Novinky

Konvergencie predstavia aj tvorbu laureátov 3. ročníka skladateľskej súťaže festivalu

Laureáti / Konvergencie / súťaž 2023

Skladateľská súťaž festivalu komornej hudby Konvergencie, ktorej hlavným cieľom je iniciovať vznik a uvádzanie nových diel s generačným prepojením medzi skladateľmi a interpretmi, získala v treťom roku svojej existencie prívlastok medzinárodná. Jej laureátov sme spoznali ešte v júli, no už o pár dní uvedú ich víťazné diela aj na jednom z koncertov jesennej časti festivalu Konvergencie. Konkrétne sa tak stane 23. 9. 2023 v Primaciálnom paláci počas Bratislavskej noci komornej hudby.

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie vznikol v roku 2000 v Bratislave. Už viac ako dve dekády každoročne vytvára priestor pre umelcov a milovníkov hudby, kde sa môžu priblížiť k rôznym žánrom, projektom a osobnostiam komornej hudby z celého sveta. Konvergencie sa venujú aj vydávaniu CD nahrávok a kníh či publikovaniu pravidelných podcastov. Okrem týchto aktivít vo veľkej miere Konvergencie upriamujú pozornosť aj na edukatívne projekty. Sú to napr. kurzy komornej hudby, majstrovské kurzy s renomovanými zahraničnými hudobníkmi a súbormi, odborné semináre. V neposlednom rade k ním patrí aj skladateľská súťaž, do ktorej sa od roku 2021 prihlásilo už vyše 45 kompozícií.

Konvergencie / september 2023 / Kam za kultúrou

Podujatie, určené mladým tvorcom do 35 rokov, tohto roku otvorili nielen pre slovenských, ale aj pre českých záujemcov. Tomu zodpovedalo aj zloženie medzinárodnej poroty. Jej súčasťou sa stal aj významný český skladateľ Jaroslav Šťastný (alias Peter Graham). Ďalšími členmi poroty, ktorí hodnotili skladby, boli skladatelia prof. Jevgenij Iršai (predseda poroty), Lukáš Borzík, Adrián Demoč a interpreti nórsky huslista Nils Økland, violončelista Jozef Lupták, klaviristka Nora Skuta a klarinetista Branislav Dugovič.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Rusalka ŠFK / Kam za kultúrou
ODPORÚČAME: Rusalka s hviezdnym obsadením v košickej filharmónii

"Opäť posúvame hudbu ďalej" Tak znie heslo súťaže festivalu Konvergencie

Medzinárodná nebola len účasť prihlásených skladateľov a skladateľky, či obsadenie hodnotiacej poroty, ale aj snaha organizátorov súťaže o uvedenie nových kompozícií ako na Slovensku, tak i v rámci nadviazaných zahraničných spoluprác. „Pre tento ročník sa podarilo nadviazať spolupráce, kedy diela tohtoročných laureátov budú uvedené aj v spolupráci so súťažou Vladimir Mendelssohn Competition na festivale Ascoli Piceno v Taliansku či zaradené v koncertnej sezóne PKF — Prague Philharmonia. Tým sa skladateľská súťaž stáva aj omnoho atraktívnejšia pre mladých,“ prezradil umelecký riaditeľ Konvergencií Jozef Lupták.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ŠFK / Abo 55 sezóna 2023/2024
Štátna filharmónia Košice spúšťa predaj abonentiek na sezónu 2023/2024

Napíšte nám „messiaenovské kvarteto“

Tak znelo jedno z kritérií, ktoré museli mladí skladatelia a skladateľky splniť pre zapojenie do tohtoročnej súťaže. Organizátori obdržali i napriek náročnejšiemu zadaniu (obsadenie odkazovalo na slávne dielo Oliviera Messiaena Quatuor pour la fin du Temps), celkovo 13 skladieb kvartet pre klarinet, husle, violončelo a klavír, s možnosťou použitia elektroniky. Do súťaže sa prihlásili začínajúci i etablovaní mladí skladatelia, študenti Akadémie múzických umení v Prahe, Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne, VŠMU v Bratislave, Akadémie umení v Banskej Bystrici, Pedagogickej fakulty Univerzity Hradec Králové, ale aj Pápežského inštitútu posvätnej hudby v Ríme alebo University of Chichester vo Veľkej Británii. Medzinárodná porota pod vedením profesora Jevgenija Iršaia (VŠMU) vybrala spomedzi prihlásených skladieb štyri kompozície, ktorých autormi sú Adam Štefunko, Marek Fóra, Šimon LučeničJuraj Gažmerčík.

Laureáti 2023 / Konvergencie

Premiérové uvedenia zaznejú na festivale Konvergencie

Premiéry skladieb zanejú 23. 9. 2023 o 16:00 hod. v Primaciálnom paláci počas Bratislavskej noci komornej hudby, ktorá bude súčasťou 24. ročníka medzinárodneho festivalu komornej hudby Konvergencie. „V súčasnosti zostavujeme ansámble, v ktorých budú budú účinkovať umelci ako Branislav Dugovič, Albín Blaho, Juraj Tomka, Nora Skuta, Zuzana Biščáková a ďalší. Program z diel laureátov doplní skladba Alonsa J. Burgosa Variations for 4 cellos a Quartetto d’Archi Rosity Piritore, víťazky Vladimir Mendelssohn Competition 2022 v podaní Spectrum Quartett. Vďaka partnerstvu Konvergencií s touto súťažou zaznie skladba nášho vlaňajšieho laureáta Adama Hudeca Self-Centered Variations v septembri na talianskom festivale v Ascoli Piceno. Sme radi, že vynikajúci hudobník a inšpirujúca osobnosť, violista Vladimir Mendelssohn, ktorý viackrát vystúpil na Konvergenciách, ostal takto symbolicky na našom festivale prítomný,“ povedal o pripravovanom podujatí Jozef Lupták, riaditeľ festivalu Konvergencie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia s jubilejnou sezónou. Čo prináša 75. koncertná sezóna?

TS, Konvergencie, www.konvergencie.sk

Zdroj: Konvergencie

Redakciu informovala a fotografie poskytla  Ivana Schwarz, PR manažérka festivalu Konvergencie

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »