Novinky

Poznáme víťazné texty súťaže DRÁMA 2022

Súťaž Dráma 2023

Súťaž pôvodných dramatických textov v slovenskom a českom jazyku DRÁMA 2023 pozná už svojich víťazov. Kto sa k ním pridal v 23. ročníku súťaže? Prezradíme. Na autorku či autora víťazného textu čaká odmena v hodnote 1 000 €. Cieľom súťaže je podporiť a oceniť pôvodnú dramatickú tvorbu i pomôcť jej uvádzaniu na slovenských javiskách. Dramatičky a dramatici sa mohli prihlásiť do 31. januára 2023. Výsledky už poznáme....

Súťaž o najlepší dramatický text vyhlasuje Divadelný ústav. Stálymi spolu usporiadateľmi súťaže sú Činohra Slovenského národného divadlaDivadlo Jána Palárika v Trnave a Činohra, dnes už opäť po rokoch Národného divadla Košice. Tento rok medzi spoluorganizátorov súťaže pribudlo ďalšie slovenské divadlo, a to Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Partnerom súťaže je Rozhlas a televízia Slovenska – Rádio Devín.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Škrupinka / DNS / Kam za kultúrou
Škrupinka: svieži oddych s pridanou hodnotou

Cieľom našej dlhoročnej súťaže DRÁMA je, aby sa nezabudlo na pôvodnú dramatickú tvorbu. Lebo práve vďaka nej získavame aktuálne svedectvá a obraz o dobe, v ktorej žijeme. Sme radi, že sa k nám každoročne pridávajú ďalšie slovenské divadlá, ktoré uvažujú podobným spôsobom ako my a rozširujú tak priestor pre nové témy a nové mená,“ vysvetlila pri príležitosti vyhlásenia súťaže riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete. Uzávierka 23. ročníka súťaže bola, ako sme informovali, ešte 31. januára 2023. Súťaž je anonymná a texty jej finalistov budú publikované v zborníku DRÁMA.

Lákavé ceny od organizátorov a partnerov súťaže

Súťaž Dráma 23

Keďže najväčšou odmenou pre autorky a autorov pôvodných dramatických textov je inscenovanie ich textov, sú tomu prispôsobené špeciálne ceny organizátorov a partnerov súťaže. Špeciálnu cenu udelí Divadelný ústav – Štúdio 12. Cena predstavuje uvedenie vybraného textu v ľubovoľnej forme v priestoroch Štúdia 12. Činohra Slovenského národného divadla udelí špeciálnu cenu, ktorou je uvedenie textu v ľubovoľnej forme v priestoroch SND. Divadlo Jána Palárika v Trnave udelí špeciálnu cenu, ktorou je uvedenie vybraného textu v ľubovoľnej forme v priestoroch DJP. Činohra Štátneho divadla Košice udelí špeciálnu cenu, ktorou je uvedenie vybraného textu v ľubovoľnej forme v priestoroch ŠDKE. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene udelí špeciálnu cenu, ktorou je uvedenie vybraného textu v ľubovoľnej forme v priestoroch DJGT. Partner súťaže Rozhlas a televízia Slovenska – Rádio Devín udelí Cenu Rozhlasu a televízie Slovenska, ktorou je naštudovanie textu v ľubovoľnej forme a jeho uvedenie v Rádiu Devín.

Toto sú laureáti 23. ročníka súťaže Dráma 2022

Okrem tradičných troch miest – hoci druhé miesto tentoraz neudelili – nechýbajú ani ceny organizátorov a partnerov súťaže DRÁMA 2022. Prvé miesto získali Eva Prchalová a Tereza Marečková za Žal-uzie. Druhé miesto tento rok neudelili, no tretiu priečku obsadili dvaja laureáti: Ondřej Novotný s textom Můj otec byl Saturn a Branislav Mazúch s dielom Šelijaké veci. Subštancie. Branislav Mazúch si za toto dielo odniesol aj Cenu Rádia Devín či Cenu Štúdia 12. Cena Slovenského národného divadla ovenčila dielo s názvom Miesto, kde sa to robí dobre z pera Ivety Horváthovej. Krvavé víno Pavla Weissa si vyslúžilo Cenu Divadla Jána Palárika v Trnave. Národné divadlo Košice udelilo svoju cenu Kateřine Rudčenkovej za dielo Cítim se jako norská žena. Cenu Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene si odniesla tvorba Jana Daniela Ježíšku milosrdný.

Zdroj: Divadelný ústav

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »