Novinky

Utorok v Malej sále SF bude komorný a veľmi exkluzívny

Komorný koncert v Malej sále SF

Tretí májový týždeň myslí na priaznivcov inšpiratívnych koncertných zážitkov aj v Bratislave. Slovenská filharmónia pripravuje trojicu atraktívnych koncertov. Už v utorok to bude komorný koncert s exkluzívnymi hosťami. V rámci cyklu Komorná hudba sa v Malej sále SF predstavia dvaja poprední umelci – český husľový virtuóz Ivan Ženatý a významný slovenský klavírny virtuóz Marian Lapšanský.

Utorkový koncert prevedie návštevníkov historickým vývojom sonátovej formy. Na úvod hudobného stretnutia v Malej sále Slovenskej filharmónie zaznie Sonáta pre husle a klavír č. 8 G dur, op. 30 č. 3 Ludwiga van Beethovena, ktorá uzatvára trilógiu Beethovenových sonát pre husle a klavír. Skladateľ komponoval  diela pre toto nástrojové obsadenie medzi rokmi 1790 – 1818. Nasledovať budú Romantické skladby pre husle a klavír, op. 75 Antonína Dvořáka, ktoré skladateľ pôvodne skomponoval ako trio a neskôr ho prepracoval pre husle a klavír. Dielo bolo po prvýkrát uvedené v roku  1887, niekoľko dní po jeho dokončení. Nasledovať bude  Sonáta pre husle a klavír G dur Claudea Debussyho,  posledné dokončené dielo skladateľa, ktoré malo premiéru 5. mája 1917 v rámci dobročinného koncertu pre obete vojny v Paríži. Koncert ukončí dielo, ktoré bolo svadobným darom pre nadaného belgického huslistu Eugèna Ysaÿa. Sonáta pre husle a klavír A dur Césara Francka mala premiéru hneď po odovzdaní, teda počas svadobného dňa, kedy ju hral hosťom nadšený ženích Ysaÿe.

Kučerová & Lapšanský / Viva Musica!
Marián Lapšanský počas piesňového recitálu Adriany Kučerovej na Viva Musica! festivale. Zdroj: Zdenko Hanout / Viva Musica!

Pútavý hudobný program zaznie, ako sme avizovali. v interpretácií dvoch špičkových umelcov a dlhoročných kolegov – Ivana Ženatého a Mariana Lapšanského, dlhoročného generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie (2004-2021). Viac informácií o koncerte a vstupenky nájdete TU.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto/Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotogfafie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »