Novinky

Poetická Missa solemnis s Jamesom Juddom v Redute

Missa solemnis

Koncertnou sieňou Slovenskej filharmónie sa bude koncom tohto týždňa opäť niesť éterická atmosféra. Vykreuje ju niekdajší šéfdirigent SF James Judd. V interpretácii dvoch telies Slovenskej filharmónie a štvorice vokálnych sólistov zaznie Beethovenova Omša D Dur - Missa solemnis.

Koniec aktuálneho pracovného týždňa prinesie do bratislavskej Reduty večer v znamení sakrálnej hudby. Priaznivcov vážnej hudby a vysokého interpretačného umenia v Bratislave čaká vo štvrtok a piatok 16. a 17. februára 2023 ďalší zo zaujímavých koncertov. Ako sme avizovali, jediným bodom programu tejto koncertnej dvojice Slovenskej filharmónie s názvom Missa solemnis je Beethovenova Omša D dur “Missa solemnis”

Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

V Koncertnej sieni SF zaznie v interpretácii Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru. Sólistami večerov budú sopranistka Ľubica Vargicová, mezzosopranistka Veronika Hajnová, tenorista Aleš Briscein a basista Ondrej Mráz.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš

Vokálno-inštrumentálne dielo zaznie v naštudovaní dvoch zahraničných  umelcov – britského dirigenta Jamesa Judda,  šéfdirigenta Slovenskej filharmónie v rokoch 2017-2020  a zbormajstra Viedenskej štátnej opery Thomasa Langa, s ktorým Slovenský filharmonický zbor spolupracuje pravidelne. Koncerty sa začnú o 19-tej.

James Judd / SF
James Judd so Slovenskou filharmóniou. Foto: J. Lukáš

Impozantné posolstvo priateľstva. Aj taká je Beethovenova Missa solemnis

Missa solemnis, Slávnostná omša vznikla popri skladateľovej deviatej symfónii. Predstavuje jeho osobné vyznanie viery. Beethoven ju venoval svojmu priateľovi, arcivojvodovi Rudolfovi pri príležitosti jeho zvolenia za olomouckého arcibiskupa. Ludwig van Beethoven omšu označoval za svoje najväčšie dielo.  Uvedená mala byť roku  1820, skladateľ však dielo  dokončil až o tri roky neskôr. Pre svoju náročnosť a dĺžku sa neuvádzala počas liturgií. Za Beethovenovho života Missa solemnis kompletne vo Viedni nezaznela. Uvedené boli jej niektoré časti. Missa solemnis bola uvedená kompletne až 15 rokov po Beethovenovej smrti v Bonne.

TS, Slovenská filharmónia, filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, J. Lukáš

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
Culture Eventy Literatúra News PR

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

Týždeň slovenských knižníc sa koná i tento rok. Do podujatia sa pripojilo opäť mnoho slovenských knižníc. Pri tej príležitosti čaká množstvo podujatí na návštevníkov naprieč všetkými vekovými kategóriami…

Read More
Translate »