Novinky

Svetoznáma Ida Kelarová pozýva na svoj hlasový workshop do čarovného prostredia Zámku Smolenice!

Ida Kelarová

Neprehliadnuteľná osobnosť európskej hudobnej scény Ida Kelarová pozýva na svoj hlasový workshop aj tento rok. Jedinečný hlasový workshop Idy Kelarovej „Každý umí spívat“ pre široké publikum – neskúsených a hanblivých, ale i spevákov-profesionálov sa uskutoční od 25. – 26. októbra 2023 na Zámku Smolenice. Prihlasovanie je otvorené už len do 8. 10. 2023, počet miest je limitovaný. Podujatie sa koná pod hlavičkou medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie.

Speváčka, muzikantka, zbormajsterka, hudobná aranžérka a producentka Ida Kelarová študovala na Janáčkovom Konzervatóriu v Brne hru na violončele a klavíri. Po štúdiu získala cenné skúsenosti ako herečka a speváčka v Divadle na provázku v Brne. Ida Kelarová verí, že hudba je tu preto, aby nám pomohla zahojiť každodenné rany na duši. Je to práve ona, ktorá dokáže v človeku vzbudiť svojim spevom silné emócie. V jej duši sa snúbi spontánna tvorivá sila, intenzívna rómska láska (po otcovi), hlboký zmysel pre kultúrne dedičstvo a cieľavedomá pracovitosť zdedená z českej polovice rodiny (po mame). Speváčka, muzikantka, zbormajsterka, hudobná aranžérka a producentka vychádza vo svojej hudobnej praxi zo skúseností, ktoré získala vďaka svojmu pôsobeniu vo Veľkej Británii, Dánsku a Nórsku, kde do roku 1994 žila.

V roku 1995 sa vrátila do Česka a založila unikátnu Medzinárodnú školu pre ľudský hlas (International School for Human Voice). Kelarová vo svojej škole jedinečným spôsobom kultivuje spev svojich študentov a účastníkov seminárov. Je presvedčená, že každý človek má mať možnosť prejaviť svoj hlas v jeho prirodzenej podobe. Stačí sa len zbaviť ostychu a predsudkov. Ako sama hovorí: „… život je predsa tiež plný rôznych tónov“. 

Článok pokračuje pod reklamou

Dnes Ida Kelarová pôsobí v hudobnej skupine Jazz Famelija, ktorú vedie spoločne so svojim mužom Deziderom „Dežom“ Duždom. V tejto formácii kapela vydala úspešne prijaté albumy (Aven Bachtale!, Šunen Savore). Kelarová a Dužda radi vo svojej skupine spájajú zdanlivo nespojiteľné: profesionálov, amatérov a rôzne hudobné žánre. Rovnaký elán venuje I. Kelarová talentovaným rómskym deťom a mládeži, ktoré podporuje v ich hudobnej a speváckej tvorbe prostredníctvom združenia Miret. Na festivale Konvergencie sa predstavila v programe trojkoncertu Rómska balada v roku 2012 v Divadle Aréna.

Vie každý spievať? Ako je to správne, prezradí Ida Kelarová

O tom, že „každý vie spievať“ sa s Idou a vyše 25 účastníkmi organizátori presvedčili vo vynikajúcej atmosfére už minulý rok v Košiciach. Preto pripravili ďalší dvojdňový workshop, ktorý je pre každého, kto chce spievať – bez ohľadu na predošlé hudobné skúsenosti. Spôsob otvárania a objavovania ľudského hlasu Idy Kelarovej nie je vedený záujmom o dosiahnutie technickej dokonalosti. Nie je to snaha ako krajšie, silnejšie a lepšie spievať. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od pondelka 9. októbra 2023? TOTO sú naše TIPY!

Workshop je otvorený pre každého, kto má chuť prejsť cez neskutočnú silu predsudkov, zvykov, zlozvykov a hlavne strachom, ktorý nám bráni nadýchnuť sa, otvoriť sa a spievať. Ida spolu so svojím manželom, hudobníkom Deziderom Duždom a mladými pomocníkmi prostredníctvom emotívnych rómskych piesní vytvára priestor všetkým bez rozdielu. Rómska hudba a kultúra sú živé. Piesne sprevádzajú človeka celým jeho životom. Rómske piesne majú kúzelnú moc. Sú skvostom rómskej kultúry. Prejavuje sa v nich srdce, duša a povaha človeka, celého ľudu. (Ida KELAROVÁ)

Ida Kelarová

Rómska hudba a kultúra sú živé. Piesne sprevádzajú človeka celým jeho životom. Rómske piesne majú kúzelnú moc. Sú skvostom rómskej kultúry. Prejavuje sa v nich srdce, duša a povaha človeka, celého ľudu.

Nenechajte si ujsť túto príležitosť a skúsenosti tridsaťročnej intenzívnej práce Idy Kelarovej s ľuďmi a ľudským hlasom, ktorým zasvätila svoj život. Prihlásenie je možné do 8. októbra 2023. Kapacita workshopu je obmedzená. Viac o  workshope (predbežný harmonogram, organizačné informácie, ceny kurzovného) nájdete na https://bit.ly/Workshop-Ida-Kelarova-KAZDY-VIE-SPIEVAT

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bratislava Mozart Festival oslavuje jubileum!
Bratislava Mozart Festival oslavuje jubileum!

TS, Konvergencie, www.konvergencie.sk

Foto: Petra Hajská

Zdroj: Konvergencie 

Redakciu informovala a fotografie poskytla Ivana Schwarz / pr Konvergencie

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »