Novinky

Súbor Le nuove musiche s inšpiratívnym programom úspešne vystúpil v Lübecku

Le nuove musiche, Luebeck 2023

Inovatívne hudobné programy, ktoré pripravuje súbor Le nuove musiche, rezonujú nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Príkladom je medzinárodný lutnový festival Lübecker Lauten Lust, ktorý organizuje lutnista Ralph Lange už niekoľko rokov. Ostatný ročník festivalu sa konal počas dvoch víkendov od 10.6. do 18.6.2023 v Lübecku. Na festivale účinkovali osobnosti lutnového neba, ako napríklad Hopkinson Smith, Michael Freimuth, Hille Perl či Lee Santana. K ním sa pridal svojím vystúpením aj tento slovenský ansámbel.

Súbor Le nuove musiche iste netreba milovníkom starej hudby predstavovať, nakoľko je už roky etablovaným telesom na poli koncertného umenia. Zároveň patrí k častým festivalovým hosťom doma i v zahraničí. Okrem citlivej, vynikajúcej a inšpiratívnej interpretácie sa venuje aj objavom hudobných klenotov ukrytých v hlbinách archívov. Obľubu u publika i kritikov si súbor získal nielen kvalitnou interpretáciou, ale aj zásluhou na koncertných „vzkrieseniach“ dávno zabudnutých hudobných diel. Poslucháčom tieto neznáme či z koncertných pódií stratené diela barokovej hudby približuje tak, ako zneli v čase svojho vzniku s novou energiou a originálnym zvukom historických nástrojov. Ostatne, veď to je aj hlavným cieľom tohto súboru. Tak tomu bolo nedávno aj Lübecku, kde  na pôde tohtoročnej edície medzinárodného lutnového festivalu Lübecker Lauten Lust slovenské interpretačné umenie starej hudby v duchu svojho cieľu prezentoval ansámbel Le nuove musiche. Zoskupenie tam vystúpilo v ostatný festivalový deň 18.6.2023 o 11:00, v krásnom koncertnom priestore Dat Hoghehus.

Lenumu / Luebeck 2023

Festivalovému publiku sa ansámbel predstavil výnimočnou dramaturgiou v tradičnom zložení s huslistami Jánom Kružliakom a Stanislavom Palúchom, violončelistom Michalom Sťahelom. Na barokovej lutne a mandore hral Jakub Mitrík, umelecký vedúci súboru.

Le nuove musiche uviedol diela z tereziánskych čias

Program zaujal širokou paletou farieb a nálad. Pritom skvele ukázal rozmanitosť kompozičných štýlov, ktoré pretkávali tvorbu skladateľov v polovici 18. storočia. Toto obdobie síce stále ešte poznáme ako obdobie baroka, no bol to už čas, kedy sa rodil klasicizmus. Hudobníci na svojom koncerte v Lübecku predniesli program s názvom „Musik für Maria Theresia“ (Hudba pre Máriu Teréziu). Publiku predviedli tie najkrajšie kúsky z prvej polovice 18. storočia. Svoje miesto v ňom našli diela bratislavského, správnejšie prešporského rodáka Ch. P. Duranta, vo Viedni pôsobiaceho C. Kohauta, či W. J. Lauffensteinera. Druhú polovicu programu tvorili diela z rukopisu v Kremmsmünsteri pre sláčiky a mandoru. Nechýbali ale ani najvýznamnejšie európske lutnové rukopisy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Le Nuove Musiche / Hudobné kleNoty / Bratislava
Hudobné kleNoty: na ceste objavov (recenzia)

Nielen táto živá, pred klasická hudba prítomné publikum veľmi zaujala. Energické vystúpenie ansámblu s dramaturgiou, ktorú na koncertných pódiách počuť zriedkavo, ocenilo asi 40-členné publikum búrlivým potleskom i dožadovaním sa prídavku. Koncertom sa tak v zahraničí opäť skvele prezentoval súbor Le nuove musiche, pod vedením lutnistu Jakuba Mitríka.

J. Mitrík, J. Kružliak, Luebeck 2023

Výjazd súboru Le nuove musiche do zahraničia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: Le nuove musiche, Lübecker Lauten Lust

Redakciu informoval a fotografie poskytol Jakub Mitrík, umelecký vedúci súboru Le nuove musiche

*** Správu sme redakčne upravili (smp) ***

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Príbeh mesta
Community Culture Koncerty News PR

Opera NDKE sa v piatok pripája k 100. maratónu open air koncertom Príbeh mesta

Opera Národného divadla Košice pripravuje k 100. maratónu open air koncert. Uskutoční sa už v posledný septembrový piatok.

Read More
Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Translate »