Novinky

Karol Petróczi slávi jubileum. Štátna filharmónia Košice ho poctí koncertom

Karol Petróczi slávi jubileum. Štátna filharmónia Košice ho poctí koncertom

Košická filka v prvý aprílový štvrtok večer žije oslavou životného jubilea svojho zakladajúceho člena a dlhoročného koncertného majstra ŠFK Karola Petrócziho. Narodeninová oslava sa v košickom Dome umenia ponesie v znamení hudby. Na koncerte s názvom KAROL PETRÓCZI 80 budú účinkovať aj niektorí z jeho najúspešnejších študentov a ich hostia. Program je pestrou hudobnou prehliadkou rôznych období a žánrov.

Pedagóg a uznávaný koncertný umelec Karol Petróczi patrí k významným osobnostiam slovenskej umeleckej scény. Jeho meno sa spája s dejinami Štátnej filharmónie Košice. Je jedným z jej zakladajúcich členov a dlhé roky pôsobil aj ako jej koncertný majster. Od prvého dňa, keď sa začala činnosť filharmónie, som tu strávil celé dni, týždne, sezóny, roky a desaťročia. (…) Som neskutočne vďačný vedeniu filharmónie, že mi umožňuje pozrieť sa na skúšku, stretnúť sa s bývalými i novými kolegami. V orchestri hrajú aj moji študenti. Takže každé ráno mám motív. So slnkom vyjde aj vidina, že pôjdem na autobus a zveziem sa do Domu umenia, vyznal sa Karol Petróczi.

Štátna filharmónia Košice / Významná osobnosť slovenského hudobného umenia Karol Petróczi má 80. Životné jubileum oslávi aj Štátna filharmónia Košice koncertom.
Významná osobnosť slovenského hudobného umenia Karol Petróczi má 80. Životné jubileum oslávi aj Štátna filharmónia Košice koncertom.

Karol Petróczi na špičke husľového umenia

Karol Petróczi, rodák z Lučenca bol v rokoch 1967 – 1969 bol koncertným majstrom v Košickom rozhlasovom orchestri. Následne bol 42 rokov prvým koncertným majstrom Štátnej filharmónie Košice (1969 – 2011). Pôsobil aj v Cairo Symphony (Egypt), Camerata Helvetica či Orquesta Symfonica de Asturias (Španielsko). Množstvo koncertov odohral ako sólista a komorný hráč nielen v Európe, ale aj inde vo svete. Jeho výrazné pedagogické úspechy ho radia medzi špičkových profesorov husľovej hry na Slovensku. Viacerí jeho žiaci zastávajú popredné posty v európskych orchestroch. Venoval sa tiež zborovému dirigovaniu v Košickom speváckom zboru učiteľov, univerzitnom speváckom zbore Collegium Technicum či v Zbore sv. Cecílie. Významná je aj jeho dramaturgická spolupráca na nahrávkach ŠFK. V roku 1998 získal Cenu mesta Košice a v apríli 2024 mu bude udelená Cena Košického samosprávneho kraja.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Potokárová / ŠFK / Štátna filharmónia Košice
Lucia Potokárová približuje 55. sezónu ŠFK: „Je to sezóna plná skvelej hudby a privítame mnoho excelentných umelcov“

Jedným z pokračovateľov Petrócziho hudobného odkazu v Košiciach je aj dirigent a koncertný majster ŠFK Maroš Potokár: Karol Petróczi je pre mňa jednou z najvýraznejších umeleckých osobností Košíc. Počas dekád svojej bohatej umeleckej činnosti bol pre mňa vždy symbolom neúnavnej snahy o tú najvyššiu možnú umeleckú úroveň. Je pre mňa česť, že som aj ja mohol byť jeho študentom, neskôr kolegom, a že v mnohých smeroch mám dnes možnosť pokračovať v jeho celoživotnom diele a aktívne sa podieľať na umeleckom dianí v našom meste.

Podujatiu predchádza aj stretnutie s oslávencom

Komorný koncert k maestrovým narodeninám s názvom KAROL PETRÓCZI 80 sa uskutoční 4. apríla 2024 o 19:00 v Dom umenia. Účinkovať budú niektorí z jeho najúspešnejších študentov a ich hostia, pričom ich výber bol plne v réžii oslávenca. Program, ktorý je pestrou hudobnou prehliadkou rôznych období a žánrov, pritom zostavili Igor KarškoMaroš Potokár spolu s účinkujúcimi. Každé číslo, ktoré odznie z pódia, bude osobným darčekom interpreta pre oslávenca. Návštevníci sa môžu tešiť na diela skladateľov George Enescu, Pablo de Sarasate, Henryk Wieniawski, Eugen Suchoň, Ernest Bloch, Wolfgang Amadeus Mozart a Peter Heidrich. Karol Petróczi s dojatím pozýva na podujatie: Na koncert sa veľmi teším a som nesmierne vďačný vedeniu filharmónie za tento nápad.“ Podujatiu bude predchádzať predkoncertné stretnutie o 18:00 s oslávencom a lektorom dramaturgie Petrom Katinom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? / Karol Petróczi / Slovenská filharmónia

Komorný koncert KAROL PETRÓCZI 80 sa uskutoční vo štvrtok 4. apríla 2024 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 13/12/11 – zľavnené: 10/9/8 – lóža: 17 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez portál Colosseum.eu. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »