Novinky

KHJ: Tretí festivalový týždeň v znamení pestrosti

Košická hudobná jar / KHJ 2023 / tretí festivalový týždeň

Počas druhého májového týždňa zažijete s festivalom Košická hudobná jar (KHJ) žánrovo pestrý týždeň. Návštevníkom prináša atraktívnu dvojicu koncertov a hudobných prienikov. Adelphi Quartet & Barok a jazz - to je ponuka tohto týždňa!

Košice sa nesú vo festivalovej atmosfére aj počas najbližších dní, kedy program medzinárodného festivalu Košickej hudobnej jari (KHJ) prináša, ako sme avizovali, dvojicu koncertov. Sľubuje atraktívnu dramaturgiu a netradičné spojenie. Tretí festivalový týždeň prinesie dve podujatia a rôzne žánre – od komornej hudby v podaní sláčikového kvarteta, cez hudbu baroka až po symfonický jazz Georgea Gershwina. Komorný koncert na Slovensku debutujúceho ansámblu – Adelphi Quartet sa uskutoční v mystickom prostredí synagógy na Zvonárskej ulici a symfonický koncert s názvom Barok a jazz v košickom Dome umenia.

Štátna filharmónia Košice / Dom umenia / Košická hudobná jar
Dejiskom štvrtkového koncertu bude Dom umenia v Košiciach. Zdroj: archív ŠFK

V synagóge s Adelphi Quartet

Prvý večerný koncert tohto festivalového týždňa odohrá už v utorok 9. mája 2023 v Synagógena Zvonárskej v Košiciach na Slovensku debutujúci Adelphi Quartet. Štyria členovia Adelphi Quartet pochádzajú zo Španielska, Belgicka, Nemecka, Británie a sídlia v Salzburgu. V roku 2022 získali 2. cenu na Medzinárodnej súťaži vo Wigmore Hall. Medzi predchádzajúce ocenenia patrí 1. cena v súťaži nadácie Irene Steels-Wilsing 2020 na festivale Heidelberger Frühling a 3. cena na súťaži Paola Borcianiho 2021 v Taliansku. Za posledný rok malo kvarteto debutové recitály vo Wigmore Hall, Fundación Juan March v Madride, na Festspiele Mecklenburg-Vorpommern a na festivale v Aldeburghu. Adelphi Quartet je reprezentačným telesom nadácie YCAT Hansa Kellera.

Adelphi Quartet
Adelphi Quartet. Foto: Roland Unger

Svoj debut na Slovensku a koncertovanie v najstaršej zachovanej košickej synagóge členovia kvarteta veľmi vítajú: Je to privilégium a česť vystupovať v nádhernom historickom meste Košice! Budeme tam po prvýkrát a veľmi sa tešíme, že môžeme priniesť program, ktorý je pre nás mimoriadne vzácny. Cítiť energiu architektúry a nuansy histórie nás určite inšpiruje, aby sme tomuto koncertu dali život. Na Košickej hudobnej jari odznie v interpretácii Adelphi Quartet Mozartovo Sláčikové kvarteto č. 14 G dur nesúce podtitul „Jarné“ a Sláčikové kvarteto č. 6 f mol od Felixa Mendelssohna-Bartholdyho.

Netradičné spojenie baroka a jazzu prináša publiku festival KHJ

V Štátnej filharmónie Košice sa už vo štvrtok 11. mája 2023 večer dozviete, aká je spojitosť medzi zdanlivo vzdialenými obdobiami a hudobnými štýlmi. Symfonický koncert s názvom Barok a jazz návštevníkom ponúkne diela PurcellaVivaldiho a Gershwina. Poslucháč v nich precíti spojitosť medzi zdanlivo vzdialenými obdobiami a hudobnými štýlmi. O ich interpretáciu sa postará sólista Daniel Hrinda orchester Štátnej filharmónie Košice pod vedením Milana Turkovića.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou v týždni od 8. mája 2023?

Sólistom štvrtkového večera v Košiciach bude slovenský fagotista Daniel Hrinda, ktorý bol pravidelným účastníkom francúzskej Akadémie Maurica Bourgua. Tá mala zásadný vplyv na vývoj jeho porozumenia technike hry na dychovom nástroji. V štúdiách hudobnej a štýlovej interpretácie a zvuku ho najviac ovplyvnili Milan Turković a Sergio Azzolini, ktorí sú pravdepodobne najznámejšími sólovými hráčmi na fagote. Daniel Hrinda je zakladajúcim členom Malajského filharmonického orchestra v Kuala Lumpur. V súčasnosti pôsobí ako sólovým fagotista Katarskej filharmónie v Dohe a je žiadaným komorným hráčom. V Košiciach bude Daniel Hrinda interpretovať Vivaldiho Koncert pre fagot a sláčikový orchester e mol a úpravu Gershwinovej Suity z Porgy a Bess.

“Barok a jazz krásne komunikujú v tanci a rytme. Snúbia sa s fagotovým basso continuo v prísnej disciplinovanosti vo svojich formách, a týmto mi umožňujú veľkú slobodu v interpretácii.”

Daniel Hrinda / Košická hudobná jar

Barok a jazz krásne komunikujú v tanci a rytme. Snúbia sa s fagotovým basso continuo v prísnej disciplinovanosti vo svojich formách, a týmto mi umožňujú veľkú slobodu v interpretácii. Kvalita skladieb tohto koncertu a ich veľkých hudobných skladateľov je časom dôkladne preverená, a preto poslucháčmi neustále žiadaná a obľúbená. Večer pod taktovkou Milana Turkovića, jedného z historicky najvýznamnejších majstrov fagotu a známeho rakúskeho podporovateľa hudby (a jedného z mojich najlepších učiteľov), je pre mňa obzvlášť milý v Košiciach, v meste mojich prvých hudobných štúdií, pozýva na koncert fagotista Daniel Hrinda.

Košická filka pod taktovkou Milana Turkovića

Milan Turković pochádza z rakúsko-chorvátskej rodiny, vyrastal vo Viedni a ako jeden z mála sólových fagotistov sa stal medzinárodne známym. Neskôr sa z neho stal úspešný dirigent, ktorý vystupuje po celom svete. Je držiteľom Edisonovej ceny a v roku 2010 získal aj nemeckú cenu „Echo Klassik“. Pravidelne pôsobí v porotách na medzinárodných súťažiach. Turković bol mnoho rokov členom Concentus Musicus Wien, Spoločnosti komornej hudby Lincolnovho centra a zakladajúcim členom Ensemble Wien-Berlin.

Milan Turković

“Prinášame vám pikantnú koncertnú kombináciu baroka a jazzu.“

Koncert s orchestrom ŠFK približuje nasledovne: Baroková hudba a jazz majú spoločného viac, než by sa na prvý pohľad zdalo. Najmä suita z Kráľovnej víl obsahuje niekoľko tanečných častí, v ktorých počuť skutočný swing. Rytmické modely Vivaldiho odkazujú na obdobný systém v jazze. Na druhej strane, Gershwinova hudba pozostáva z toho, čo nazývame ,symfonickým jazzom´ – teda hudby, ktorá stavia most ku klasickej hudbe. Nie je prekvapením, že jazzoví hudobníci sa často odvolávajú na barokovú hudbu a naopak. A práve v tejto filozofickej línii vám prinášame pikantnú koncertnú kombináciu baroka a jazzu.

Máte už svoje vstupenky?

Cena vstupného na komorný koncert ADELPHI QUARTET je 15 €, zľavnené 12 €. Cena vstupného na symfonický koncert BAROK A JAZZ je 13/12/11 €, zľavnené 10/9/8 €, lóža 17 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto/Zdroj: archív ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
*** Správu sme redakčne upravili. (red) ***

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »