Novinky

Poetická Missa solemnis s Jamesom Juddom v Redute

Missa solemnis

Koncertnou sieňou Slovenskej filharmónie sa bude koncom tohto týždňa opäť niesť éterická atmosféra. Vykreuje ju niekdajší šéfdirigent SF James Judd. V interpretácii dvoch telies Slovenskej filharmónie a štvorice vokálnych sólistov zaznie Beethovenova Omša D Dur - Missa solemnis.

Koniec aktuálneho pracovného týždňa prinesie do bratislavskej Reduty večer v znamení sakrálnej hudby. Priaznivcov vážnej hudby a vysokého interpretačného umenia v Bratislave čaká vo štvrtok a piatok 16. a 17. februára 2023 ďalší zo zaujímavých koncertov. Ako sme avizovali, jediným bodom programu tejto koncertnej dvojice Slovenskej filharmónie s názvom Missa solemnis je Beethovenova Omša D dur “Missa solemnis”

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

V Koncertnej sieni SF zaznie v interpretácii Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru. Sólistami večerov budú sopranistka Ľubica Vargicová, mezzosopranistka Veronika Hajnová, tenorista Aleš Briscein a basista Ondrej Mráz.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš

Vokálno-inštrumentálne dielo zaznie v naštudovaní dvoch zahraničných  umelcov – britského dirigenta Jamesa Judda,  šéfdirigenta Slovenskej filharmónie v rokoch 2017-2020  a zbormajstra Viedenskej štátnej opery Thomasa Langa, s ktorým Slovenský filharmonický zbor spolupracuje pravidelne. Koncerty sa začnú o 19-tej.

James Judd / SF
James Judd so Slovenskou filharmóniou. Foto: J. Lukáš

Impozantné posolstvo priateľstva. Aj taká je Beethovenova Missa solemnis

Missa solemnis, Slávnostná omša vznikla popri skladateľovej deviatej symfónii. Predstavuje jeho osobné vyznanie viery. Beethoven ju venoval svojmu priateľovi, arcivojvodovi Rudolfovi pri príležitosti jeho zvolenia za olomouckého arcibiskupa. Ludwig van Beethoven omšu označoval za svoje najväčšie dielo.  Uvedená mala byť roku  1820, skladateľ však dielo  dokončil až o tri roky neskôr. Pre svoju náročnosť a dĺžku sa neuvádzala počas liturgií. Za Beethovenovho života Missa solemnis kompletne vo Viedni nezaznela. Uvedené boli jej niektoré časti. Missa solemnis bola uvedená kompletne až 15 rokov po Beethovenovej smrti v Bonne.

TS, Slovenská filharmónia, filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, J. Lukáš

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »