Novinky

Už dnes spoznáme víťaza Anasoft litera

Anasoft Litera

Literárna cena Anasoft litera vyhlásila 7. septembra 2022 v Rádiu DEVÍN štyroch finalistov a jednu finalistku 17. ročníka. Štyria z nich sa už v jej histórii stali laureátmi. Piata finalistka je mladá slovenská autorka so svojím debutom. Víťaza spoznáme už v poslednú októbrovú stredu večer.

Kto sa stane 17. laureátkou alebo laureátom slovenskej literárnej ceny za pôvodnú prózu sa dozvieme v stredu 26. októbra 2022 na odovzdávaní cien Anasoft litera 2022. Slávnostný večer sa uskutoční o 20.00 sa na lodi Sundeck v Bratislave. Odovzdávanie výročnej ceny za najlepšie slovenské pôvodné prozaické dielo Anasoft litera 2022 zároveň môžete počúvať v priamom prenose v Rádiu DEVÍN. Večerom bude sprevádzať moderátorská dvojica Andrea Makýšová Volárová a Peter Darovec. Zaznie hudba v podaní ukrajinskej huslistky Julie Roshko, slovenského violončelistu Jozefa Luptáka, ale aj ďalšieho hudobného hosťa Petra Lipu ml. s kapelou. Nebudú chýbať ani rozhovory s nominovanými autorkami a autormi z deviatky Anasoft litera 2022 a ukážky z kníh finálovej päťky.

Odborná porota rozhodne o víťazovi. Jej výber spoznáme už dnes večer

Literárna cena ANASOFT litera je najprestížnejšia literárna cena na Slovensku. Cena sa udeľuje za najlepšie slovenské prozaické dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú primárne občanmi Slovenskej  republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. vydané v uplynulom roku. Z prihlásených kníh odborná porota vybrala ešte v marci 2022 semifinálovú deviatku. Do užšieho výberu sa z nej dostalo päť diel. O víťazovi z finálovej pätice taktiež rozhodne porota v zložení Jana Cviková, Tamara Janecová, Weronika Gogola, Marián Andričík a Gábor Csanda.

Kto bude víťazom Anasoft litera 2022?

Toto je finálová päťka

  • Balla: Medzi ruinami,KK Bagala 2021
  • Hochholczerová, Nicol: Táto izba sa nedá zjesť, KK Bagala 2021
  • Medeši, Ivan: Vilkovia, Východoslovenské združenie Valal 2021
  • Rakús, Stanislav: Ľútostivosť, KK Bagala 2021
  • Vadas, Marek: Šesť cudzincov, KK Bagala 2021

Chcete finálové knihy spoznať bližšie? O jednotlivých knihách si môžete pozrieť aj videá, ktoré nájdete TU.

Rozhoduje aj verejnosť

O cene rozhodovala opäť verejnosť. Spraviť tak mohla v internetovom hlasovaní. Na rozdiel od hlavnej ceny je do Ceny čitateľov Anasoft litera 2022 zaradených všetkých deväť nominovaných kníh. Hlasovanie sa uzavrie dnes 26. októbra o 13.00 hod. Do hlasovania sa môže verejnosť zapojiť do 26. októbra na podstránke ceny.

Zdroj: Anasoft Litera

One thought on “Už dnes spoznáme víťaza Anasoft litera”

Comments are closed.

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »