Novinky

Nedeľné popoludnie v Redute s Johannom Sebastianom Bachom

Slovenský komorný orchester

V poradí 19. týždeň roka prináša do Slovenskej filharmónie viacero koncertných zážitkov. Už najbližšie nedeľné popoludnie v Reduta to bude od 16:00 hod. atraktívne stretnutie s dielami Johanna Sebastiána Bacha. Zaznejú v podaní Slovenského komorného orchestra a sólistky.

Členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom pozývajú zaiste nielen Bratislavčanov v nedeľu 14. 5. 2023 na siedmy koncert cyklu SKO. Nedeľné popoludnie v Redute priaznivci vážnej hudby strávia s kompozíciami Johanna Sebastiána Bacha. Nadpriemernosť, nadčasovosť a genialita či vizionárstvo nechýba v mnohých Bachových dielach. A tak je tomu aj v štvorici Orchestrálnych suít, ktoré počas nedeľného koncertu zaznejú v interpretácii Slovenského komorného orchestra. Delikátny a povznášajúci Air z tretej suity počul už iste každý z nás. Suity začínajú vždy ouvertúrou francúzskeho typu, za ktorou nasleduje séria tancov. Číra muzikalita Bachových suít preniká k širokej spleti poslucháčov po celom svete aj necelých tristo rokov po svojom vzniku.

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Po ich boku vystúpi, ako sme avizovali, budapeštianska rodáčka, flautistka Katalin Stefula, ktorá sa aktívne zapája aj do hudobného diania na Slovensku ako porotkyňa súťaže Flautiáda.

Pôvod diel na programe zakrýva isté tajomno

V interpretácii členov komorného orchestra a sólistky nedeľného popoludnia si v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie vypočujete štyri Orchestrálne suity Johanna Sebastiana Bacha Orchestrálna suita č. 1 C dur, BWV 1066, Orchestrálna suita č. 3 D dur, BWV 1068, Orchestrálna suita č. 2 h mol, BWV 1067 Orchestrálna suita č. 4 D dur, BWV 1069Pôvod štvorice Orchestrálnych suít predstavuje pomerne komplikovaný filologický problém, ktorý nie je dodnes celkom objasnený. Diela sa zachovali v odpisoch partov (s minimom autografov, teda notového materiálu napísaného priamo Bachom) pochádzajúcich prevažne od skladateľových  kopistov a žiakov. Tento notový materiál skladieb možno podľa papiera a písma datovať do druhej a tretej dekády 18. storočia, teda do obdobia Bachovho pôsobenia na mieste hudobného riaditeľa v Lipsku, kde v roku 1729 prebral po Telemannovi aj vedenie súboru Collegium musicum. Je však možné, na základe štýlovej analýzy dokonca veľmi pravdepodobné, že tieto kompozície vznikli už skôr, keď bol skladateľ zamestnaný na dvoroch v Köthene (1717 – 1723) alebo v už spomenutom Weimare,uvádza v texte ku koncertu muzikológ Andrej Šuba.

Deň matiek oslávte v nedeľné popoludnie v Redute

Nedeľa v Redute  spraví výnimočnou aj oslavu Dňa matiek, ktorý na tento deň pripadá. Ak máte ešte stále to šťastie, že svoju maminu máte, tento sviatok tak neváhajte osláviť spoločne s ňou na atraktívnom koncerte. Slovenská filharmónia pri tejto príležitosti pripravila možnosť zakúpenia si zvýhodnenej vstupenky v Pokladnici SF. Spraviť tak môžete v rámci otváracích hodín pokladnice (v pracovné dni 13.00 – 19.00 a v nedeľu hodinu pred koncertom). Viac informácii nájdete TU.

— 

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Peter Brenkus

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »