Poznáme slovenské knihy roka 2020

Kniha roka 2020

Redakcia Knižnej revue vyhlásila v apríli 2021 čitateľskú anketu Kniha roka 2020. Mena čitateľských víťazov sme poznali už v júni. K slávnostnému oceneniu došlo až 29. septembra 2021.

Tak ako každoročne i teraz bolo cieľom ankety upozorniť na výnimočné diela v oblasti slovenskej literatúry a knižnej kultúry. Novinkou tohto ročníka bolo, že o cene čitateľov Knižnej revue sa rozhodovalo v troch kategóriách. Okrem tradičnej hlavnej ceny a ceny za debut pribudla i cena v kategórii kniha pre deti a mládež. 

Z tridsiatky titulov tie NAJ

Deväťčlenný zbor zložený z literárnych odborníkov a redaktoriek Knižnej revue vytvoril tri zoznamy. Celkovo vybral tri desiatky titulov z pôvodnej poézie, prózy, esejistiky, literatúry faktu, humanitných a spoločenských vied. V hlavnej kategórii Kniha roka vybral 20 nominovaných titulov, v kategórii Debut roka 5 a rovnako 5 aj v kategórii Kniha roka pre deti a mládež.

Ceny víťazom odovzdala šéfredaktorka Knižnej revue 29. septembra 2021 v Univerzitnej knižnici

Veľký počet čitateliek a čitateľov zaujali knihy trojice autorov: Veroniky Šikulovej, Lukáša Cabalu a Dávida Ursinyho.

Tremolo

Hlavnú Cenu čitateľov Knižnej revue Kniha roka 2020 si odniesla Veronika Šikulová za knihu Tremolo ostinato – neromán, ktorá vyšla vo vydavateľstve Slovart.

Laureátom Ceny čitateľov Knižnej revue v kategórii Debut roka 2020 sa stal Lukáš Cabala za knihu Satori v Trenčíne.

Cenu v novej kategórii Kniha roka pre deti a mládež 2020 si prevzal Dávid Ursiny za Strom života. Rozprávky Veľkej Amazónie z vydavateľstva Petrus. Kniha oslovila detských i dospelých čitateľov svojou nevšednou témou a sugestívnymi ilustráciami.

Laureáti víťazných titulov získali aj špeciálnu cenu – umelecké diela výtvarníka Rudolfa Sikoru. Tieto spolu súvisia a sú súčasťou pripravovaného Projektu k výtvarníkovej inštalácii Antropocen (8 častí).

One thought on “Poznáme slovenské knihy roka 2020”

Comments are closed.

Nepovinne po víne
Hudba Literatúra News Odporúčame Podujatia PR

Premiéra hudobno-poetického večera Nepovinne po víne už dnes

Divadlo Nová scéna uvedie v premiére dňa 25. novembra o 19.30 hod. hudobno-poetické pásmo s názvom NEPOVINNE PO VÍNE. Povinná literatúra zaznie v mimoriadnej forme. Pri čaši vína sa počas večera povinná i nepovinná literatúra zmenia na hudbu a súčasne odkryjú vzťahy medzi slovenskými básnikmi a poetkami. Víno samotné naberá aj symbolický význam – pravdy, […]

Read More
Romeo a Júlia
Literatúra News Recenzie

William Shakespeare: Romeo a Júlia v komikse (recenzia)

Do rúk sa mi dostala jedna z tohtoročných knižných noviniek, ktorú vydal Divadelný ústav. Známu hru anglického dramatika Williama Shakespeara Romeo a Júlia predstavuje v netradičnom, no veľmi inšpiratívnom formáte. A to v podobe grafického románu – komiksu s hrou čiernej a bielej i odtieňov šedej. Ide o pokračovanie medzinárodného projektu série Klasiky v grafickom […]

Read More
Miroslav Válek
História Literatúra Osobnosti

Miroslav Válek mal rád whisky aj literatúru

Keď mal 13 rokov, napísal prvú báseň. Neskôr tvoril denne aj 14 hodín, pričom jeho poézia plynula z hĺbky duše. Sám život dokázal vtkať len do niekoľkých veršov. A keď sa nevenoval svojej práci, nadšene sa staral o svoje akváriové rybičky. Miloval whisky i literatúru. Aj to o sebe Miroslav Válek prezradil v jedinečnom rozhovore […]

Read More
Translate »