Novinky

Utorok v Malej sále SF bude komorný a veľmi exkluzívny

Komorný koncert v Malej sále SF

Tretí májový týždeň myslí na priaznivcov inšpiratívnych koncertných zážitkov aj v Bratislave. Slovenská filharmónia pripravuje trojicu atraktívnych koncertov. Už v utorok to bude komorný koncert s exkluzívnymi hosťami. V rámci cyklu Komorná hudba sa v Malej sále SF predstavia dvaja poprední umelci – český husľový virtuóz Ivan Ženatý a významný slovenský klavírny virtuóz Marian Lapšanský.

Utorkový koncert prevedie návštevníkov historickým vývojom sonátovej formy. Na úvod hudobného stretnutia v Malej sále Slovenskej filharmónie zaznie Sonáta pre husle a klavír č. 8 G dur, op. 30 č. 3 Ludwiga van Beethovena, ktorá uzatvára trilógiu Beethovenových sonát pre husle a klavír. Skladateľ komponoval  diela pre toto nástrojové obsadenie medzi rokmi 1790 – 1818. Nasledovať budú Romantické skladby pre husle a klavír, op. 75 Antonína Dvořáka, ktoré skladateľ pôvodne skomponoval ako trio a neskôr ho prepracoval pre husle a klavír. Dielo bolo po prvýkrát uvedené v roku  1887, niekoľko dní po jeho dokončení. Nasledovať bude  Sonáta pre husle a klavír G dur Claudea Debussyho,  posledné dokončené dielo skladateľa, ktoré malo premiéru 5. mája 1917 v rámci dobročinného koncertu pre obete vojny v Paríži. Koncert ukončí dielo, ktoré bolo svadobným darom pre nadaného belgického huslistu Eugèna Ysaÿa. Sonáta pre husle a klavír A dur Césara Francka mala premiéru hneď po odovzdaní, teda počas svadobného dňa, kedy ju hral hosťom nadšený ženích Ysaÿe.

Kučerová & Lapšanský / Viva Musica!
Marián Lapšanský počas piesňového recitálu Adriany Kučerovej na Viva Musica! festivale. Zdroj: Zdenko Hanout / Viva Musica!

Pútavý hudobný program zaznie, ako sme avizovali. v interpretácií dvoch špičkových umelcov a dlhoročných kolegov – Ivana Ženatého a Mariana Lapšanského, dlhoročného generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie (2004-2021). Viac informácií o koncerte a vstupenky nájdete TU.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto/Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotogfafie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »