Začal sa festival Melos-Étos

Melos-Étos

Medzinárodný festival súčasnej hudby Melos-Étos prináša do Bratislavy kvalitných interpretov, krásu súčasnej vážnej hudby a mnoho inšpirácii už po 16. raz. Tento ročník otvorili 8. novembra a do 17. novembra 2022 čaká na publikum už len sedem koncertov.

Deväť koncertov, známe i nové hudobné inšpirácie, zaujímavé mená účinkujúcich a inšpiratívne zážitky – nielen to prináša festival Melos-Étos. Výtvarne ho teraz reprezentuje dielo Mareka Ormandíka. Tvárou na plagátoch je hrozivá tvar satyra hrajúceho na Panovej flaute. Satyrovia, bytosti z gréckych bájí, boli napoly človekom a napoly zvieraťom. Ich kanonizované vlastnosti a charaktery zohrali dôležitú úlohu vo vývoji gréckej drámy. Satyrské hry ako žáner ho gréckej drámy možno považovať za protipól antickej tragédie. Satyrovia­ – herci, ako členovia zboru, spravidla komentovali dianie a viac-menej vážny dej tradičných postav tancom, výsmechom a hrubým jazykom.

Melos-Étos 2022

Dve koncerty sú za nami

V utorok 8. 11. otvoril Symfonický orchester Slovenského rozhlasu 16. medzinárodný festival súčasnej hudby MELOS-ETOS. Na koncerte zazneli diela A Dog’s Life (Psí život) Frederica Rzewskeho a Neither (Ani) Mortona Feldmana.

Mlekusch - Vandewalle - Fraser a SOSR / Melos-Étos
Otvárací koncert festivalu Melos-Étos. Foto: AntonSladek

Vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu sa okrem orchestra zaskveli belgicky klavirista Daan Vandewalle a britská sopranistka Juliet Fraser. To všetko pod taktovkou švajčiarskeho dirigenta Larsa Mlekuscha.

Mlekusch - Vandewalle - Fraser a SOSR / Melos-Étos
Otvárací koncert festivalu Melos-Étos. Foto: AntonSladek

Včera (9. 11.) festival pokračoval o 19:00 v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave vystúpením Quasars Ensemble s dirigentom Ivanom Buffom. Na programe bol pestrý výber z tvorby skladateľov islandskej, slovenskej a chorvátskej súčasnej kompozičnej tvorby (Thorvaldsdóttir, Zeljenka,  lvičević).

Melos-Étos - Eva Šušková, Quasars Ensemble

Skladby  japonského  skladateľa  Daia  Fujikuru zazneli v slovenskej premiére za autorovej osobnej účasti. Sólistami večera boli sopranistka Eva Šušková a violončelista Ján Bogdan.

Melos-Étos - Jan Bogdan, Quasars Ensemble
Ján Bogdan a Quasars Ensemble na druhom koncerte aktuálnej edície festivalu Melos-Étos.

Dejiskom najbližších koncertov festivalu Melos-Étos zostáva Moyzesova sieň

Pripomeňme si, čo nás ešte čaká. Moyzesova sieň zostane dejiskom aj nasledujúcich troch koncertov. Dnes (10. 11.) bude znieť: hudba slovenských autorov v podaní slovenských interpretov Mucha Quartet, Magdalény Bajuszovej (klavír) a Ronalda Šebestu (klarinet). Koncert sa koná pri príležitosti 100. výročia Slovenského ochranného zväzu autorského.

Mucha Quartet
Mucha Quartet. Foto: Marcel Plavec

Ako to znie stovke metronómov?

,,Voices for ensemble” je názov piatkového koncertu (11. 11.) i jednej z kompozícií, ktoré uvedie súbor VENI ACADEMY pod vedením Daniela Mateja. Na koncerte zaznie okrem iných zaujímavých diel aj Ligetiho skladba Poeme Symphonique pre 100 metronómov.

VENI ACADEMY / 100 metronómov

Festival Melos-Étos pripomenie aj básnika

Koncertom Agon Orchestra z Českej republiky si v sobotu 12. 11. pripomenieme 90. výročie narodenia básnika, prozaika a filozofa Egona Bondyho, zásadného zdroja inspirácie československého undergroundu. Keďže sa Egon Bondy narodil v Prahe a zomrel v Bratislave, program predstavuje česko-slovenský mix hudobných skladateľov naprieč generáciami, ktorí vytvorili nové zhudobnenia Bondyho textov.

