
Na zážitky bohatý a čo do dramaturgie prestížny a pestrý január 2025 v bratislavskej Redute zakončí ostatná januárová symfonická dvojica. Slovenská filharmónia spolu so Slovenským filharmonickým hosťom toto atraktívne podujatie venujú oslave predsedníctva Poľskej republiky v Rade Európskej únie.
V znamení inšpirácie, elegancie, noblesy, krásnych koncertných zážitkov a pestrej dramaturgie. S takou ponukou prišla počas januára 2025 Slovenská filharmónia. S mesiacom január sa v bratislavskej Redute rozlúčia v ostatný januárový štvrtok a piatok veľkolepo. V Koncertnej Slovenskej filharmónii zaznie ikonické dielo – Beethovenova 9. symfónia s Ódou na radosť.

Na konci januára, vo štvrtok a piatok (30. a 31. 1. 2025) je, ako avizujeme v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou, na programe dvojica koncertov Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jan Rozehnal). Tieto koncerty sa konajú pri príležitosti predsedníctva Poľskej republiky v Rade Európskej únie. Spomínané umelecké telesá Slovenskej filharmónie sa predstavia pod taktovkou mladého, medzinárodne uznávaného poľského dirigenta Dawida Runtza, ktorý pôsobí ako šéfdirigent Poľskej národnej opery vo Varšave. Sólistami večerov bude kvarteto operných spevákov – Mariana Sajko (soprán), Gosha Kowalinska (alt), Tomáš Juhás (tenor) a Wojtek Gierlach (bas). V Koncertnej sieni SF zaznejú diela poľského skladateľa Mieczysława Karlowicza a už spomínaná ikona Ludwiga van Beethovena.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V interpretácii Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru (Jan Rozehnal, zbormajster) a sólistov – Mariana Sajko, soprán, Gosha Kowalinska, alt, Tomáš Juhás, tenor a Wojtek Gierlach, bas zaznie na koncertoch monumentálna Symfónia č. 9 d mol, op. 125 s Ódou na radosť Ludwiga van Beethovena, ktorej vyvrcholením je zhudobnenie Schillerovho básnického textu. Schillerovu báseň plánoval skladateľ zhudobniť už v mladosti, k jej spracovaniu sa dostal až v roku 1823. ,,Óda na radosť“ bola v roku 1972 oficiálne uznaná za hymnu Rady Európy a od roku 1985 je Európskou hymnou. Symfónia č. 9 mala svoju premiéru v roku 1824 vo Viedni.

Program doplní dielo poľského skladateľa, fotografa a alpinistu Mieczysława Karlowicza (1876 – 1909). Počas svojho krátkeho ale bohatého života (v 33 rokoch jeho život nečakane ukončila lavína) skomponoval viaceré diela pre ľudský hlas, husľové koncerty či symfonické básne. Jednou z nich je Stanislaw a Anna Oświecimovci op. 12 inšpirovaná obrazom Stanisława Bergmana. Dielo zaznelo v premiére vo Varšavskej filharmónii 27. apríla 1908 s nadšeným hodnotením: „Táto báseň je moderná vďaka bohatstvu inštrumentačných nápadov, sviežej a originálnej harmónii, ktorá konkuruje tej Straussovej, pričom však nejde o otrocké kopírovanie…. Karłowicz rozvíja princípy orchestrálneho sfarbenia v duchu Richarda Straussa a dosahuje pôsobivé výsledky“. Neskôr sa stala inšpiráciou pre hudobnú melodrámu režisérov Konrada a Stefaniaka “Stanislav a Anna”. Ide o film bez slov s hudbou poľského skladateľa.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
PR článok, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: Peter Brenkus, Alexander Trizuljak
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF