Novinky

Slovenská filharmónia ponúka pred štartom 75. sezóny mimoriadne koncerty

Slovenská filharmónia

Slovenská filharmónia ponúka v duchu tradície ešte pred štartom novej koncertnej sezóny mimoriadne koncerty. Tešiť sa môžete na vzácne okamihy, zaujímavých sólistov či pravidelný koncert bez bariér. V podaní orchestra Slovenskej filharmónie dostane kultúrne leto v hlavnom meste majestátnu bodku.

Od začiatku septembra sa milovníci hudby môžu tešiť na sériu koncertov v bratislavskej Redute, ale aj na open air koncerty orchestra Slovenská filharmónia na bratislavských námestiach. Hudba v interpretácii telies Slovenskej filharmónie zaznie po letných prázdninách od 1. septembra 2023. Stane sa tak ešte pred otvorením 58. Bratislavských hudobných slávností (22. 9. 2023) a Otváracími koncertmi jubilejnej 75. sezóny Slovenskej filharmónie, ktoré sú na pláne v dňoch 19. a 20. 10. 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia s jubilejnou sezónou. Čo prináša 75. koncertná sezóna?

Opäť na festivale Symfónia umenia

Prvým vystúpením orchestra Slovenská filharmónia po letných prázdninách bude účinkovanie na Medzinárodnom multižánrovom festivale Symfónia umenia, ktorý sa koná v Ružinove na námestí pred Pradiarňou na Paríčkovej ulici v Bratislave. Na otváracom koncerte, v piatok 1. septembra 2023, vystúpi orchester SF s hviezdou svetového formátu – mexickým tenoristom Rolandom Villazónom. Ten sa na Slovensku predstaví po prvýkrát spolu s mladou sopranistkou, americkou vychádzajúcou hviezdou Emily Pogorelc. Program z diel Mozarta, Haydna, Verdiho, Donizettiho,  Gounoda,  Offenbacha  a  Delibesa  zaznie v naštudovaní Guerassima Voronkova, pôsobiaceho v Barcelone.

Oslava slovensko-japonského priateľstva

Vo štvrtok 7. septembra sa v Slovenskej filharmónii uskutoční prvý mimoriadny symfonický koncert orchestra Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Koná sa v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v Slovenskej republike a pripomenieme si na ňom viac ako sto rokov trvania slovensko-japonských diplomatických vzťahov. Sólistom večera bude japonský husľový virtuóz Daishin Kashimoto, koncertný majster Berlínskych filharmonikov.

Daniel Raiskin / Slovenská filharmónia
Šéfdirigent Slovenskej filharmónie Daniel Raiskin. Foto: Peter Brenkus

V interpretácii Daishina Kashimota zaznie v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie Mozartov Koncert pre husle a orchester č. 5 A dur, KV 219, ktorý má prívlastok „Turecký“. Je posledným z piatich koncertov pre tento nástroj, ktoré Mozart skomponoval v Salzburgu. Prvý v roku 1773 a zvyšné štyri počas roka 1775. Program štvrtkového večera otvorí dielo And Birds Are Still… pre sláčikový orchester, op. 72 súčasného japonského skladateľa Takashiho Yoshimatsu, rodáka z Tokia. Program doplnia Variácie na Haydnovu tému, op. 56a Johannesa Brahmsa, ktoré v premiére uviedla Viedenská filharmónia v roku 1873 pod taktovkou skladateľa. Program tohto mimoriadneho koncertu doplnia aj Symfonické minúty, op. 36 Ernő von Dohnányiho, bratislavského rodáka, ktorého v skladateľskej kariére podporil práve Johannes Brahms. Ernő von Dohnányi (1877 – 1960), rodák z Klariskej ulice v Bratislave  bol  jedným  z najvýznamnejších klaviristov, vynikajúcim  dirigentom, skladateľom a pedagógom kompozície i klavíra.

Daishin Kashimoto
Daishin Kashimoto. Zdroj: Archív SF

Päťčasťové, 14-minútové dielo Symfonické minúty, op. 36 skomponoval v roku 1933. Dobový kritik Aladár Tóth charakterizoval Dohnányiho skladbu slovami: „… Týchto päť bagatel – to je samá harmónia, krásne tvary a ľahkosť, aj tam, kde hudba vystrája a vrtoší sa, je samý spev; duchaplnosť a oduševnenie – teda divertimento, ktoré nielen zaujme ducha, ale zároveň osvieži dušu. Očaruje a oslobodzuje.“ Symfonické minúty, op. 36, vznikli v roku 1933 pri príležitosti 80. výročia založenia Orchestra Filharmonickej spoločnosti.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Don Trastullo
Don Trastullo - fascinujúci kúsok neapolského slnka pod hviezdami

Tradičný Koncert bez bariér chýbať nebude

Do predsezónneho programu patrí aj tradičný mimoriadny koncert Slovenského komorného orchestraKoncert bez bariér sa koná už po dvanásty raz. Najbližšie sa tak stane v piatok 8. septembra 2023 v Stĺpovej sieni Slovenskej filharmónie. V jeho podaní pod vedením umeleckého vedúceho Ewalda Danela zaznie program diel barokových majstrov. Od Johanna Pachelbela, Antonia Vivaldiho až po Johanna Sebastiana Bacha. Záver vyplnia nezabudnuteľné piesne Jaroslava Ježka.

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

V Stĺpovej sieni SF bude pre návštevníkov koncertu k dispozícii aj elektronický rozprávajúci a dotykový rám, ktorý sme uviedli do života na minuloročnom Koncerte bez bariér. Počas koncertnej sezóny ho nájdete v priestoroch vstupného foyeru, pričom vyskúšať si ho môže každý návštevník. Pre Slovenskú filharmóniu je navrhnutý na mieru,” približuje tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova.

1. hapticko-zvuková pômôcka pre nevidiacich a slabozrakých návštevníkov / Slovenská filharmónia
Hapticko-zvuková pomôcka pre nevidiacich a slabozrakých návštevníkov Slovenskej filharmónie patrí k jej zaujímavým aktivitám z roku 2022.

Hapticko-zvuková pomôcka vedie ruky návštevníka reliéfnou kópiou budovy Reduta. Návštevník môže dominantu mesta vnímať hmatom, sluchom aj zrakom. Rozprávajúci dotykový rám je dielom PhDr. Ildikó Gúzikovej a Ing. Vladimíra Maroša. “Touto cestou sa nám už rok darí sprístupniť všetkým komplexný zážitok z návštevy bratislavskej Reduty, kultúrnej erbovej inštitúcie aj našim zdravotne znevýhodneným návštevníkom. Bezbariérový vstup do koncertnej siene je zabezpečený zo služobného vchodu SF – Medená ul. č. 3,” dodáva ďalej Martina Tolstova.

Slovenská filharmónia ukončí kultúrne leto

V nedeľu 10. septembra sa o 17.00 hod. na novozrekonštruovanom Námestí slobody uskutoční open air koncert orchestra Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Záverečný koncert Bratislavského kultúrneho leta pripomenie 30. výročie vzniku SR. Koná sa pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Zároveň je ochutnávkou nadchádzajúcej 75. koncertnej sezóny. Zaznie hudba slovenských, českých, rakúskych, talianskych, francúzskych a amerických skladateľov. Program rámcuje myšlienka kultúry ako jednotiaceho, a predsa jedinečného prvku jednotlivých národov Európy i celého sveta. Nenechajte si ho ujsť, vstup na podujatie je voľný! V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie presúva do Koncertnej siene SF.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia prináša abonentky na jubilejnú 75. koncertnú sezónu

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Peter Brenkus

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-09-02 (adm) 

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »