Novinky

Štvrtý týždeň na festivale Viva Musica!

Štvrtý týždeň na festivale Viva Musica! 2023

Aktuálny ročník obľúbeného festivalu vážnej hudby Viva Musica! počas 29. kalendárneho týždňa roka 2023 vstupuje do štvrtého týždňa. Na jeho priaznivcov čaká dvojitá dávka atraktívnych koncertov, výnimočne jedinečných spojení či svieži závan mladosti a žánrovej pestrosti.

Počas najbližších dní prinesie štvrtý festivalový týždeň Viva Musica! dvojicu koncertov. V hlavnom programe ponúkne už vo štvrtok 20.7. večer na Námestí pred Euroveou výnimočné spojenie. Zabezpečí ho spoločný projekt sláčikového kvarteta Spectrum Quartett pod vedením huslistu Jána Kružliaka ml., ľudovej kapely Nogaband primáša Michala Nogu a vokálnej skupiny Ženy z Muzičky so špeciálnym hosťovaním speváčky Simony Hulejovej. Večerný koncert sľubuje nevšedné spojenie klasickej a ľudovej hudby, a súčasne nápadité inšpirácie i prieniky.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou v 29. týždeň roka 2023? Tu sú naše TOP TIPY!

Festivalový koncert Viva Musica! v znamení prienikov hudobných svetov

Prináša prieniky vzájomných inšpirácií a prepojení medzi týmito dvomi zdanlivo nesúvisiacimi hudobnými svetmi. Uvedené hudobné zoskupenia reprezentujú to najlepšie, čo v súčasnosti mladá generácia slovenských hudobníkov v žánri klasickej a ľudovej hudby ponúka.

Spectrum Quartett je zoskupením, ktorého originálny zvuk v sebe navzájom spája skúsenosti jednotlivých hráčov nielen z prostredia klasickej hudby, ale tiež z oblasti jazzu, world music či improvizácie. Ľudová hudba Nogaband je zase známa vďaka prvotriednej interpretácii tradičnej hudby a Ženy z Muzičky sú špičkovým vokálnym zoskupením zameraným na interpretáciu tradičných ľudových piesní. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Vráblicová
Lucia Vráblicová: Ku každej postave si musí herec nájsť vzťah

Vystúpia so slovenskou dramaturgiou

Na spoločnom koncerte nám predstavia výsostne slovenskú dramaturgiu, reprezentovanú dielami skladateľov, ktorí sa vo svojej tvorbe nechali inšpirovať slovenskou ľudovou piesňou. Budeme tak počuť autentickú podobu ľudových motívov, ale aj ich stvárnenie v komplexnejších hudobných formách z tvorby autorov ako Eugen Suchoň, Ilja Zeljenka, Alexander Moyzes či Béla Bartók.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Třeboňská nocturna / Irma Mrázková
Třeboňská nocturna oslavujú 20 rokov. O minulosti i plánoch s riaditeľkou festivalu Irmou Mrázkovou

Hudobné záhrady na festivale Viva Musica! pokračujú aj tento týždeň

Poslucháčsky nemenej atraktívne bude aj ďalšie koncertné stretnutie z festivalovej ponuky Hudobných záhrad. Štvrtý koncert obnovenej tradície festivalu Viva Musica! prinesie do Průger-Wallnerovej záhrady v nedeľu o 17:00 hod. koncert S.V.A. Trio. To sa na bratislavský festival vracia po troch rokoch, kedy nadviaže na svoje úspešné vystúpenie  s duom Lash & Grey na Námestí pri Eurovea. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viva Musica! - záhrady 2023
Viva Musica! prináša hudbu aj do bratislavských záhrad

Festivalový návrat s jazz fusion

Ide o zvukovo netradičné a na českej a slovenskej hudobnej scéne ojedinelé zoskupenie, ktorého tvorba sa dá zaradiť do žánru jazz fusion. Trio pôsobí v zložení Alexey Aslamas (husle), Vladan Malinjak (viola) a Šimon Marek (violončelo). Členovia súboru sa zameriavajú na autorskú tvorbu, ktorú sami popisujú ako urban fusion. Reflektujú v nej nielen spoločné hudobné vplyvy a prejavy, ale aj špecifikum života vo vnútri veľkomesta, fúziu všetkého, čo môže človek v meste počuť alebo akúsi fúziu čohokoľvek s čímkoľvek.

S ukážkami debutového albumu

Na Viva Musica! festivale S.V.A. Trio predstaví hudbu zo svojho rovnomenného debutového albumu Urban Fusions z roku 2021. „Dúfam, že nebudete sklamaní, keď nebudem album Urban Fusions definovať. Akákoľvek nálepka totiž v jeho prípade stráca zmysel. Isté je iba jedno. Kompozície Alexeja Aslamasa a jeho dvoch spoluhráčov sú prítomné a súčasné. Je to hudba neobyčajne aktuálna, bohatá na kontrastné nálady, rytmický vzruch aj svieže melodické nápady. Čerstvosťou, štýlom a energiou spoločnej súhry Urban Fusions od S.V.A. Trio radím k najlepším titulom minulého roka,” povedal o nahrávke český hudobný publicista Milan Bátor v jednej z relácií Rádia Vltava v Českom rozhlase. S.V.A. Trio v rámci československej hudobnej scény možno okrem vlastných hudobných projektov počuť aj v spolupráci s viacerými špičkovými umelcami rôznych hudobných žánrov.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poklady Slovenska / Dom Albrechtovcov BA
Vďaka podpore bratislavskej verejnosti získava Dom Albrechtovcov špeciálny grant na svoju rekonštrukciu

Nenechajte si ujsť atraktívne zážitky! Vstup na oba koncerty je voľný.

Zdroj: festival Viva Musica!

*** Posledná aktualizácia – odstránenie technických problémov: 2023-07-21 (adm) ***

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

S novým týždňom prichádza čas aj na najnovší diel tipov kam za kultúrou. Pozrite sa s nami na
najzaujímavejšie divadelné a koncertné zážitky najbližších dní a nechajte sa opäť inšpirovať!

Read More
Nabucco / Kam za kultúrou
Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Opera Slovenského národného divadla uvádza na prelome septembra a októbra prvý premiérový titul svojej 104. sezóny – operu Nabucco. Pozrite si, čo nájdete v najnovšej bratislavskej inscenácii.

Read More
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Translate »