
Slovenská filharmónia pozýva na marcové symfonické koncerty so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a violončelistom Mariom Brunellom. Konajú sa už tento týždeň a chýbať nebude tiež populárne predkoncertné stretnutie so šéfdirigentom.
Bratislavská Reduta bude už tento týždeň hostiť ďalšiu marcovú symfonickú dvojicu koncertov orchestra Slovenských filharmonikov. Slovenská filharmónia sa pod taktovkou svojho šéfdirigenta Daniela Raiskina predstaví už vo štvrtok a piatok 20. a 21. marca 2025 o 19.00 hod. v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Na programe oboch večerov má diela troch skladateľov – Šostakoviča, Weinberga a Prokofieva. Po svojom boku privíta ako sólistu talianskeho violončelistu Maria Brunella.

Slovenská filharmónia opäť myslí na skúsených poslucháčov
Na úvod večerov zaznie Šostakovičova Suita z opery Lady Macbeth Mcenského okresu, op. 29a. Nasledovať bude Koncert pre violončelo a orchester, op. 43 rusko-poľského skladateľa 20. storočia Mieczysława Weinberga, Šostakovičovho priateľa.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
„Weinbergovo meno nie je stále také známe ako mená Šostakoviča, Prokofieva alebo Chačaturiana, no rovnako ako oni si dokázal vytvoriť vlastný hudobný jazyk. Skúsený poslucháč ho rozozná rovnako ako Šostakovičov či Prokofievov. Weinbergovo dielo zažíva právom renesanciu a som si istý, že nebude trvať dlho a ľudia výnimočnosť jeho hudby skutočne docenia. Hoci tento skladateľ prežil najväčšiu časť svojho života v Sovietskom zväze – po jeho rozpade v Rusku, bol poľsko-židovského pôvodu, čo malo vplyv na jeho tvorbu. Podobne ako jeho priateľ Dmitrij Šostakovič, Weinberg zanechal pravdivý a bolestný obraz 20. storočia, jedného z najtragickejších období v dejinách ľudstva,“ hovorí o význame Weinbergovej hudby Daniel Raiskin, ktorý uviedol s orchestrom viac skladateľových diel.
S talianskym violončelistom
Koncert pre violončelo a orchester zaznie v interpretácii Maria Brunella, ktorý v roku 1986 ako prvý taliansky interpret vyhral Čajkovského súťaž v Moskve. Umelcov repertoár siaha od starej hudby až po súčasnosť. Ako sólista účinkoval taliansky violončelista Mario Brunello po boku mnohých orchestrov s dirigentmi svetového mena ako Yuri Temirkanov, Antonio Pappano, Riccardo Muti, Daniele Gatti, Seiji Ozawa, Claudio Abbado a ďalšími.
Mario Brunello často koncertuje naraz ako dirigent i sólista. V roku 1994 založil Orchestra d’Archi Italiana, s ktorým intenzívne koncertuje doma aj v zahraničí. Aktívne sa venuje aj komornej hudbe a projektom, ktoré spájajú literatúru, filozofiu, vedu a divadlo. Vytvára interaktívne predstavenia, kde prepája hudbu s obrazmi a slovom.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Program doplní 5. symfónia B dur, op. 100 Sergeja Prokofieva. Skladateľ ju skomponoval počas jedného mesiaca v roku 1944 a označil ju „chválospevom na slobodného a šťastného človeka, jeho vnútorných síl, čistého a ušľachtilého ducha.“ Symfónia č. 5 zaznela v premiére v roku 1945 s veľkým úspechom. Dodnes patrí medzi skladateľov najznámejší a najobľúbenejší symfonický opus.
Piatkový koncert prinesie aj stretnutie so šéfdirigentom
Pred piatkovým koncertom (21. 03. 2025) sa uskutoční aj v poradí tretie tohto sezónne predkoncertné stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Návštevníkov čaká pútavé rozprávanie opäť venované programu symfonického koncertu orchestra Slovenská filharmónia pod taktovkou svojho šéfdirigenta. Rozhovor vedie dramaturg Juraj Bubnáš, ktorý ho zároveň tlmočí do slovenského jazyka. Stretnutie sa začne o 18.15 vo foyeri SF.

PR, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: Peter Brenkus, archív SF
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu portálu Art & History Mag informovala a fotografie z archívu SF poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF