Poetická Missa solemnis s Jamesom Juddom v Redute

Missa solemnis

Koncertnou sieňou Slovenskej filharmónie sa bude koncom tohto týždňa opäť niesť éterická atmosféra. Vykreuje ju niekdajší šéfdirigent SF James Judd. V interpretácii dvoch telies Slovenskej filharmónie a štvorice vokálnych sólistov zaznie Beethovenova Omša D Dur - Missa solemnis.

Koniec aktuálneho pracovného týždňa prinesie do bratislavskej Reduty večer v znamení sakrálnej hudby. Priaznivcov vážnej hudby a vysokého interpretačného umenia v Bratislave čaká vo štvrtok a piatok 16. a 17. februára 2023 ďalší zo zaujímavých koncertov. Ako sme avizovali, jediným bodom programu tejto koncertnej dvojice Slovenskej filharmónie s názvom Missa solemnis je Beethovenova Omša D dur “Missa solemnis”

Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

V Koncertnej sieni SF zaznie v interpretácii Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru. Sólistami večerov budú sopranistka Ľubica Vargicová, mezzosopranistka Veronika Hajnová, tenorista Aleš Briscein a basista Ondrej Mráz.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš

Vokálno-inštrumentálne dielo zaznie v naštudovaní dvoch zahraničných  umelcov – britského dirigenta Jamesa Judda,  šéfdirigenta Slovenskej filharmónie v rokoch 2017-2020  a zbormajstra Viedenskej štátnej opery Thomasa Langa, s ktorým Slovenský filharmonický zbor spolupracuje pravidelne. Koncerty sa začnú o 19-tej.

James Judd / SF
James Judd so Slovenskou filharmóniou. Foto: J. Lukáš

Impozantné posolstvo priateľstva. Aj taká je Beethovenova Missa solemnis

Missa solemnis, Slávnostná omša vznikla popri skladateľovej deviatej symfónii. Predstavuje jeho osobné vyznanie viery. Beethoven ju venoval svojmu priateľovi, arcivojvodovi Rudolfovi pri príležitosti jeho zvolenia za olomouckého arcibiskupa. Ludwig van Beethoven omšu označoval za svoje najväčšie dielo.  Uvedená mala byť roku  1820, skladateľ však dielo  dokončil až o tri roky neskôr. Pre svoju náročnosť a dĺžku sa neuvádzala počas liturgií. Za Beethovenovho života Missa solemnis kompletne vo Viedni nezaznela. Uvedené boli jej niektoré časti. Missa solemnis bola uvedená kompletne až 15 rokov po Beethovenovej smrti v Bonne.

TS, Slovenská filharmónia, filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, J. Lukáš

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »