Novinky

Poznáme slovenské knihy roka 2020

Kniha roka 2020

Redakcia Knižnej revue vyhlásila v apríli 2021 čitateľskú anketu Kniha roka 2020. Mena čitateľských víťazov sme poznali už v júni. K slávnostnému oceneniu došlo až 29. septembra 2021.

Tak ako každoročne i teraz bolo cieľom ankety upozorniť na výnimočné diela v oblasti slovenskej literatúry a knižnej kultúry. Novinkou tohto ročníka bolo, že o cene čitateľov Knižnej revue sa rozhodovalo v troch kategóriách. Okrem tradičnej hlavnej ceny a ceny za debut pribudla i cena v kategórii kniha pre deti a mládež. 

Z tridsiatky titulov tie NAJ

Deväťčlenný zbor zložený z literárnych odborníkov a redaktoriek Knižnej revue vytvoril tri zoznamy. Celkovo vybral tri desiatky titulov z pôvodnej poézie, prózy, esejistiky, literatúry faktu, humanitných a spoločenských vied. V hlavnej kategórii Kniha roka vybral 20 nominovaných titulov, v kategórii Debut roka 5 a rovnako 5 aj v kategórii Kniha roka pre deti a mládež.

Ceny víťazom odovzdala šéfredaktorka Knižnej revue 29. septembra 2021 v Univerzitnej knižnici

Veľký počet čitateliek a čitateľov zaujali knihy trojice autorov: Veroniky Šikulovej, Lukáša Cabalu a Dávida Ursinyho.

Hlavnú Cenu čitateľov Knižnej revue Kniha roka 2020 si odniesla Veronika Šikulová za knihu Tremolo ostinato – neromán, ktorá vyšla vo vydavateľstve Slovart.

Laureátom Ceny čitateľov Knižnej revue v kategórii Debut roka 2020 sa stal Lukáš Cabala za knihu Satori v Trenčíne.

Cenu v novej kategórii Kniha roka pre deti a mládež 2020 si prevzal Dávid Ursiny za Strom života. Rozprávky Veľkej Amazónie z vydavateľstva Petrus. Kniha oslovila detských i dospelých čitateľov svojou nevšednou témou a sugestívnymi ilustráciami.

Laureáti víťazných titulov získali aj špeciálnu cenu – umelecké diela výtvarníka Rudolfa Sikoru. Tieto spolu súvisia a sú súčasťou pripravovaného Projektu k výtvarníkovej inštalácii Antropocen (8 častí).

One thought on “Poznáme slovenské knihy roka 2020”

Comments are closed.

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
Culture Eventy Literatúra News PR

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

Týždeň slovenských knižníc sa koná i tento rok. Do podujatia sa pripojilo opäť mnoho slovenských knižníc. Pri tej príležitosti čaká množstvo podujatí na návštevníkov naprieč všetkými vekovými kategóriami…

Read More
Súťaž Dramaticky mladí 2024 hľadá talenty. Zapoj sa i Ty!
Culture Divadlo Literatúra News Podujatia PR

Súťaž Dramaticky mladí 2024 hľadá talenty. Zapoj sa i Ty!

Výzva pre deti a mládež so záujmom o písanie: trúfnete si napísať divadelnú hru? Pošlite ju do súťaže Dramaticky mladí 2024.

Read More
V rožňavskej knižnici pozývajú na podujatie Od srdca k srdcu
Culture Literatúra Podujatia PR

V rožňavskej knižnici pozývajú na podujatie Od srdca k srdcu

V rožňavskej knižnici pozývajú vo sviatok sv. Valentína na podujatie Od srdca k srdcu. Oslávi nielen sviatok zamilovaných.

Read More
Translate »