Novinky

PRIPOMÍNAME: Štvrtok v ŠFK so žiarivým talentom. Klaviristka Alexandra Dovgan zavíta do Košíc

PRIPOMÍNAME: Štvrtok v ŠFK so žiarivým talentom. Klaviristka Alexandra Dovgan zavíta do Košíc

Predposledný februárový štvrtok bude v Košiciach patriť romantickému koncertu. Orchester ŠFK v ňom privíta veľký klavírny talent. Z berlínskeho Konzerthausu prichádza do košického Domu umenia len 16-ročná Alexandra Dovgan.

Aktuálny kalendárny týždeň roka ponúka pestrý výber nielen z festivalovej ponuky Konvergencií či z bohatej koncertnej palety Slovenskej filharmónie či košickej filky. Práve tam zažijete lyrický, meditatívny až romantický štvrtok. Orchester Štátnej filharmónie Košice povedie častý hosť Košických filharmonikov, dirigent Eugene Tzigane. Na programe je dvojica diel, ktoré sa nesú v príjemnej až romantickej nálade. Z berlínskeho Konzerthausu mieri do košického Domu umenia aj svetová klaviristka najmladšej generácie Alexandra Dovgan, ktorá spolu s orchestrom ŠFK zahrá Schumannov Klavírny koncert inšpirovaný milovanou osobou. Dirigent Eugene Tzigane s košickou filharmóniou naštuduje aj Symfóniu č. 4 od Anton Brucknera. Koncert z abonentného cyklu A s názvom BRUCKNEROVA ROMANTICKÁ sa uskutoční vo štvrtok 22. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Do divadla i na koncerty (8/2024)
Kam za kultúrou? Do divadla i na koncerty (8/2024)

Žiarivý talent menom Alexandra Dovgan

Má len 16 rokov, no jej talent a hra poslucháčov strhne a očarí. Klaviristka Alexandra Dovgan sa sotva môže nazývať zázračným dieťaťom, pretože hoci ide o zázrak, nie je to hra dieťaťa. To, čo človek počuje, je výkon dospelého jedinca a Osobnosti… Talent Alexandry Dovgan je výnimočne harmonický. Jej hra je úprimná a sústredená. Predpovedám jej veľkú budúcnosť,” povedal Grigorij Sokolov, svetoznámy klavírny virtuóz. 

Alexandra Dovgan
Alexandra Dovgan. Foto: Irina Schymchak

V umení Alexandry Dovgan nebadať znaky predvádzania sa, jej hra je poctivá a koncentrovaná. Poslucháč objaví pôsobivé sústredenie spojené s čistotou výrazu a tvorivou fantáziou. Alexandra Dovgan už koncertovala s Berlínskou filharmóniou, v parížskom Théâtre des Champs-Élysées či v Konzerthaus Wien. Je víťazkou významných súťaží. Na koncerte so Štátnou filharmóniou Košice uvedie romantickými emóciami nabitý Koncert pre klavír a orchester od Roberta Schumanna. 

ŠFK & Eugene Tzigane
ŠFK & Eugene Tzigane. Foto: Dávid Hanko

Schumann a Bruckner – Vek romantiky a rytierstva

Dirigent Eugene Tzigane sa do Košíc vracia po úspešnej spolupráci s orchestrom ŠFK. Jeho charizma a entuziazmus dokážu nadchnúť orchester k veľkým výkonom. Aktuálne pôsobí ako šéfdirigent a umelecký riaditeľ Kuopio Symphony orchestera vo Fínsku. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Potokárová / ŠFK / Štátna filharmónia Košice
Lucia Potokárová približuje 55. sezónu ŠFK: „Je to sezóna plná skvelej hudby a privítame mnoho excelentných umelcov“

Na spoločný koncert pozýva Eugene Tzigane slovami: Robert Schumann a Anton Bruckner boli idealisti, ktorí verili v transcendentálnu a transformačnú silu hudby. V niektorých ohľadoch však boli protikladmi. Schumann bol najlepší v krátkych klavírnych dielach s programovými alebo naratívnymi prvkami. Naproti tomu bol Bruckner majstrom veľkých symfonických foriem, ktoré sa vyhýbali akejkoľvek myšlienke mimohudobného spojenia. Je teda fascinujúce, že v krásnom programe nášho koncertu máme dvoch skladateľov, ktorí však robia to, čo bežne nerobia. A teda Schumanna, ktorý napísal jeden z najväčších klavírnych koncertov vo svojom repertoári, a Brucknera, ktorý symfóniu zakladá na programovej téme rytierstva. Predstavte si rytierov v žiarivej zbroji a kráľovské poľovačky v tajomných tmavých lesoch. A tak vás pozývame, aby ste sa k nám pripojili na hudobnú cestu cez emóciami nabitý Koncert pre klavír a orchester Roberta Schumanna až po fantastické sny o rytierstve v Symfónii č. 4 od Antona Brucknera.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Začína sa festival Věčná naděje 2024
Začína sa festival Věčná naděje 2024

Koncert z abonentného cyklu A s názvom BRUCKNEROVA ROMANTICKÁ sa uskutoční vo štvrtok 22. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 14/12/10 € – zľavnené 11/9/7 € – lóža 18 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: archív ŠFK

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »