Novinky

KHJ štartuje pod otvoreným nebom s Belfiato Quintet

Belfiato Quintet

Už tento týždeň začína v Košiciach 68. ročník festivalu. Otváracie stretnutie sa uskutoční v utorok 21. mája 2024. Jeho dejiskom bude, ak počasie dovolí, nádvorie Východoslovenskej galérií. Program má na starosti české dychové zoskupenie Belfiato Quintet. České dychové kvinteto sa divákom predstaví s programom v znamení aktuálneho Roku českej hudby.

Deň D je tu! Už dnes, v utorok 21. mája, otvorí 68. ročník Košickej hudobnej jari dychové kvinteto Belfiato Quintet. Diela Rejchu, Haasa a Dvořáka si návštevníci vypočujú „open air“, pod otvoreným nebom, na nádvorí Východoslovenskej galérie. Vo štvrtok festival pokračuje na domácej pôde jej organizátora, Štátnej filharmónie Košice. V Dome umenia si zahrá Slovenský komorný orchester. „Warchalovci“ prichádzajú do Košíc s programom Bella – Dvořák – Bartók. Oba koncerty sa začnú o 19:00.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov
Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov

Belfiato Quintet zahrá aj clivé Haasovo kvinteto

Úvodný týždeň Košickej hudobnej jari patrí hneď dvom komorným koncertom. Poslaním medzinárodného festivalu je i prezentácia profesionálnej komornej hudby, ktorú na východe Slovenska nepočuť často, predovšetkým nie dychové kvinteto v zložení flauta, hoboj, klarinet, fagot a lesný roh. Belfiato Quintet má za sebou úspechy doma i v zahraničí, stretli sa v ňom poprední hráči Českej filharmónie, orchestra Národného divadla v Prahe, ako aj PKF – Prague Philharmonia.

Belfiato Quintet

Do Košíc prichádzajú s rýdzo českým programom. Na úvod zaznie Dychové kvinteto Es dur Antonína Rejchu označovaného za majstra dychového kvinteta. Návštevníci sa ďalej započúvajú do „Amerického“ sláčikového kvarteta Antonína Dvořáka vo vydarenej úprave pre dychy z pera Davida Waltera. „Pokiaľ by som však mal vyzdvihnúť z programu jedno dielo, je ním nepochybne Dychové kvinteto Pavla Haasa. I napriek tomu že je v Haasovom diele jasne počuť vplyv jeho učiteľa Leoša Janáčka, jeho hudobný jazyk je neuveriteľne osobitý. V štyroch celkom kontrastných častiach budeme počuť i vedľajšie nástroje ako Es klarinet a pikolu. Z celého kvintetu prehovára akási zvláštna clivá až temná nálada, ktorá môže byť z dnešného pohľadu akousi predtuchou tragického osudu skladateľa, ktorý bol zavraždený v Osvienčime,“ hovorí hobojista z Belfiato Quintet Jan Souček.

Spomienka na skladateľskú súťaž spred 150 rokov

Vo štvrtok 23. mája zahrá v Dome umenia Slovenský komorný orchester (SKO) pôsobiaci na pôde Slovenskej filharmónie. Po ôsmich rokoch sa „Warchalovci“, ako sa toto teleso kedysi neformálne nazývalo, vracajú na KHJ, aby publiku zahrali Sláčikové kvinteto d mol Jána Levoslava Bellu a Sláčikové kvinteto č. 2 G dur Antonína Dvořáka. Zatiaľ čo Belfiato Quintet ponúkne v utorok vzorku Dvořákovho amerického obdobia, SKO prinesie „ochutnávku“ z toho slovanského. Spomínanú dvojicu kvintet si ešte v roku 1876 vypočuli aj účastníci skladateľskej súťaže v Prahe.

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: P. Brenkus

Prvé miesto vtedy získal Antonín Dvořák, dnes svetoznámy Čech, druhé miesto Ján Levoslav Bella, dnes aj doma ledva známy Slovák. Obaja sa prihlásili so sláčikovými kvintetami, ktoré patria medzi ich najlepšie diela a ktoré zahráme aj tento štvrtok v Košiciach,“ vysvetľuje historické pozadie programu umelecký vedúci SKO Ewald Danel. Efektný záver koncertu ponúknu Rumunské ľudové tance Bélu Bartóka. Jadrom tohto krátkeho cyklu sú autentické melódie, ktoré skladateľ nahral v roku 1904 v transylvánskych dedinkách.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice / Dom umenia / Košická hudobná jar
Košická hudobná jar sa blíži. 68. ročník oslávi aj Brucknera či Rok českej hudby

Vstupenky na koncert BELFIATO QUINTET stoja 15 €, zľavnené 12 € a na SLOVENSKÝ KOMORNÝ ORCHESTER 14/12/10 €, zľavnené 11/9/7 €, lóža 18 €. Zakúpite si ich aj so zľavami online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: archív Belfiato Quintet, Peter Brenkus / archív Slovenskej filharmónie

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »