Poznáme slovenské knihy roka 2020

Kniha roka 2020

Redakcia Knižnej revue vyhlásila v apríli 2021 čitateľskú anketu Kniha roka 2020. Mena čitateľských víťazov sme poznali už v júni. K slávnostnému oceneniu došlo až 29. septembra 2021.

Tak ako každoročne i teraz bolo cieľom ankety upozorniť na výnimočné diela v oblasti slovenskej literatúry a knižnej kultúry. Novinkou tohto ročníka bolo, že o cene čitateľov Knižnej revue sa rozhodovalo v troch kategóriách. Okrem tradičnej hlavnej ceny a ceny za debut pribudla i cena v kategórii kniha pre deti a mládež. 

Z tridsiatky titulov tie NAJ

Deväťčlenný zbor zložený z literárnych odborníkov a redaktoriek Knižnej revue vytvoril tri zoznamy. Celkovo vybral tri desiatky titulov z pôvodnej poézie, prózy, esejistiky, literatúry faktu, humanitných a spoločenských vied. V hlavnej kategórii Kniha roka vybral 20 nominovaných titulov, v kategórii Debut roka 5 a rovnako 5 aj v kategórii Kniha roka pre deti a mládež.

Ceny víťazom odovzdala šéfredaktorka Knižnej revue 29. septembra 2021 v Univerzitnej knižnici

Veľký počet čitateliek a čitateľov zaujali knihy trojice autorov: Veroniky Šikulovej, Lukáša Cabalu a Dávida Ursinyho.

Tremolo

Hlavnú Cenu čitateľov Knižnej revue Kniha roka 2020 si odniesla Veronika Šikulová za knihu Tremolo ostinato – neromán, ktorá vyšla vo vydavateľstve Slovart.

Laureátom Ceny čitateľov Knižnej revue v kategórii Debut roka 2020 sa stal Lukáš Cabala za knihu Satori v Trenčíne.

Cenu v novej kategórii Kniha roka pre deti a mládež 2020 si prevzal Dávid Ursiny za Strom života. Rozprávky Veľkej Amazónie z vydavateľstva Petrus. Kniha oslovila detských i dospelých čitateľov svojou nevšednou témou a sugestívnymi ilustráciami.

Laureáti víťazných titulov získali aj špeciálnu cenu – umelecké diela výtvarníka Rudolfa Sikoru. Tieto spolu súvisia a sú súčasťou pripravovaného Projektu k výtvarníkovej inštalácii Antropocen (8 častí).

One thought on “Poznáme slovenské knihy roka 2020”

Comments are closed.

Spišské divadlo
Divadlo Literatúra News

Svetový deň divadla nielen v Spišskom divadle

Spišské divadlo, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, sa hrdo hlási k odkazu Svetového dňa divadla, ktorý si už 61 rokov (od roku 1962) každoročne pripomíname 27. marca. Pripomeňme si jeho dejiny. 27. marec je od roku 1961 Svetovým dňom divadla. Zaviedol ho Medzinárodný divadelný inštitút (ITI) so zámerom každoročne osláviť tento obľúbený druh umenia so všetkými […]

Read More
Kam za kultúrou
Divadlo Dizajn Hudba Literatúra News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Kam za kultúrou od 6. marca 2023?

Nový týždeň je tu a s ním prichádzajú aj naše tipy na atraktívne kultúrne podujatia. Týždeň sa nesie v znamení pocty legendám v strhujúcej koncertnej šou, celosvetového koncertného turné Erosa Ramazzottiho či spomienke na Jozefa Bednárika a jeho muzikálový svet. Tak, kam za kultúrou od 6. do 12. marca 2023? Odpovede na našu tradičnú otázku […]

Read More
Slovenské literárne centrum
Culture Literatúra News

Literárne informačné centrum sa mení na Slovenské literárne centrum

Literárne informačné centrum, ktoré je štátnou príspevkovou organizáciou Ministerstva kultúry SR, vstupuje do nového roka s novým názvom. Od 1. januára 2023 nesie meno Slovenské literárne centrum (SLC). Nové meno zakotvuje nová zriaďovacia listina centra, ktorú v septembri minulého roka podpísala ministerka kultúry SR Natália Milanová. Do roku 2023 vstupuje literárne centrum s novým názvom, […]

Read More
Translate »