Rozhodnite o cene Esprit. Víťazov spoznáme v sobotu

Esprit Jazz Awards za rok 2021

Fanúšikovia jazzu sa opäť dočkali. Už večer tejto soboty 30. apríla 2022 bude patriť slávnostnému odovzdávaniu prestížneho ocenenia Esprit. Aj tento rok bude dejiskom vyhlásenia výsledkov a udeľovaní ocenení Divadlo P. O. Hviezdoslava. Naživo ho odvysielajú na vlnách Rádia Devín či v online prenose. Dovtedy môžete rozhodnúť o tom, kto tento raz dostane Cenu divákov.

Ocenenie ESPRIT má svoju prestíž. Priaznivcom jazzu poskytuje jedinečnú príležitosť získať prehľad o tom najlepšom, čo na Slovensku vzniklo za posledný rok. A nielen to. K najcennejším devízam ocenenia patrí možnosť celosvetovo zviditeľniť slovenských jazzových umelcov a ich projekty. Esprit Jazz Awards sa teší medzinárodnému záujmu. Slávnostná ceremónia je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day (UNESCO), združujúca jazzových nadšencov z celého sveta. Generálnym partnerom podujatia ESPRIT je softvérová spoločnosť Espirit s. r. o. Umelecké plastiky ocenenia v tvare kontrabasu pre Cenu odbornej poroty vytvoril akademický sochár Juraj Čutek. Z jeho rúk pochádza aj grafika pre laureáta Ceny verejnosti ESPRIT.

Jubilejný ročník cien Esprit s bohatými nomináciami

Tento rok ceny slávia svoje 10. výročie. Ako roky predtým, aj tento rok predstaví to najlepšie z minuloročnej jazzovej produkcie na Slovensku. Do finálového zápolenia o priazeň poroty a verejnosti sa prebojovalo 23 nominovaných albumov. Dokazuje nielen kvantitu, ale aj kvalitu a rôznorodosť. Výber je skutočne bohatý a rozmanitý. Na svoje si prídu priaznivci tradičnejšieho mainstreamu ale aj súčasnejších prejavov, milovníci pestrého fusion, zástancovia folklórnych vplyvov i vyznávači experimentálnejších polôh.

Rozhodne porota i verejnosť

O tohtoročných laureátoch ceny Esprit rozhodne počas apríla medzinárodná porota. Aj teraz ju tvoria poprední hudobní publicisti, pedagógovia, dramaturgovia a promotéri v oblasti jazzu.  Rovnako však môžu do diania zasiahnuť aj priaznivci a fanúšikovia tohto žánru. Cenu verejnosti ESPRIT za najlepší slovenský jazzový album vydaný v roku 2021 totiž môžu svojím hlasovaním ovplyvniť všetci, ktorí majú jazz radi a fandia tej-ktorej kapele či hudobníkovi. Svojím hlasovaním môžete vyjadriť podporu a uznanie interpretom tohto žánru. Spraviť tak môžete len do štvrtka 28. apríla 2022.

Víťazov spoznáme už v sobotu

Esprit Jazz Awards za rok 2021

To, ktorý album z 23 nominovaných prinesie svojím autorom vavrín víťazstva  a získa cenu Esprit za rok 2021 sa dozvieme v sobotu. Výber je skutočne bohatý. Nominované albumy sú rôznorodé a  kvalitné. Ktorý z nich najviac oslovil porotu a ktorý poslucháčov, sa dozvieme tiež. Rovnako spoznáme odpoveď na otázku, či sa tohto roku porota i verejnosť stretnú vo výbere toho najlepšieho z najlepších. Minulý rok sa tak nestalo. Víťazom  Hlavnej ceny odbornej poroty Esprit Jazz Awards 2021 sa stal David Kollar a Arve Henriksen s albumom ,,Unexpected Isolation“. Cenu verejnosti získal s podielom 41,12 % diváckych hlasov Samuel Marinčák s albumom „Reflection of my Soul“. Pripomeňte si minuloročný galavečer TU.

Jubilejný galavečer budú streamovať

Slávnostný večer v sobotu 30. apríla 2022 bude  súčasťou osláv Medzinárodného dňa jazzu / International Jazz Day pod záštitou UNESCO. Oslavy slobody a kreativity prebehnú vo forme rôznorodých jazzových podujatí po celom svete. Prestížne ceny Esprit Jazz Awards 2022 za rok 2021 totiž oslavujú svoje 10. jubileum, takže u nás to bude mimoriadne slávnostne. Ceremóniu bude moderovať Robo Roth. A opäť program spestria koncerty nominovaných umelcov a zoskupení. Vystúpia flautistka a skladateľka Sisa MichalidesováFrantišek Báleš Ansámbel a Ľubomír Gašpar Cimbal Project s hosťujúcou vokalistkou Sisou Fehér.

Live stream video bude možné sledovať priamo na stránke jazz.sk. Priamy prenos zo slávnostného večera si môžete vypočuť aj v rozhlasovom éteri Rádia Devín

Zdroj: Esprit

One thought on “Rozhodnite o cene Esprit. Víťazov spoznáme v sobotu”

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »