Novinky

Slovenská filharmónia pozýva na atraktívny týždeň v Redute

bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou

Týždeň atraktívnych podujatí pre malých aj veľkých či náročných divákov. Slovenská filharmónia chystá nielen májové vydanie Filharmonickej škôlky, ale aj štvoricu atraktívnych podujatí. Nechajte sa uniesť klavírnym recitálom, podmanivou francúzskou hudbou s exkluzívnymi hosťami či nedeľu s mladými umelcami.

Bratislavská Reduta hostí počas 20. kalendárneho týždňa roka zaujímavé podujatia vrátane štvorice koncertných podujatí. Na najbližšie koncertné stretnutie do Reduty zavítame už v utorok 13. mája večer. O 19.00 hod. zaznie v Malej sále Slovenskej filharmónie záverečný Klavírny recitál aktuálnej sezóny v interpretácii Ivana Šillera. Renomovaného slovenského klaviristu a pedagóga istotne nemusíme bližšie predstavovať. Štvrtok a piatok prinesie do Koncertnej siene ďalšiu symfonickú dvojicu, kedy po boku orchestra Slovenská filharmónia vystúpi aj európska zborová jednotka – Slovenský filharmonický zbor spolu trojicou excelentných hostí. A to pod taktovkou vynikajúcej dirigentskej osobnosti, ktorou je Emmanuel Villaume, bývalý šéfdirigent Slovenských filharmonikov. Nedeľa patrí Slovenskému komorného orchestru a dvojice mladých umelcov. 

SF / filharmonici / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Okrem toho, už v pondelok a v piatok sa na pôde bratislavskej Reduty uskutoční posledné tohto sezónne stretnutie Filharmonickej škôlky. Tentokrát sa deti predškolského veku ponoria spolu so skladateľom, moderátorom a pedagógom Tomášom Borošom a dvojicou hudobníkov – Kirilom Stoyanovovom a Petrom Kosorínom do strhujúceho sveta rytmov. Predstavia ho na dielach Yo Soy Maria Astora Piazzollu, Iff Axela Friesa Divertimente č. 1 B dur Josepha Haydna či autorskom Vojenskom pochode tandemu Peter Kosorín a Kiril Stoyanov. 

Recitál so slovenským Bernsteinom

V utorok 13. mája večer zaznie o 19.00 hod. v Malej sále Slovenskej filharmónie záverečný Klavírny recitál aktuálnej sezóny. Odohrá ho renomovaný slovenský klavirista, pedagóg Ivan Šiller, ktorého istotne nemusíme bližšie predstavovať. 

Ensemble Ricercata
Ivan Šiller počas hrania etudy An Tasten. Foto: Silvia Mária Petrovits

Renomovaný slovenský klavirista a pedagóg vyrastal v Prievidzi a v Bratislave. Hru na klavíri študoval na VŠMU, v belgickom Gente, v USA, Kanade a Nemecku. Umelec sa venuje interpretácii klasickej i súčasnej hudby, ansámblovej i sólovej hre a hudobnej reinterpretácii výtvarných diel. Je autorom množstva hudobných projektov, organizátorom festivalov i koncertných cyklov. Na konte má štyri sólové albumy, na množstve ďalších spolupracoval. Je klaviristom, lektorom a pedagogickým riaditeľom hudobného vzdelávacieho projektu Superar. 

Ivan Šiller
Koncertný klavirista a organizátor hudobno-edukačných projektov Ivan Šiller. Foto: Martin Hruboš, InMusic/Facebook

Do svojho programu na pôde bratislavskej Reduty zaradil diela Albana Berge, Franza Schuberta, Mauricea Ravela, Bélu Bartóka, Daniela Mateja a Györgya Ligetiho. “Tri sonáty Berga, Schuberta a Ravela tvoria spolu akoby jeden celok jednej veľkej trojčasťovej klavírnej sonáty. Schubertova tichá a (väčšinou) meditatívna sonáta tvorí peknú druhú časť po dramatickej sonáte Berga. Druhý príbeh je tak trochu o Danovi Matejovi a Ligetim. Dano Matej nám počas štúdia na VŠMU pripomínal Bartókove Bulharské tance a ich zaujímavý rytmus. Veľakrát som tance počul (hlavne v úprave Mariána Vargu) no nikdy som tance nenaštudoval. Dano Bartóka cituje aj vo svojej skladbe A Set of Five Pick-Outs. Bulharské tance pracujú s rytmickým modelom 3 + 2 + 3 , podobne ako aj György Ligeti vo svojich etudách Fanfares a Desordre,” hovorí Ivan Šiller, hosť posledného večera klavírneho cyklu Slovenskej filharmónie v aktuálnej sezóne.

Slovenská filharmónia na vlnách hudby s exkluzívnymi hosťami a na vlnách podmanivej hudby

Všetku našu pozornosť strhne symfonická koncertná dvojica, ktorej venovali v koncertnom programe štvrtok a piatok (15. 16. mája 2025) v štandardnom večernom čase (o 19.00 hod.). Atraktívny symfonický večer tak vo štvrtok ako i v piatok plný zvučných mien povedie Emmanuel Villaume, bývalý šéfdirigent Slovenskej filharmónie.

Emmanuel Villaume / Kam za kultúrou
Emmanuel Villaume. Foto: Pavel Hejny

Slovenskú filharmóniu viedol v rokoch (2009 – 2016) a zanechal vo filharmónii stopu predovšetkým ako ideálny interpret veľkolepých symfonických fresiek Gustava Mahlera a Johannesa Brahmsa. “V pamäti filharmonického koncertného návštevníka natrvalo ostávajú jeho kreácie Mahlerovej Druhej, Tretej, Piatej či Šiestej symfónie, Brahmsovej Tretej a Štvrtej symfónie, oratória Kristovo detstvo Hectora Berlioza, Stravinského Persefony a celého radu diel francúzskeho hudobného impresionizmu,“ napísal pre Hudobný život muzikológ Ivan Marton.

Reklama

Aktuálne pôsobí Emmanuel Villaume ako šéfdirigent Pražskej komornej filharmónie a hudobný riaditeľ opery v Dallase a býva pravidelným hosťom koncertných sezón Slovenskej filharmónie. Tešiť sa môžeme na program vyskladaný z diel troch francúzskych skladateľov – Hectora Berlioza, Clauda Debussyho Charlesa Gounoda, ktoré budú znieť v autentickom naštudovaní Maestra. 

Ponorme sa do krásy francúzskej hudby

Gounodovej Omši sv. Cecílie sa pripojí k orchestru Slovenská filharmónia aj najlepší zbor Európy – Slovenský filharmonický zbor, ktorý pripravil Jaroslav Brych. Po ich boku vystúpia poprední operní sólisti – česká sopranistka Kateřina Kněžíková, tenorista Daniel Matoušek – obaja sólisti Opery Národného divadla v Prahe a slovenský bas Peter Kellner, sólista Viedenskej štátnej opery.

Slovenský filharmonický zbor / Košická hudobná jar
Slovenský filharmonický zbor. Foto: Peter Brenkus

Program otvorí Hector Berlioz, ktorý vstúpil do hudobného diania v zložitom postbeethovenovskom období. Beethovena síce obdivoval, vydal sa však vlastnou cestou. Výraznými míľnikmi na tejto ceste sú kolosálne grand opery s mnohými symfonickými intermezzami. Z jeho diela zaznie na úvod najbližšíchh symfonických večerov Kráľovský lov a búrka z päťdejstvovej opery Trójania o dobytí Tróje a založení Kartága Hectora Berlioza. Táto vznikla v rokoch 1856 – 1858, no premiéra monumentálneho diela zaznela v roku 1863 v Théâtre Lyrique. Kompletne bola uvedená až 21 rokov po Berliozovej smrti v priebehu dvoch večerov v nemeckom Karlsruhe. 

Od Berlioza k Debussymu

Nasledovať bude dielo hudobného impresionistu Clauda Debussyho, symfonický triptych Nokturná, v ktorých skladateľ zachytil nálady a vizuálne impresie. Nokturná Claudea Debussyho sú jedným z reprezentatívnych diel debussyovskej dôraznej reformy, zvukovosť sa stala alfou a omegou a nahradila tradičnú harmóniu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Týždeň od 12. mája 2025 plný nielen festivalových zážitkov
Kam za kultúrou? Týždeň od 12. mája 2025 plný nielen festivalových zážitkov

Debussy k Nokturnám uvádza: „Názov Nokturná treba interpretovať vo všeobecnom, no najmä v scénickom zmysle. Nemá teda označovať bežnú formu nokturna, ale skôr všetky rôzne dojmy a zvláštne svetelné efekty, ktoré toto slovo naznačuje. Časť ‚Nuages‘ (Oblaky) vykresľuje nemenný aspekt oblohy a pomalý, slávnostný pohyb mrakov, miznúcich v sivých tónoch ľahko podfarbených bielou. ‚Fêtes‘ (Slávnosti) nám prinášajú vibrujúci, tanečný rytmus atmosféry s náhlymi zábleskami svetla. Je tu aj úsek so sprievodom (oslnivá fantastická vízia), ktorý prechádza slávnostnou scénou a splýva s ňou. Pozadie však zostáva stále rovnaké: slávnosť, v ktorej sa prelína hudba so svetielkujúcim prachom a stáva sa súčasťou kozmického rytmu. ‘Sirény’ (Sirènes) zobrazujú more a jeho nespočetné rytmy a medzi vlnami postriebrenými mesačným svitom zaznieva tajomný spev Sirén, ktoré sa smejú a odchádzajú.“

Slovenská filharmónia k pocte patrónky hudby

Hoci patrónka hudby – sv. Cecília slávi svoj sviatok až na jeseň, najbližšia symfonická koncertná dvojica vzdá tejto svätici poctu. V druhej polovici štvrtkového i piatkového koncertu zaznie omša k sviatku patrónky hudobníkov, sv. Cecílie – Messe solennelle en l’honneur de Sainte Cécile od Charlesa Gounoda. Charles Gounod nadviazal na úsilia Hectora Berlioza a oddal sa francúzskej grand opere. Okrem toho bol však aktívny na poli sakrálnej hudby, ktorá je vo Francúzsku dodnes veľmi vyhľadávanou repertoárovou položkou.

Slovenská filharmónia pozýva do Reduty na silvestrovské koncerty i na Nový rok
Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor. Foto: A. Trizuljak

Uvedená bola na oslavách sviatku svätej Cecílie v roku 1855 v parížskom kostole Saint-Eustache-des-Halles a vzbudila okamžitú pozornosť. Omša sv. Cecílie je pozoruhodná práve syntézou duchovného obsahu a opernej dramatiky. V Gounodovej Omši sv. Cecílie sa pripojí k orchestru Slovenská filharmónia aj najlepší zbor Európy – Slovenský filharmonický zbor, ktorý pripravil zbormajster Jaroslav Brych. Po ich boku vystúpia poprední operní sólisti. Konkrétne medzinárodne uznávaná a oceňovaná česká sopranistka Kateřina Kněžíková, ktorá sa, ako sme informovali, nie tak dávno stala držiteľkou prestížnej hudobnej ceny BBC Music Magazine Awards. 

Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC
Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC. Zdroj: Eva Jasanovská

Už onedlho sa predstaví spolu s manželom Adamom Plachetkom na otváracom koncerte Košickej hudobnej jari – Opereta gala, kde návštevníkov prevedú svetoznámymi operetnými melódiami. Speváckym partnerom im bude tiež sólista Opery Národného divadla v Prahe,  tenorista Daniel Matoušek, ktorý prednedávnom vydal CD neapolských piesní. Pripojí sa k ním aj slovenský bas Peter Kellner, sólista Viedenskej štátnej opery. Koncerty sa v oba večery začnú o 19.00 hod., teda v tradičnom čase.

Nedeľa s warchalovcami

Na priaznivcov vysokokvalitného interpretačného umenia čaká tento týždeň v bratislavskej Redute ďalšie z trojlístka umeleckých telies, ktorými oplýva Slovenská filharmónia. Slovenský komorný orchester sa v nedeľu 18. mája 2025 16.00 hod. predstaví na záverečnom koncerte cyklu SKO. O nedeľné zážitky publika sa postará s koncertným programom, ktorý pozostáva z diel neskorobarokového skladateľa Johanna Adolfa Hasseho a majstra viedenského klasicizmu Wolfganga Amadea Mozarta. Sólistami budú španielsky klavirista Leo de María a sopranistka Anna Škubová.

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Slovenský komorný orchester. Zdroj: Archív SF

Sopranistku Annu Škubovú si vypočujeme v árii Morte, col fiero aspetto, ária z opery Johanna Adolfa Hasseho, Antonio a Kleopatra či v árii Bester Jüngling z Mozartovej opery Divadelný riaditeľ. Mladý španielsky klavirista Leo de Maria, ktorý sa nedávno predstavil  na otváracom koncerte festivalu Allegretto Žilina v znamení mladých talentov. V jeho interpretácii si publikum vypočuje sólový klavírny part v Mozartovom Koncerte pre klavír a orchester č. 23 A dur, KV 488. Čaká vás majstrovstvo klavírnej hry vo vrcholnom koncertantnom opuse geniálneho autora.

Leo de María / Kam za kultúrou
Leo de María. Zdroj: archív umelca

A mimochodom, tento koncert spestrí aj program 70. ročníka prestížneho Music festivalu Piešťany. Koncert Na cisárskom dvore, ktorý sa uskutoční 19. mája 2025, ponúkne návštevníkom festivalu hudobný zážitok v podaní Slovenského komorného orchestra pod vedením umeleckého vedúceho Ewalda Danela. 

Foto: P. Brenkus, A. Trizuljak, archív umelca

Zdroj: Slovenská filharmónia

bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Hudba Koncerty Kultúra News Odporúčame PR Umenie

Slovenská filharmónia pozýva na koncerty aj v týždni vysvedčení a mieri na umelecké zájazdy

Slovenská filharmónia pozýva na koncerty a aj v týždni pred vysvedčeniami ponúkne návštevníkom exkluzívne zážitky.

Read More
Kam za kultúrou v týždni pred letnými prázdninami? Pozrite si náš výber!
Community Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou Kultúra Lifestyle News PR Umenie

Kam za kultúrou v týždni pred letnými prázdninami? Pozrite si náš výber!

Vysvedčenie rozdávajú už v nadchádzajúci týždeň a začínajú sa letné prázdniny. Kam za kultúrou v najbližšie dni? Inšpirujte sa našim výberom!

Read More
Galakoncert Opery NDKE / Kam za kultúrou
Divadlo Eventy Hudba Kultúra News PR Umenie

Operný galakoncert NDKE prinesie to najlepšie z piatich operných sezón na jednom pódiu

Operný galakoncert NDKE prinesie už v piatok 20. júna 2025 to najlepšie z piatich operných sezón na jednom pódiu.

Read More
Translate »