Novinky

Medzinárodný letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské má 50 rokov. Začína sa už tento týždeň

Medzinárodný letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské má 50 rokov. Začína sa už tento týždeň

Medzinárodný letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské má 50 rokov. Jubilejný ročník sa začína už tento týždeň a tešiť sa môžete na inšpiratívny program, domácich i zahraničných hostí. Čo všetko prinesie?

V tomto roku má Medzinárodný letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské päťdesiat rokov. Jubilejný ročník významne obohatí kultúrnu ponuku mesta a regiónu v dňoch 7. – 16. júna 2024. Na jeho začiatku sa v priestoroch SNG – Zámok Zvolen uskutoční vernisáž tematickej výstavy, ktorá vznikla v spolupráci Divadla Jozefa Gregora Tajovského s Divadelným ústavom. Zlaté jubileum bude aj súbežným leitmotívom festivalu ZHZ s mottom OTVORENÉ HORIZONTY. Slávnostné výročie  vyvrcholí v sále DJGT večerným galakoncertom 15. júna, počas ktorého si divadlo, jeho hostia i diváci netradične zrekapitulujú festivalové polstoročie.

Dejiskom festivalu Zámocké hry zvolenské bude zámok, park i DJGT

Večerný program ZHZ sa z viacerých dôvodov uskutoční prevažne v sále a štúdiu DJGT a vo svojej štruktúre ponúkne aj technicky náročnejšie produkcie, ktoré by inak neboli prenosné na zámocké nádvorie. Diváci však zažijú jedinečné prepojenie divadelného umenia s historickou scenériou v podvečernom termíne, keď sa budú v zámockých interiéroch hrať komorné inscenácie.

DJGT

Začiatok v znamení premiéry

Prvý festivalový večer bude patriť slávnostnej premiére hry Jozefa Mokoša VERNÁ NEVERA. Divadelný tvorca, ktorý zanechal výraznú stopu v našom regióne je autorom originálnej variácie na commediu dell´arte. Inscenáciu so satirickými autorskými piesňami, s prvkami artistickej štylizácie a klauniády pripravuje inscenačný tím pod režijným vedením umeleckého šéfa DJGT Petra Palika. Dramaturgiu najstaršieho a najväčšieho open air divadelného festivalu na Slovensku v priebehu desiatich dní, okrem významných slovenských divadiel, budú koncepčne dotvárať atraktívne inscenácie z Česka, Izraela, Nemecka a Srbska. Pripravené sú aj rôzne scénické čítania, výstavy, dielne, prezentácie či živé nahrávania obľúbených podcastov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Tipy pre 23. týždeň plné zážitkov a inšpirácií
Kam za kultúrou? Tipy pre 23. týždeň plné zážitkov a inšpirácií

Zámocké hry zvolenské zostávajú lákavým podujatím pre pestrú divácku i odbornú verejnosť, ale  súbežne s tým budú posúvať vlastné umelecké limity. Programová skladba prinesie tematické odkazy z minulosti, akým je humanistický pohľad na tému holokaustu v inscenácii WHISTLE, alebo zo súčasnosti, čo je prípad uletenej a provokatívnej komédie SME V POHODE z dielne SND. Ale naznačí aj realitu „za horizontom“, v podobe očistného scénického obradu VYKOUŘENÍ Divadla Husa na provázku.

Festivalovými headlinermi budú aj Divadlo Astorka Korzo 90 s ich NEVESTOU  a komornou inscenáciou HALPERN A JOHNSON alebo Divadlo Jána Palárika z Trnavy s originálnou spomienkou na ikonickú osobnosť slovenskej scény FILIP.

Filip
Filip. Zdroj: DJP

Zámocké hry zvolenské budú aj multižánrové a interaktívne

Podujatia s prvkami multižánrovosti a interaktivity, ktoré si už našli svojho trvalého adresáta, budú opäť súčasťou aj aktuálneho ročníka festivalu. Takým je  výnimočné multimediálne 3D predstavenie KRÁĽ DUCHOV v produkcii nemeckého súboru Puppentheater Zwickau. 

Zámocké hry zvolenské / Kráľ Duchov
Kráľ duchov z dielne nemeckých hostí využije aj virtuálnu realitu.

Značka festivalu Zámocké hry zvolenské sa vyvíja na základe intenzívneho prepojenia s lokálnymi inštitúciami a komunitami, pretože festival systematicky podporuje aj miestnu i regionálnu divadelnú a umeleckú produkciu. V rámci tejto regionálnej podpory budú mať diváci aj v tomto ročníku možnosť sledovať umelecké konfrontácie výborných inscenácií nezávislých divadiel z rôznych slovenských regiónov. Početné festivalové vystúpenia sa na viacerých úrovniach a miestach prepoja so životom mesta i regiónu.  

Festival pre všetky generácie

Program bude tradične venovaný všetkým vekovým kategóriám. Zvláštna pozornosť je venovaná pestrému výberu rozprávok pre najmladších festivalových divákov. S témou jubilejného ročníka festivalu Zámocké hry zvolenské tesne súvisia aj environmentálne aspekty  a dopady aktivít spojených s organizáciou festivalu na životné prostredie a prírodu. Oba tieto prvky spája nedidaktická rozprávka O RASTLINÁCH, ZVIERATÁCH A ĽUĎOCH Nového divadla z Nitry.

Článok pokračuje pod reklamou

Počas prípravy a trvania festival pokračuje v uplatňovaní reálnych krokov k ďalšiemu šetrnému a trvalo udržateľnému prístupu v úzkej spolupráci s organizáciami operujúcimi v tomto odbore na území mesta a kraja (festivalová Envirohliadka – Očami prírody, realizácia Zelenej scény DJGT). Jedným z podujatí, ktoré sledujú environmentálne ciele a skĺbili činnosť viacerých združení a organizácií z regiónu je tretí ročník FESTIVALOVÉHO CHARITATÍVNEHO BEHU PRE BUDÚCNOSŤ, ktorý v nedeľu 16. júna podporou výsadby stromov otvorí ďalšie zelené horizonty pre naše okolie a zároveň aj zatvorí aktuálny 50. ročník medzinárodného letného divadelného festivalu Zámockých hier zvolenských.

TS, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, www.djgt.sk a www.zhz.sk

Zdroj: DJGT

Redakciu informovala Gabriela Valentínyová, vedúca obchodno-marketingového oddelenia DJGT

Koláž: Mária Kleinová

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »