Novinky

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

Už tradične v mesiaci knihy organizuje Slovenská asociácia knižníc podujatie s názvom „Týždeň slovenských knižníc“. 25. ročník sa bude konať od 4.3. – 10.3.2024. Ich spoločným mottom je KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH – #Knižnica. Do podujatia sa pripojilo opäť mnoho slovenských knižníc. Pri tej príležitosti čaká množstvo podujatí na návštevníkov naprieč všetkými vekovými kategóriami. Slávnostné otvorenie Týždňa slovenských knižníc 2024 sa uskutoční 4.3.2024 vo výstavných priestoroch NR SR.

V marci 2024 píše Týždeň slovenských knižníc svoj 25. ročník, ktorý sa uskutoční pod tradičným mottom – Knižnice pre všetkých. Tohto roku bola Slovenská asociácia knižníc  ešte konkrétnejšia a pridala motto: Každý je iný, spoločne sme silní. Záštitu nad podujatím „Týždeň slovenských knižníc 2024“ a „Je nás počuť“ prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Cieľom podujatia je i tohto roku prepájať generácie čitateľov a zvyšovať povedomie o knižniciach ako inštitúciách pre všestranné využitie v každodennom živote spoločnosti. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bienále animácie Bratislava spúšťa prihlasovanie filmov do medzinárodnej súťaže
Bienále animácie Bratislava spúšťa prihlasovanie filmov do medzinárodnej súťaže

Rezonuje v ňom tiež myšlienka poukázať na synergiu a zdôrazniť spoluorganizovanie spoločných projektov a podujatí s inými organizáciami. “Celoslovenským podujatím oslovujeme všetky generácie používateľov a zvyšujeme povedomie o knižniciach ako inštitúciách pre všestranné využitie v každodennom živote spoločnosti. Chceme zdôrazniť, že slovenské knižnice kráčajú so súčasným vyspelým svetom. Pracujú s témami ako digitalizácia, umelá inteligencia, ale aj bezbariérovosť, dostupnosť informácií, vzdelávanie a boj proti dezinformáciám,” hovorí Ondrej Látka, predseda Slovenskej asociácie knižníc. 

Týždeň slovenských knižníc upriami pozornosť na knihy

Zapojené knižnice zároveň počas Týždňa slovenských knižníc 2024 upriamia pozornosť na knihy, pretože knihy napomáhajú rozvíjať funkcie reči, kognitívne schopnosti, ale aj pamäť, kritické myslenie, vyjadrovanie, úsudok, porozumenie a iné mozgové aktivity. Knihy nielen pomáhajú snívať, predstavovať si a rozvíjať fantáziu. Hoci sú knihy v súčasnej dobe potláčané používaním moderných technológií, ale aj napriek tomu by mali byť súčasťou domácností. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Súťaž Dramaticky mladí 2024 hľadá talenty. Zapoj sa i Ty!
Súťaž Dramaticky mladí 2024 hľadá talenty. Zapoj sa i Ty!

Slávnostné otvorenie TSK 2024 sa uskutoční 4. marca 2024 vo výstavných priestoroch Západnej terasy Bratislavského hradu. Jeho súčasťou je aj otvorenie nových priestorov Parlamentnej knižnice na Severných hradbách Bratislavského hradu, interaktívna výstava aktivít knižníc na Slovensku, prezentácia vzdelávacích aktivít, propagácia kreatívnych dielní a digitálneho vzdelávania v knižniciach. Otvorenie TSK je tradične spojené aj s odovzdávaním ceny Slovenskej asociácie knižníc SAKAČIK jednej z členských knižníc za jej aktívnu činnosť, resp. za prípravu významného podujatia alebo uskutočnenia významného činu v roku 2023. Tohto roku Slovenská asociácia knižníc ocení Knižnicu Juraja Fándlyho v Trnave za projekt Cyklus VedoMost. Hlavnou myšlienkou podujatia pre širokú verejnosť je vzbudiť záujem o vedu, budovať mosty medzi ľuďmi a tak nadobudnúť nové a vzácne vedomosti. 

Bohatý program po celom Slovensku

Návštevníkov čaká bohatý program rôznorodých aktivít, ktoré ponúkajú jednotlivé zapojené knižnice. Na svoje si prídu návštevníci všetkých generácií. Samozrejmosťou sú početné debaty, výstavy a napríklad aj literárno-hudobný workshop. Kysucká knižnica v Čadci pripomenie dramatickými ukážkami na besede osobnosť nezabudnuteľného herca a spisovateľa Jozefa Kronera pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia. Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici pripravuje prezentáciu vzácnych historických tlačí. Spišské kultúrne centrum a knižnica pripravuje diskusný seminár Boj s dezinformáciami, ktorého témou bude boj proti dezinformáciám a hoaxom.  Zaujímavé programy ponúka počas celého týždňa pre návštevníkov naprieč všetkými generáciami aj Slovenská národná knižnica. pre všetky vekové kategórie. Zaujímavú výstavu Zrod knihy prezentuje v Aponiovskej knižnice v Oponiciach. 

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
Program časti zapojených knižníc nájdete na facebookovom profile Slovenskej asociácie knižníc

Nechýbajú tiež viaceré bonusy ako napr. ročné členské zdarma, amnestia od poplatkov za nevrátené knihy a rôzne zaujímavosti. Spoznáte tiež prácu knihovníkov, ktorú bežne čitatelia z druhej strany pultu nemôžu vidieť .

Súčasťou je i ďalšie podujatie "Je nás počuť"

Súčasťou celoslovenského týždňového podujatia (4. – 10.3.2024) je podujatie Je nás počuť. Organizujú ho knižnice v stredu 6.3.2024 spoločne o 15.30 hod. naprieč Slovenskom. Číta sa v jeden deň a v jednu hodinu. Jedná sa o symbolickú akciu a možností je veľa. Niekde čítajú tak, že otvoria okná a vyložia reproduktory, niekde sa číta pred knižnicou, niekto vysiela Live a dáva na sociálne siete, niekde čítajú v obecných rozhlasoch a pod. Cieľom nie je mať veľký počet poslucháčov, ale aby o nás ľudia vedeli, aby nás bolo počuť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice spustila crowdfunding, chce vydať vinyl
Štátna filharmónia Košice spustila crowdfunding, chce vydať vinyl

Hlavným organizátorom podujatia je Slovenská asociácia knižníc. Spoluorganizátormi sú Staromestská knižnica v Bratislave, Kancelária Národnej rady SR a Európsky parlament, kancelária na Slovensku. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

TS, Slovenská asociácia knižníc, www.sakba.sk

Zdroj: Slovenská asociácia knižníc

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »