Súbor Le nuove musiche s inšpiratívnym programom úspešne vystúpil v Lübecku

Le nuove musiche, Luebeck 2023

Inovatívne hudobné programy, ktoré pripravuje súbor Le nuove musiche, rezonujú nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Príkladom je medzinárodný lutnový festival Lübecker Lauten Lust, ktorý organizuje lutnista Ralph Lange už niekoľko rokov. Ostatný ročník festivalu sa konal počas dvoch víkendov od 10.6. do 18.6.2023 v Lübecku. Na festivale účinkovali osobnosti lutnového neba, ako napríklad Hopkinson Smith, Michael Freimuth, Hille Perl či Lee Santana. K ním sa pridal svojím vystúpením aj tento slovenský ansámbel.

Súbor Le nuove musiche iste netreba milovníkom starej hudby predstavovať, nakoľko je už roky etablovaným telesom na poli koncertného umenia. Zároveň patrí k častým festivalovým hosťom doma i v zahraničí. Okrem citlivej, vynikajúcej a inšpiratívnej interpretácie sa venuje aj objavom hudobných klenotov ukrytých v hlbinách archívov. Obľubu u publika i kritikov si súbor získal nielen kvalitnou interpretáciou, ale aj zásluhou na koncertných „vzkrieseniach“ dávno zabudnutých hudobných diel. Poslucháčom tieto neznáme či z koncertných pódií stratené diela barokovej hudby približuje tak, ako zneli v čase svojho vzniku s novou energiou a originálnym zvukom historických nástrojov. Ostatne, veď to je aj hlavným cieľom tohto súboru. Tak tomu bolo nedávno aj Lübecku, kde  na pôde tohtoročnej edície medzinárodného lutnového festivalu Lübecker Lauten Lust slovenské interpretačné umenie starej hudby v duchu svojho cieľu prezentoval ansámbel Le nuove musiche. Zoskupenie tam vystúpilo v ostatný festivalový deň 18.6.2023 o 11:00, v krásnom koncertnom priestore Dat Hoghehus.

Lenumu / Luebeck 2023

Festivalovému publiku sa ansámbel predstavil výnimočnou dramaturgiou v tradičnom zložení s huslistami Jánom Kružliakom a Stanislavom Palúchom, violončelistom Michalom Sťahelom. Na barokovej lutne a mandore hral Jakub Mitrík, umelecký vedúci súboru.

Le nuove musiche uviedol diela z tereziánskych čias

Program zaujal širokou paletou farieb a nálad. Pritom skvele ukázal rozmanitosť kompozičných štýlov, ktoré pretkávali tvorbu skladateľov v polovici 18. storočia. Toto obdobie síce stále ešte poznáme ako obdobie baroka, no bol to už čas, kedy sa rodil klasicizmus. Hudobníci na svojom koncerte v Lübecku predniesli program s názvom „Musik für Maria Theresia“ (Hudba pre Máriu Teréziu). Publiku predviedli tie najkrajšie kúsky z prvej polovice 18. storočia. Svoje miesto v ňom našli diela bratislavského, správnejšie prešporského rodáka Ch. P. Duranta, vo Viedni pôsobiaceho C. Kohauta, či W. J. Lauffensteinera. Druhú polovicu programu tvorili diela z rukopisu v Kremmsmünsteri pre sláčiky a mandoru. Nechýbali ale ani najvýznamnejšie európske lutnové rukopisy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Le Nuove Musiche / Hudobné kleNoty / Bratislava
Hudobné kleNoty: na ceste objavov (recenzia)

Nielen táto živá, pred klasická hudba prítomné publikum veľmi zaujala. Energické vystúpenie ansámblu s dramaturgiou, ktorú na koncertných pódiách počuť zriedkavo, ocenilo asi 40-členné publikum búrlivým potleskom i dožadovaním sa prídavku. Koncertom sa tak v zahraničí opäť skvele prezentoval súbor Le nuove musiche, pod vedením lutnistu Jakuba Mitríka.

J. Mitrík, J. Kružliak, Luebeck 2023

Výjazd súboru Le nuove musiche do zahraničia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: Le nuove musiche, Lübecker Lauten Lust

Redakciu informoval a fotografie poskytol Jakub Mitrík, umelecký vedúci súboru Le nuove musiche

*** Správu sme redakčne upravili (smp) ***

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »