Novinky

Tomáš Šelc a Barbara Maria Willi v Malej sále Slovenskej filharmónie

Barbara Maria Willi & Tomáš Šelc / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia

Cyklus Piesňové večery v Slovenskej filharmónii je novinkou aktuálnej sezóny. Počas nej priniesol už dve stretnutia, a ten najbližší sa uskutoční v Malej sále SF už v utorok 9. apríla večer. Predstaví sa na ňom slovenský basbarytonista Tomáš Šelc. V sprievode Barbary Marie Willi ponúkne návštevníkom vzácne hudobné zážitky s bohatým piesňovým programom.

Slovenská filharmónia ponúka komorné koncerty s intímnou atmosférou v Malej sále Slovenskej filharmónie. Tretí a záverečný koncert cyklu Piesňové večery sa uskutoční v utorok 9. apríla o 19.00. Predstaví sa na ňom slovenský basbarytonista Tomáš Šelc s bohatým piesňovým programom. Jedinečným prvkom recitálu bude využitie kladivkového klavíra, ktorý rozozvučí  Barbara Maria Willi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia / Reduta pozýva do Reduty aj v apríli. Chystá opäť atraktívny program / Tomáš Šelc
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v apríli. Chystá opäť atraktívny program

Piesňový večer predstaví mladého basbarytonistu, ktorý je aj napriek mladému veku je všestranným interpretom. Tomáš Šelc sa venuje duchovnej hudbe, piesňovej tvorbe, opere i operetnému žánru. Predstavil sa na prestížnych koncertných pódiách a medzinárodných festivaloch na Slovensku i v zahraničí (Pražské jaro, Festival Jarmily Novotnej, Johannesbourg International Mozart Festival, Veľkonočný festival Ludwiga van Beethovena vo Varšave, Festival de Santander, a iné). Spoluúčinkoval na svetových premiérach diel Jorgea Bossa a Vladimíra Godára. Hoci je jeho špecializáciou koncertné umenie, nie je mu cudzie ani divadlo. Divákom sa predstavil v českých a slovenských operných domoch. Realizoval nahrávky pre vydavateľstvá Hänssler Classic, Pavian Records a Phaedra, sám pritom nahral štyri profilové CD. A okrem iného Tomáš Šelc diriguje Ženský spevácky zbor Nevädza zo Stupavy a zbor Stella zo Senca, s ktorými nahral niekoľko CD nosičov.

Vzácne zážitky pre návštevníkov

Slovenský basbarytonista Tomáš Šelc je v posledných rokoch prvou voľbou pri organizovaní vokálnych koncertov s historickým kontextom. Chápanie dobových konotácií a jeho flexibilné technické prispôsobovanie sa repertoáru z neho robia majstra. Spoločne s čembalistkou, organistkou a špecialistkou na kladivkový klavír Barbarou Mariou Willi predstavia tvorbu skladateľov Jana Jakuba Rybu či Franza Schuberta.

Barbara Maria Willi & Tomáš Šelc / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Barbara Maria Willi & Tomáš Šelc. Foto: Petra Hajská

Na úvod večera zaznie v interpretácii Tomáša Šelca dvanásť českých piesní Jana Jakuba Rybu (1765 – 1815) z roku 1800, ktoré vyšli pod názvom Zwölf böhmische Lieder. Meno českého skladateľa a učiteľa si zvyčajne spájame s vianočnou omšou. V Rybovom odkaze je však viac ako tisíc skladieb, medzi ktorými nájdeme veľa omší a piesní. Komorný večer bude pokračovať výberom Schubertových piesní –  Du bist die Ruh D. 776, An den Mond D. 193, An die Musik D. 547 a Die Forelle D. 550. Piesňová tvorba sprevádzala Franza Schuberta po celý jeho život. Interpretovali ju amatérski hudobníci pre viedenské domáce spoločnosti aj mnohí operní speváci. Piesňový odkaz Franza Schuberta obsahuje okolo 600 opusov, ktoré sú súčasťou  komorných programov operných spevákov. Historickú atmosféru konca 18. storočia umocní využitie kladivkového klavíra a špecialistka v hre na dobovom nástroji Barbara Maria Willi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v 15. týždni roka 2024? TOTO sú naše TIPY! / SF / SFK / Piano Days
Kam za kultúrou v 15. týždni roka 2024? TOTO sú naše TIPY!

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Petra Hajská

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografiu poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »