Novinky

Zbor Technik: Nová vianočná koleda prichádza

SZ Technik STU / Kam za kultúrou

Spevácky zbor Technik STU vzkriesil po temer 250 rokoch koledu, ktorú našli v archívoch. Svetová premiéra tak prichádza tesne pred Vianocami. Video okrem toho prináša jedinečný pohľad na zimnú Bratislavu z dronu.

Písal sa rok 1783 a Pavol Bajan zaznamenal do svojej rukopisnej zbierky koledu Sem pastieri pospiechajte. Muselo prejsť ďalších takmer 250 rokov, aby ju znovuzrodila skladateľka Mária Jašurdová, ktorá ju upravila pre Spevácky zbor Technik STU. „Rada objavujem a upravujem koledy, ktoré som nikdy nepočula. Preto si schválne nevyberám tie všeobecne známe,“ povedala Jašurdová. Nechýbajú v nej ani gajdy a roľničky. Atmosféra skladby je vsadená do zimnej Bratislavy. Okrem záberov z dronu sa v nej objavuje biely interiér kostola na bratislavskej Kalvárii, ktorému komunisti v roku 1959 zbúrali vežu, aby ako dominanta vynikol novopostavený pamätník na Slavíne. Kostol bol v roku 2020 veľmi citlivo zrekonštruovaný a tým, že ho stále veľa ľudí nepozná, bol prirodzenou voľbou. 

Postupne zrýchľujúce sa tempo v skladbe ale i zakomponovanie vstupu gajdoša Patrika Torkoša, vytvára z koledy dielo, ktoré rozširuje už napočúvaný tradičný repertoár. „Prepojením mystiky, čiže toho duchovného, čo prežívame vo vnútri a vonkajšieho „pozlátka“, vzniká radosť, ktorú zažijeme naozaj len počas týchto dní. Bez mystického rozmeru by nám podstatná časť tejto radosti chýbala,“ dodala Jašurdová. Celé dielo vniklo vďaka finančnej podpore Nadácie mesta Bratislavy a zbor Technik STU spolupracoval pri tvorbe klipu s Crot Production. Poďakovanie patrí aj reholi Dominikánov, ktorí sprístupnili Kostol Panny Márie Snežnej.

 

Zdroj: Kristína Gotthardt, manažérka zboru Technik STU

Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!

Pokračovanie výberovky Kam za kultúrou je tu. Spoznajte najatraktívnejšie koncertné, divadelné i výstavné tipy na prelome februára a marca.

Read More
Slovenský filharmonický zbor
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Piatkový TIP: ocenený Slovenský filharmonický zbor odspieva a cappella koncert už dnes v Redute

Oceňovaný, náš a svetový, Slovenský filharmonický zbor sa počas jubilejnej koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie predstaví aj na dvoch samostatných koncertoch. Už dnes odspieva prvý z nich – svoj a cappella koncert.

Read More
Translate »