Novinky

Letné sústredenie Slovenského mládežníckeho orchestra

Slovenský mládežnícky orchester / Allegretto Žilina 2023

Presne po roku sa v Košiciach v dňoch 1. až 8. júla 2023 opäť koná letné sústredenie Slovenského mládežníckeho orchestra. Na pôde spoluorganizátorov a partnerov podujatia – Konzervatória Timonova 2 v Košiciach, Národného divadla Košice a Štátnej filharmónie Košice – mladí hudobníci naštudujú symfonický repertoár. Následne ho uvedú na dvojici koncertov v Košiciach (Dom umenia, 7. júla, 19.00 h) a v Budapešti (Maďarský dom hudby, 8. júla, 19.00 h).

55 mladých hudobníkov – študentov slovenských konzervatórií a vysokých hudobných škôl. V rámci projektu Letné sústredenie Slovenského mládežníckeho orchestra, naštudujú mladí hudobníci pod vedením renomovaných hudobníkov a skúsených orchestrálnych hráčov. Tentoraz to budú skladby Letný večer Zoltána Kodálya, Koncert pre trombón a orchester Nina Rotu a Symfóniu Es dur Hob. I.:103 “S vírením tympanov” Josepha Haydna.

Slovenský mládežnícky orchester
Slovenský mládežnícky orchester. Foto: Peter Drezik

Letné sústredenie Slovenského mládežníckeho orchestra pod taktovkou sľubnej hviezdy

Na koncerte zaznie na úvod skladba Letný večer Zoltána Kodálya. Tú skladateľ venoval Arturovi Toscaninimu na znak vďaky, že ho oslovil na skomponovanie orchestrálneho diela po tom, ako úspešne v milánskej La Scale uviedol premiéru skladateľovho opusu Psalmus Hungaricus. Nasledovať ju v programe bude Koncert pre trombón a orchester Nina Rotu, miestami pripomínajúci jeho hudbu k filmom Federica Felliniho, ktorý sa suverénne etabloval v koncertantnom repertoári pre trombón. Ako sólista sa predstaví víťaz medzinárodnej interpretačnej súťaže pre dychové nástroje Žestě Brno 2022, mladý slovenský trombonista Matúš Krpelan.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viva Musica! - záhrady 2023
Viva Musica! prináša hudbu aj do bratislavských záhrad

Druhá polovica koncertu bude patriť Symfónii Es dur Hob. I:103 „S vírením tympanov“ Josepha Haydna, skomponovanej počas skladateľovho pobytu v Londýne (1794-1795) pre koncerty Johanna Petra Salomona, huslistu, dirigenta, ale zároveň hudobného impresária, ktorý Haydna do Londýna priviedol. Prívlastok symfónie je odvodený od výrazného tympanového sóla, ktorým celá skladba začína. Taktovku nad orchestrom prevezme grécky dirigent Dionysis Grammenos s úspešne sa rozvíjajúcou kariérou. Aj napriek mladému veku účinkuje na popredných európskych pódiách. Magazín Die Welt ho označil za jednu z najsľubnejších hviezd zajtrajška.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Martin Krajčo / Hortus Artis / Kam za kultúrou
Martin Krajčo: K tvorbe Hummela mám veľmi pozitívny vzťah

Program následne zaznie na dvoch koncertoch: 7. júla v Dome umenia v Košiciach a 8. júla Maďarskom dome hudby v Budapešti.

Pod kuratelou skúsených hudobníkov

V rámci projektov Slovenského mládežníckeho orchestra, ktorý patrí ku kľúčovým hudobnovzdelávacím aktivitám Hudobného centra, sa mimoriadny dôraz kladie na dôsledný proces hudobného naštudovania. V priebehu sústredenia hudobníci absolvujú delené skúšky pod vedením pedagógov – skúsených orchestrálnych hráčov. Skupiny huslistov a sláčikové nástroje budú viesť Michal Ďuriš (Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI) a Mátyás Mézes (Štátna filharmónia Košice). Milan Radič (Mozarteum Orchester Salzburg) povedie skupinu viol a skupinu violončelistov Zuzana Ďurčeková (Štátna filharmónia Košice), Skupine kontrabasistov sa bude venovať Juraj Valenčík. Hráči na dychových nástrojoch budú pracovať pod vedením Ronalda Šebestu (Symfonický orchester Slovenského rozhlasu). Tympanistovi sa bude venovať Máté Ács (Štátna filharmónia Košice) a vybrané ansámblové skúšky povedie dirigent Adrián Harvan.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou / 27.2023
Kam za kultúrou? Top tipy pre 27. týždeň roka 2023

TS, Hudobné centrum, www.hc.sk

Foto: Peter Drezik

Zdroj: Hudobné centrum

Redakciu informovala Zuzana Meleková, manažér vzťahov s verejnosťou Hudobné centrum

*** Správu sme redakčne upravili. ***

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

S novým týždňom prichádza čas aj na najnovší diel tipov kam za kultúrou. Pozrite sa s nami na
najzaujímavejšie divadelné a koncertné zážitky najbližších dní a nechajte sa opäť inšpirovať!

Read More
Nabucco / Kam za kultúrou
Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Opera Slovenského národného divadla uvádza na prelome septembra a októbra prvý premiérový titul svojej 104. sezóny – operu Nabucco. Pozrite si, čo nájdete v najnovšej bratislavskej inscenácii.

Read More
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Translate »