Nedeľné popoludnie v Redute s Johannom Sebastianom Bachom

Slovenský komorný orchester

V poradí 19. týždeň roka prináša do Slovenskej filharmónie viacero koncertných zážitkov. Už najbližšie nedeľné popoludnie v Reduta to bude od 16:00 hod. atraktívne stretnutie s dielami Johanna Sebastiána Bacha. Zaznejú v podaní Slovenského komorného orchestra a sólistky.

Členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom pozývajú zaiste nielen Bratislavčanov v nedeľu 14. 5. 2023 na siedmy koncert cyklu SKO. Nedeľné popoludnie v Redute priaznivci vážnej hudby strávia s kompozíciami Johanna Sebastiána Bacha. Nadpriemernosť, nadčasovosť a genialita či vizionárstvo nechýba v mnohých Bachových dielach. A tak je tomu aj v štvorici Orchestrálnych suít, ktoré počas nedeľného koncertu zaznejú v interpretácii Slovenského komorného orchestra. Delikátny a povznášajúci Air z tretej suity počul už iste každý z nás. Suity začínajú vždy ouvertúrou francúzskeho typu, za ktorou nasleduje séria tancov. Číra muzikalita Bachových suít preniká k širokej spleti poslucháčov po celom svete aj necelých tristo rokov po svojom vzniku.

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Po ich boku vystúpi, ako sme avizovali, budapeštianska rodáčka, flautistka Katalin Stefula, ktorá sa aktívne zapája aj do hudobného diania na Slovensku ako porotkyňa súťaže Flautiáda.

Pôvod diel na programe zakrýva isté tajomno

V interpretácii členov komorného orchestra a sólistky nedeľného popoludnia si v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie vypočujete štyri Orchestrálne suity Johanna Sebastiana Bacha Orchestrálna suita č. 1 C dur, BWV 1066, Orchestrálna suita č. 3 D dur, BWV 1068, Orchestrálna suita č. 2 h mol, BWV 1067 Orchestrálna suita č. 4 D dur, BWV 1069Pôvod štvorice Orchestrálnych suít predstavuje pomerne komplikovaný filologický problém, ktorý nie je dodnes celkom objasnený. Diela sa zachovali v odpisoch partov (s minimom autografov, teda notového materiálu napísaného priamo Bachom) pochádzajúcich prevažne od skladateľových  kopistov a žiakov. Tento notový materiál skladieb možno podľa papiera a písma datovať do druhej a tretej dekády 18. storočia, teda do obdobia Bachovho pôsobenia na mieste hudobného riaditeľa v Lipsku, kde v roku 1729 prebral po Telemannovi aj vedenie súboru Collegium musicum. Je však možné, na základe štýlovej analýzy dokonca veľmi pravdepodobné, že tieto kompozície vznikli už skôr, keď bol skladateľ zamestnaný na dvoroch v Köthene (1717 – 1723) alebo v už spomenutom Weimare,uvádza v texte ku koncertu muzikológ Andrej Šuba.

Deň matiek oslávte v nedeľné popoludnie v Redute

Nedeľa v Redute  spraví výnimočnou aj oslavu Dňa matiek, ktorý na tento deň pripadá. Ak máte ešte stále to šťastie, že svoju maminu máte, tento sviatok tak neváhajte osláviť spoločne s ňou na atraktívnom koncerte. Slovenská filharmónia pri tejto príležitosti pripravila možnosť zakúpenia si zvýhodnenej vstupenky v Pokladnici SF. Spraviť tak môžete v rámci otváracích hodín pokladnice (v pracovné dni 13.00 – 19.00 a v nedeľu hodinu pred koncertom). Viac informácii nájdete TU.

— 

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Peter Brenkus

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »