Novinky

TIP na výstavu: Línie v tvorbe Jany Majerskej v Galérii ÚĽUV

Máte radi umenie? Zavítajte na predajnú výstavu Línie v tvorbe Jany Majerskej do Galérie ÚĽUV v Tatranskej Lomnici.

Máte radi výtvarné umenie? Chcete darovať dielo slovenských tvorcov pod stromček? Zavítajte na predajnú výstavu Línie v tvorbe Jany Majerskej do Galérie ÚĽUV v Tatranskej Lomnici.

Láska k lipovému drevu sa nesie celou tvorbou rezbárky a majsterky ĽUV Jany Majerskej. Jeho vôňa ju fascinovala od útleho detstva, ktoré strávila v rezbárskej dielni po boku svojho otca. Pod jej rukami vznikajú figúrky zvierat, vianočné ozdoby, koníky, figurálne plastiky, črpáky a črpačky, dienka, piesty, zrkadlá či otváracie betlehemy menších i väčších rozmerov. Rezbárstvu sa venuje desaťročia a jej dielo je prejavom neutíchajúcej tvorivosti. V Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici sa už od 16. novembra 2023 do 29. februára 2024 koná predajná výstava jej diel. Potvrdzujú, že drevorezba má v sortimente ÚĽUV-u výrazné postavenie.

Cit pre drevo má majsterka drevorezby v krvi už od detstva

Obklopená drevom vyrastala rezbárka Jana Majerská prakticky odmalička. Vďaka svojmu otcovi Júliusovi Katinovi, takisto rezbárovi, získala nadšenie pre prácu s týmto materiálom. Svojimi ranými vyrezávanými výtvormi zdobenými ornamentom obdarúvala najmä rodinu a kamarátov v škole. Túžba po remeselnej tvorbe sa u nej naplno prejavila v dospelosti. Spočiatku sa venovala výrobe drevených výrobkov z portfólia svojho otca – jej tvorba zahŕňala drobné zoomorfné plastiky, betlehemy a črpáky z prostredia stredného Slovenska, odkiaľ pochádza a kde pôsobí aj dnes.

Línie v tvorbe Jany Majerskej
Línie v tvorbe Jany Majerskej

Ako majsterka drevorezby spomína: „Pravidelné návštevy salaša, pitie žinčice z črpáka, ktorý patril otcovi, ma rýchlo podnietili vyrobiť si vlastný. Tak začali vznikať na rúčkach črpákov plastiky s motívmi pastierov, bačov pri práci a ovečiek – patria k mojim najobľúbenejším výrobkom z detstva. Na nich sa najlepšie nacvičovala rezba polkruhovým dlátkom.“ Otcovmu vzoru zostala verná pri istom type ovečiek a betlehemov, čo potvrdzuje slovami: „Napríklad ovečka bude vždy bezo zmien – ostane pre mňa otcovou.“ V ostatnom sa odpútala a postupne si vytvorila vlastný štýl.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od 11. decembra 2023? TOTO sú naše TIPY

Ďalšie tvorivé smerovanie Jany Majerskej ovplyvnilo stretnutie s výtvarníčkou ÚĽUV-u Janou Menkynovou, ktorá ju posmelila k obohateniu škály ornamentálneho zdobenia a použitiu farby pri povrchovej úprave výrobkov. Pri nich dovtedy zachovávala výlučne prírodnú farebnosť dreva. Diela rezbárky Jany Majerskej z Novej Bane-Bukoviny majú vysokú umeleckoremeselnú úroveň. Tvorí prevažne z lipového dreva, ktoré sa snaží zabezpečovať si svojpomocne. Na výrobkoch po vypílení základného tvaru ďalej postupuje rezbárskymi technikami za pomoci dlát rôznych profilov a veľkostí. Vybrané kusy dekoruje farebným náterom a linkorezom. S obľubou využíva zjednodušený kyjatický vzor, ktorý farebne variuje. Svoje výrobky na záver povrchovo chráni ľanovým olejom alebo náterom z včelieho vosku.

Línie v tvorbe Jany Majerskej / ÚĽUV

V jej súčasnom sortimente sú zastúpené figurálne plastiky, vyrezávané figúrky zvierat, úžitkové predmety, drobné vianočné ozdoby a otváracie betlehemy. Zväčšenina takéhoto betlehema našla miesto aj na Hlavnom námestí v Bratislave, kde každoročne púta pozornosť ako súčasť vianočnej dekorácie. 

Vyrezávaný betlehem Jany Majerskej  / ÚĽUV
Vyrezávaný betlehem Jany Majerskej

ÚĽUV prezentuje tvorbu oceňovanej Jany Majerskej

Jana Majerská je aktívna aj ako lektorka rezbárskych kurzov pre deti i dospelých v regionálnych centrách remesiel ÚĽUV. Svoju tvorbu veľmi rada prezentuje na významných podujatiach, akými sú Dni majstrov ÚĽUV v Bratislave či Folklórny festival Východná. Je držiteľkou značky Regionálny produkt Pohronie. V roku 2020 získala v oblasti rezbárskej tvorby titul majsterky ľudovej umeleckej výroby, ktorý udeľuje Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Dôkazom, že svoju tvorbu rozvíja v duchu súčasnej estetiky, je uznanie v súťaži Kruhy na vode 2022 za kolekciu drevených skladacích postavičiek.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Advent - viac než len čas predvianočných príprav

TS, ÚĽUV, www.uluv.sk

Foto/Zdroj: ÚĽUV

Redakciu informovala a fotografie poskytla Alena Pastorková, projektová manažérka z Úseku komunikácie a podpory ĽUV, ÚĽUV 

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »