Novinky

Poetická Missa solemnis s Jamesom Juddom v Redute

Missa solemnis

Koncertnou sieňou Slovenskej filharmónie sa bude koncom tohto týždňa opäť niesť éterická atmosféra. Vykreuje ju niekdajší šéfdirigent SF James Judd. V interpretácii dvoch telies Slovenskej filharmónie a štvorice vokálnych sólistov zaznie Beethovenova Omša D Dur - Missa solemnis.

Koniec aktuálneho pracovného týždňa prinesie do bratislavskej Reduty večer v znamení sakrálnej hudby. Priaznivcov vážnej hudby a vysokého interpretačného umenia v Bratislave čaká vo štvrtok a piatok 16. a 17. februára 2023 ďalší zo zaujímavých koncertov. Ako sme avizovali, jediným bodom programu tejto koncertnej dvojice Slovenskej filharmónie s názvom Missa solemnis je Beethovenova Omša D dur “Missa solemnis”

Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

V Koncertnej sieni SF zaznie v interpretácii Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru. Sólistami večerov budú sopranistka Ľubica Vargicová, mezzosopranistka Veronika Hajnová, tenorista Aleš Briscein a basista Ondrej Mráz.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš

Vokálno-inštrumentálne dielo zaznie v naštudovaní dvoch zahraničných  umelcov – britského dirigenta Jamesa Judda,  šéfdirigenta Slovenskej filharmónie v rokoch 2017-2020  a zbormajstra Viedenskej štátnej opery Thomasa Langa, s ktorým Slovenský filharmonický zbor spolupracuje pravidelne. Koncerty sa začnú o 19-tej.

James Judd / SF
James Judd so Slovenskou filharmóniou. Foto: J. Lukáš

Impozantné posolstvo priateľstva. Aj taká je Beethovenova Missa solemnis

Missa solemnis, Slávnostná omša vznikla popri skladateľovej deviatej symfónii. Predstavuje jeho osobné vyznanie viery. Beethoven ju venoval svojmu priateľovi, arcivojvodovi Rudolfovi pri príležitosti jeho zvolenia za olomouckého arcibiskupa. Ludwig van Beethoven omšu označoval za svoje najväčšie dielo.  Uvedená mala byť roku  1820, skladateľ však dielo  dokončil až o tri roky neskôr. Pre svoju náročnosť a dĺžku sa neuvádzala počas liturgií. Za Beethovenovho života Missa solemnis kompletne vo Viedni nezaznela. Uvedené boli jej niektoré časti. Missa solemnis bola uvedená kompletne až 15 rokov po Beethovenovej smrti v Bonne.

TS, Slovenská filharmónia, filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, J. Lukáš

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Štátna opera
Culture Divadlo News PR

Sólisti Štátnej opery mieria opäť do Japonska

Sólisti Štátnej opery mieri opäť do Japonska, kde uvedú desať predstavení. Nadväzujú tak na prerušenú tradíciu. Kedy vyrážajú a s akým programom vystúpia?

Read More
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Culture Divadlo Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Nový týždeň nám klope na vrátka, a tak je ten správny čas na najnovší diel TOP tipov Kam za kultúrou. Kam v 38. kalendárni týždeň roka 2023?

Read More
Translate »