Anasoft litera 2021 pozná laureáta

Anasoft Litera 2021

Včera večer sme boli svedkami odovzdávania ceny Anasoft Litera za rok 2021. Víťazkou sa stala debutantka, Barbora Hrinová so svojou zbierkou poviedok Jednorožce z vydavateľstva Aspekt.

Literárna cena Anasoft Litera píše svoju históriu už šestnásť rokov. Jej víťazom sa môže stať iba  najlepšie dielo pôvodnej slovenskej krásnej literatúry alebo preklad slovenského pôvodného prozaického diela. Podmienkou je jeho knižné vydanie v predchádzajúcom roku. Nominácie na cenu získa skutočne každý  vydaný slovenský prozaický titul. Postupne sa výberom  ich počet zužuje, až tradične päťčlenná,  každý rok obmenená, porota vyberie víťaza. Autor alebo autorka najlepšej knihy získava honorovanú odmenu 10 000 €.  

Hlasovanie - Anasoft
Zdroj: Anasoft Litera

Hoci o laureátovi či laureátke ceny rozhoduje odborná porota, k slovu sa v kategórii Cena čitateľov dostáva prostredníctvom hlasovania aj verejnosť. A ani tá nie je ukrátená. Na jedného z nich sa usmeje šťastie v podobe výhry ročného predplatného literárneho mesačníka Rozum a knihomoľských 200 EUR na nákup kníh podľa vlastného výberu.

Nejde o "jednorázové" podujatie

Výnimočnosť slovenskej literárnej ceny Anasoft litera tkvie v tom, že nejde o jednorázovku. Aktivity sú celoročné a slávnostný ceremoniál odovzdania ceny víťazovi je pomyselnou čerešničkou na torte. Aktuálny ročník sa týmto ceremoniálom nekončí. Pokračujú prezentácie víťazných kníh ceny Anasoft literaCeny čitateľov 2021. Na december  v rámci festivalu Autoriáda naplánovali aj vyhlásenie absolútneho laureáta či laureátky ceny René – Anasoft litera gymnazistov.

Zo 165 vybrali desať a neskôr finálových päť NAJ

Tento rok zo 165 hodnotených pôvodných slovenských prozaických kníh publikovaných v minulom roku porota v prvom kole ešte v marci vybrala do užšieho výberu desať titulov. Táto desiatka dostala možnosť širokej prezentácie. Predstavili ich na festivale litera fest, na besedách a autorských čítaniach v slovenských kultúrnych centrách i kníhkupectvách v rámci projektu Anasoft litera uvádza, ale aj formou ďalších aktivít občianskeho združenia ars_litera.

Anasoft Litera - pätica
Finálová pätica Anasoft Litera 2021. Zdroj: Anasoft Litera

Finalistov sme spoznali už v utorok 5. októbra vo vysielaní Rádia DEVÍN: Barbora Hrínová: Jednorožce (ASPEKT 2020), Jana Juráňová: Naničhodnica (ASPEKT 2020), Richard Pupala: ženy aj muži, zvieratá (Lindeni 2020), Veronika Šikulová: Tremolo ostinato (Vydavateľstvo SLOVART 2020), Alta Vášová: Odlety (F. R. & G. 2019).

O víťazovi rozhodovala medzinárodná porota

Odborná porota v zložení: česká spisovateľka a literárna historička, scenáristka a prekladateľka Radka Denemarková, poetka a filmová kritička Mária Ferenčuhová, publicista a literárny kritik Patrik Garaj, poľský literárny vedec Rafał Majerek a literárna vedkyňa Marta Součková rozhodovala nielen o užších nomináciách. Vybrala aj víťaza.

Cenu Anasoft litera získala debutová zbierka

Meno laureátky 16. ročníka tejto prestížnej slovenskej literárnej ceny sme spoznali počas galavečera. Získala ju Barbora Hrínová za debutovú zbierku poviedok Jednorožce z vydavateľstva ASPEKT.

Autorka vyštudovala dramaturgiu a scenáristku na VŠMU v Bratislave. Absolvovala štúdium na univerzite v Kalifornii a výskumné pobyty v Gruzínsku. V súčasnosti pedagogicky pôsobí v Ateliéri scenáristickej tvorby na bratislavskej VŠMU. Spolupracovala na viacerých televíznych seriáloch a reláciách. Pre RTVS a Český rozhlas pripravila niekoľko rozhlasových dokumentov a fíčrov. Hoci sú  Jednorožce  jej knižným debutom, presvedčili porotu s veľmi jemnými detailmi, zvýšenou autorskou vnímavosťou a schopnosťou autorky podať silné príbehy. Postavy jej zbierky sú tzv. veční hľadači, trochu odlišní od ostatných, prípadne ich ako odlišných  vníma okolie. Pritom sa len snažia o také veci ako všetci ostatní, napríklad o lásku, vzťah, akceptáciu alebo nejaké porozumenie. Barbora Hrínová tvaruje citlivosť do roviny atribútu ľudskosti. Nie zlyhania. Hoci píše o inakosti, nesúdi, ale pomáha prijať rozličné spôsoby života či hľadania identity.

Okrem finančnej odmeny získala aj umeleckú cenu

Laureátka Barbora Hrínová získala okrem honorovanej zároveň aj hmotnú cenu od dizajnérky Mii Čopíkovej

Pri príležitosti Roka slovenského dizajnu vyzvali organizátori literárnej ceny výtvarníkov a dizajnérov, aby vytvorili návrhy tohtoročnej hmotnej ceny pre laureáta ceny Anasoft litera 2021. Z osmičky návrhov vybrali a grantom vo výške 1000 EUR podporili usporiadatelia návrh Mii Čopíkovej s názvom Najväčšia mágia je vždy ukrytá vo vnútri.  Cena je vyrobená z nepotrebných odrezkov skla a zrkadiel. Jednotlivé vrstvy sú lepené tak, že pripomínajú knihu aj s listami. Vo vnútri je ukrytý nápis: Anasoft litera 2021.

Okrem hlavného ocenenia sme spoznali aj laureáta Ceny čitateľov. Tento rok ju získala Veronika Šikulová za román-neromán Tremolo ostinato z vydavateľstva SLOVART. Mimochodom, táto jej kniha sa stala aj Knihou roka 2020. Hoci jej názov  pripomína slovník hudobníka, voľne rozpráva o hudbe, písaní, vzťahoch a rodine. V autorkiných slovách sú tí, ktorí boli v jej blízkosti, ale aj tí, ktorí ju stále obklopujú.

Cena - Anasoft Litera; Mia Čopíková
Umelecké dielo Mii Čopíkovej. Zdroj: Anasoft Litera

Podujatia občianskeho združenia ars_litera z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Generálnym partnerom ceny Anasoft litera je softvérová spoločnosť ANASOFT.

One thought on “Anasoft litera 2021 pozná laureáta”

Comments are closed.

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »