Novinky

KHJ pokračuje: poteší priaznivcov starej hudby a uvedie aj Dvořákov husľový koncert

KHJ

Program 68. ročníka festivalu Košická hudobná jar pokračuje aj v prvý júnový týždeň. V ponuke má koncertné stretnutie so starou hudbou, ale aj ďalší koncert košických filharmonikov s prestížnym hosťom. Čo všetko prinesú na KHJ najbližšie dni? Kto všetko vystúpi pred festivalovým publikom?

Začína sa nový festivalový týždeň, a to je ten správny čas predstaviť si program ďalšieho pokračovania festivalu Košická hudobná jar (KHJ). Prvý júnový týždeň so sebou prinesie trojicu inšpiratívnych podujatí so zaujímavými hosťami. Na svoje si už zajtra, v utorok 4. júna, večer po 19:00 hod. prídu priaznivci starej hudby. Festival KHJ hostí český súbor Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena. S programom Sedem dní na Karlovej univerzite vokalisti vystúpia v Seminárnom kostole sv. Antona Paduánskeho. Dva dni na to v košickom Dome umenia po 19:00 hod. pokračuje ďalšie koncertné stretnutie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Tipy pre 23. týždeň plné zážitkov a inšpirácií
Kam za kultúrou? Tipy pre 23. týždeň plné zážitkov a inšpirácií

Pod taktovkou Alexandra Liebreicha zaznejú v interpretácií orchestra košických filharmonikov diela Mendelssohna Bartholdyho, Brahmsa i Dvořáka. V jedinečnom Dvořákovom Koncerte pre husle a orchester a mol sa sólového partu chopí výnimočná Kristīne Balanas. Nedeľa sa zase ponesie v znamení jedinečných zážitkov s performance Petra Mazalána Labutia pieseň.

Večer v spoločnosti svätcov a starej hudby

Do nadpozemskej sféry prenesie v utorok 4. júna festivalových poslucháčov Schola Gregoriana Pragensis. Súbor patrí medzi popredných svetových interpretov stredovekej duchovnej hudby, spolupracoval so špičkovými telesami podobného charakteru, ale napríklad i so zborom japonských budhistických mníchov Gjos tendai šómjó. Na KHJ prichádzajú pražskí vokalisti pod vedením Davida Ebena s programom Sedem dní na Karlovej univerzite. 

Schola Gregoriana Pragensis / KHJ
Schola Gregoriana Pragensis. Foto: Petr Kadlec

Koncert prináša náčrt hudobného sveta študenta pražskej univerzity, ako ho zachytávajú dokumenty z polovice 15. storočia. Vinie sa postupne od pondelka do nedele podľa ustanovenia univerzitného kolégia. Pondelok patril zomrelým a dobrodincom, štvrtok Božiemu telu a piatok Svätému Krížu. Niektoré dni sa niesli v spoločnosti svätcov – v utorok to bola sv. Katarína, deň na to sv. Martin, sobota bola o Panne Márii a týždeň vrcholil nedeľnou Slávnosťou. Oficiálne časti spojené s bohoslužbou striedajú skladby spojené so zábavou a spoločenským životom v kolégiu.

Mená Liebreich a Balanas sľubujú zážitok

Dvořákov husľový koncert si košickí filharmonici šetrili na KHJ. „Dvořákov husľový koncert je krásne festivalové dielo. My sme si ho tak trochu šetrili a zaradili do programu KHJ aj preto, že slávime Rok českej hudby. Zážitok umocní mladá Lotyška Kristīne Balanas, momentálne je považovaná za jednu z najväčších virtuózok husľovej hry a myslím si, že jej kariéra bude svetová,“ hovorí generálna riaditeľka Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) Lucia Potokárová.

Kristīne Balanas / KHJ
Kristīne Balanas. Foto: archív umelkyne

Vo štvrtok 6. júna sa návštevníci festivalového koncertu v Dome umenia môžu tešiť i na dirigenta Alexandra Liebreicha. V súčasnosti pôsobí ako hudobný riaditeľ Orquestra de Valencia, jeho debutové hosťovanie v ŠFK je ovocím viacročnej snahy vedenia inštitúcie.

Shakespearovská esencia v overtúre a na programe aj Brahms či Dvořák

Nemecký dirigent s koreňmi na Morave má podľa vlastných slov blízko nielen k stredoeurópskej kultúre, ale i k programu šiesteho festivalového večera. „Mendelssohnova hudba stále skrýva mnohé tajomstvá, hoci jej názov pozná každý. Predohra Sen noci svätojánskej je jednoducho geniálna, zahŕňa celý Shakespearov príbeh. Do ‚hudobnej básne‘ sú zapojené všetky vrstvy spoločnosti, od kráľovskej v Titanii a Oberonovi cez Lysandra, Hermiu a Puka až po sedliakov imitujúcich divadelnú hru. V magickej predohre je zobrazená poetická rozmanitosť snov,“ vysvetľuje dirigent Liebreich.

Štátna filharmónia Košice / košickí filharmonici
Štátna filharmónia Košice. Foto: Miriama Fencíková

V programe máme aj Dvořákov husľový koncert – konečne! Majstrovské dielo, ktoré stojí v tieni obľúbeného violončelového koncertu. Symfónia č. 3 F dur Johannesa Brahmsa s melodikou, ktorá symbolizuje ‚pastorálnu ideu‘, nás núti premýšľať o Beethovenovej 6. a 8. symfónii, ale aj o niektorých ‚F-durových‘ melódiách v Schumannovej Rýnskej. Brahms bol vždy môj spoločník. Od mojich prvých dirigentských krokov som sa ponoril do jeho hudby s jeho štyrmi symfóniami. Aké poetické – ukončiť,” dodáva dirigent Alexander Liebreich.

Nedeľa s KHJ a jedinečným projektom Petra Mazalána

Finále komorných podujatí na festivale KHJ bude patriť inscenovanému projektu Labutia pieseň. Schubertovo rovnomenné dielo odznie spolu s príbehom mladej ženy, ktorá vyhrala svoj boj s rakovinou. Okrem hlbokého odkazu môžete očakávať aj kvalitné výkony speváka Petra Kellnera, klaviristu Róberta Pechanca a herečiek Táne Pauhofovej a Jany Oľhovej, všetko v réžii Petra Mazalána. Podujatie sa uskutoční v nedeľu 9. 6. o 19:00 hod. taktiež v Dome umenia.

Labutia pieseň / KHJ
Labutia pieseň. Foto: Michal Líner

Vstupenky na koncert SCHOLA GREGORIANA PRAGENSIS stoja 15 €, zľavnené 12 €, DVOŘÁKOV HUSĽOVÝ KONCERT stoja 16/14/12 €, zľavnené 12/10/8 €, lóža 20 € a na nedeľnú performance LABUTIA PIESEŇ stoja 20/16/14/12. Zakúpite si ich aj so zľavami online na www.sfk.sk alebo vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Miriama Fencíková, Sammy Hart, Petr Kadlec, Michal Líner, Jakub Šimoňák

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK

Koláž: Mária Kleinová

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2024-06-04 (adm)

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »