Novinky

Lotz Trio s Mozartom sa predstaví v Slovenskej filharmónii už v utorok

Lotz Trio / Dni starej hudby / Kam za kultúrou

V rámci cyklu Stará hudba privíta Slovenská filharmónia v Malej sále SF už v utorok 7. mája komorné zoskupenie LOTZ TRIO. Trio basetových rohov v zložení Róbert Šebesta, Ronald Šebesta a Igor Františák uvedie na koncerte so začiatkom o 19:00 hod. program z diela W. A. Mozarta.

Formácia Lotz Trio nesie meno po fenomenálnom nástrojárovi Theodorovi Lotzovi (1746 – 1792), ktorý pôsobil v Prešporku a Viedni. Zaujímavosťou je, že zásluhou Johanna Theodora Lotza sa okolo roku 1780 stáva centrom vývoja tohto nástroja Prešporok (Bratislava). Aj program, s ktorým sa predstavia na pôde Slovenskej filharmónie, zaznie na kópiách unikátnej sady jeho historických basetových rohov. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Stará radnica / Kam za kultúrou
Bratislava pod lupou: Stará radnica plná podnetov

Basetový roh zažil zlatý vek krátko po svojom vynájdení v polovici 18. storočia. Za svoju súčasnú existenciu vďačí najmä Mozartovi, ktorý si ho obľúbil a nezameniteľne ním vyšperkoval väčšinu svojich posledných vrcholných diel. O umeleckom využití tria basetových rohov svedčia viaceré dobové pramene. Najzaujímavejšie sú tie, ktoré sa týkajú koncertných aktivít slávneho klarinetistu a Mozartovho blízkeho priateľa Antona Stadlera. Ten vlastnil i rukopisy Terzettov, čo potvrdzuje list Constanze Mozartovej vydavateľovi: „…Stadler starší. Ten mal viaceré [skladby] v origináli a má tiež ešte neznáme kópie trií pre basetové rohy. Tvrdí, že kufrík, v ktorom boli tieto veci uložené, mu ukradli v Ríši. Ale iní ma ubezpečili, že kufrík bol v skutočnosti založený v záložni za 73 dukátov.

Lotz Trio v znamení Mozarta

Lotz trio pravidelne uvádza okrem iného Terzetti Wolfganga Amadea Mozarta a taktiež dobové aranžmány z Mozartových opier Čarovná flautaFigarova svadba či Don Giovanni. A inak tojmu nebude ani teraz. 

Lotz Trio / Dni starej hudby / Kam za kultúrou
Lotz Trio. Foto: Barbora Šebestová

Na úvod utorkového večera zaznejú Terzetto č. 1 a č. 3 KV 439b Wolfganga Amadea Mozarta. Terzetti, známe aj ako Fünfundzwanzig Stücke für drei Bassetthörner KV 439b, sú základným repertoárom tria basetových rohov. Dielo tvorí dvadsaťpäť voľných častí bez cyklického usporiadania do partít, serenád, či divertiment. V tejto podobe zodpovedá funkcii hudby k stolovaniu (Tafelmusik) či vystúpeniam počas spoločenských eventov v podobe Abendmusik či Nachtmusik. Interpreti si sami kreovali cyklické formy a upravovali ich podľa aktuálnych umeleckých, či spoločenských potrieb. Vzhľadom na stratu rukopisu je tzv. Seisenburgský odpis (c. 1788), nájdený v ruinách rakúskeho hradu Seisenburg, aktuálne najstarším zachovaným prameňom KV 439b,“ uvádza Róbert Šebesta, člen LOTZ TRIA. Nasledovať budú dobové aranžmány z Mozartovej opery Čarovná flauta, KV 620 pre toto jedinečné nástrojové zoskupenie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia jubiluje. Aké koncertné cykly prináša?

Vstupenky na podujatie zakúpite v Pokladnici SF ale aj online na webe.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »