Novinky

KHJ pozýva na slovíčko. Jan Souček o otváracom koncerte pod holým nebom

Jan Souček

Stopercentne český program, vysoká koncentrácia špičkových dychárov na meter štvorcový a „otvárak“ KHJ pod holým nebom. To všetko sľubuje koncert BELFIATO QUINTET, ktorým sa začne 68. ročník Košickej hudobnej jari už v utorok 21. mája o 19.00. Viac o koncerte prezradí český hobojista a člen súboru Belfiato Quintet v rozhovore Jany Tomalovej.

Pred diktafónom Jany Tomalovej sa ocitol Jan Souček. Český hobojista do Košíc prichádza spolu s ansámblom Belfiato Quintet, aby už dnes pod podvečerným nebom otvoril 68. festivalový ročník Košickej hudobnej jari. Jeho cesta k hudbe sa vyznačuje úspechmi už od mladých liet. Absolvent Pražského konzervatória v triede F. X. Thuriho a HAMU v Prahe u Jany Brožkovej absolvoval stáž na konzervatóriu vo francúzskoom Lyone, kde študoval v triede prof. Jean-Louisa Capezzaliho a Jérôma Guicharda. Je laureátom Medzinárodnej hudobnej súťaže Pražské jaro 2008, kde získal 3. cenu. Víťazstvo si odniesol z medzinárodnej súťaži v poľskej Lodži (2005). Prebojoval sa tiež do semifinále medzinárodných súťaží v japonskej Karuizawe (2006) a v švajčiarskej Ženeve (2010). 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice / Dom umenia / Košická hudobná jar
Košická hudobná jar sa blíži. 68. ročník oslávi aj Brucknera či Rok českej hudby

Jan Souček má na konte aj zaujímavé spolupráce. V roku 2001 bol členom orchestra mladých Gustava Mahlera. Od októbra 2006 pôsobí ako hobojista Pražskej komornej filharmónie a v súčasností je tiež členom orchestra Státní opery. Pôsobí v Triu Arundo, ktoré je držiteľom Ceny Českého spolku pro komorní hudbu za rok 2011. So súborom Belfiato Quintet, s ktorým vystúpi v Košiciach, získal 3. cenu na medzinárodnej súťaži „Henri Tomasi“ v Marseille.

Belfiato Quintet prispeje v Košiciach k oslave Roku českej hudby

Už dnes začína v Košiciach 68. ročník festivalu Košická hudobná jar. Otváracie stretnutie sa uskutoční v utorok 21. mája 2024, ak to počasie dovolí, pod holým nebom. O „open air“ variante sa organizátori ešte definitívne poradia s počasím. Či už sa nad Košicami rozprší alebo nie, umelcov a poslucháčov bude hostiť Východoslovenská galéria. Program koncertu organizátori zverili českému hosťovi – dychovému kvintetu Belfiato Quintet. Diela Rejchu, Haasa a Dvořáka si návštevníci vypočujú „open air“, pod otvoreným nebom, na nádvorí Východoslovenskej galérie. Bližšie nám ho predstavuje hobojista popredného komorného telesa, Jan Souček. 

Jan Souček

Jan Souček: Do Košíc prichádzame s čisto českým programom

Trochu nás navnaďte, aký program ste zvolili pre košické publikum?

JS: Do Košíc prichádzame s čisto českým programom zloženým zo skladieb Antonína Rejchu, Antonína Dvořáka a Pavla Haase. Rejchovo Dychové kvinteto Es dur je z jeho 24 opusov tým najkrásnejším a taktiež najčastejšie hraný. Rejcha pokladali vo svojej dobe za pomerne avantgardného skladateľa a inovátora, nič menej najväčší ocenenie získal práve za svoje dychové kvintetá, ktoré sú však paradoxne skôr konzervatívneho charakteru.

Do programu ste zaradili Dvořákov Americký kvartet, patrí medzi chronicky známe skladby pre sláčikové kvarteto. Nie všetky úpravy diel kritici či publikum hodnotia pozitívne, ale vy ste zvolili „prvú triedu“.

Vydarená úprava Dvořákovho slávneho „Amerického“ sláčikového kvartetu od francúzskeho hobojistu Davida Waltera sa veľmi rýchle zaradila do repertoáru dychových kvintet po celom svete.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov
Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov

Na úvod zaznie Dychové kvinteto Es dur Antonína Rejchu označovaného za majstra dychového kvinteta. Návštevníci sa ďalej započúvajú do „Amerického“ sláčikového kvarteta Antonína Dvořáka vo vydarenej úprave pre dychy z pera Davida Waltera. „Pokiaľ by som však mal vyzdvihnúť z programu jedno dielo, je ním nepochybne Dychové kvinteto Pavla Haasa. I napriek tomu že je v Haasovom diele jasne počuť vplyv jeho učiteľa Leoša Janáčka, jeho hudobný jazyk je neuveriteľne osobitý. V štyroch celkom kontrastných častiach budeme počuť i vedľajšie nástroje ako Es klarinet a pikolu. Z celého kvintetu prehovára akási zvláštna clivá až temná nálada, ktorá môže byť z dnešného pohľadu akousi predtuchou tragického osudu skladateľa, ktorý bol zavraždený v Osvienčime,“ hovorí hobojista z Belfiato Quintet Jan Souček.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Belfiato Quintet
Čo sa týka Haasa, vieme sa na koncert navnadiť nielen slovami, nemýlim sa?

Sila Haasovej hudby nás inšpirovala i k natočeniu videoklipov k jeho prvým dvoma častiam, ktoré si môžu návštevníci koncertu pustiť na webu belfiato.cz ako malé „predjedlo“ k nášmu košickému koncertu.

Ďakujeme za rozhovor. 🙂

Ďakujem.

Zhovárala sa Jana Tomalová, PR Štátnej filharmónie Košice

Rozhovor prešiel redakčnou úpravou (red/SMP)

Foto: archív Belfiato Quintet

*** Posledná aktualizácia: 2024-08-23 (smp)

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »