Novinky

Súťaž Dramaticky mladí 2024 hľadá talenty. Zapoj sa i Ty!

Súťaž Dramaticky mladí 2024 hľadá talenty. Zapoj sa i Ty!

Pre deti a mládež vo veku od 9 do 18 rokov so záujmom o písanie tu máme výzvu: trúfnete si napísať divadelnú hru? Ak ste odpovedali áno, pošlite ju do súťaže Dramaticky mladí. Divadelný ústav totiž len pred pár hodinami vyhlásil 15. ročník súťaže o najlepší dramatický text Dramaticky mladí 2024.

Divadelný ústav vyzýva všetky deti a mládež vo veku 9 až 18 rokov so záujmom o písanie dať svoje nápady na papier a prihlásiť sa do súťaže o najlepší dramatický text. Téma je ľubovoľná, no v textoch by nemali chýbať dialógy, dejstvá, zápletky aj rozuzlenie, jednoducho povedané – hotová dráma! Aj o tom je súťaž Dramaticky mladí 2024. Uzávierka jej 15. ročníka je 10. mája 2024. Odborná porota následne vyberie víťazné texty. Malí dramatici si v júni na slávnostnom vyhlásení užijú aj inscenované čítanie víťazných textov v podaní profesionálnych hercov. Cieľom súťaže je aktivizovať a podnecovať u detí a mládeže dramatické písanie, odkrývať jeho tajomstvá a rozprúdiť ich fantáziu a tvorivosť. 

Katarína Andrejcová, inscenované čítanie, Dramaticky mladí
Herečka Katarína Andrejcová počas inscenovaného čítania víťazných textov v réžii Veroniky Malgot na finále súťaže Dramaticky mladí 2023, autorka foto Lenka Lukačovičová

Deti majú v škole najčastejšie skúsenosť s tvorbou poézie či prózy. Dramatický text sa v tvorbe detí nevyskytuje tak často, predsa len, má svoje zákonitosti, špecifiká a v neposlednom rade aj svoj rozsah. Ale bola by škoda to nevyskúšať, naša skúsenosť je totiž taká, že aj deti môžu byť výbornými dramatikmi a dramatičkami. Každoročne dostaneme do súťaže dramatické texty, ktoré so všetkou vážnosťou zaujmú aj divadelných profesionálov, neraz nás prekvapí zrelosť uvažovania detí či vážnosť tém, nad ktorými premýšľajú a ktoré ich inšpirujú,“ hovorí riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete a pozýva menších či väčších školákov a stredoškolákov k účasti v súťaži. Podmienky prihlásenia textov nájdete na webovej stránke vyhlasovateľa www.theatre.sk v sekcii Projekty.

Vladislava Fekete / Nová dráma
Riaditeľka festivalu Vladislava Fekete počas vlaňajšieho ročníka festivalu Nová dráma New Drama 2023. Foto: Tibor Géci

Ako dodala koordinátorka súťaže Karolína Holmanová z Divadelného ústavu, deti povzbudzujú k dramatickej tvorbe aj tohtoročným heslom: „Nechceme, aby vnímali písanie ako súťaž, v ktorej niektoré z textov uspejú a iné nie. Heslom Povedz to drámou vyzývame deti podeliť sa o svoj jedinečný pohľad na svet, o svoje pocity, zážitky a predstavy prostredníctvom originálnych postáv a dejov v ich dramatických textoch. Nabádame ich vyjadriť sa prostredníctvom dramatického písania. A možno to bude práve ich príbeh, ktorý ožije na doskách, ktoré znamenajú svet.

Súčasťou budú aj workshopy

Súčasťou projektu Dramaticky mladí sú aj Dielne kreatívneho písania pre deti a mládež. Ide o podpornú aktivitu, ktorú Divadelný ústav organizuje celoročne v spolupráci s vybranými profesionálnymi divadlami na Slovensku. Tento rok sa dielne realizujú pod lektorským vedením dramaturgičiek a dramaturga v ich domovských divadlách: v Činohre Slovenského národného divadla v Bratislave (lektor Mário Drgoňa), v Mestskom divadle Žilina (lektorka Daniela Brezániová), v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici (lektorka Iveta Škripková) a v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene (lektorka Uršuľa Turčanová). Súťažné príspevky možno zasielať do 10. mája 2024 elektronicky na karolina.holmanova@theatre.sk alebo poštou na adresu: Divadelný ústav, Jakubovo nám. 12, 813 57, Bratislava, heslo Dramaticky mladí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice spustila crowdfunding, chce vydať vinyl
Štátna filharmónia Košice spustila crowdfunding, chce vydať vinyl

TS, Divadelný ústav, www.theatre.sk

Foto: Lenka Lukačovičová

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lenka Leláková, PR & marketing Divadelného ústavu

*** Posledná aktualizácia: 2024-02-29 (adm,graf) ***

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »