Blíži sa 16. ročník festivalu Melos-Étos 2022

Melos-Étos

Šestnásty ročník medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos sa vracia opäť na bratislavské koncertné pódiá. Návštevníci festivalu sa v dňoch 8. – 17. novembra 2022 môžu tešiť na 9 koncertov, ktoré sa budú niesť v znamení niekoľkých významných premiér nielen slovenských, ale aj zahraničných súčasných skladateľov, niektorí navštívia festival aj osobne.

Festival Melos-Étos je v dvojročných cykloch od roku 1991 najväčšou slovenskou prehliadkou domácej a zahraničnej súčasnej tvorby. Jeho zrod bezprostredne súvisí s udalosťami novembra 1989. Uvoľnil reštrikcie v oblasti hudobných dramaturgií, poetík a ideových okruhov vtedajšej tvorby a hudobných podujatí. Hlavným organizátorom festivalu je Hudobné centrum – štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR v spolupráci so Slovenskou filharmóniou a Rozhlasom a televíziou Slovenska. Viac informácií o programe na www.melosetos.sk Vstupenky na jednotlivé koncerty sú dostupné online na www.ticketportal.sk, alebo hodinu pred koncertom v mieste jeho konania. V ponuke je aj permanentka platná na všetky koncerty festivalu za výhodných 49 Eur v limitovanom počte 30 ks v predaji len cez Ticketportal do 8. novembra 2022.

Melos-Étos 2022

Tento rok predstaví viac ako 150 interpretov

Pandemická situácia prerušila dvojročný cyklus festivalu Melos-Étos, ale o to v silnejšej forme sa festival vracia s podtitulom HOMMAGE. Počas ôsmich dní sa na festivale predstaví viac ako 150 interpretov zo Slovenska, Českej republiky, Švajčiarska, Belgicka, Japonska, Veľkej Británie, či Spojených štátov amerických. V časti programu festival vzdá hold jeho zakladajúcim osobnostiam ale aj významným postavám svetovej hudby 20. a 21. storočia, ktoré Bratislavu aj osobne navštívili (György Ligeti, Zygmunt Krauze, Steve Reich…). V porovnateľnej miere predstaví súčasnú domácu a svetovú tvorbu. Počas svojej bohatej histórie sa festival neusiluje iba o predstavenie najnovších trendov “hudobného designu”, ale zdôrazňuje etické a humanistické poslanie umenia, duchovno v materiálnom obkľúčení. Tento ročník neobíde ani tému vojnového konfliktu v susednej Ukrajine, na záverečnom koncerte festivalu zaznie dielo Null, ktoré skomponovala ukrajinská skladateľka Victoria Poleva.

Privíta domácich i zahraničných umelcov a telesá

Festival otvorí 8.11.2022 domáci Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou švajčiarskeho dirigenta Larsa Mlekuscha. Belgický klavirista Daan Vandewalle obohatí koncert svojim majstrovstvom, tak ako aj britská sopranistka Juliet Fraser. Český Agon Orchestra s dirigentom Pavlom Šnajdrom a hercom Národného divadla Praha, Filipom Kaňkovským, odkážu programom koncertu 12.11.2022 na spisovateľa Egona Bondyho.

Medzinárodné violové trio, Trio Estatico na Slovensku odpremiéruje 13.11.2022 tvorbu mladých skladateľov z rôznych kútov sveta.

Z domácej scény sa na festivale predstavia súbory ako Quasars Ensemble pod taktovkou Ivana Buffu spolu so sopranistkou Evou Šuškovou a violončelistom Jánom Bogdanom už 9.11.2022.

Mucha Quartet s klaviristkou Magdalénou Bajuszovou a klarinetistom Ronaldom Šebestom vystúpia na festivale 10.11.2022. VENI ACADEMY, ktoré sa venuje vzdelávaniu ďalších hudobných generácií pod vedením Daniela Mateja uvedú svoj festivalový program už 11.11.2022. Na svoje si prídu aj priaznivci gitarovej hudby. Gitarový recitál bude patriť Karolovi Samuelčíkovi už 13.11.2022. V neposlednom rade inšpiruje aj multimediálny projekt súboru EnsembleSpectrum s umeleckým vedúcim, skladateľom Matejom Slobodom spoločne s basklarinetistom Garethom Davisom. Tešiť sa naň môžete 14.11.2022. Medzi slovenských interpretov, ktorí na festivale vystúpia, patrí aj huslista Milan Paľa. Spolu so Slovenskou filharmóniou pod vedením Mariána Lejavu odohrajú 17.11.2022 záverečný koncert festivalu Melos-Étos.

Otvárací koncert odznie vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Festivalové dianie sa následne presunie do Moyzesovej siene, Mirbachovho paláca a A4 – priestor pre súčasnú kultúru. Záverečný koncert si poslucháči budú môcť vypočuť v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

Festival Melos-.Étos hľadá dobrovoľníkov

Festival Melos-Étos hľadá dobrovoľníkov. Vítaní sú dobrovoľníci najmä z radov študentstva, ktorí majú vzťah k hudbe a sa zaujímajú o to, ako prebieha príprava festivalu a realizácia festivalových koncertov. Záujemci sa môžu prihlásiť na melosetos@hc.sk Prihlášky dobrovoľníkov sa finalizujú na stretnutí v piatok (28.10.) o 10.00 hod. v Hudobnom centre (Michalská 10, Bratislava) v budove D.

PR článok

Zdroj: Hudobné centrum

Redakciu informovala a fotografie poskytla Magdaléna Stýblová, Hudobné centrum

*** Aktualizácia: 2022-10-28 (adm)***

2 thoughts on “Blíži sa 16. ročník festivalu Melos-Étos 2022

Comments are closed.

CD k muzikálu Jánošík
Divadlo Hudba News

Divadlo Nová scéna vydalo CD so skladbami z muzikálu Jánošík

Divadlo Nová scéna vydalo album JÁNOŠÍK so skladbami z rovnomenného pôvodného slovenského muzikálu. Slávnostný krst albumu sa konal v utorok 23. novembra 2022 pred predstavením muzikálu Jánošík. Na albume sa nachádza 18 skladieb, autorom hudby je Gabo Dušík, lyrické i vtipne hravé texty piesní napísal Daniel Hevier. Interpretmi sú takmer všetci členovia súboru Divadla Nová […]

Read More
Nepovinne po víne
Hudba Literatúra News Odporúčame Podujatia PR

Premiéra hudobno-poetického večera Nepovinne po víne už dnes

Divadlo Nová scéna uvedie v premiére dňa 25. novembra o 19.30 hod. hudobno-poetické pásmo s názvom NEPOVINNE PO VÍNE. Povinná literatúra zaznie v mimoriadnej forme. Pri čaši vína sa počas večera povinná i nepovinná literatúra zmenia na hudbu a súčasne odkryjú vzťahy medzi slovenskými básnikmi a poetkami. Víno samotné naberá aj symbolický význam – pravdy, […]

Read More
Svätenie jari
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľkolepé Svätenie jari v košickej filharmónii

Dnes uznávané dielo Igora Stravinského spôsobilo v dobe svojho vzniku kontroverziu a šok. Veľkolepou baletnou suitou Svätenie jari uzatvára Štátna filharmónia Košice aktuálny 19. ročník festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Symfonický koncert doplnia diela Leonarda Bernsteina a Aarona Coplanda. V sprievode orchestra ŠFK a pod taktovkou Tomáša Braunera sa predstaví izraelský klarinetista Jonathan Leibovitz. Koncert BERNSTEIN – […]

Read More
Translate »