

Prezradili plány na novú divadelnú sezónu

V nastávajúcej sezóne uvedie Štúdio 12 aj niekoľko premiér. Svojho uvedenia sa tak dočká napríklad dramatický text ukrajinskej autorky Natalie Vorožbyt v spracovaní skúseného tvorivého tímu. Priestor ale dajú tak ako každý rok aj mladým nádejným tvorkyniam a tvorcom, a to v rámci platformy Mliečne zuby. V prezentácii nových dramatických textov budú pokračovať vo forme scénického čítania. Svojho javiskového uvedenia sa tak dočkajú až dva texty, ktoré získali v posledných rokoch Cenu Štúdia 12 v rámci súťaže DRÁMA. Súčasťou divadelnej sezóny 2022/2023 bude aj úplne prvá prezentácia troch dramatických textov, ktoré vznikli v rámci Laboratória drámy bieloruského dramatika, scenáristu a režiséra Andreja Kurejčíka. Okrem mnohých nových formátov nezanevrú ani na dlhodobejšie a ustálené projekty ako Divadlo vo virtuálnej realite či cyklus premietania divadelných inscenácii s názvom Divadlo na plátne.

Štúdio 12 otvorí novú sezónu už 5. septembra

Už prvý mesiac sezóny 2022/2023 bude bohatý na rozmanité podujatia. Štúdio 12 začne novú sezónu hneď 5. septembra, a to obnovenou premiérou inscenácie Teraz už je neskoro (Invalidní súrodenci) z platformy Mliečne zuby a pokračovať bude reprízami divácky oceňovaných inscenácií ako Domov, Bytie 2 či Láska som ja.

Teraz už je neskoro v obnovenej premiére

Obnovenú premiéru inscenácie Teraz už je neskoro (Invalidní súrodenci), na motívy kultového diela českého undergroundu zo 70. rokov, v réžii Martina Krča uvidíte v Štúdiu 12 v pondelok 5. 9. 2022 o 19.00 hod. Najnovšia inscenácia z platformy Mliečne zuby položí divákom zásadné otázky.  Dystopická predstava ďalekej budúcnosti, v ktorej socializmus napokon zvíťazil. S beznádejou zo zaslepenosti ľudí a s celkovou absenciou zmyslu sa každý vyrovnáva po svojom. V posledných momentoch civilizácie zostáva už len otázka –­ má vôbec nejaký význam bojovať za záchranu aj tak strateného sveta?

Vracia sa nežne láskavý Domov

V programe novej divadelnej sezóny zostáva aj nežná a láskavá komédia z pera Michala Baláža v špičkovom hereckom obsadení a v réžii Adriany Totikovej. Domov uvidíte v Štúdiu 12 v nedeľu 11. 9. 2022 o 19.00 hod. po prvý raz v novej sezóne.  Špičkové herecké obsadenie a situácie až priveľmi podobné tým z našej kuchyne. Hlavný hrdina sa chce po rokoch v Írsku vrátiť domov. K excentrickým rodičom, milovaným i nenávideným súrodencom, k starému pachu otcovej dielne, maminým obrovským krajcom chleba, ale aj večným slovným i fyzickým naťahovačkám jeho brata so sestrou. Vracia sa aj k starým láskam, k výčitkám z mladosti, nedokončeným rozhovorom a domácim pirohom.

Domov / Štúdio 12

... i Vyrapajevova jedinečná hra

Návratom je aj hra Bytie 2. Text Bytie 2 poslala ruskému dramatikovi Ivanovi Vyrypajevovi Antonia Velikánová, učiteľka matematiky, v tom čase pacientka psychiatrickej liečebne s akútnou schizofréniou. Dramatik sa rozhodol jej materiál doplniť niekoľkými scénami a uviesť ho v divadle. Jedinečný text súčasného svetového dramatika Ivana Vyrypajeva v režijnom uchopení Petry Fornayovej a hereckom prevedení Heidi Šinkovej a Vlada Zboroňa budete mať možnosť zažiť v pondelok 19. 9. 2022 o 19.00 hod. v Štúdiu 12.

Bytie / Štúdio 12

Láska v hlavnej úlohe

Dojemná, miestami komická, mierne trpká, no každopádne nesmierne silná. Taká je Láska z pohľadu Divadla iks. Človek môže mať peniaze, postavenie, moc, dokonca zdravie, ale ak mu chýba láska, nikdy nebude spokojný. Aj keď sa ju pokúša kúpiť, zisťuje, že nie je na predaj. Opovrhuje všetkými a všetkým. Je sám. Zatrpknutý. Hľadajúci. Nepochopený. Túžiaci. Jediné, čo chce, je zdieľať. Seba, svoje pocity, svoj život. Len nebyť sám. Keď nemám lásku, nemám nič. Repríza monodrámy Michala Nogu Láska som ja, na motívy hry Edward II. E. Palmetshofera v réžii Maximiliána Sobeka, sa uskutoční v Štúdiu 12 vo štvrtok 29. 9. 2022 o 19.00 hod.

Láska som ja / Štúdio 12

V znamení diskusie, Bielej noci či koncertu

Taktiež už v septembri uvedie Štúdio 12 nový diskusný cyklus s názvom Umením do sveta. Diskusný cyklus umne prepája umenie a cestovanie. Vďaka nemu sa presuniete za umením do celého sveta. Počas diskusií sa návštevníci zoznámia so životom a tvorbou viac alebo menej známych slovenských a českých umelkýň a umelcov tvoriacich v zahraničí. Nenechajte si ujsť úvodnú diskusiu so zaujímavými hosťami už 28. 9. 2022 o 19.00 hod. v Štúdiu 12.   

Septembrová Biela noc aj v Štúdiu 12

Štúdio 12 bude tento rok súčasťou prestížneho medzinárodného umeleckého projektu Biela noc. Ponoriť sa do jedinečnej atmosféry prepojenia Štúdia 12 a Bielej noci môžete v piatok 16. 9. 2022 a sobotu 17. 9. 2022 v čase od 19.00 do 0.00 hod. Audiovizuálna inštalácia a performancia Hmota, vytvorená pre divadelný priestor Štúdia 12 a prezentovaná v rámci projektu Biela noc, je inšpirovaná dielom francúzskeho filozofa a teológa Pierra Teilharda de Chardina Duchovná moc hmoty. Autori inštalácie David Javorský a Jakub Mudrák transformujú divadelný priestor Štúdia 12 pomocou hudby, svetla a animácie na objekt, do ktorého je divák pozvaný vstúpiť a prežiť ho.  Vstup je voľný!

Biela noc v Štúdiu 12
Biela noc v Štúdiu 12.

Jedinečné koncertné spojenie hviezd na doskách Štúdia 12

Na záver septembra si návštevníci Štúdia 12 budú môcť vychutnať nádherný koncert dvoch divadelných a hudobných hviezd Martina Geišberga a Richarda Autnera v rámci koncertného turné Martin Geišberg & Richard Autner Band. Výnimočné prepojenie týchto dvoch divadelných a hudobných hviezd si vychutnáte na koncerte v Štúdiu 12 v piatok 30. 9. 2022 o 20.00 hod.

Martin Geišperk & Richard Autner Band / Štúdio 12

To nie je všetko!

Počas celej sezóny bude Štúdio 12 pre svojich návštevníkov pripravovať okrem iného aj nové formy vzdelávania v podobe workshopov, diskusií, prednášok, konferencií či masterclassov so špičkovými teoretikmi a praktikmi z oblasti divadla a kultúry.
Sezóna 2022/2023 v Štúdiu 12 vás rozhodne nesklame!

 

Foto: Štúdio 12

Zdroj: Štúdio 12, Divadelný ústav

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »