Novinky

Poznáme laureátov Anasoft Litera

Anasoft Litera

Poznáme laureátov prestížnej slovenskej literárnej ceny Anasoft Litera 2022. Porota ocenila Stanislava Rakúsa a Lukáš Onderčanin najväčšmi oslnil hlasujúcich čitateľov a čitateľky.

Meno oboch laureátov 17. ročníka cien Anasoft Litera je už známe. Literárna cena ANASOFT litera je najprestížnejšia literárna cena na Slovensku. Udeľuje sa za najlepšie slovenské prozaické dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú primárne občanmi Slovenskej  republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. Z tohtoročnej finálovej pätice vybrala víťaza odborná porota. Tá tentoraz zasadala v zložení Jana Cviková, Tamara Janecová, Weronika Gogola, Marián Andričík a Gábor Csanda. Cenu Anasoft litera získal už po druhý raz Stanislav Rakús. Prvý raz si prevzal ocenenie v roku 2010 za knihu Telegram. Tentoraz si toto ocenenie prevzal za knihu Ľútostivosť, ktorá vyšla vo vydavateľstve KK Bagala. No nechýbala tento rok ani čitateľská cena. Hlasujúcich čitateľov a čitateľky najväčšmi oslovil práve Lukáš Onderčanin.

Anasoft Litera

O literatúre na lodi

Laureáta slovenskej literárnej ceny za pôvodnú prózu i víťaza hlasovania čitateľov sme spoznali v poslednú októbrovú stredu večer aj vďaka vysielaniu na vlnách Rádia Devín či prostredníctvom živého streamu na sociálnych sieťach Anasoft Litera 2022. Slávnostné odovzdávanie sa uskutočnilo 26.10.2022 na lodi Sundeck v Bratislave, kam mali pozvánku len vybraní hostia. 

Anasoft Litera / loď Sundeck v Bratislave
Slávnostný ceremoniál prebiehal na lodi Sundeck na petržalskom brehu Dunaja.

Večerom sprevádzala moderátorská dvojica Andrea Makýšová Volárová a Peter Darovec. Nechýbali ani rozhovory s nominovanými autorkami a autormi z deviatky Anasoft litera 2022 a ukážky z kníh finálovej päťky. 

Večer spestrilo niekoľko hudobných vystúpení, o ktoré sa postarali hostia – ukrajinská huslistka Julia Roshko, slovenský violončelista Jozef Lupták a Peter Lipa ml. s kapelou.

Zvíťazil oslobodzujúci smiech a čitateľský zážitok

Pre porotu, ktorá tento rok rozhodovala o víťazovi, bolo rozhodovanie o víťazovi z radov kvalitnej finálovej pätice, iste náročným orieškom. O víťaznej knihe poviedok Ľútostivosť rozhodla jej prívetivá ľudskosť, ladenie poviedok i typická rakúsovská štýlovosť, ktorá sľubuje oslobodzujúci smiech i čitateľský zážitok. Ocenená kniha Ľútostivosť obsahuje okrem titulnej poviedky ďalšie štyri prózy s príznačnými názvami Dom na Agátovej uliciCintorínska štvrťOhrozenieOlivovozelené sako – ich spoločným menovateľom je prívetivá ľudskosť. Rakús zobrazuje postavy z rozličných pomerov v bežných i vysoko problémových životných situáciách spôsobom, ktorý akoby v sebe syntetizoval baladicko-tragickú tonalitu jeho prvých próz, tu prítomnú v častých motívoch smrti, a humorno-groteskné ladenie jeho neskorších textov, často prinášajúcich oslobodzujúci smiech,“ približuje svoje rozhodnutie odborná porota.

Zároveň ďalej dodáva: To všetko sa deje s typicky rakúsovskou štylistickou vynaliezavosťou, vďaka ktorej sa čítanie jeho textov stáva výnimočným zážitkom. Cenné u Stanislava Rakúsa je aj to, že v zrelom prozaickom veku sa oproti predošlým textom dokázal vo svojej poetike posunúť na novú úroveň.

Výnimočný autor poviedok i rozprávok pre deti bodoval druhý raz

Stanislav Rakús v súčasnosti pôsobí ako emeritný profesor na Katedre slovenského jazyka a literatúry Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Debutoval novelou Žobráci (1976). Neskôr mu vyšla zbierka poviedok Pieseň o studničnej vode (1979), novela Temporálne poznámky (1993), Nenapísaný román (2004), román Excentrická univerzita (2008), kniha poviedok Telegram (2009), za ktorú získal cenu Anasoft litera v roku 2010 a poviedkový súbor Fáza uvoľnenia (2013). Ocenená kniha Ľútostivosť vyšla v roku 2021. Stanislav Rakús napísal aj knihu humorne ladených rozprávok pre deti Mačacia krajina (1986). Za svoju tvorbu získal viacero ocenení. Mnohé z jeho kníh boli preložené do cudzích jazykov. Je aj autorom niekoľkých literárno-vedných publikácií.

Stanislav Rakus

Stanislav Rakús neskrýval prekvapenie

Som prekvapený, pretože viem, že doteraz dva razy získal toto ocenenie len Pavel Vilikovský, reagoval v telefonickom rozhovore s organizátorkami literárnej ceny Stanislav Rakús a ďalej dodal: Svojím spôsobom ma to aj teší, pretože človek nepíše prózu pre seba, ale pre iných. Ja pokladám čitateľa za rovnocenného partnera autorovi. Autor a čitateľ sú z hľadiska prijímania sveta a jeho interpretácie približne na rovnakej úrovni, ktorú ja zvyčajne nazývam múzickosťou. To znamená, že autor je ten, ktorý vytvára, ale čitateľ je ten, ktorý dotvára. Hovorievam, uvažujúc o literatúre v prehnanom zmysle, samozrejme, v hyperbolickom, že do polovice napíše dielo autor a z druhej polovice ho dopisuje múzický typ čitateľa.

Ocenený získal 10 000 eur

Laureát ceny Anasoft litera 2022, Stanislav Rakús, získal cenu honorovanú sumou 10 000 eur. K nej mu zároveň „pribalili“ hmotnú cenu od dizajnéra Šimona Galanského, ktorá je v podobe typického formátu prozaickej knihy “130 x 205” mm. V strede objektu je kruhový otvor. Ten predstavuje okno do minulosti, ale aj pohľad do budúcnosti. Ako prezradil samotný dizajnér: „Ocenenie je bod v čase, ktoré zhmotňuje dosiahnuté úsilie a snahy autora. Je to zároveň míľnik alebo bodka na konci vety.”

Anasoft Litera 2022 / Za laureáta prevzala cenu neter
Prezident spoločnosti Anasoft odovzdal cenu Anasoft litera 2022 honorovanú sumou 10.000 eur. Laureátom Ceny Anasoft litera 2022 je Stanislav Rakús za knihu Ľútostivosť, ktorá vyšla vo vydavateľstve KK Bagala. Ocenenie prevzala jeho neter.

Anasoft Litera pamätal aj na cenu čitateľov

Okrem hlavného ocenenia nechýbala ani Cena čitateľov a čitateliek.  Tú tento rok získal Lukáš Onderčanin a jeho dokumentárny román Utópia v Leninovej záhrade z vydavateľstva Absynt.

Anasoft Litera / Cena čitateľov
Cenu čitateľov a čitateliek Anasoft litera 2022 získal Lukáš Onderčanin za dokumentárny román Utópia v Leninovej záhrade.

Podľa slov porotkyne Weroniky Gogola:Je to kniha, ktorá síce vychádza z ‘non-fiction’, ale zároveň je vyrozprávaná ako dobrodružný román na veľmi vysokej literárnej úrovni.“ Slovenský novinár Lukáš Onderčanin vo svojom dokumentárnom románe ponúka príbeh družstva Interhelpo. To vzniklo v ďalekom Kirgizsku, aby pomohlo pri budovaní Sovietskeho zväzu. Z čriepkov mnohých ľudských osudov skladá pútavú mozaiku celej existencie československej komúny pod štítmi Ťanšanu. Tá si medzi rokmi 1925 a 1945 zažila ťažké chvíle neľahkých začiatkov, obdobie rozkvetu, malé i väčšie vzbury ako aj definitívny rozklad. Je to kniha nielen o sile agitácie, ale aj o skutočnej moci nezničiteľných snov. „Dnes si vieme zistiť, čo sa dialo v Kirgizsku alebo ako vyzerá hocijaká destinácia, kam ideme na dovolenku alebo na cestu. Ale títo ľudia neboli ani vo väčšom meste, ani v hlavnom meste a vybrali sa mesiac vlakom do úplne iného sveta,“ prezradil autor v rozhovore, ktorý pre cenu Anasoft litera natočila režisérka Hana Hančinová.

Zdroj foto: Juraj Starovecký, Anasoft Litera/Facebook

Zdroj: Anasoft Litera

 

*** Posledná aktualizácia: 2022-11-03 (adm) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »