Novinky

Viva Musica! už tento týždeň s hudobnými lahôdkami i duchom oslavy

Viva Musica! už tento týždeň s hudobnými lahôdkami i duchom oslavy

Obľúbený festival vážnej hudby Viva Musica! pokračuje aj v posledný júlový týždeň koncertami, ktoré sú jednými z ťahákov tohto leta. Koncert prinesie oslavu životného jubilea jedinečnej osobnosti hudby a slovenského jazzu, speváka a skladateľa Petra Lipu. Ďalšie dva koncerty prinesú návrat ikonickej Ivy Bittovej. Okrem Bratislavy zavíta aj do neďalekého historického vinohradníckeho mestečka s geniom loci - Svätý Jur.

Najbližšie koncerty 19. ročníka obľúbeného festivalu klasickej hudby Viva Musica! potešia priaznivcov kvalitnej hudby, inšpiratívnych myšlienok i spoluprác naprieč žánrami. Nečudo, že si svoj priestor vydobyli aj v aktuálnom prehľade našej výberovky Kam za kultúrou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou v posledný júlový týždeň roka 2023? TOTO sú TOP TIPY

Oslava životného jubilea prebehne aj na festivale Viva Musica!

Ikona slovenského jazzu a rešpektovaný hlas doma i v zahraničí, Peter Lipa, tento rok oslavuje osemdesiatku. Pri tej príležitosti odohrá na festivale Viva Musica! veľkolepý narodeninový koncert s festivalovým orchestrom. Spolu s ním na jednom pódiu vystúpia aj ďalší hudobní hostia pod taktovkou dirigentky Michaely Rózsa Růžičkovej.

Zvíťazila láska k hudbe

Hoci Peter Lipa vyštudoval stavebnú fakultu a žurnalistiku, zvíťazila láska k hudbe. Rokmi práce, nahrávania a koncertovania sa z neho stala najvýznamnejšia osobnosť na slovenskej jazzovej scéne. Jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu a blues a ako prvý spevák začal v tomto žánri uplatňovať krásu a zvukomalebnosť slovenského jazyka. Podarilo sa mu vytvoriť osobitý vokálny prejav s dôrazom na text, ktorého rytmické možnosti zároveň prenáša do hudobného prejavu.

Peter Lipa rozpovie príbeh človeka

Koncert v rámci festivalu Viva Musica! bude nielen oslavou jeho 80. narodenín, ale aj oslavou hudby samotnej. Bude to hudobný príbeh človeka, ktorý hudbe a jej popularizácii zasvätil celý svoj život. „Vďaka festivalu Viva Musica! budem zase stáť na veľkej scéne a za mnou les sláčikových a dychových nástrojov. Takáto príležitosť sa nám, obyčajným smrteľníkom z druhej strany hudobnej zemegule, tak často nenaskytne. A znieť budú všetky moje piesne v nových úpravách. Už teraz mám trému. Nemôžem len počúvať tú krásu, nesmiem pri tom zabudnúť, že musím spievať tak, aby aj všetci muzikanti mali radosť z toho, že sme tam spolu. A to podstatné sú diváci. Sedieť v hľadisku a byť súčasťou toho momentu, keď sa to celé rozozvučí, je zážitok jedinečný. V takýchto chvíľach máme my na scéne šancu povedať vám o živej hudbe o niečo viac, než vie internet a telefón. A my tú šancu využijeme,“ teší sa na koncert Peter Lipa.

Peter Lipa so symfonikmi i hosťami

Na narodeninovom koncerte v rámci festivalu Viva Musica! sa na koncerte zúčastnia aj viacerí hudobní hostia – Svetlana Rymarenko, Simona Hulejová, Samuel Hošek, Peter Lipa ml., Pavol Bereza, Richard Csino, Michal Fedor či Radovan Tariška. Celý čas bude všetkých menovaných sprevádzať Orchester Viva Musica na čele s dirigentkou Michaelou Rózsa Růžičkovou: „Nesmierne sa teším, že budem mať možnosť spolupracovať s takými výnimočnými hudobníkmi a že budem mať tú česť vzdať hold nezameniteľnému Petrovi Lipovi. Chystá sa nezabudnuteľný, elektrizujúci koncert a ja sa už nemôžem dočkať, keď sa všetci spolu zídeme na pódiu. Bude to veľké!

Koncert Peter Lipa Symphony sa uskutoční 28. júla o 20:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Pokračujú aj Hudobné záhrady

Aj počas ďalšieho festivalového týždňa pokračuje novinka aktuálneho ročníka so šmrncom tradície – séria s názvom Hudobné záhrady. Tá do bratislavských parkov a záhrad prináša letnú atmosféru, atraktívne miesta a hudobné zážitky. Najbližšie, v sobotu 29.7.2023 je na programe piaty koncert open airového cyklu. Tentoraz rozozvučí Letnú čitáreň u Červeného raka výnimočný projekt speváčky a huslistky Ivy Bittovej a violončelistu Anila Eraslana.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Třeboňská nocturna / Irma Mrázková
Třeboňská nocturna oslavujú 20 rokov. O minulosti i plánoch s riaditeľkou festivalu Irmou Mrázkovou

Nekonvenčná umelkyňa s autentickým talentom

Iva Bittová je umelkyňa, ktorej talent, aura a charizma presahuje akýkoľvek konvenčný opis. Svojou muzikálnosťou a pokorou s ľahkosťou prekračuje hranice hudobných žánrov ako jazz, folklór či klasická hudba. A hoci je jej spôsob tvorby a interpretácie takmer neuchopiteľný, to, čo do neho Iva Bittová vnáša, je vždy bytostne ľudské, zrozumiteľné a pravdivé. Jej koncerty sa všade vo svete stávajú pastvou pre všetky ľudské zmysly. Tak tomu bude i na tomto ročníku festivalu Viva Musica!, pričom festivalovému publiku je Iva Bittová dobre známa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viva Musica! - záhrady 2023
Viva Musica! prináša hudbu aj do bratislavských záhrad

Festival sa nesie aj v znamení návratu

Na festivale Viva Musica! účinkovala Iva Bittová už dvakrát – prvýkrát v kantáte Vladimíra Godára Mater so súborom pre starú hudbu Solamente naturali (2012, Stará tržnica) a o päť rokov neskôr so sláčikovým kvartetom Mucha Quartet, s ktorým uviedla Slovenské spevy (2017, Veľký evanjelický kostol).

Na tohtoročnom festivalovom koncerte predstaví Iva Bittová svoj nový hudobný projekt s názvom Čo mi otec spieval. Bude to koncert s prívlastkom neopakovateľný. Jeho návštevníkov si podmaní diva, ktorá koncertovala aj s Kronos Quartet a ktorej autentickosť sa nezmestí do žiadnej zo zaužívaných umeleckých škatuliek.

Inšpirované tradíciami i detstvom

Sekundovať jej tentoraz bude violončelista, skladateľ a improvizátor Anil Eraslan. Spolu divákom predstaví svoj nový hudobný projekt Čo mi otec spieval (What my father sang to me). Nesie jej jedinečný umelecký rukopis a zároveň pripomína minulosť, zabudnuté svety našich rodičov a starých rodičov či vplyvy národnostne bohatého kultúrneho prostredia Strednej Európy. Cestou k pochopeniu týchto svetov môže byť jeden z najjednoduchších hudobno-vyjadrovacích prostriedkov – ľudová pieseň a jej takmer nekonečná možnosť interpretácií

Ako Iva Bittová o ľudových melódiách sama hovorí: „Melódie nám pripomínajú, aby sme zostali v spojení s naším detstvom, rodičmi, tradíciami, vášňami a emóciami; naučili sa, ako povzbudiť a utíšiť temné chvíle v našich životoch a ako premieňať každý malý záchvev inšpirácie na umenie.“ Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Festival Viva Musica! pridal ďalší koncert. Ivu Bittovú si vychutnáte aj vo Svätom Jure

Festival Viva Musica! myslí na svojich priaznivcov aj v okolí Bratislavy. Novinkou je pridaný koncert v spolupráci s Kaštieľom Pálffy vo Svätom Jure. Uskutoční sa v poslednú júlovú nedeľu, 30. júla 2023. Zaznie na ňom program z Letnej čitárne u Červeného raka. Iva Bittová s violončelistom, skladateľom a improvizátorom Anilom Eraslanom, predstaví v poslednú júlovú nedeľu na nádvorí pálffyovského kaštieľa vo Svätom Jure svoj nový hudobný projekt Čo mi otec spieval (What my father sang to me). Vstupenky aj na tento koncert zakúpite v sieti Ticketportal.

 

PR článok

Zdroj: Viva Musica!

(red)

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »