Novinky

Zbor Technik: Nová vianočná koleda prichádza

SZ Technik STU / Kam za kultúrou

Spevácky zbor Technik STU vzkriesil po temer 250 rokoch koledu, ktorú našli v archívoch. Svetová premiéra tak prichádza tesne pred Vianocami. Video okrem toho prináša jedinečný pohľad na zimnú Bratislavu z dronu.

Písal sa rok 1783 a Pavol Bajan zaznamenal do svojej rukopisnej zbierky koledu Sem pastieri pospiechajte. Muselo prejsť ďalších takmer 250 rokov, aby ju znovuzrodila skladateľka Mária Jašurdová, ktorá ju upravila pre Spevácky zbor Technik STU. „Rada objavujem a upravujem koledy, ktoré som nikdy nepočula. Preto si schválne nevyberám tie všeobecne známe,“ povedala Jašurdová. Nechýbajú v nej ani gajdy a roľničky. Atmosféra skladby je vsadená do zimnej Bratislavy. Okrem záberov z dronu sa v nej objavuje biely interiér kostola na bratislavskej Kalvárii, ktorému komunisti v roku 1959 zbúrali vežu, aby ako dominanta vynikol novopostavený pamätník na Slavíne. Kostol bol v roku 2020 veľmi citlivo zrekonštruovaný a tým, že ho stále veľa ľudí nepozná, bol prirodzenou voľbou. 

Postupne zrýchľujúce sa tempo v skladbe ale i zakomponovanie vstupu gajdoša Patrika Torkoša, vytvára z koledy dielo, ktoré rozširuje už napočúvaný tradičný repertoár. „Prepojením mystiky, čiže toho duchovného, čo prežívame vo vnútri a vonkajšieho „pozlátka“, vzniká radosť, ktorú zažijeme naozaj len počas týchto dní. Bez mystického rozmeru by nám podstatná časť tejto radosti chýbala,“ dodala Jašurdová. Celé dielo vniklo vďaka finančnej podpore Nadácie mesta Bratislavy a zbor Technik STU spolupracoval pri tvorbe klipu s Crot Production. Poďakovanie patrí aj reholi Dominikánov, ktorí sprístupnili Kostol Panny Márie Snežnej.

 

Zdroj: Kristína Gotthardt, manažérka zboru Technik STU

Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní (25/2024)

Kam za kultúrou v najbližšie dni? Odpoveďou sú festivaly a zaujímavé koncertné stretnutia pre malých a veľkých. TOTO sú naše TOP tipy!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »