Novinky

Kam za kultúrou? Tipy pre 35. týždeň roka

Kam za kultúrou

Pomaly štartuje nový týždeň. Počas neho na nás čakajú i dva štátne sviatky, a to prv než pre rodiny so školopovinnými deťmi či mládežou začne nový školský rok. Ako si najlepšie vychutnáte posledný prázdninový týždeň na Slovensku? Okrem potuliek do prírody, šantenia vo vode, výletov či návštev rodiny, ho môžete stráviť aj s umením a kultúrou. A na tipy kam za kultúrou v 35. týždeň roka sme tu my.

Ako obvykle aj tentoraz prichádzame s niekoľkými čerstvými tipmi, ako stráviť voľný čas počas najbližších dní. Prezradíme kam za kultúrou v 35. týždeň roka môžete zájsť. Prinášame vám top 18+1 tipov. Či už si zvolíte koncert klasiky, jazzu alebo popmusic, zabehnete na výstavu – to už necháme na vás a prajeme inšpiratívne čítanie!

Deň dvoch veľkých výročí

Pondelok je na Slovensku veľkým dňom. 29. august sa stal dňom dvoch veľkých udalostí, ktoré od seba delili stáročia. V roku 1526 bol dňom bitky pri juhomaďarskom Moháči, odkedy sa prestal písať v našom regióne stredovek, obdobie, ktoré začalo 150 rokov osmanského panstva v časti Uhorska, vrátane časti územia dnešného Slovenska a nástupe Habsburgovcov na uhorský kráľovský trón.

Bitka pri Moháči 1526
Bitka pri Moháči 1526. Zdroj: Wikimedia Commons

Druhá udalosť, ktorá sa v tento deň stala, je pre našinca však omnoho bližšia. Tou udalosťou je Slovenské národné povstanie, ktoré patrí medzi jedno z najväčších protinacistických vystúpení počas 2. svetovej vojny. Bolo ozbrojeným i politickým vystúpením proti obsadeniu Slovenska nemeckou armádou, proti nacizmu a politickému systému v totalitnej, klérofašistickej prvej Slovenskej republike. 29. augusta 1944 ho vyhlásil pplk. Golian v Banskej Bystrici heslom: „Začnite s vysťahovaním“.  Hoci skončilo v októbri 1944 vojenskou porážkou, bolo kľúčovou udalosťou v našich dejinách.

Multimediálna výstava Múzeum SNP

A tak nečudo, že si Povstanie každoročne pripomíname nielen dňom pracovného voľna, ale aj podujatiami po celom Slovensku, no najmä v srdci Povstania – v Banskej Bystrici. Práve preto našim tipom číslo 1 je Múzeum SNP v Banskej Bystrici.

Oficiálny program osláv 78. výročia SNP si pozriete iba v TV

Oficiálny program osláv 78. výročia Slovenského národného povstania odštartuje dňa 29. augusta 2022 o 11:00 prelet leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky a pietny akt kladenia vencov, za účasti najvyšších ústavných činiteľov a zástupcov diplomatických zborov. Slávnostné zhromaždenie otvorí hymna Slovenskej republiky v podaní členov detského speváckeho zboru Vodopádik zo Základnej umeleckej školy Jána Cikkera v Banskej Bystrici. Sprevádzať ho bude Vojenská hudba Ozbrojených síl SR Banská Bystrica. Dopoludňajšia časť osláv, ktorú si môžete pozrieť prostredníctvom priameho prenosu vo verejnoprávnej televízii, ponúkne okrem príhovorov hostí aj krátke kultúrne vystúpenia, ktoré ukončí zoskok vojenských výsadkárov.

Oslavy SNP 2022

Bohatý program pre verejnosť štartuje až popoludní

V popoludňajších hodinách, približne od 13:30, začne kultúrny program pre verejnosť, zložený z rôznych hudobných žánrov a ďalších sprievodných aktivít. Prinesie vystúpenia Kataríny Knechtovej s kapelou, formácie Banda, Slovenského ľudového umeleckého kolektívu – SĽUKGeišbergovcov.  Tohtoročné oslavy výročia Slovenského národného povstania ukončí na hlavnej tribúne slávnostný koncert Štátnej opery v Banskej Bystrici, ktorý bude spojený s odovzdaním Ceny Múzea SNP pre rok 2022.

Nebudú chýbať dobové ukážky, dokumentárne filmy či program pre rodiny s deťmi

Medzi ďalšie sprievodné aktivity patrí prezentácia Ozbrojených síl Slovenskej republiky – formou statických a dynamických ukážok. Ďalšou zaujímavosťou bude dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie v areáli Pamätníka SNP, v priestore Skanzenu ťažkej bojovej techniky. V netradičnom prostredí partizánskej zemľanky môžu návštevníci použiť dotykový samoobslužný terminál. Tento informačný kiosk priblíži návštevníkom históriu partizánskych bunkrov a zároveň ponúkne možnosť vytvoriť si vlastný vojenský preukaz, ktorý môžu e-mailom poslať svojim priateľom a blízkym. Rodiny s deťmi zaujme modelármi vybudovaná dioráma s prezentáciou diaľkovo riadených modelov. Prezentovať sa budú aj dravce zo sokoliarskej skupiny Biatec. Návštevníci si budú môcť vyskúšať športové aktivity klubu Dracula Gym. Múzeum SNP bude pre návštevníkov otvorené bezplatne v čase od 13:30 do 18:00. V tomto čase budú pre návštevníkov pripravené aj aktivity Vzdelávacieho centra Múzea SNP. Pre nadšencov dokumentárnych filmov bude od 13:30 v kinosále pripravený pútavý program. 

Kam za kultúrou v Bratislave? Posledná šanca v Zoya Gallery

V utorok 30. augusta 2022 o 18.00 čaká na milovníkov výtvarné umenia finisáž výstavy Gerboc/Petrbok – Atentát v bratislavskej Zoya Gallery na Ventúrskej ulici. Okrem umenia a komentovanej prehliadky máte možnosť podebatovať si s autormi či zabaviť sa.

Finisáž / Atentát / Zoya Gallery / Kam za kultúrou v 35. týždeň roka

Dni kráľovského nástroja v Piešťanoch pokračujú

Aj počas aktuálneho týždňa pokračujú XXIII. Organové dni v Piešťanoch 2022. V utorok 30.8.2022 sa o 19:00 hod. v Dome umenia Piešťany predstaví poľský organista Jerzy Kukla. Pôsobí ako hudobný riaditeľ početných organových festivalov a koncertných cyklov v Poľsku. Nahral viacero CD a zároveň je činný i ako publicista. Jerzy Kukla si pre svoj recitál pripravil program z diel J. S. Bacha, C. Francka, J. Sibeliusa, F. Nowowiejskeho a M. Skoryka.    

Posledná šanca: na výstavy o umelcoch v Piešťanoch

Mimochodom, keď už bude v piešťanskom Dome umenia, máme pre vás aj zaujímavé tipy na výstavy, ktoré tu nájdete len do 6.9.2022. Všetky hovoria o svete slovenskej opery.

Neprávom tabuizovaná hviezda košického operného súboru

Prvou je výstava Anna Poláková, ktorá rozpráva o sopranistke – hviezde košického operného súboru. Hlas uhrančivej krásy s evidentným dramatickým nábojom a zvukovou poéziou uplatňoval sa v širokom repertoárovom rozpätí v zmysle vokálnych nárokov, ale aj dramatických typov. S menom Polákovej spájajú sa v tých rokoch najvýznamnejšie umelecké činy nielen košickej opery – aj preto začiatkom 60. rokov prichádza do Slovenského národného divadla. Vzhľadom na rakúsku emigráciu sa Anna Poláková na celé štvrťstoročie stala tabuizovaným menom. V takmer storočnej histórii slovenského profesionálneho operného umenia patrí tenorista MUDr. Gustáv Papp k najvýznamnejším interpretačným zjavom. Aj jemu venovanú výstavu nájdete v priestoroch Domu umenia v Piešťanoch len do 6. 9. 2022.

Hlas volajúceho na púšti - to tretice operných výstavných tipov

Treticu výstav v Piešťanoch zo sveta opery v Piešťanoch uzatvára spomienková výstava Hlas volajúceho na púšti. Reflektuje opernú tvorbu popredného hudobného skladateľa, teoretika a pedagóga Juraja Beneša. Juraj Beneš patrí kvantitou i kvalitou tvorby k najvýznamnejším skladateľom v histórii slovenskej opery.

Divertimento v Divadle Viola

Divadlo Viola Prešov prináša 30. augusta 2022 o 18:00 hod. koncert Ivana Šillera a Tomáša Boroša. Podujatie sa koná v rámci projektu Celoročná činnosť InMusic, ktorý podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. S finančným príspevkom Hudobného fondu. S podporou SOZA. Na koncerte zaznejú skladby od Lea Smita, Maurica Ravela a rovnako aj od Tomáša Boroša zo zbierky klavírnych skladieb s názvom Tarantulky.

Streda praje kultúre

Štyri atraktívne koncerty na vás čakajú v stredu 31. augusta. Od klasiky a energickosti rómskych piesni po pop či reggae.

Fragile s hitmi legendárnej kapely Queen

Populárna skupina Fragile prichádza v spolupráci s festivalom Viva Musica! so zaujímavým projektom „Fragile Queen“. V netradičných aranžmánoch zaznejú nesmrteľné hity dnes už legendárnej kapely Queen: Bohemian Rhapsody, The Show Must Go On, We Will Rock You, Bicycle Race a mnohé ďalšie.

Doplní ich zvuk rockovej kapely v zostave: Martin Valihora, Juraj Griglák, Juraj Zaujec, Michal Bugala, Eugen Vizváry a Roland Kaník. Najbližší koncert zaznie už v stredu 31. augusta 2022 večer v sereďskom amfiteátri. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Rozlúčka s letom či návrat legendy slovenského ska & reggae

V Martine si na rozlúčku s letom jedinečným dvojkoncertom kapiel Horkýže Slíže a Ine Kafe, ktorý bude sprevádzaný veľkolepou svetelnou show a špeciálnymi efektmi. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal. Ďalší tip poteší fanúšikov slovenského ska & reggae. Legendárna kapela POLEMIC opäť prinesie svoje najväčšie hymny Na Kameň vo Veľkých Uherciach.  Stane sa tak už večer 31. augusta 2022. P. S. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal. Okrem hudobných tipov naprieč žánrami, máme tip aj pre rodiny s deťmi či open-airový koncert s výnimočnou fúziou. 

S deťmi v stredu aj za rozprávkou na Bojnický zámok

Ako každú prázdninovú stredu, aj tá posledná (31. augusta) bude o 11.00 a o 15.00 hod. na Bojnickom zámku patriť rozprávke Šašo a strašidlá. Rozpráva príbeh jedného kráľovského šaša, ktorý sa každú noc budí na rôzne zvuky a bojí sa čo i len nos vystrčiť spod prikrývky. Rozprávka ale o strachu nie je. Je o odvahe a nebojácnosti, pretože nielen šašo ale aj deti sa odnaučia báť všakovakých bubákov.

Šašo a strašidlá / Bojnický zámok / Kam za kultúrou

Streda v Žiline s unikátnou fúziou rómskych piesní v podaní symfonikov

Pred zahájením novej sezóny čaká Štátny komorný orchester niekoľko mimoriadnych koncertov. Open-air koncert sa uskutoční v stredu 31. 8. 2022 na Mariánskom námestí v Žiline. Predstaví sa na ňom unikátna fúzia rómskej kapely Sendreiovci spolu rómskym detským speváckym zborom ČercheňoraŠKO Žilina. Viac o koncerte sa dozviete TU.

Le Orchestroha / ŠKO Žilina

Kam za kultúrou? Týždeň v znamení Symfónie umenia

Multižánrový festival Symfónia umenia je tu po roku opäť. Prináša klasickú hudbu pod nebeskú klenbu v rôznych lokalitách bratislavského Ružinova. Domácich Ružinovčanov a iste nielen Bratislavčanov tento týždeň čaká niekoľko koncertov, ktoré treba navštíviť. Ak vás zaujíma program, nájdete ho TU.

Pocta legende

Prvým koncertom 2. festivalového ročníka je koncert ELÁN je klasika: pocta legende. Prináša mimoriadnu premiéru exkluzívne pripravenú iba pre túto príležitosť ako pocta najväčšej legende slovenskej populárnej hudby, skupine Elán. Ich najväčšie hity zaznejú ako orchestrálne dielo v originálnych autorských úpravách Ľubice Čekovskej, a len o rockovej klasike to iste nebude. Hity Elánu zaznejú v podaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu a Speváckeho zboru Technik STU pod taktovkou Konstantina Ilievského. Spievať budú sólisti  Martin Gyimesi, Ivana Regešová a Andrea Zimányiová sú dôkazom, že tento večer bude elegantný, vznešený a večný. Koncert sa uskutoční vo štvrtok 1. 9. o 19:00 hod. na námestí pred Pradiarňou 1900 na Páričkovej ulici v Bratislave – Ružinove. Vstupenky zoženiete v sieti Predpredaj.sk – TU.

Elán je klasika / Kam za kultúrou
Jazz / Symfonia umenia

Piatok v znamení jazzu

Druhý september bude na námestí pred Pradiarňou 1900 patriť jazzu krajín Vyšehradskej štvorky. Rozhlasový Big Band Gustava Broma pod taktovkou Vlada Valoviča, bude hostiť poľskú speváčku Agu Zaryan, nositeľku významných svetových ocenení. Z Českej republiky vystúpia mladý talent českej jazzovej scény speváčka Marta Kloučková a hráč na Hammondov organ Ondřej Pivec, ktorý spolu s americkým spevákom Gregorym Porterom v roku 2017 získal cenu Grammy. Maďarsko zastupuje klavirista Robi Botoš držiteľ ceny TD Grand Jazz Award na medzinárodnom jazzovom festivale v Montreale 2012. V roku 2016 získal cenu JUNO pre najlepší jazzový album roka za nahrávku Movin’ Forward.   Koncert sa uskutoční pod záštitou Ivana Korčoka, ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Vstupenky zakúpite v sieti Predpredaj.sk – TU.

Premiérová spolupráca Slovenskej filharmónie s hviezdnym tenoristom

Medzinárodný multižánrový festival Symfónia umenia prinesie na ružinovské námestie pri Páričkovej ulici aj mimoriadny večer s hviezdnym tenoristom. Jeden z najslávnejších súčasných svetových tenoristov José Cura a náš prvý symfonický orchester Slovenská filharmónia pod taktovkou svojho šéfdirigenta Daniela Raiskina sa predstavia spolu po prvý raz na jednom pódiu. 

Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia. Foto: P. Brenkus

Tenor José Cura je známy svojou unikátnou interpretáciou operných postáv, ale aj nekonvenčnými a originálnymi koncertnými vystúpeniami. Vďaka rolám veľkých operných charakterov, najmä Verdiho Othella a Saint-Saënsovho Samsona sa stal stálicou najprestížnejších pódií operných domov sveta – Metropolitnej opery, Viedenskej štátnej opery, Opery Bastille, Gran Teatre del Liceu v Barcelone, Zürišskej opery, Royal Opera House, či milánskej La Scaly, ale aj mnohých prestížnych ocenení, ktoré získal počas svojej kariéry.

Stane sa tak v sobotu 3.9., kedy José Cura zaspieva výber najznámejších operných árií spolu so svojimi dvoma hostkami, mezzosopranistkou Polinou Shamaevou a sopranistkou Evou Hornyákovou. Vstupenky zakúpite v sieti Predpredaj.sk – TU.

Ohnivá klasika už v túto nedeľu

Ohnivá klasika je unikátnym projektom, v rámci ktorého sa na jednom pódiu predstaví jedinečné slovenské zoskupenie Cigánski Diabli a Slovenskí symfonici pod taktovkou dirigenta Adriana Kokoša. V nedeľu 4.9. zaznejú v ich podaní najznámejšie melódie z opery Carmen v aranžmánoch Ernesta Šarköziho, obohatené o vlastné variácie, v ktorých dochádza k netradičným a zaujímavým fúziám pôvodnej Bizetovej hudby s inými hudobnými žánrami. Tentoraz však toto dielo vyniká výraznými prvkami španielskeho a cigánskeho temperamentu a ožíva v podobe, v ktorých sú Bizetove romantické melódie majstrovským spôsobom prepojené s prvkami jazzu, flamenca, etna a gypsy music. Obidve telesá sú rovnocennými partnermi, a to dodáva celému večeru neskutočnú energiu a náboj. Všetko je obohatené neobyčajnou virtuozitou, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou umeleckého prejavu Cigánskych diablov.

Druhá polovica večera prinesie melódie populárne, klasické, filmové, ľudové, a taktiež hudbu žánru world-etno. V rámci tejto časti zaznie napríklad „Znelka“ – (parafráza a variácie na Lisztovu Uhorskú rapsódiu č. 3 a slovenskú ľudovú pieseň „Macejko“), taktiež virtuózny „Valčík a Impresie“ pre cimbal, populárny „Montiho čardáš“, alebo Oscarom ovenčená hudba z filmu „Schindlerov zoznam“. Spomenúť treba aj baladu s názvom „Pocta obetiam holokaustu“, v ktorej spev a hudba veľmi citlivo vyjadrujú všetky emócie, ktoré sa prejavovali v takom tragickom období, akou bola 2. svetová vojna. Vstupenky zakúpite v sieti Predpredaj.sk  – TU.

Kam za kultúrou vo štvrtok? S hudbou Ladislava Burlasa vo Viole

Štátny sviatok 1. septembra môžu Prešovčania osláviť s hudbou v Divadle Viola. O 18:00 hod. začína koncert Sólo-duo-trio z tvorby Ladislava Burlasa. Skladateľ, muzikológ a dlhoročný vysokoškolský pedagóg Ladislav Burlas sa v apríli tohto roka dožil nádherných 95 rokov. Koncert z jeho tvorby pre husle a klavír zaznie v podaní výnimočných interpretov, manželov Kataríny a Milana Paľovcov. Je darčekom Divadla VIOLA pánovi profesorovi k jeho sviatku a tiež vyjadrením obdivu k jeho celoživotnému úsiliu rozvíjať a zušľachťovať hudobnú kultúru na Slovensku. Ladislav Burlas venoval veľa úsilia aj podpore vysokého školstva v regiónoch, Prešov nevynímajúc. Poctil svojou pozornosťou, záujmom a povzbudením desiatky študentov hudobného umenia. Nenechajte si preto ujsť výnimočný koncert šiesteho ročníka hudobnej prehliadky Sólo-duo-trio, na ktorom bude znieť ušľachtilá hudba barda slovenskej klasiky 20. storočia Ladislava Burlasa!

Na dobrú dávku elektroniky do Betliara

Do areálu kaštieľa Andrássyovcov v Betliari v správe SNM – Múzea Betliar sa oplatí zájsť aj v piatok 2. septembra 2022, kde na vás od 20.00 hod. čaká dobrá nádielka elektroniky, v spolupráci s Patria Pub Rožňava. O pitný režim sa bude starať bufet Spanga a hlad vám zase pomôže zahnať 1881 Bistro Betliar. 

