Novinky

Poznáme slovenské knihy roka 2020

Kniha roka 2020

Redakcia Knižnej revue vyhlásila v apríli 2021 čitateľskú anketu Kniha roka 2020. Mena čitateľských víťazov sme poznali už v júni. K slávnostnému oceneniu došlo až 29. septembra 2021.

Tak ako každoročne i teraz bolo cieľom ankety upozorniť na výnimočné diela v oblasti slovenskej literatúry a knižnej kultúry. Novinkou tohto ročníka bolo, že o cene čitateľov Knižnej revue sa rozhodovalo v troch kategóriách. Okrem tradičnej hlavnej ceny a ceny za debut pribudla i cena v kategórii kniha pre deti a mládež. 

Z tridsiatky titulov tie NAJ

Deväťčlenný zbor zložený z literárnych odborníkov a redaktoriek Knižnej revue vytvoril tri zoznamy. Celkovo vybral tri desiatky titulov z pôvodnej poézie, prózy, esejistiky, literatúry faktu, humanitných a spoločenských vied. V hlavnej kategórii Kniha roka vybral 20 nominovaných titulov, v kategórii Debut roka 5 a rovnako 5 aj v kategórii Kniha roka pre deti a mládež.

Ceny víťazom odovzdala šéfredaktorka Knižnej revue 29. septembra 2021 v Univerzitnej knižnici

Veľký počet čitateliek a čitateľov zaujali knihy trojice autorov: Veroniky Šikulovej, Lukáša Cabalu a Dávida Ursinyho.

Hlavnú Cenu čitateľov Knižnej revue Kniha roka 2020 si odniesla Veronika Šikulová za knihu Tremolo ostinato – neromán, ktorá vyšla vo vydavateľstve Slovart.

Laureátom Ceny čitateľov Knižnej revue v kategórii Debut roka 2020 sa stal Lukáš Cabala za knihu Satori v Trenčíne.

Cenu v novej kategórii Kniha roka pre deti a mládež 2020 si prevzal Dávid Ursiny za Strom života. Rozprávky Veľkej Amazónie z vydavateľstva Petrus. Kniha oslovila detských i dospelých čitateľov svojou nevšednou témou a sugestívnymi ilustráciami.

Laureáti víťazných titulov získali aj špeciálnu cenu – umelecké diela výtvarníka Rudolfa Sikoru. Tieto spolu súvisia a sú súčasťou pripravovaného Projektu k výtvarníkovej inštalácii Antropocen (8 častí).

One thought on “Poznáme slovenské knihy roka 2020”

Comments are closed.

Horor
Culture Divadlo Film História Literatúra

Pohľad na hororovú literatúru v minulosti a súčasnosti

Máte radi hororovú literatúru? S redaktorom Pavlom Blahom sa pozrieme na jej vývoj a rozoberieme si diela dvoch autorov minulosti i dneška.

Read More
Rita Kindlerová
Culture Literatúra PR

Rita Kindlerová nielen o preklade knihy „Stopy na ceste“ (rozhovor)

Rita Kindlerová patrí u našich západných susedov k najrešpektovanejším prekladateľom z/do ukrajinčiny. Preložila diela významných ukrajinských literátov ako napríklad Jurij Vynnyčuk, Oksana Zabužko, či práce arcibiskupa Svjatoslava Ševčuka alebo výtvarníčky Oksany Bully. Za svoju činnosť získala ukrajinsku medzinárodnú literárnu cenu Hryhorija Skovoroda „Záhrada božských piesni“ za rok 2012. Rita Kindlerová je intelektuálka, publicistka a žena […]

Read More
Feliber Poetry 2023
Culture Festivaly Literatúra News PR

Pezinok i Modra ožijú nielen poéziou na festivale FELIBER POETRY

Medzinárodný Festival poézie FELIBER POETRY 2023 sa bude konať 23. a 24. júna 2023. Mestá Pezinok a Modra budú po piatykrát žiť dva dni poéziou, jedinečnými aktivitami aj za sprievodu hudby! Nápad zorganizovať festival poézie FELIBER POETRY vznikol v Malokarpatskej knižnici v Pezinku. Jeho obsah však reflektuje umelecké zázemie Pezinka a Modry, ich históriu, tradície i […]

Read More
Translate »