Novinky

Kam za kultúrou? Od klarinetu k organu či rozlúčke so sezónou

Kam za kultúrou? Od klarinetu k organu či rozlúčke so sezónou

Kam za kultúrou od pondelka 13. mája 2024? Prinášame vám aj tipy na atraktívne koncerty v znamení interpretačne kvalitného hudobného umenia. Inšpirovať sa ponukou najnovších hudobných zážitkov môžete tentoraz v samostatnom článku Kam za kultúrou? Od klarinetu k organu, nechať sa unášať na vlnách swingu či rozlúčiť sa so sezónou v Košiciach.

V najnovšom prírastku redakčného výberu tipov zo sveta kultúry vás opäť zoberieme za najzaujímavejšími kultúrnymi podujatiami najbližších dní. Kam za kultúrou aj tentoraz prináša koncertné a divadelné tipy či ponuky niekoľkých zaujímavých výstav. Keďže je ich hojne, pre lepšiu prehľadnosť si ich tentoraz rozdelíme a bližšie si ich predstavíme v samostatných častiach. Nechajte sa inšpirovať a poďte to všetko s nami aj objaviť!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!
Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!

Nemenej atraktívny je aj svet hudobného umenia. Košická filharmónia sa rozlúči s aktuálnou koncertnou sezónou. Na svoje si prídu milovníci vokálneho umenia či organu v Žiline, kde priestor dostanú bok po boku mladý i skúsený organista. V Bratislave prežijete v rozhlasovej Pyramíde deň s klarinetom a Noc múzeí a galérií prinesie do Múzea J. Cikkera swingový večer. Bratislavu ovládnu tiež premiéry slovenských skladateľov. V Piešťanoch okúsite spojenie hudby a poézie a v Nitre sa opäť raz rozoznie festivalový organ. Tentoraz pod rukami talianskeho organistu.

Košice sa lúčia so sezónou. Už čoskoro tam totiž začína Košická hudobná jar

Prvým z koncertných tipov v 20. vydaní Kam za kultúrou je Štátna filharmónia Košice. Vo štvrtok 16. 5.2024 sa o 19:00 v Dome umenia uskutoční záverečný koncert aktuálnej 55. koncertnej sezóny košických filharmonikov. Orchester ŠFK pod vedením dirigenta Petra Altrichtera uvedie Symfóniu č. 3 D dur od Franza Schuberta a Suitu A dur od Antonína DvořákaKoncerte pre violončelo a orchester a mol od Roberta Schumanna sa predstaví violončelista Václav Petr. Podujatiu bude predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie o 18:00.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Žilinským Domom umenia Fatra sa rozozvučí organ

V žilinskom Dome umenia Fatra to bude atraktívna dvojica podujatí. Prvý z nich zažijete už v utorok 14. mája 2024, kedy sa uskutoční jarný koncert Žilinského miešaného zboru a hostí. K hosťom Žilinského miešaného zboru patria For You Acapella, DSZ Žiliňáčik a organista Tomáš Sivčák, pričom večer budú povedú dirigenti Štefan Sedlický a Barbora Brosová-Lipková. Organizátori toto hudobné stretnutie venujú životnému jubileu skladateľa Pavla Kršku.

Dom umenia Fatra
Dom umenia Fatra v Žiline. Zdroj: archív ŠKO Žilina

Na svoje si milovníci organového umenia v Žiline prídu aj vo štvrtok 16. mája, kedy sa v Dome umenia Fatra uskutoční Organový recitál významného absolventa žilinského konzervatória a medzinárodne renomovaného sólistu Pavla Valáška. Pavol Valášek žije a pôsobí ako hlavný chrámový organista v nemeckom Oberstdorfe a je medzinárodne renomovaným sólistom. Naposledy ho žilinské publikum mohlo počuť na vianočných koncertoch 2019. Jeho hosťom bude ďalší organista, študent 5. ročníka Konzervatória Žilina, Matúš Vlžák.

Pavol Valášek
Pavol Valášek Zdroj: ŠKO Žilina

Program na pódium DUF prináša najvirtuóznejšie diela svetovej organovej literatúry. Otvorí ho Prelúdium k Misse solemnis Pavla Kršku. Publikum si vypočuje tiež Introduction und Passacaglia d mol Maxa Regera. Pachelbelovu Ciaconu f mol a uši si chystajte aj na dvojicu úryvkov z 4 Skizzen für den Pedalflügel, op. 58 (III. Lebhaft, IV. Allegretto) Roberta Schumanna. Zastúpenie budú mať aj skladatelia Louis James Alfred Lefébure-Wély s dielom Marche C dur či Johann Sebastian Bach s Prelúdiom a trojitou fúgou Es dur BWV 552 a Triovou sonátou C Dur BWV 529. Z diela Jeanne Demessieux zaznie Te Deum op. 11 a program ukončí Maurice Duruflé a jeho Suite op. 5 (II. Sicilienne, III. Toccata).