Kaštieľ Betliar / Kam za kultúrou
Kaštieľ Betliar. Foto: Silvia Mária Petrovits

Sobota patrí rozprávkovej rozlúčke na Modrom Kameni

Opäť tu máme tip pre rodiny s deťmi. Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň pozýva všetkých – malých aj veľkých na podujatie Rozlúčka s prázdninamiV sobotu 3. septembra 2022 od 10.00 do 17.00 hod. sa na hrade lúčia s letom. Sobota bude netradičná, zážitková i rozprávková. Organizátori sľubujú, že bude plná zábavy aj poučenia.  

SNM - Hrad Modrý Kameň
Hrad Modrý Kameň. Zdroj: SNM

Historické priestory kaštieľa ožijú rozprávkou. Návštevníci hradu Modrý Kameň zažijú známy príbeh na motívy rozprávky Soľ nad zlato. Predstavenia v expozíciách sa budú hrať každú celú hodinu od 10.00 do 16.00 h. S Maruškou budú návštevníci putovať po celom kaštieli, navštívia aj rozprávkovú babičku a príbeh ukončia v soľnej jaskyni. Ale, bude aj interaktívna, pretože pomôcť s nájdením správnej cesty musia návštevníci. Pre detských návštevníkov je pripravený program, počas ktorého plnia rôzne úlohy a neminie ich ani odmena. 

Nedeľná bodka za Bojnickým hudobným letom

Bojnické hudobné leto už tento týždeň končí. V priestoroch Huňadyho sály Bojnického zámku patrí záverečný koncert Slovenskému komornému orchestruEwaldom Danelom ako umeleckým vedúcim. V programe Hudba dvoch storočí na vás v nedeľu 4. septembra večer čakajú diela Antonia Vivaldiho a Wolfganga Amadea Mozarta.

Bojnice
Bojnice - najnavštevovanejší slovenský hrad. Zdroj: Wikimedia Commons

S Luciou Bílou po hradoch

Pre tých z vás, ktorí holdujete väčšmi iným hudobným žánrom ako vážnej hudbe, máme super tip! Diva českej pop music, 20-násobná zlatá slávica, Lucie Bílá, mieri opäť na Slovensko.

Tentoraz sa svedkami jej koncertov stanú slovenské hrady. Už v nedeľu 4. septembra ju s klavírnym doprovodom Petra Malaska privíta Spišský hrad (vstupenky TU – pozn.), kde sa koncert koná v rámci múzejno-hradnej Rozlúčky s prázdninami. Druhou zástavkou hradného turné Lucie Bílé bude v pondelok 5. septembra ikonický hrad Devín (vstupenky TU). Bude to neopakovateľný, emotívny a romantický zážitok!

Kam za kultúrou v Nitre? Pop pre sláčiky dá za letom bodku

Nitriansky komorný orchester ZOE chystá v nedeľu o 19:30 v Nitre rozlúčku s letom. O 19:30 hod. sa na pešej zóne – na Štefánikovej ulici pri nitrianskom TIC začína koncert – Pop for strings, ktoré prináša známe popové melódie v originálnom prevedení romantických sláčikov.

Hľadáte ďalšie tipy na výstavu?

V prehľade tipov kam na výstavu sa už v utorok 30.8.2022 pozrieme na končiace výstavy Slovenského národného múzea.

Veríme, že sme vás inšpirovali a našli ste si svojho favorita či favoritov.

Zdroj: SNM, Múzeum SNP, Zoya Museum, Dom umenia Piešťany, Slovenská filharmónia, Symfónia umenia, Štátny komorný orchester, Nitriansky komorný orchester, Predpredaj.sk, Ticketportal

*** aktualizácia 2022-08-29 (red/smp) a 2022-08-31 (red) ***

One thought on “Kam za kultúrou? Tipy pre 35. týždeň roka”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »