Zaspievajme si: Jedinečná Výučbová knižnica pre zbory z dielne SZ Technik STU

SZ Technik STU

Spevácky zbor Technik STU prišiel s nápadom ako urýchliť proces naštudovania slovenského zborového repertoáru. Vyžiadala si ho covidová éra a aj v praxi sa osvedčil veľký prínos nahrávok skladieb slovenského zborového repertoáru v duchu hesla „#Zaspievajme si“. Hoci sú prvotnou cieľovkou tohto projektu domáce i zahraničné zbory, zboroví speváci a dirigenti, príťažlivým je projekt Výučbovej knižnice pre zbory taktiež pre širokú verejnosť.

Už počas pandémie v roku 2020 prišiel Spevácky zbor Technik STU s myšlienkou na Slovensku jedinečného projektu vytvorenia nahrávok, ktoré by uľahčili naštudovanie zborových kompozícií nielen počas lockdownov. Speváci si mohli nahrávky prehrávať z pohodlia domova a po povolení opatrení boli pripravení na spoločné zborové naštudovanie. V praxi sa ukázalo, že takáto domáca príprava vďaka projektu Výučbovej knižnice pre zbory skrátila proces naštudovania o viac ako polovicu a zbormajster sa tak rýchlejšie dopracoval k riešeniu agogických a dynamických zmien. No výzva „#Zaspievajme si platí aj pre zahraničné zbory či širokú verejnosť.

Ako sa vyberal repertoár?

Kompozície vyberal nielen vedúci SZ Technik STU, ale aj slovenskí dirigenti, ktorí vedú zbory po celom Slovensku. Hlavným zámerom bolo priniesť vokálny materiál ku dielam, ktoré sú medzi zbormi spievané najčastejšie. Medzi spracovanými kompozíciami nájdete obľúbené diela Eugena Suchoňa i Ivana Hrušovského – azda dvoch najvýznamnejších tvorcov 20. storočia v tomto žánri. Kto potrebuje nacvičiť niečo vianočné, môže siahnuť po koledách súčasnej autorky Márie Jašurdovej. Ženské spevácke zbory iste potešia Suchoňove HusičkyKeď sa vlci zišli z cyklu Obrázky zo Slovenska. V knižnici nechýba ani spracovanie ikonických zborových diel a to Suchoňovej Aká si mi krásna či Otče náš z pera Mikuláša Schneidra-Trnavského.

Kto hľadá náročnejší repertoár, iste nepohrdne Hrušovského Ave Evou, Cikkerovou úpravou Na kamenečku sedela alebo dielom Išol milý orac od Petra Cóna, veď tieto kompozície sú neraz i povinnými skladbami na zborových súťažiach. Na záver do knižnice pribudnú i dve úplne nové kompozície, ktoré pre tento projekt vytvorili mladí skladatelia do 40 rokov – Marián ZávarskýPeter Rezník.

Kto by mal Výučbovú knižnicu využívať?

Vytvorenie tejto knižnice z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Táto online knižnica je určená nielen pre zbory, zborových spevákov, dirigentov, ale aj bežných ľudí, ktorí (si) chcú (za)spievať. Snahou Speváckeho zboru Technik STU je aj zlepšenie úrovne slovenských zborov pomocou nahrávok kompozícií. Výhody projektu oceníte nielen pri naštudovaní novej kompozície. Zároveň môže pomôcť i mladým spevákom, ktorí prídu do zabehnutého zboru a potrebujú rýchlo naštudovať tradičný repertoár – Bodaj by vás, Oddavac še budu či Aká si mi krásna.

Výhodou knižnice je i preklad a fonetický prepis piesní do anglického jazyka, vďaka čomu sa naše slovenské zborové kompozičné umenie otvára zahraničnej verejnosti. Naštudovať ich tak môžu aj zahraničné zbory. Tie sa už nemusia obávať toho ako budú na zahraničnom zájazde vysvetľovať výslovnosť cudzokrajným spriazneným zborom. Spievanie spoločných piesní tak bude o čosi jednoduchšie. Dôkazom, že to naozaj ide je i naštudovanie Rozehnalovej Oddavac še budu  americkým zborom Philadelphia Women*s Slavic Ensemble.

#Zaspievajme si s Výučbovou knižnicou pre zbory z dielne SZ Technik STU. Nájdete ju na Youtube

Do konca roku 2022 nájdete vo Výučbovej knižnici 24 kompozícii, ku ktorým sú vytvorené inštruktážne videá. Všetky inštruktážne videá sú bezplatne dostupné na Youtube kanáli Speváckeho zboru Technik STU. Materiály naspievali vybraní skúsení členovia Speváckeho zboru Technik STU. Ako pracovať s knižnicou? Pre každú z nižšie uvedených piesní od slovenských autorov sú dostupné nahrávky, cez ktoré si vie spevák kedykoľvek prespievať melódiu svojho hlasu alebo si môže zaspievať pieseň so spevákmi z ostatných hlasov.

SZ Technik STU / Výučbová knižnica pre zbory / Zaspievajme si / Na kamenecku sedela

Spevák z každej hlasovej skupiny má k dispozícii dve naspievané nahrávky:

  • a) nahrávku, kde je jeho hlasová skupina dynamicky výraznejšia oproti ostatným hlasom,
  • b) nahrávku bez jeho hlasovej skupiny, aby si mohol vyskúšať spievanie s ostatnými hlasmi bez toho, aby mu znel spev jeho hlasovej skupiny.
Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
SS. Caecilia 22 BA
SZ Technik STU / Výučbová knižnica pre zbory / Zaspievajme si / Na kamenecku sedela / Soprán

Zároveň na stránke nájde i komplexnú nahrávku všetkých hlasov a prípadne i nahrávku z live vystúpenia. 

Nahrávky boli vytvorené v pomalšom (cvičnom) tempe a na lepšiu čitateľnosť rytmu bol použitý metronóm.

Tieto diela nájdete vo Výučbovej knižnici pre zbory už teraz

(zoradené abecedne podľa autora, © Copyright Spevácky zbor Technik STU)

Veríme, že pripravené materiály uľahčia naštudovanie aj vo vašom zbore. Akékoľvek dotazy či nápady posielajte na adresu zbor.technik@gmail.com. Veríme, že online knižnica prinesie k nám ako aj do ďalších slovenských zborov nových členov. Zároveň dúfam, že sa potenciálni speváci aj vďaka Výučbovej knižnici trochu osmelia a pripravia na spievanie v kolektíve. Ak by ste mali záujem spievať v zbore Technik STU, príďte sa k nám pozrieť alebo nás kontaktujte,” povedala dirigentka SZ Technik STU Petra Torkošová.   

Foto/Zdroj: SZ Technik STU

Aurum Quartet
Hudba Koncerty Literatúra News Odporúčame PR

Jedinečný advent so štyrmi klarinetmi

Sviatky a hudba k sebe patria. Predvianočný čas nie je výnimkou. Na tradície adventných a vianočných koncertov nadväzuje aj v tomto roku jedinečné slovenské klarinetové zoskupenie Aurum Quartet. S úspechom reprezentovalo Slovensko v Kuvajte, v Portugalsku, v Nemecku či v Českej republike, no nezabúda ani na svojich priaznivcov na Slovensku. Počas decembra na nich pamätá dvojicou vystúpení. Oneskorenou mikulášskou nádielkou bude koncert na […]

Read More
Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
Translate »