Novinky

Začal sa festival Melos-Étos

Melos-Étos

Medzinárodný festival súčasnej hudby Melos-Étos prináša do Bratislavy kvalitných interpretov, krásu súčasnej vážnej hudby a mnoho inšpirácii už po 16. raz. Tento ročník otvorili 8. novembra a do 17. novembra 2022 čaká na publikum už len sedem koncertov.

Deväť koncertov, známe i nové hudobné inšpirácie, zaujímavé mená účinkujúcich a inšpiratívne zážitky – nielen to prináša festival Melos-Étos. Výtvarne ho teraz reprezentuje dielo Mareka Ormandíka. Tvárou na plagátoch je hrozivá tvar satyra hrajúceho na Panovej flaute. Satyrovia, bytosti z gréckych bájí, boli napoly človekom a napoly zvieraťom. Ich kanonizované vlastnosti a charaktery zohrali dôležitú úlohu vo vývoji gréckej drámy. Satyrské hry ako žáner ho gréckej drámy možno považovať za protipól antickej tragédie. Satyrovia­ – herci, ako členovia zboru, spravidla komentovali dianie a viac-menej vážny dej tradičných postav tancom, výsmechom a hrubým jazykom.

Melos-Étos 2022

Dve koncerty sú za nami

V utorok 8. 11. otvoril Symfonický orchester Slovenského rozhlasu 16. medzinárodný festival súčasnej hudby MELOS-ETOS. Na koncerte zazneli diela A Dog’s Life (Psí život) Frederica Rzewskeho a Neither (Ani) Mortona Feldmana.

Mlekusch - Vandewalle - Fraser a SOSR / Melos-Étos
Otvárací koncert festivalu Melos-Étos. Foto: AntonSladek

Vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu sa okrem orchestra zaskveli belgicky klavirista Daan Vandewalle a britská sopranistka Juliet Fraser. To všetko pod taktovkou švajčiarskeho dirigenta Larsa Mlekuscha.

Mlekusch - Vandewalle - Fraser a SOSR / Melos-Étos
Otvárací koncert festivalu Melos-Étos. Foto: AntonSladek

Včera (9. 11.) festival pokračoval o 19:00 v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave vystúpením Quasars Ensemble s dirigentom Ivanom Buffom. Na programe bol pestrý výber z tvorby skladateľov islandskej, slovenskej a chorvátskej súčasnej kompozičnej tvorby (Thorvaldsdóttir, Zeljenka,  lvičević).

Melos-Étos - Eva Šušková, Quasars Ensemble

Skladby  japonského  skladateľa  Daia  Fujikuru zazneli v slovenskej premiére za autorovej osobnej účasti. Sólistami večera boli sopranistka Eva Šušková a violončelista Ján Bogdan.

Melos-Étos - Jan Bogdan, Quasars Ensemble
Ján Bogdan a Quasars Ensemble na druhom koncerte aktuálnej edície festivalu Melos-Étos.

Dejiskom najbližších koncertov festivalu Melos-Étos zostáva Moyzesova sieň

Pripomeňme si, čo nás ešte čaká. Moyzesova sieň zostane dejiskom aj nasledujúcich troch koncertov. Dnes (10. 11.) bude znieť: hudba slovenských autorov v podaní slovenských interpretov Mucha Quartet, Magdalény Bajuszovej (klavír) a Ronalda Šebestu (klarinet). Koncert sa koná pri príležitosti 100. výročia Slovenského ochranného zväzu autorského.

Mucha Quartet
Mucha Quartet. Foto: Marcel Plavec

Ako to znie stovke metronómov?

,,Voices for ensemble” je názov piatkového koncertu (11. 11.) i jednej z kompozícií, ktoré uvedie súbor VENI ACADEMY pod vedením Daniela Mateja. Na koncerte zaznie okrem iných zaujímavých diel aj Ligetiho skladba Poeme Symphonique pre 100 metronómov.

VENI ACADEMY / 100 metronómov

Festival Melos-Étos pripomenie aj básnika

Koncertom Agon Orchestra z Českej republiky si v sobotu 12. 11. pripomenieme 90. výročie narodenia básnika, prozaika a filozofa Egona Bondyho, zásadného zdroja inspirácie československého undergroundu. Keďže sa Egon Bondy narodil v Prahe a zomrel v Bratislave, program predstavuje česko-slovenský mix hudobných skladateľov naprieč generáciami, ktorí vytvorili nové zhudobnenia Bondyho textov.

Bohatá nedeľná nádielka

nedeľu 13. 11. sa uskutočnia 2 festivalové koncerty. Prvým bude gitarový recitál Karola Samuelčíka o 10:30 v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí, na ktorom zaznie okrem iných skladba Flowers of Schlosshof Jevgenija lršaia v svetovej premiére.

Večerný koncert o 19:00 bude opäť v Moyzesovej sieni a predstaví sa na ňom nevšedné medzinárodné violové trio – Trio Estatico. Pre festival Melos-Etos vybrali výber ôsmich diel, ktoré prvýkrát predstavia naživo. Diela skladateľov z Grécka, Anglicka, Číny, Japonska, Nemecka, Čile a Srbska predstavia rozmanitú škálu umeleckých hlasov a estetiky z novej generácie medzinárodných skladateľov.

V znamení návratu

Dramaturgia koncertu EnsembleSpectrum v pondelok (14. 11.) v A4 – priestore súčasnej kultúry na Karpatskej prináša ,,poohliadnutie” za dielami z 80. rokov minulého storočia. Stane sa tak prostredníctvom diel skladateľov ako lannis Xenakis a Horatiu Radulescu. Súčasnosť zastúpi tvorba Rolanda Dahindena a Alexandra Schuberta. Ako hostia sa pri tejto príležitosti predstavia basklarinetista Gareth Davis a Mikulas Mrva hrajúci na elektroniku.

Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Ako sme informovali už pred časom, na záverečnom koncerte v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie vo štvrtok 17. 11. zaznejú diela Juraja Beneša, nenapodobiteľného gréckeho skladateľa lannisa Xenakisa, jeho žiaka Pascala Dusapina a jednej z popredných osobností ukrajinskej kompozičnej tvory, Viktorie Polevy. Sólistom večera bude huslista Milan Paľa, ktorého interpretačné umenie spolu so Slovenskou filharmóniou a pod taktovkou dirigenta a skladateľa Mariana Lejavu bude tou správnou bodkou za 16. medzinárodným festivalom súčasného umenia Melos-Etos.

Vstupenky na jednotlivé koncerty zakúpite online na www.ticketportal.sk, alebo hodinu pred koncertom v mieste jeho konania. Viac informacif a fotografie z koncertov najdete na www.melosetos.sk, facebooku Melos-Ethos a instagrame: Melos-Ethos.

Reklama
Melos-Étos

Hlavným organizátorom festivalu je Hudobné centrum – štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR v spolupráci so Slovenskou filharmóniou a Rozhlasom a televíziou Slovenska. Ďalšími partnermi sú Švajčiarske veľvyslanectvo, A4 priestor súčasnej kultúry, Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Hotel Saffron, Art Hotel William, My Piano.

Mediálni partneri: RTVS Rádio Devín, Rádio FM, Rádio Regina, BKIS, Hudobný život, Opera Slovakia, Art & History Magazine, Citylife.sk, Music Press, Hudba.sk, Bigmedia.

Fotografie: Hudobné centrum

Zdroj: Hudobné centrum

Redakciu informovala Zuzana Meleková a fotografie poskytla Magdaléna Stýblová, Hudobné centrum

*** Posledná aktualizácia: 2022-11-14 (admin)

One thought on “Začal sa festival Melos-Étos”

Comments are closed.

Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!

Pokračovanie výberovky Kam za kultúrou je tu. Spoznajte najatraktívnejšie koncertné, divadelné i výstavné tipy na prelome februára a marca.

Read More
Slovenský filharmonický zbor
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Piatkový TIP: ocenený Slovenský filharmonický zbor odspieva a cappella koncert už dnes v Redute

Oceňovaný, náš a svetový, Slovenský filharmonický zbor sa počas jubilejnej koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie predstaví aj na dvoch samostatných koncertoch. Už dnes odspieva prvý z nich – svoj a cappella koncert.

Read More
Translate »