Bohatá nedeľná nádielka

nedeľu 13. 11. sa uskutočnia 2 festivalové koncerty. Prvým bude gitarový recitál Karola Samuelčíka o 10:30 v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí, na ktorom zaznie okrem iných skladba Flowers of Schlosshof Jevgenija lršaia v svetovej premiére.

Večerný koncert o 19:00 bude opäť v Moyzesovej sieni a predstaví sa na ňom nevšedné medzinárodné violové trio – Trio Estatico. Pre festival Melos-Etos vybrali výber ôsmich diel, ktoré prvýkrát predstavia naživo. Diela skladateľov z Grécka, Anglicka, Číny, Japonska, Nemecka, Čile a Srbska predstavia rozmanitú škálu umeleckých hlasov a estetiky z novej generácie medzinárodných skladateľov.

V znamení návratu

Dramaturgia koncertu EnsembleSpectrum v pondelok (14. 11.) v A4 – priestore súčasnej kultúry na Karpatskej prináša ,,poohliadnutie” za dielami z 80. rokov minulého storočia. Stane sa tak prostredníctvom diel skladateľov ako lannis Xenakis a Horatiu Radulescu. Súčasnosť zastúpi tvorba Rolanda Dahindena a Alexandra Schuberta. Ako hostia sa pri tejto príležitosti predstavia basklarinetista Gareth Davis a Mikulas Mrva hrajúci na elektroniku.

Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Ako sme informovali už pred časom, na záverečnom koncerte v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie vo štvrtok 17. 11. zaznejú diela Juraja Beneša, nenapodobiteľného gréckeho skladateľa lannisa Xenakisa, jeho žiaka Pascala Dusapina a jednej z popredných osobností ukrajinskej kompozičnej tvory, Viktorie Polevy. Sólistom večera bude huslista Milan Paľa, ktorého interpretačné umenie spolu so Slovenskou filharmóniou a pod taktovkou dirigenta a skladateľa Mariana Lejavu bude tou správnou bodkou za 16. medzinárodným festivalom súčasného umenia Melos-Etos.

Vstupenky na jednotlivé koncerty zakúpite online na www.ticketportal.sk, alebo hodinu pred koncertom v mieste jeho konania. Viac informacif a fotografie z koncertov najdete na www.melosetos.sk, facebooku Melos-Ethos a instagrame: Melos-Ethos.

Reklama
Melos-Étos

Hlavným organizátorom festivalu je Hudobné centrum – štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR v spolupráci so Slovenskou filharmóniou a Rozhlasom a televíziou Slovenska. Ďalšími partnermi sú Švajčiarske veľvyslanectvo, A4 priestor súčasnej kultúry, Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Hotel Saffron, Art Hotel William, My Piano.

Mediálni partneri: RTVS Rádio Devín, Rádio FM, Rádio Regina, BKIS, Hudobný život, Opera Slovakia, Art & History Magazine, Citylife.sk, Music Press, Hudba.sk, Bigmedia.

Fotografie: Hudobné centrum

Zdroj: Hudobné centrum

Redakciu informovala Zuzana Meleková a fotografie poskytla Magdaléna Stýblová, Hudobné centrum

*** Posledná aktualizácia: 2022-11-14 (admin)

One thought on “Začal sa festival Melos-Étos”

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Vianoce 2022 v Štátnej filharmónii Košice
Hudba Koncerty News Odporúčame Podujatia PR

Vianoce 2022 v košickej filke

Advent a Vianoce 2022 oslávite aj v košickej filke! V predvianočnom období pre svojich návštevníkov prichystali päticu atraktívnych adventno-vianočných koncertných stretnutí. Poďte sa pozrieť, čo vás čaká do Vianoc v košickom Dome umenia. Štátna filharmónia Košice pripravila pre svojich návštevníkov niekoľko rozmanitých vianočných podujatí. Aký bude Advent a Vianoce 2022 s košickou filkou? Decembrové dni […]

Read More
Translate »