Kam za kultúrou? Tip redakcie: piešťanské Básne múzické

Tento týždeň sľubuje aj jedinečný hudobno-umelecký zážitok, ktorý sme museli zahrnúť medzi tohto týždňové TOP tipy kam za kultúrou. Tým je stretnutie hudby s poéziou v Dome umenia SF v Piešťanoch. Hudobno-dramatický projekt s názvom Básne múzické ponúkne návštevníkom 14. mája 2024 v čase od 19:00 do 20:30 hod. koncertné pásmo zostavené z atraktívneho zhudobnenia tvorby významných slovenských básnikov – Jána Smreka, Rudolfa Dilonga, Jána Kostru, Jaroslava Seiferta, Milana Rúfusa, Pavla Országha Hviezdoslava. 

Jazz / RHA_2021 - František Báleš Ansámbl
František Báleš Ansámbl úspechom korunovali aj Hviezdoslavovo výročie.

František Báleš, spolu s kvartetom popredných profesionálnych hudobníkov, vystúpia v Dome umenia v poeticko-koncertnom pásme, ktorého kvalitu potvrdzujú viaceré prestížne ceny (napr. Esprit Jazz Awards, Radio Head Awards). V ikonickej budove architekta Ferdinanda Milučkého sa opäť stretne hudba s poéziou. Príďte sa presvedčiť ako im to spolu ladí.

Bratislava Clarinet Day rozozvučí už v stredu klarinety v rozhlasovej Pyramíde

Klarinetista a skladateľ Braňo Dugovič organizuje v stredu 15. mája pilotný ročník podujatia Bratislava Clarinet Day. V priestoroch Štúdia 5 Slovenského rozhlasu v bratislavskej rozhlasovej Pyramíde uvedie tri rôzne zostavy a diela venované tomuto univerzálnemu nástroju. Podujatie o 18:00 hod. otvorí Clarinet Trios, Lesser Known or Forgotten, ktoré vystúpi v zostave Branislav Dugovič (klarinet), Kristína Smetanová (klavír), Kara Taylor (violončelo). Prítomnýmí zahrajú Trio (G-moll), op.94 od nemeckého skladateľa Wilhelma Bergera. Nasledovať bude vystúpenie jediného slovenského klarinetového kvarteta – Aurum Clarinet Quartett, ktoré pokračuje v májovej sérii koncertov. 

Aurum Quartet
Aurum Quartet počas vystúpenia na pôde Slovenského inštitútu vo Viedni. Foto: Silvia Mária Petrovits pre LitArt Agency

Pod Pyramídou sa predstaví v tradičnom zložení klarinetistov Albín Blaho, Šimon Štímel, Martina Lišková – a hráča na basklarinet, Jozefa Eliáša. Vychutnáte si ich tentoraz s dielami Quartettino Semplice Ilju Zeljenku a  Summer music od bulharského skladateľa Konstantina Ilievského. V záverečnom recitáli pod názvom Classic Malts sa prítomným predstaví klarinetista Ronald Šebesta. Publiku ponúkne rôznorodý mix skladieb od I. Stravinského (Three pieces), G. Scelsiho (Ixor), S. Sciarriniho (Let me die before I wake), K. Stockhausena (In Freundschaft),  S. Reicha (New York Counterpoint).

Kam za kultúrou má zaostrené aj na premiéry. Slovenská hudba u Albrechtovcov

V ten istý deň – v stredu 15. mája ale pre zmenu v Dome Albrechtovcov na Kapitulskej ulici v bratislavskom Starom Meste pokračuje tretím, záverečným koncertom z jarného cyklu nsh.komorne. Tvorcovia ho venovali premiéram skladieb slovenských hudobných skladateľov a retrospektívnym pohľadom súčasne. Od 19:00 hod. zaznejú v podaní Ensemble Ricercata diela Martiny Kachlovej,  Mateja Slobodu, Iris Szegy, Mirka Krajčiho, Daniela Remeňa a Jany Kmiťovej. 

Dom Albrechtovcov / Poklady Slovenska / Kam za kultúrou
Dom Albrechtovcov v Bratislave

Skladateľky Martina Kachlová a Jana Kmiťová sa vo svojich piesňach vracajú do rokov mladosti, ľudského aj skladateľského dozrievania – kým prvá z nich komponuje na vlastné texty, druhá na preklady veršov Borisa Pasternaka a Josého Birésa. Do študentských čias sa vracia aj ďalšia skladateľka, Iris Szeghy, v revízii piesňového cyklu Prosté a ťažké napísaného v roku 1978 na priamočiaro adresné a takisto retrospektívne ladené slová Milana Rúfusa. Návratom je aj revidovaná verzia Piatich japonských piesní Daniela Remeňa, vytvorená takmer tridsať rokov po ich vzniku, autorova pocta Igorovi Stravinskému. 

Článok pokračuje pod reklamou

Ďalšiemu velikánovi hudby minulého storočia, Arnoldovi Schönbergovi, zasa vzdáva hold vo svojich klavírnych miniatúrach skladateľ Matej Sloboda. Druhá inštrumentálna kompozícia večera, Ritorno pre klarinet, husle, violu a violončelo Mirka Krajčiho, síce vznikla iba v minulom roku, ideu ,,návratu” má však už v samotnom názve…

Dvojručný klavír s jazzovým unikátom v Moyzeske

K ďalším koncertným tipom, ktorým ulahodíme priaznivcom klavírnej literatúry, patrí koncert pre dva klavíry a štyri ruky v Bratislave. Excelentné zážitky návštevníkom koncertu v Moyzesovej sieni sľubuje koncert Play Piano 4 Piano z cyklu Play Piano. Popri dielach A. Dvořáka a V. Lejska zaznie aj originálna jazzová Sonáta pre dva klavíry A. Moyzesa.  S dielami na programe sa v stredu 15. mája od 19:00 hod. predstaví dvojica vynikajúcich slovenských klaviristov – Eva Varhaníková a Ladislav Fančovič, ktorí patria k špičke interpretačného umenia na Slovensku.

Eva Varhaníková a Ladislav Fančovič. / Kam za kultúrou
Eva Varhaníková a Ladislav Fančovič. Zdroj: CALEH

Kam za kultúrou má zaostrené aj na mladé umenie. Mladí umelci sa predstavia aj v Karlovej Vsi

Bratislavčanov i Karlovešťanov na Námestí sv. Františka v MČ Bratislava-Karlova Ves potešia v utorok 14. mája 2024 po 17:00 hod. hudobným zážitkom mladí hudobníci. Členovia Komorného orchestra Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava sa predstavia pod vedením Mgr. art. Juraja Tomku, ArtD. Na programe majú diela velikánov Antonia Vivaldiho a Benjamina Brittena. Sólistkou stretnutia bude bude vo Vivaldiho Koncerte pre flautu, sláčiky a B.C. c mol, RV 443 flautistka  Veronika Soviarová. 

Komorný orchester Konzervatória
Komorný orchester Konzervatória Zdroj: Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava

Študentov najstaršieho slovenského konzervatória čaká počas tohto týždňa aj niekoľko ďalších vystúpení. Už v stredu o 18:00 hod. pokračuje cyklus podujatí Konzervatórium v paláci májovým stretnutím v bratislavskom Pistoriho paláci. Tentoraz sa návštevníkom predstaví desiatka študentov od 1. až do 6. ročníka z odborov hry na gitare, husliach a viole z tried Mgr. art. Miloša Slobodníka, Mgr. art. Radky Krajčovej, doc. Mgr. art. Ivana Paloviča, PhD. či MgA. Daniela Rumlera. Tešiť sa môžete aj na štvoricu cimbalistov z triedy Mgr. art. Marcela Comendanta.

Konzervatórium v Pistoriho paláci pokračuje i v marci
Konzervatórium v Pistoriho paláci pokračuje aj v máji

V tom istom čase sa v Seminárnej sále Univerzitnej knižnici v Bratislave predstavia študenti spevu v sprievode pedagógov Konzervatória s programom z diel evergreenov Gejzu Dusíka, Franza Lehára, speváckych sól a duet slávnych operiet a muzikálových hitov Gershwina, Webbera či Loeweho. Program, kde si môžete okúsiť mladé umenie, vyvrcholí v nedeľu o 17:00 hod. na ďalšom tradičnom mieste stretnutí s mladými nádejami hudobného umenia – v petržalskom Cik-Cak Centre.

Kam za kultúrou cez víkend? Sobotný večer na vlnách swingu

V sobotu 18. mája 2024 otvoria svoje brány múzeá po celej Európe a ostanú otvorené dlhšie než zvyčajne. K podujatiam, ktoré by ste si v rámci Noci múzeí a galérií určite nemali nechať ujsť, patrí koncert Hot jazz a swing s Jankou Dekánkovou a Ladislavom Fančovičom v Múzeu Jana Cikkera v Bratislave. Od 20:00 hod. sa krásne priestory funkcionalistickej vily a prítomné publikum prostredníctvom hudobného stroja času ocitnú v dobe, keď sa hrával hot jazz & swing – v dobe, keď niekdajší domáci pán – Ján Cikker – práve vyrastal a tento hudobný žáner i sám často s potešením hrával.

Fats Jazz Band
Vydajte sa na cestu do doby Jána Cikkera.

Bratislavské klarisky v znamení lásky a vokálnej hudby

Nedeľa v bratislavskej Koncertnej sieni Klarisky ponúkne májový koncert dvoch zborov s názvom Z lásky, ktoré predstavia diela slovenskej a svetovej zborovej tvorby. Výber poukazuje na jedinečnosť zborového spevu, ktorý má v Bratislave bohatú tradíciu. Na májovom koncerte chcú peknou hudbou a spevom spájať generácie. Láska je hlavným leitmotívom celého koncertu. Publiku sa predstavia dva zbory – CANTICA ISTROPOLITANA a renomovaný Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu, ktorý si v aktuálnej koncertnej sezóne pripomína 70 rokov od svojho založenia. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Za kultúrou: 20. týždeň v divadle nielen s Novou drámou
Za kultúrou: 20. týždeň v divadle nielen s Novou drámou

V ich podaní si pod taktovkou Adriana Kokoša môžu poslucháči vypočuť aj jedinečnú A Little Jazz Mass, či temperamentné slovenské ľudové piesne. Mladých umelcov budú v koncertnom programe striedať skúsení speváci novo vzniknutého zboru CANTICA ISTROPOLITANA. Okrem zborovej svetovej klasiky, zaspievajú aj naše tradičné ľudové spevy, ktoré majstrovsky zhudobnili velikáni slovenskej hudobnej moderny ako sú Eugen Suchoň, či Alexander Moyzes. Súčasne v podaní obidvoch zborov na záver odznie už kultová pieseň Aká si mi krásna. Sprevádzať ich budú klaviristi Denisa Hložek a Maroš Klátik a sólisticky sa predstaví sopranistka Marianna Prievozníková Geleneky.

Nitra s festivalovým organom opäť v nedeľu

Týždeň s hudbou vyvrcholí v nedeľu 19. mája 2024 večer štvrtým koncertom festivalu Ars Organi 2024 sa bude konať tentoraz v Evanjelickom kostole sv. Ducha v Nitre. Predstaví sa na ňom zahraničný hosť – organista Eugenio Maria Fagiani z Talianska.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy v máji 2024? Tieto sa oplatí vidieť / Kam za kultúrou
Kam na výstavy v máji 2024? Tieto sa oplatí vidieť

Ďakujeme za vašu priazeň. Veríme, že sme vás naším divadelným výberom zhrnutým v tomto vydaní Kam za kultúrou opäť inšpirovali a vybrali ste si svojho favorita. Tipy na atraktívne výstavy a podujatia počas mesiaca mája nájdete v špeciálnom vydaní tipov Kam na výstavy. Nevynechajte ani aktuálne vydanie Kam za kultúrou a inšpirovať sa divadelnými zážitkami môžete v  samostatnom článku Za kultúrou: 20. týždeň v divadle nielen s Novou drámou.

Želáme príjemné dni a budeme radi, ak nám zachováte svoju priazeň a necháte sa nami inšpirovať aj na budúce. Nezabudnite si prečítať ani dalšie zaujímavé články portálu Art & History Magazine a sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach.

Foto: Miriama Fencíková, Linda Kisková Bohušová, Silvia Mária Petrovits, archív Nadácie VÚB, RTVS/livestream, ŠKO Žilina

Koláž: Silvia Mária Petrovits

Zdroj: Hudobné centrum, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, LitArt Agency, MÚ Nitra, Music Press Production, My Piano, Noc múzeí a galérií, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Predpredaj.sk, Ticketportal.sk

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »