Novinky

Kam za kultúrou od 13. februára (6/2023)

Kam za kultúrou

Nový týždeň je už tu, a tak je najvyšší čas na ďalšiu čerstvú nádielku zaujímavých tipov z bohatej ponuky slovenských kultúrnych inštitúcií. Ktoré to budú tentoraz? Dozviete sa v ďalšom vydaní obľúbeného seriálu „Kam za kultúrou“. Núdza nebude o premiéry, zaujímavé predstavenia či koncertné zážitky v znamení lásky.

Aj siedmy kalendárny týždeň prináša do slovenských kín, divadelných sál, koncertných siení či výstavných priestorov štedrú ponuku aktivít, ktoré spestria kultúrny život. Naši redaktori a redaktorky sa opäť pozreli na nadchádzajúci týždeň. Pripravili pre vás výber top tipov na atraktívne kultúrne podujatia. Tak teda, Kam za kultúrou? Nechajte sa nami inšpirovať aj počas celého nastávajúceho týždňa!

Kam za kultúrou? Do divadla!

Naše tipy kam za kultúrou začíname vo svete divadla. Prinášame vám TOP divadelnú desiatku, ktorú si tento týždeň ujsť rozhodne nesmiete. V Slovenskom národnom divadle dávame do vašej pozornosti dvojicu rodinných predstavení. Jedným z klenotov aktuálnej sezóny je klasický rozprávkový balet ZLE STRÁŽENÉ DIEVČA, ktoré si môžete pozrieť počas najbližšieho týždňa na doskách Sály opery a baletu SND celkom v troch termínoch – v utorok, stredu a sobotu. Druhým rodinným tipom je multirozprávkový NEBOJSA, v ktorom sa už v stredu (15.2.2023) stretnú mnohé rozprávkové motívy do novej rozprávky Ľubomíra Feldeka.

Muzikálovo v Aréne i na Novej scéne

Začínajúci sa týždeň od pondelka 13. februára však praje priaznivcom muzikálov. Divadlo Aréna poteší svoje publikum v utorok (14. februára) slávnym broadwayiským muzikálovým klenotom LAZARUS. O muzikáli z pera hudobného velikána Davida Bowieho s Robertom Rothom v hlavnej úlohe na stránkach magazínu bola reč už neraz. Kto ste tento muzikál ešte nevideli, nenechajte si ho ujsť!

Na muzikály sa chodí do Divadla Nová scéna. Tak tomu bude aj počas tohto týždňa. Tou muzikálovou TOPkou je legendárny slovenský muzikál v aktuálnom šate CYRANO Z PREDMESTIA. Pozrieť si ho môžete v dvoch termínoch – 14. a 15.2.2023.

Divadlo Nová scéna prináša do Štúdia Olympia nový titul

A to zďaleka nie je všetko. Svoj repertoár obohacuje s ďalšou avizovanou novinkou aktuálnej divadelnej sezóny. Divadlo Nová scéna nadväzuje na líniu inscenácií „Off Nová scéna“ v Štúdiu Olympia, v ktorej otvára dvere aj novým odvážnejším divadelným žánrom, činohre a mladej generácii najtalentovanejších tvorcov. Vo štvrtok 16.2. uvedú v českej a slovenskej premiére text titana americkej realistickej drámy Tennesseeho Williamsa – HRU PRE DVOCH. Tragifraška na hranici psychologického thrilleru sleduje príbeh dvoch hercov Claire a Feliceho. Tých na konci turné opúšťa ich herecká spoločnosť. Ostávajú napospas jeden druhému, aby odohrali jedinú inscenáciu, ktorú v tomto zložení môžu hrať – Hru pre dvoch. Je to príbeh súrodencov, ktorých spája hrôzostrašná minulosť. Inscenáciu svojim nezameniteľným rukopisom obohatí enfant terrible českého a slovenského divadla Tomáš Procházka, ktorý na Slovensku režíruje po dlhšom čase. Divákom sa predstaví Lukáš Pišta a hostka Zuzana Haverda.

Trnava nielen s Agathou Christie

Z Bratislavy mierime do Trnavy. Unikátne spojenie živej hudby, tanca, divadla a výtvarného umenia sľubuje divadelný titul s názvom TEMPERAMENTY (AKO SA OČESAŤ VO VETRE A NEZAHODIŤ SRDCE). Uvádza ho v stredu (15.2.) trnavské Divadlo Jána Palárika. Tento týždeň poteší aj priaznivcov detektívok britskej autorky Agathy Christie. Sobotňajší večer vyhradilo divadlo detektívnej komédii PAVUČINA.

Článok pokračuje pod reklamou
Paganini / Štátna opera Banská Bystrica

Banská Bystrica v znamení lásky s Grófkou Maricou i Verdiho evergreenom

Štátna opera Banská Bystrica prináša dvojicu atraktívnych titulov. Na Valentína uvedie jednu z najznámejších operiet Emmericha Kálmána – GRÓFKU MARICU. Aj v nej sa Kálmán vyhral nielen s adaptáciou folklórnych prvkov, vďaka čomu táto opereta získala aj prívlastok ako „najmaďarskejšia opereta“. Dejovo nás prenáša do začiatku 20. storočia na maďarské panstvo krásnej a bohatej grófky Marice. Práve sem sa nechá inkognito najať za správcu schudobnený gróf Tasilo. Chce tak zarobiť peniaze na veno svojej sestry. Ako inak, medzi mladými ľuďmi vzplanie láska, no skomplikuje ju viacero zauzlení a peripetií. Ale napokon sa príbeh končí šťastne… V hlavných úlohách sa predstavia Helena Becse Szabo a Peter Malý.

O láske to bude aj v nesmrteľnej Verdiho opery LA TRAVIATA. V nej sa romantický príbeh hlavných hrdinov – mladého Alfreda Germonta a ženy ľahších mravov Violetty končí – ako mnohí viete – tragicky… Najbližšie sa na doskách Štátnej opery dočkáte tohto titulu v réžii Dany Dinkovej už vo štvrtok (16.2.2023). Pod taktovkou Jána Procházku sa predstavia Katarína Procházková, Dušan ŠimoŠimon Svitok.

Čarovná flauta sa vracia do Košíc

Premiérovo to bude v najbližší týždeň aj v Košiciach. Už koncom týždňa – v piatok a v sobotu (17. a 18.2.) v Historickej budove Štátneho divadla Košice uskutoční ďalšia premiéra sezóny.  Je ňou posledná opera majstra Wolfganga Amadea Mozarta Čarovná flauta. Na divadelné dosky sa, ako bližšie informujeme TU, vracia v novej inscenácii ČAROVNÁ FLAUTA po štvrtýkrát. Prinesie aj niekoľko debutov domácich aj hosťujúcich sólistov, ktorí tvoria zaujímavé obsadenie novej produkcie Opery ŠDKE

Čarovná flauta / ŠDKE / Kam za kultúrou

Kam za kultúrou? Na koncerty nielen v znamení lásky!

Od divadelných tipov mierime do koncertných siení, kde sa opäť povenujeme vážnej hudbe. Začíname v Košiciach. V deň sv. Valentína (14.2.2023) si Štátna filharmónia Košice pripravila mimoriadne atraktívny program. Výnimočný vokálny recitál zaznie na pôde Štátnej filharmónie Košice opäť po mnohých rokoch. vychutnajú nielen zaľúbené páry, ale aj milovníci krásneho spevu a melódií plných lásky, túžby a vášne. Podujatie, o ktorom informujeme TU, prinesie pôsobivú prehliadku vokálnej tvorby klasikov svetovej hudby v kombinácii s hudbou českých a slovenských autorov. V úlohe sólistov sa predstavia barytonista Richard Šveda a mezzosopranistka Zuzana Šveda. O klavírny sprievod sa postará Róbert Pechanec.

R. Šveda, Z. Šveda, R. Pechanec / Kam na koncert / Valentín v SFK / Kam za kultúrou

V Žiline naprieč filmovou hudbou

Štátny komorný orchester Žilina prináša počas týždňa vo štvrtok a v piatok (16. a 17.2.2023) dvojicu koncertov s názvom FAŠIANGOVÝ KONCERT FILMOVEJ HUDBY. Na koncerte sa okrem hudby, komponovanej priamo pre film, objavia aj slávne diela klasickej hudby, ktoré využili režiséri vo svojich filmoch a ktoré sa okrem koncertných siení udomácnili navždy na filmovom plátne a stali sa hitmi filmovej hudby po celom svete. ŠKO Žilina vystúpi pod taktovkou významnej slovenskej dirigentskej osobnosti Rastislava Štúra. Sólistom bude koncertný majster ŠKO Žilina, huslista Róbert Kopelman. V programe dostane priestor Krstný otec, Forrest Gump, Pán Prsteňov, Schindlerov zoznam, Perinbaba či Piráti z Karibiku.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF

Bratislava mladých nielen pre mladých

Prehľad divadelných a koncertných tipov zakončíme v Bratislave. Slovenská filharmónia hostí na svojej pôde počas najbližšieho týždňa štvoricu aktivít Hudobnej škôlky (o ktorých sme vás začiatkom sezóny informovali), no najmä dvojica atraktívnych koncertných stretnutí s Beethovenom či vystúpenie Symfonického orchestra Konzervatória v Bratislave.

V znamení sakrálnej hudby

Jedným z nich je koncert MISSA SOLEMNIS, ktorý na pôdu bratislavskej Reduty prichádza v rámci abonentného cyklu A vo štvrtok a piatok (16. a 17.2.2023) večer. Programom je impozantná a pritom intenzívne poetická Missa solemnis Ludwiga van Beethovena. Prináša posolstvo humanizmu v oblasti sakrálnej tvorby. Skladateľ chcel dielom osláviť zvolenie jeho priateľa arcivojvodu Rudolfa za olomouckého arcibiskupa. Dielo sa pre svoje interpretačné nároky a dĺžku trvania finálne udomácnilo viac v koncertných sálach než v liturgických obradoch. V Koncertnej sieni SF zaznie pod taktovkou charizmatického anglického dirigenta Jamesa Judda, niekdajšieho šéfdirigenta Slovenskej filharmónie.

James Judd / SF
James Judd so Slovenskou filharmóniou. Foto: J. Lukáš

Na koncerte, o ktorom sa dozviete viacej TU, povedie ansámbel vokálnych sólistov, Slovenský filharmonický zbor i orchester SF. Odchovankyne bratislavského konzervatória a VŠMU Ľubica Vargicová Veronika Hajnová sa predstavia po boku českého tenoristu Aleša Brisceina a slovenského kolegu Ondreja Mráza. Slovenský filharmonický zbor pripraví zbormajster Thomas Lang, ktorého pravidelné hosťovania prinášajú vždy znamenité výsledky.

Kam za kultúrou? Koncert s mladými hudobníkmi

V programovej ponuke Slovenskej filharmónie má svoje stabilné miesto aj hudobná edukácia. Hravému vzdelávaniu v oblasti hudby sa venuje nielen Hudobná škôlka, ale aj cyklus Junior. V rámci neho dávajú na pôde Slovenskej filharmónii aj mladým hudobníkom. V stredu 15. 2. 2023 sa o 18:00 predstaví Symfonický orchester Konzervatória v Bratislave pod taktovkou Juraja Jartima. Na programe sú diela Wolfganga Amadea Mozarta, Ľuboša Bernátha, Alexandre Guilmanta a Antonína Dvořáka. V sólových partoch sa predstavia klaviristka Elena Jarešová, sopranistka Barbora Návojská Dvorská a organista Samuel Lihotský.

Koncert Symfonického orchestra Konzervatória v Bratislave / Symfonický orchester Konzervatória v Bratislave Juraj Jartim / Kam za kultúrou / Kam na koncert / Slovenská filharmónia
Koncert Symfonického orchestra Konzervatória v Bratislave pod taktovkou dirigenta Juraja Jartima.

Foto: J. Kimlička, J. Lukáš, A. Trizuljak, SF, SND,  Štátna opera, ŠFK, ŠDKE, Konzervatórium Bratislava

Zdroj: Divadlo Aréna, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Nová scéna, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátne divadlo Košice, Štátny komorný orchester Žilina

*** Posledná aktualizácia – doplnené: 2023-02-13 (mk) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »