Novinky

Kam za kultúrou (21/2023)

Kam za kultúrou

Čas pokročil a nový týždeň sa nezadržateľne blíži. Nastáva tá správna doba na najnovšiu dávku tipov Kam za kultúrou. Vydajte sa s nami na cestu od výstav cez koncerty až k divadlám. TOTO sú TOP tipy na kultúrne podujatia pre 21. kalendárny týždeň roka 2023!

Ak sa rozhodujete kam za kultúrou v týždni od pondelka 22. mája 2023, rozhodne si nenechajte ujsť tento článok. Dozviete sa v ňom o divadelných, koncertných či výstavných TOP tipoch, ktoré sa v nastávajúcich dňoch 21. kalendárneho týždňa roka 2023 oplatí navštíviť. Tešiť sa môžete na netradičné spojenia, derniéru i výnimočné zážitky.

Kam za kultúrou? TOP 15 divadelných tipov

Našu výberovku začíname vo svete divadla. Po na premiéry výdatnom týždni prichádza „oddychovka“, no nudiť sa nebudete. Do divadelnej TOP pätnástky tipov pre dospelejších patrí v Národnom divadle v Košiciach pätica titulov, keďže cielime na priaznivcov baletného umenia, tanečného i činoherného umenia. Číslom 1 je sobota (27.5.2023) v znamení LÚČNICE, ktorá práve v roku svojho 75. jubilea hosťuje na doskách Historickej budovy NDKE.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Celkom 45-členný tanečný súbor, spevácka skupina, spevácky zbor a orchester Umelecký súbor Lúčnica sa v poslednú májovú sobotu v dvoch termínoch (o 15:00 a o 19:00) predstavia košickému publiku s predstavením KOLOČAS o sile lásky a obyčajov v réžii Michala Dudáša. Príbeh muža a ženy v kolobehu života a času rozprávajú metafory výročných obradov. Ukazuje ideály človeka, kde pomocou viery v magickú silu obyčajov a obradov víťazí dobro nad zlom a kde sila lásky prekonáva smrť.

Od opere k baletu

A teraz späť k predstaveniam z dielne umeleckých súborov Národného divadla Košice. Priaznivcov hudobného divadla potešia dva tituly: VOJVODKYŇA Z CHICAGA od Emmericha Kálmána počas utorkastredy (23. a 24.5.2023). Pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča sa v predstavení v spolupráci predstaví celý rad členov troch umeleckých súborov NDKE. Vystúpia Karol Csino, Eva Bodorová, Tatiana Hajzušová, Jaroslav Dvorský, Marián Lukáč a ďalší. 

piatok (26.5.) je v ponuke Opery NDKE opera opier Wolfganga Amadea Mozarta DON GIOVANNI, ktorú uvedú tiež pod taktovkou Petra Valentoviča. V titulnej úlohe vystúpi Marek Gurbaľ a v ďalších úlohách to budú Tatiana Hajzušová, Michaela Várady, Aneta Hollá, István Racz, Michal Onufer, Maksym Kutsenko a ďalší.

Priaznivcov baletného umenia poteší nedávno premiérovaný baletný TOP titul GISELLE, ktorý najbližšie uvidíte v poslednú májovú nedeľu večer.

V znamení derniér

Košickú TOP divadelnú päťku uzatvára piatková derniéra. Tú tentoraz má viacerými cenami prestížnych Dosiek ocenené predstavenie ZNOVUZJEDNOTENIE KÓREÍ v réžii Júlie Rázusovej uvádzané v rámci projektu MEDZISCÉNA.

Z východného Slovenska zamierime na stredné Slovensko, do Banskej Bystrici. Tam sme z programu Štátnej opery vybrali derniéru svetoznámej Donizettiho opery DON PASQUALE, s inscenáciou ktorej sa divadlo rozlúči už v utorok 23.5.2023. Stane sa tak po viac ako piatich divadelných sezónach (premiérovali ju v marci 2017). Ľahká belcantová komická opera je zárukou dobrej zábavy. Obsahuje tradičné zápletky diel z obdobia svojho vzniku (svetová premiéra v roku 1843). Nachádzame tu „incognito“ scény a je tu aj starý lakomec, ktorý chce pripraviť o dedičstvo svojho synovca. Prešibanému intrigánovi je protipólom bystré a najmä krásne dievča, ktoré rado číta. Skrátka, protivní starí mládenci a krásne mladé vdovy sú nevyčerpateľným zdrojom situačného humoru. Vtipné dvojdejstvové dielo v štýle známych opier talianskej hudby –Barbiera zo Sevilly alebo Nápoja lásky – poteší všetkých milovníkov dobrej opery buffy.

Pod taktovkou Igora Bullu sa v derniérovom caste predstavia Ivan Zvarík v titulnej úlohe, Michaela Kušteková, Dušan Šimo, Martin Popovič a Slavomír Macák v ďalších úlohách.

Týždeň v znamení Divadla Nová scéna

Z Banskej Bystrice zamierime do Bratislavy a konkrétne do Divadla Nová scéna. Týždeň na Novej scéne sa nesie v znamení štyroch veľkolepých muzikálových titulov a trojice komorných predstavení.  Najprv sa pozrime do sveta muzikálov, ktoré si svoje miesta v zozname TOP tipov udržujú dlhodobo. Utorok (23.5.2023) patrí legendárne slovenskému rockovému muzikálu CYRANO Z PREDMESTIA v modernom prevedení.

Pôvodný slovenský muzikál s najslávnejšími hitmi skupiny Elán VODA (A KRV) NAD VODOU si v Bratislave pred jeho slovenským turné užijete počas posledného májového týždňa v dvoch termínoch, a to v stredu a vo štvrtok. Piatok a sobota patrí muzikálovej novinke BONVIVÁN, ktorú divadlo, ako sme informovali, premiérovalo ešte začiatkom mája. Nedeľa je tradične s duchom letnej sviežosti – MAMMA MIA! s legendárnymi hitmi skupiny ABBA.

Na komornú nôtu

Ak uprednostňujete komornejšie predstavenia, Divadlo Nová scéna prináša v 21. kalendárnom týždni roka 2023 trojicu divácky úspešných titulov. Ženské priateľstvo, nová nádej i zrkadlo do duše hrajú prím v komornej hre ŠKRUPINKA, ktorú prináša do Štúdia Olympia utorok (23.5.2023). Na čo sa môžete tešiť? Okrem skvelého hereckého dua Mirky DrínovejJanky Balzar Lieskovskej si oddýchnete a okúsite aj užitočnú sondu do ženských duší (viac sa dočítate v recenzii na našom portáli).

Ako vyzerá manželstvo po štvrťstoročí s jeho túžbami-netúžbami, sa dozviete v divácky populárnej hre SEX PRE POKROČILÝCH. Do dokonalosti vybrúsený herecký koncert Lucie VráblicovejPavla Topoľského zažijete v stredu a vo štvrtok. Trojicu komorný hier uzatvára v poradí tretia komorná hra TISÍCDEVÄŤSTO. V nej vám tvorcovia priblížia legendárneho klaviristu v podaní mimoriadne talentovaného mladého herca Jána Cibulu už v posledný májový piatok.

Kam za kultúrou s deťmi? No, predsa tiež do divadla!

Pre rodičov s deťmi tú máme tiež dva špeciálne tipy, ktoré si zaslúžia patriť do TOP dvanástky divadelných tipov týždňa. V Spišskom divadle patrí pondelok (22.5.2023) dopoludnia nedávno premiérovanému predstavenie ROZPRÁVKY Z KRIVÉHO ZRKADLA. Tešiť sa môžete na obľúbené rozprávky Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo s veselými pesničkami pre deti aj rodičov. Ako láska a krása v srdci premôžu zlé čary spoznáte v rozprávke KRÁSKA A NETVOR, ktoré Spišské divadlo uvádza vo štvrtok 25.5.2023, tiež o 10:00 hod. dopoludnia.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú tri príbehy Hansa Christiana Andersena - Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo.

Na výstavu s inšpiratívnym spojením?

A keď už budete na jednom z predstavení, tak do konca aktuálnej divadelnej sezóny si v Divadle Nová scéna nezabudnite pozrieť inšpiratívnu výstavu sôch Jána Ťapáka s názvom Sochy v divadle. Tú v priestoroch divadla (v hornom aj dolnom foyeri) sprístupnili ešte v decembri 2022. Stalo sa tak pri príležitosti okrúhleho životného jubilea významného slovenského sochára Jána Ťapáka (60). 

Janko Ťapák je však s našim divadlom spojený aj soškou Zlatej Múzy, ktorú špeciálne pre nás vytvoril. Tradíciu odovzdávania Zlatej Múzy sme naštartovali minulý rok, kedy sme oslávili 75. výročie založenia divadla.  Odovzdávame ju osobnostiam, ktoré svojou prácou výrazne ovplyvnili naše divadlo a  jej prvým laureátom bol umelecký riaditeľ a dlhoročný člen súboru Karol Čálik,“ pripomenula iniciátorka výstavy a generálna riaditeľka Divadla Nová scéna, pani Ingrid Fašiangová.

Sochy v divadle / Kam za kultúrou

Výstava prezentuje výber z jeho staršieho diela, ktorý zastupuje 26 sôch. Okrem nich uvidíte skice sôch a svetelné banneri s fotografiami diel, ich skicami a sprievodnými textami. „Beriem to ako veľmi príjemnú výzvu. A sám som zvedavý, ako bude symbióza umenia divadelného a sochárskeho ladiť. Som presvedčený o tom, že vo chvíľach pred a po predstavení, ľudí poteší pozrieť si ďalšiu formu umenia. A mám dokonca plastiku s vyslovene divadelnou témou – Rómeo a Júlia,“ prezradil v decembri 2022 sochár Ján Ťapák. Návštevníci si môžu výstavu pozrieť vždy pred predstaveniami a počas nich do 30. júna 2023.

Sochy v divadle / Kam za kultúrou

Kam za kultúrou? Na koncerty

Inzercia
Dni starej hudby

Priaznivcov vážnej hudby poteší čerstvá nádielka koncertných tipov. Od festivalu v Košiciach, Žilinu s hudbou romantizmu a Bratislavu so záverečným klavírnym recitálom aktuálnej sezóny i jedným symfonickým.

Festivalová bodka v Košiciach

V Košiciach už vrcholí prestížny medzinárodný festival klasickej hudby Košická hudobná jar. Tento týždeň prináša dvojicu koncertov. Prvým – v utorok 23.5.2023 – je komorný recitál, ktorý v Dome umenia ponúkne špičkovú interpretáciu dvoch výrazných osobností slovenského a českého hudobného umenia. Sú to český husľový virtuóz Ivan Ženatý v sprievode slovenského klavírneho virtuóza Mariána Lapšanského. Duo výnimočných sólistov iste nemusíme nikomu predstavovať. Košické publikum spoločne prevedú poslucháčov skladbami Beethovena, Dvořáka, Debussyho a Francka.

V poradí 67. ročník festivalu Košická hudobná jar zakončí koncert vo štvrtok 25.5.2023 taktiež v Dome umenia. Slávnostné záverečné stretnutie s hudbou sa ponesie na vlnách krásy harfových tónov a apelu na ľudské hodnoty. Po boku košických filharmonikov sa pod taktovkou Ilyicha Rivasa v Glièreovom Koncerte Es dur pre harfu a orchester predstaví sólistka večera – harfistka Claudia Lucia Lamanna.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Košická hudobná jar 2023
Aký program prináša Košická hudobná jar?

S hudbou romantizmu v Žiline

Štátny komorný orchester Žilina sa vo štvrtok 25. mája 2023 predstaví na domovskej scéne v Dome umenia Fatra pod taktovkou významného a svetovo uznávaného slovenského dirigenta Rastislava Štúra. Na koncerte s názvom Hudba romantizmu odznie romantický program z diel W. A. Mozarta, R. Schumanna a F. Schuberta.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF

Ako sólista v Schumannovom koncerte sa predstaví fenomenálny slovenský klavirista Matej Arendárik, laureát mnohých medzinárodných súťaží (o. i. Pražská jar), bývalý absolvent žilinského konzervatória z triedy Dariny Švárnej a pražskej HAMU z triedy Mariána Lapšanského.

INZERCIA
Aurum Quartet 3052023 / Kam za kultúrou

Krehká lyrika i hlboká empatia v Malej sále SF

V utorok 23. mája 2023 sa v Slovenskej filharmónii uskutoční záverečný koncert cyklu Klavír a klaviristi. V Malej sále SF sa od 19.00 predstaví popredná slovenská klaviristka, pôsobiaca v Grazi, Zuzana Niederdorfer. Na úvod utorkového večera zaznie Sonáta pre klavír č. 1 fis mol op. 11 Roberta Schumanna, ktorá je akýmsi ľúbostným listom Clare – múze, interpretke, dôverníčke a napokon manželke, osudovej žene. Skladateľ ju komponoval počas rokov 1833 – 1835. Nasledovať budú tri diela Franza Schuberta, ktoré pre klavír upravil Franz Liszt – Serenáda, D889, Margarétka pri kolovrátku, D118 a Ave Maria, D839. Na záver programu zaznie Schubertova Fantázia C dur Pútnik, op. 17, D 760, ktorá vznikla v roku 1822. O interpretačne náročnej skladbe, ktorú skladateľ venoval klaviristovi Carlovi Emanuelovi Liebenbergovi von Zsittinovi žiakovi Johanna Nepomuka Hummela, sám povedal „len diabol to môže zahrať“. Viac info o koncerte nájdete TU.

V znamení debutu

Štvrtok a piatok (25. a 26. 5.) patrí v Koncertnej siene SF ďalšej dvojice symfonických koncertov. Tentoraz sa ponesú v znamení debutu. Po boku Slovenskej filharmónie sa pod taktovkou uznávaného českého dirigenta Leoša Svárovského debutom v Redute predstaví v Rachmaninovom Koncerte pre klavír a orchester č. 2 c mol, op. 18 klaviristka Olga Scheps.

Leoš Svárovský / SFK
Dirigent Leoš Svárovský. Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Mladá klaviristka s ruskými koreňmi je krištáľovo čistým romantikom, jej výkony prinášajú emócie a neraz pri nich poslucháči i zaslzia.  Na koncerte zaznejú okrem spomínaného Sergeja Rachmaninova aj diela Michala I. Glinku a Pjotra I. Čajkovského. Od Glinku to bude predohra k opere Ruslan a Ľudmila a na záver večera Čajkovského Symfónia č. 5 e mol, op. 64.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

Foto: Divadlo Nová scéna, Slovenská filharmónia, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina

Zdroj: Divadlo Nová scéna, Slovenská filharmónia, Spišské divadlo, ŠKO Žilina, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Národné divadlo Košice

*** Posledná aktualizácia: 2023-05-22 (adm) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »